Vegueros Centrogordos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Vegueros Centrogordos

Δημοσίευση από Junior »

Vegueros Centrogordos
Ring: 54
Length: 100mm
Vitola: Centrogordos
Τιμή: 13,50€
Tin 16

Εικόνα

Μόλις ειδοποιήθηκα για την άφιξη του
έσπευσα να προμηθευτω την νέα vitola Centrogordos.

Εικόνα

Μέγεθος μεταξύ petit edmundo και petit robusto, με 54αρι δαχτυλίδι και μήκος 100mm ιδανικό για καφεδάκι και γρήγορη φούμα. Ήμουν ο πρώτος που έκανα unboxing στο καπνοπωλείο στο Ίλιον.

Εικόνα

Όλα τα πούρα στο tin είναι για βραβείο εμφάνισης, γενικά οι περισσότεροι κωδικοί του '23 είναι πολύ προσεγμένα σε εμφάνιση και με εξαιρετικό στρίψιμο. Μυρίζουν κακάο κι είναι αρκετά λαδερά με ιδανική υγρασία. Διαλέγω μερικά και φεύγω για το σπίτι να κάνω την πρώτη δοκιμή. Φτιάχνω καφέ και κάθομαι μπαλκόνι γεμάτος ανυπομονησία τι θα γευτώ, έχοντας υπόψιν ότι η χρονιά του 23 βγάζει εξαιρετικά πούρα.

Εικόνα

Κόβω και ρουφάει τέλεια. Μυρίζει κακάο. Ανάβω προσεκτικά με shoft flame, στα πρώτα puffs κερνάει κέδρο και με αρκετό πιπέρι.

Εικόνα

Είναι αρκετά μονότονο και προσπαθεί να φανεί αντάξιος της οικογένειας του αλλά δεν με ενθουσιάζει. Υπάρχουν κάποιες υποψίες κρέμας αλλά τις καλύπτει το καυτερό πιπέρι.

Εικόνα

Προς την μέση προσπαθεί να στρώσει χαρακτήρα αλλά άρχισε τα παιχνίδια με την καύση και ήθελε διαρκώς διόρθωση. Με το ζόρι το καπνίζω καθώς έχει βγάλει καρφίτσες. Αυτό ήταν. Το αφήνω να αναπαυθεί ελπίζω να έχω πέσει σε κακό στικ και τα υπόλοιπα που πήρα να είναι κατά πολύ ανώτερα. Ελπίζω κάποιος άλλος που θα δοκιμάσει να είναι περισσότερο τυχερός.


Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
ΤάκηςEpicure VjgeorgostSvensksuleygiannis
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Vegueros Centrogordos

Δημοσίευση από Svensk »

Είναι βρέφος ακόμα. 8-)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vegueros Centrogordos

Δημοσίευση από Τάκης »

και τα Centrofinos πάνω-κάτω τέτοιο προφίλ είχαν στην αρχή, και μετά έστρωσαν προς το (πολύ) καλύτερο
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Vegueros Centrogordos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Για να δούμε τι λέει το καινούριο βεγέρο. Το τιν βγάζει μεθυστικά αρώματα ξύλου και σοκολάτας. Ο κωδικός της κούτας είναι SRM JUN 23. Από τα πιο φρέσκα πούρα που έχω καπνίσει ποτέ.
Στο κρύο τράβηγμα έχει ξύλα, μπαχαρικά και λίγο κακάο.
Μετά το άναμμα έχει ξύλα, μπαχαρικά και λίγες καρφίτσες στην αρχή. Ευτυχώς δεν κρατάνε για πολύ οι καρφίτσες. Μεταλλικά στοιχεία, καρύδια, καφέδες, πάπρικα καυτερή, εσπρέσο, κρέμες, ζάχαρη. Αυτές είναι οι κύριες γεύσεις που βγάζει.
Εικόνα
Μετά το πρώτο τρίτο κυριαρχούν οι καφέδες, τα δέρματα και οι ξηροί καρποί. Λόγω της νεότητας το πούρο έχει αρκετή νικοτίνη, ενώ το σώμα του είναι δυνατό. Η καύση και το τράβηγμα είναι ιδανικά και κρατάει στάχτη.
Προς το τέλος με κούρασε λίγο, ήταν κάπως μονότονο ξύλο, καφές, μπαχαρικά και πολύ δυνατό, αλλά σίγουρα συνολικά δεν το λες κακό και θα εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vegueros Centrogordos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SRM JUN 23

η brand των Vegueros δίνει ένα σαφές στίγμα της αλλαγής πολιτικής των κουβανών
αφού από ένα 33άρι, δύο 38άρια, κι ένα 42άρι που απάρτιζαν το παλιό vitolario της μάρκας
μεταπηδήσαμε σε δύο 46άρια, ένα 50άρι, ένα 52άρι κι ένα 54άρι, που συγκροτούν το αντίστοιχο σημερινό
διαφορετικό blend και φιλοσοφία τα μεν από τα δε, αλλά η ροπή προς τα πάχη είναι αδιαμφισβήτητη

το Centrogordo, κυκλοφορία που είχε αναγγελθεί για το 2022 είναι η 5η προσθήκη στα νέα Vegueros
τα “V” κατασκευάζονται στο Fábrica de Tabacos Francisco Donatien
ένα κτίριο 155 ετών που λειτουργεί ως εργοστάσιο πούρων πάνω από 60 χρόνια

για μια σύγκριση με την ελληνική, η τιμή τους είναι 9,40 € στην Ελβετία και 9,50 € στη Γερμανία

ΕικόναΕικόνα

έναν στάβλο τον έχει στο pre το κοντόχοντρο, μαζί με κανελογαρύφαλλα, σανό, ξηροκάρπια και μπισκότο
ξεκινάει με γρασίδι, πιπέρι, και μπαχαρικά, με το τοπίο να αφήνει έναν ακαταστάλαχτο κουρνιαχτό

το Centrogordo συνεχίζει με floral πολτό, κακάο, ψωμένιες νότες, δυνατό strength και φωτιά στις μπαρουταποθήκες
ώσπου έρχεται το τελευταίο 3ο με αρκετές καρφίτσες να συμπληρώσει ένα άγουρο παζλ

το πούρο χρειάζεται αναμφίβολα χρόνο να δέσει και να μας δείξει περί τίνος πρόκειται
προς το παρόν το αφήνουμε να κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου

για να πω και την αμαρτία μου πάντως, τέσσερεις ίντσες με 54άρι ring δεν μου κάθονται για κουβανέζικο
ασυναίσθητα κάποιες στιγμές νόμιζα πως κρατούσα στο χέρι μου non…

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vegueros”