Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το να κολλήσω τη μύτη μου σε ένα κουτί πούρων που μόλις άνοιξα
είναι μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις στα χρόνια που καπνίζω

τίποτα πραγματικά δεν συγκρίνεται με τα μοναδικά αρώματα ενός μόλις αποσφραγισμένου box
με μια γκάμα που ποικίλει από λεπτεπίλεπτες - μέχρι βαριές, ή ακόμα και ρουστίκ μυρουδιές

αναμφίβολα η όλη διαδικασία παραπέμπει σε μυσταγωγία που προσφέρει υπέρτατη και σπάνια απόλαυση
με τις αισθήσεις να κάνουν βουτιά στα βαθιά του αποθηκευμένου καφέ χρυσού

ποια είναι τα πιο χαρακτηριστικά και ενδιαφέροντα αρώματα που έχετε «ανακαλύψει» ανοίγοντας μια κούτα?
αν θυμάστε και συγκεκριμένα boxes ακόμα καλύτερα…

περάστε κόσμε, εδώ πεδίο λαμπρό αισθήσεων και παραισθήσεων!

Υ.Γ.
προφανώς η πυξίδα του thread δείχνει «Κούβα», ευπρόσδεκτες και οι εμπειρίες από non

(στη φωτό ο Vahe Gerard)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από Assos »

Από non δε θυμάμαι να συγκινούμαι ιδιαίτερα με τις μυρωδιές Από τις κούτες...
θυμάμαι χαρακτηριστικά τη μυρωδιά από ένα 50αρι Lusitania που ήρθε στα χέρια μου! Γουρλωσαν τα μάτια μου! Αφού πρώτα χάζευα το κουτί αρκετή ώρα, με χειρουργική ευλάβεια, καθώς άνοιγα το κουτί, οι μυρωδιές βγαίναν απλόχερα! Κόλλησα τη μύτη μου στη 50αδα και πραγματικά νομίζω από όλες τις κούτες που έχω ανοίξει δε μπορώ να ξεχάσω αυτή.
Μαύρη σταφίδα
Γλυκιές μυρωδιές μελάσσας και μελιού
Καστάνη ζάχαρη
Ξερά σύκα
Χαρούπι
Χουρμάδες
Κανέλα
Για του λόγου το αληθές τη μυρίζω καθώς γράφω!

Επίσης αναφέρω και κάτι που έχω συζητήσει με διαφορά μέλη του φόρουμ μας. Υπάρχουν πολλές κούτες αν όχι όλες, σε κατάστημα του κέντρου, όπου μυρίζουν ΣΟΚΟΛΑΤΑ! Κάθε φορά που μου ανοίγει κούτα, έχει μια έντονη μυρωδιά σοκολάτας γάλακτος ή σοκολάτα σκόνη ροφήματος, κάτι το οποίο δε το βρίσκεις στη γεύση των πούρων. Όπως επίσης η μυρωδιά αυτή χάνετε όταν πάρεις στικ και τα μεταφέρεις στον υγραντηρα σου.
Νομίζω το είχα συζητήσει με τον Suleygiannis...
These users thanked the author Assos for the post:
Svensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από suleygiannis »

Assos έγραψε:
Τρί Μάιος 25, 2021 7:22 pm
Επίσης αναφέρω και κάτι που έχω συζητήσει με διαφορά μέλη του φόρουμ μας. Υπάρχουν πολλές κούτες αν όχι όλες, σε κατάστημα του κέντρου, όπου μυρίζουν ΣΟΚΟΛΑΤΑ! Κάθε φορά που μου ανοίγει κούτα, έχει μια έντονη μυρωδιά σοκολάτας γάλακτος ή σοκολάτα σκόνη ροφήματος, κάτι το οποίο δε το βρίσκεις στη γεύση των πούρων. Όπως επίσης η μυρωδιά αυτή χάνετε όταν πάρεις στικ και τα μεταφέρεις στον υγραντηρα σου.
Νομίζω το είχα συζητήσει με τον Suleygiannis...
δεν θυμαμαι αν το έχουμε συζητήσει μαζί, αλλά σίγουρα έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο. κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι πως το κάνει ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας. δεν είναι δυνατόν να μυρίζουν όλες οι κούτες έτσι. κυρίως οι vintage
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από Τάκης »

να τες κι οι θεωρίες συνωμοσίας!

- ψεκάζει με spray σοκολάτας?
- πασπαλίζει με caotonic?
- εμποτίζει με nesquik?

8-) 8-) 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasKonTamSvenskAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από sigaras »

Εξόχως αναχρονιστική συζήτηση στο πλαίσιο της μετανεωτερικότητας, η οποία δίνει έμφαση στην όραση. Εμείς εδώ θα μπορούσαμε να ονομαστούμε και "Όμιλος των φίλων της όσφρησης", παντοτινοί εραστές της μυρωδιάς της γης, της σοκολάτας, της περιπετειώδους υγρασίας,, των ευγενικών ξύλων, του καφέ, του δέρματος και του απαλού πιπεριού της παιδικής μας ηλικίας. Το άνοιγμα και η όσφρηση της κούτας είναι για μας αυταξία, αυτοσκοπός, αυτοπραγμάτωση.
Ας το παραδεχτούμε λοιπόν γενναίοι μου: είμαστε μια νεωτερική ασυγχρονία και είμαστε περήφανοι γι' αυτό.
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςSvenskJuniorlefteris cPetran
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ανοίγοντας/Μυρίζοντας ένα Κουτί

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μετά τη λίαν ευστόχως αυτοδιαγνωστική εισήγηση του συντρόφου Sigaras να εισφέρω κι εγώ τον οβολό μου στο θέμα

η όλη διαδικασία αν και μαγική, νομίζω πως έχει αδικηθεί στο κομμάτι της «καταγραφής» της
δεν γνωρίζω κανέναν καπνιστή που να κρατάει αρχείο με τις μυρουδιές που ανακαλύπτει όταν αποσφραγίζει μια κούτα
και σίγουρα θα ήταν ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα μια ενότητα με tasting των αρωμάτων κάθε κούτας που ανοίγουμε
παράλληλα με τις γευσιγνωσίες που κάνουμε στα διάφορα πούρα

μάλλον ο λόγος που δεν προχωράμε σ’ αυτό είναι πεζός κι έχει να κάνει με το εξής γεγονός
ότι δηλαδή οι θεσπέσιες αυτές μυρουδιές ουδόλως έχουν σχέση (κατά το σύνηθες) με τα αρώματα του πούρου όταν καίγεται
κάτι που ισχύει βεβαίως και με τα αρώματα στα κρύα puffs πριν ένα πούρο παραδοθεί στην πυρά
καθαρά τετράγωνη προσέγγιση βεβαίως σ’ ένα θέμα σχεδόν μεταφυσικό
αφού η διαδικασία από μόνη της συνιστά μια απόλυτα συν-αισθητή εμπειρία
που εν ευδαιμονία απολαμβάνουμε παραδομένοι στη γητεία του κατά τα μάλα ανεξερεύνητου βασιλείου της όσφρησης

Εικόνα

κατά τα άλλα, όσοι από σας αγοράζουν συστηματικά boxes
σίγουρα θα γνωρίζουν πως το ίδιο πούρο κάποιες φορές μυρίζει «διαφορετικά»
και πως η «ένταση» των αρωμάτων του δεν είναι πάντα ίδια
να ένας άλλος λόγος λοιπόν για τον οποίο θα είχε ενδιαφέρον μια συστηματική χαρτογράφηση τους ανά κωδικό

στην πορεία των χρόνων θυμάμαι αναρίθμητες κούτες που πρώτα τις γλέντησε η μύτη μου
κι εκείνες υπακούοντας στην προσταγή «σουσάμι άνοιξε» άρχισαν να βγάζουν μαγικά τζίνια
με το κάθε ένα από αυτά να ελευθερώνει απ’ το μαγικό του μπουκάλι μυρουδιές της απαγορευμένης Εδέμ
από ξύλα, λιβάνια, υγρά δέρματα, δάσος με κέδρα, φρεσκοτρυγημένες κερήθρες, εξωτικά φρούτα, ανθισμένα λιβάδια
μέχρι παλιά σεντούκια, κλεισούρες υγρού υπογείου, παλιοκαιρισμένα χαρτιά, ρουστίκ στάβλους & ποδαρίλες και πολλά άλλα

Εικόνα

για κάποιο λόγο στη μνήμη μου έχουν εντυπωθεί ειδικότερα και κάποια κουτιά, να μνημονεύσω μερικά:

ένα Sancho Panza Sanchos του ’97 που ανοίγοντας το νόμισα πως μπήκα σε αποδυτήρια γυμνασίου αρρένων
μια ζεστή μέρα μετά από ένα δίωρο γυμναστικής

θυμάμαι επίσης μια κούτα montecristo edmundo που ανοίχτηκε μπροστά μου σε μαγαζί στο Κολωνάκι πριν 15 χρόνια
κι ακόμα είναι εντυπωμένο στη μνήμη μου το άρωμα σοκολάτας που πλημμύρισε το χώρο
(ο εν λόγω, τουλάχιστον τότε, δεν ψέκαζε ούτε εμπότιζε τα πούρα του)

ένα SLR Regios που καθώς με πήραν τα αρώματα του ήταν σαν να μπήκα σε φρουταγορά γεμάτη πεπόνια

τέλος ένα 898 κάπου στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας
που με έκανε για μια στιγμή να νομίσω πως βρισκόμουν σε εσπερινό με λιβάνια και κεριά να καίνε τριγύρω

περί αρωμάτων και γενικά περί του παντοδύναμου βασιλείου της όσφρησης διαβάστε αυτό το βιβλίο:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasMixalis81SvenskPetran
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”