Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2730
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από alexandros »

Nikolas_mk2 έγραψε:
Κυρ Ιουν 09, 2024 9:45 pm
Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση σχετικά με τις θερμοκρασίες, επειδή ο υγραντήρας έπιασε 28*C και από βδομάδα εδώ θα είμαστε πάνω από 40 βαθμούς πλεον, μπορεί να γίνει κάτι να κρατηθούν σε καλύτερες συνθήκες? Ξέρω ότι το ψυγείο είναι απαγορευτικό αλλά σκέφτηκα μήπως μπει ο υγραντήρας μέσα σε έξτρα κουτί και μετά μέσα στο συρτάρι του ψυγείου τουλάχιστον για τα χοντρά ζόρια των ημερών, θα είχε νόημα κάτι τέτοιο ή απλά κάνουμε υπομονή?


το ψυγειο σου εχει θερμοκρασια 8 βαθμους περιπου τα πουρα θελουν 18 -22
εαν κανεις το ψυγειο να δουλεψει σε αυτες τις θερμοκρασιες τοτε ναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις τον υγραντηρα μεσα σε ενα ταπερ και στο ψυγειο

ριξε μια ματια στο σχετικο τρομερο θεμα που εχει ανεβασει ο θωμας με αναλυση κτλ κτλ ...
These users thanked the author alexandros for the post:
Nikolas_mk2
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Nikolas_mk2
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2024 1:55 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από Nikolas_mk2 »

Ναι καταλαβαίνω, ευχαριστώ πολύ.
stormnick87
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 23, 2023 2:52 am

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από stormnick87 »

Καλησπέρα σας, εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση για τα humidor bags. Επειδή μου έφεραν ένα και γράφει πάνω ότι κρατάει για 90 μέρες, αλλά δεν αναφέρει κάποιο ποσοστό υγρασίας, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλή τα πούρα μέσα σε ένα bag και επίσης μετά το πέρας των 90 ημερών μπορώ να το χρησιμοποιήσω βάζοντας μέσα μια boveda;
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από Τάκης »

για φύλαξη-συντήρηση σε τέτοιο χρονικό βάθος πολύ πιο σίγουρη και αξιόπιστη είναι η χρήση γυάλινου βάζου
τα bags εξυπηρετούν άλλες συνθήκες όπως π.χ. να πάρεις λίγα πούρα μαζί σου για μερικές μέρες
από κει και πέρα (αν και τυπικά ισχύει αυτό για τις 90 μέρες και μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις boveda)
το σακουλάκι δεν είναι κι η προσφορότερη λύση για μόνιμη αποθήκευση
papa was a rolling stone...
stormnick87
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 23, 2023 2:52 am

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από stormnick87 »

Κατάλαβα. Μάλλον θα το χρησιμοποιήσω προσωρινά γιατί μου πήρε η σύζυγος σα δώρο κάποια πούρα ένα bag και μια boveda 72% αλλά πήρε των 6gr και μέσα στον υγραντηρα με το ζόρι πάει στο 65% το υγρόμετρο. Υπάρχει περίπτωση να τραβάει υγρασία το ξύλο του υγραντηρα;; Το έχω περάσει με νερό και τώρα και παλιότερα.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2539
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από suleygiannis »

Όλα είναι σχετικά. Αν δεν μας δείξεις δεν μπορούμε να απαντήσουμε. Είναι άπειρες οι παράμετροι
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”