Saint Luis Rey Herfing RE Medio Oriente 2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Saint Luis Rey Herfing RE Medio Oriente 2017

Δημοσίευση από Assos »

Το συγκεκριμένο πούρο λοιπόν είναι μια regional έκδοση όπου και κυκλοφόρησε αποκλειστικά για τη Μέση Ανατολή.
Η Habanos S.A. Παρουσίασε το πούρο σε εκδήλωση στη Λεμεσό της Κύπρου.

Εικόνα

Εικόνα

Το πούρο είναι ένας τροφαντός «δούκας» Duke (54x140) και βγήκε μόνο σε 7.500 δεκάρες κούτες.
Αναφορικά να ενημερώσω πως μετά τα Bolivar Double Coronas το μακρινό 2007, αυτό είναι το δεύτερο πούρο που φοράει το δαχτυλίδι με τη σημείωση medio oriente.

Εικόνα

Χιόνι λοιπόν στην Αττική και ήθελα κάτι ξεχωριστό. Δε χιονίζει δα και κάθε μέρα εδώ...
Η κούτα μου γράφει LAT DIC 17
Εδώ να αναφέρω πως το πούρο παρουσιάστηκε τέλος Γενάρη του 19’ ενώ προοριζόταν αρχικά ως κυκλοφορία του 17’... πως σας φαίνεται; Για άλλη μια φορά μπράβο στη συνέπεια των φίλων μας Κουβανών.

Εικόνα

Εικόνα

Διαλέγω λοιπόν ένα στικ παίρνω και το αγαπημένο μου Tamdhu και βγαίνω στη χιονισμένη βεράντα... εξαιρουμένου του κρύου η ατμόσφαιρα ήταν βγαλμένη από ταινία... ο ήχος της ησυχίας, που βγαίνει όταν το χιόνι καλύπτει τα πάντα δεν περιγράφεται.

Στα του πούρου τώρα να πω οτι στις κρύες μυρωδιές είχε άνθη αμυγδαλιάς, tobacco, λίγο μπισκότο βουτύρου, αποξηραμένο βερίκοκο, ανθόμελο και λίγες δώσεις κακάο σκόνη... πλούσιο δε μπορώ να πω...
το φουντώνω γιατί δε κρατιέμαι, βγάζω και την απαραίτητη φωτογραφία και αράζω σε μια άκρη στη βεράντα να το απολαύσω...

Εικόνα

Μάλιστα ξεκινάει με στρακες και στρούκες... προσπαθώ να πιάσω γρήγορα τις πρώτες γεύσεις γτ μου αρέσουν παρά πολύ αλλά χάνονται και γρήγορα πριν μπει στο ψητό το πούρο... ελληνικό καφεδάκι, βερύκοκο μαρμελάδα, ελαφριά Κάσιους αλατισμένα, και αρκετό μπισκότο βουτύρου...
μπαίνοντας για τα καλά στο πρώτο τρίτο του δούκα το πούρο κρατάει χαρακτήρα. Φαίνεται ότι δεν είναι ένα ελαφρύ πούρο. Έχει και δέρματα, δίνει και μαύρη σοκολάτα μπιτερ με κακάο σκόνη, αποξηραμένα σύκα και πολύ ελαφριά ξηροκάρπια.
Αναφέρω πως ο καπνός ήταν παχύς, γεμάτος και τρομερά μυρωδικός! Πολύ γλυκό άρωμα!

Εικόνα

Δεύτερο τρίτο έχουμε αλλαγή στο προφίλ και κάπου χάνω τα δέρματα και γίνεται πολύ πιο έντονος ο σκούρος ελληνικός καφές με δώσεις κρέμας... μια άγλυκη κρέμα πολύ ευχάριστη όμως στην επίγευση...
ο συνδυασμός με το Tamdhu αρχίζει και βγάζει και αλλά στοιχεία στο πούρο. Μαύρη σταφίδα, κανέλα και σίγουρα αποξηραμένα φρούτα.... σε κάποια τελευταία παφ του 2/3ου διέκρινα τζίντζερ και μέντα... ελαφριά αλλά εκεί.

Το 3/3ο νομίζω μου άρεσε πιο πολύ από όλα.
Ανέβασε δύναμη και έδινε όλα τα προηγούμενο μαζί τελειώνοντας στον ουρανίσκο με μια βουτιρενια αίσθηση κρέμας...
Αν υπολογίσουμε ότι κράταγε στάχτη και δε χρειάστηκε να το διορθώσω ποτέ, συμφωνούμε ότι έχουμε μια εξαιρετική ζαριά εδώ. Όχι el dorado αλλά ένα παρά πολύ ωραίο πούρο για μια ιδιαίτερη στιγμή. Ή και όχι... προσωπικά πάντα βρίσκω λόγο για να κάψω τα πούρα μου... για αυτό θα βρίσκω ιδιαίτερους 😛
Φυσικά και αν πέσει στα χέρια σας να το κάνετε...
μπαίνει top 10...


Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 13):
lefteris cSpirosbusa71Mixalis81TournesolΤάκηςPetransuleygiannisnikos docSvenskFairlightharmonicaVr Andreasalexandros
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Απάντηση

Επιστροφή στο “Saint Luis Rey”