Romeo y Julieta Wide Churchills

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Montesco 130 x 55
dress 25, dress 10, c/p 5 x3 a/t
release 2010

o ευρύστερνος Τσορτσίλος του αθάνατου ζεύγους
Churchill, Short Churchill, Wide Churchill, Petit Churchill
να δούμε πιο θα είναι το επόμενο…

Εικόνα

από τότε που βγήκε έχω καπνίσει το πολύ καμιά 30αριά από δαύτα
αλλά ζήτημα είναι να ευχαριστήθηκα τρία-τέσσερα
σήμερα θα φουμάρω ένα από 10άρα SAT OCT 15

Εικόνα

…κόβω και ρουφάω το χοντρό…παίδες έχει πολύ ωραίο pre
γεμάτο μέλι, λουλούδια και πικάντικα sol από πολύχρωμα πιπέρια
κεντάω και κάνω τις πρώτες τζούρες…

οι πρώτες νότες είναι πολύ …γλυκές ….γεμάτες και ….όμορφες (!)
με παχιά floral στρώματα, ανακατεμένα με μέλι και κέδρο
ενώ συνοδεύουν μαλακές πιπεράτες πινελιές που πάνε ασορτί…

τώρα μου ‘ρχεται και μένα χώμα και κάτι σαν γλυκόριζα
με ένα αμύγδαλο να κάθεται στην άκρη της γλώσσας
τράβηγμα σούπερ, καπνός ντουμάνι

κάνω λίγο κράτει στις τζούρες γιατί το είχα κορώσει
και ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ πως μου βγάζει σοκολάτες, θυμίζοντας το Duke του 2009…

ρε φίλε, βγάζει και βανίλια τώρα!
συνεχίζει σε smooth τέμπο (είμαι στο δεύτερο τρίτο τώρα)
συνεχίζοντας να με εκπλήσσει

δέρμα, κέδρος, soft πιπέρι και κάποια nuts…
λίγη φρυγανιά, κάποιες αλμυρές πινελιές…
η σοκολάτα έχει γίνει τώρα πιο bitter, προς κακάο μεριά
παίζει και μια νότα από μαύρη σταφίδα…

νόστιμο ρε φίλε, βαρύ, μεστό, γεμάτο, νταλκαδιάρικο

Εικόνα


βγάζω τη χρυσή δεύτερη ετικέτα και προχωράω στο παρασύνθημα
το κακάο ξεχειλίζει, τόσο που περισσεύει και κάμποσο για ρόφημα
ο κέδρος έχει γίνει τόσο μαλακός που φτιάχνεις σκαρί πιρόγας
ενώ ο καπνός συνεχίζει να κρατάει αυτή τη λεπτή αλμύρα
με λουλουδάτες πινελιές για συντροφιά

έχω πάθει κοκομπλόκο…
τώρα τσαμπουκαλεύει, αλλά όμορφα
μοσχοκάρυδο, πιπέρι, μια φευγαλέα πινελιά από μανιτάρι (?)
ξύλα, δέρματα, γλύκες…

πάω να παίξω λόττο!!!
papa was a rolling stone...
Photis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2020 7:07 pm

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Photis »

Εικόνα

Προσωπικά το θεωρώ καταπληκτικό πούρο. Πάντα υποκειμενικά.
Ανδρικό στο κράτημα, ελαφρύ, πούρο που απολαμβάνεις να παίζεις μαζί του.
Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο σε ποιοτικά στοιχεία αλλά παίρνει άριστα στο στυλ!
Πάντα υπάρχει στον υγραντήρα μου.
These users thanked the author Photis for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από nikos doc »

Έχω βρει στο Ελληνικό, μια 25αρα για τα καλλιστεία. Μιλάμε για καταπληκτικά εμφανισιακά πούρα, έχω κάψει ένα με πολύ καλές εντυπώσεις.

Πάμε για το δεύτερο, για την επαλήθευση.......

Εικόνα

Εξαιρετικό pre, βαρύ γλυκό του κουταλιού βύσσινο, καφέδες και κέδρος.

Πίνω γνωστό 12αρι, για να μην έχω εξωτερικούς παράγοντες.

Σούπερ πιπεράκια με μια γλυκιά νότα από βαρύ μέλι, φρούτα και κέδρος.
Παρά πολύ ωραία ισορροπία στην γεύση. Στο χέρι είναι αζύγιστο, χοντρό και όχι αρκετά μακρύ, αλλά χαλάλι.
Ακολουθεί συγχωρδία από βύσσινα , κεράσια, κάσιους, διάφορες ζουμερές ποτισμένες ζύμες με ρούμι και κοκκινοπρασινα πιπέρια.
Κινείται σε γλυκό μοτίβο, πραγματικά νόστιμο.
Κάπου στην μέση έρχονται γλυκοί καφέδες, κλασικό τιραμισού, σκόνη κακάο.
Πιπέρια γιόκ, αλλά έχει mix μπαχαρικών σμυρνιό, νοστιμεύει και βαραίνει.
Καίγεται αργά, αρχοντικά, με αρκετό καπνό.
Παίζει μόνιμα μια δόση κακάο, που γουστάρω τρελά. Ίσως και λίγο δέρμα, κρέμα μασκαρπόνε και σε συνδυασμό με το ουίσκι, βγάζει νότες εσπεριδοειδών.

Εικόνα

Φορτώνει καφέδες, μοκα και δέρμα. Πέφτει η γλύκα, θέλει και ένα τσίμπημα για restart.
Το Fiddich ξαναβάζει γλύκες, το wide βάζει κολομβιανά χαρμάνια και μια δόση από παχιά κρέμα ζαχαροπλαστικής.
Το ρετροχαλί, βγάζει ένταση. Τζίντζερ, πάπρικα και δέρμα.
Έρχεται σιγά σιγά ο επίλογος, τραγανό ψωμάκι, διάφοροι ξηροί καρποί με πρωταγωνιστή το φουντούκι.
Τσάι ή και ελαφρύς καφές , με καμία άναρχη γεύση λόγω νεότητας....

Τι να πω... το ευχαριστήθηκα μέχρι το τέλος....και είναι σύμπτωση που επαναλαμβάνεται.
Και έχει επίγευση όμορφη και μακριά...

Θα τα ξανατιμήσω, αν και τα κράζω συχνά πυκνά..
These users thanked the author nikos doc for the post (total 10):
Vr AndreasΤάκηςΣτάθηςSvenskPetranFairlightJuniorSpirosbusa71JazzmanAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Petrannikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
Πρώτη επαφή με wide Churchill, αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Στην όψη, εντυπωσιακό, χοντρό (55 ring) και ολοστρόγγυλο με ένα κατάξανθο wrapper. Αγορασμένο χύμα από κατάστημα του Κέντρου, έναντι των 16.65€, από κούτα '18. Μέχρι να το "κάψω" είχαμε κάποιες πολύ όμορφες και γλυκές στιγμές. Μοσχοβολούσε μπισκότο-μου θύμισε κρέπα σοκολάτα τριμμένο μπισκότοΕικόνα. Το κόβω και τραβάει φουλ, παρόλο τα παχιά του καπνά, πράγμα που φοβήθηκα για στούπα, πήγαινε αέρας... Ανάβω λοιπόν και το χαμόγελο είναι τόσο πλατύ που διέρρευσε και καπνός. Με υποδέχεται με εξαιρετικές επιγεύσεις, μπισκότου αλατίνης και κέδρο. Εκεί μου σκάει και το μοσχοκάρυδο, τόσο έντονο σε γεύση και άρωμα που μέχρι και ο team-mate μου το εντόπισε. Ναι ήταν τόσο υπέροχο αυτό το μπαχαρικό, όπως τα λαχταριστά μελομακάρονα. Φουλ στο μοσχοκάρυδο και τον κέδρο. Ούτε μια γωνίτσα ούτε μια καρφίτσα και καύση άψογη μέχρι που έπεσε το πρώτο κομμάτι στάχτης και εκεί επήλθε το τέλος.
Εικόνα
Δεν ξέρω τι έγινε αλλά έσκασε σαν σαπουνόφουσκα. Όλη η μαγεία του πρώτου τρίτου χάθηκε και συνέχισε με φειδώ. Λίγα πιπέρια και τσάι, του κάκου λίγες δόσεις γλυκάνισου που τελικά το γύρισε σε "άχρωμο" tobacco, χωρίς μια κουβανέζικη νότα....Απογοήτευση και από μεγαλομανία το πήγα μέχρι τέλος και εκλιπαρούσα για μια ανάδυση από τις στάχτες του, όπως ο φοίνικας. Αν είχα και δεύτερο στικ, θα το άναβα στη στιγμή, μήπως και διαψεύσει την πρώτη κακή εντύπωση. Όμως θα επανέλθω γιατί το πρώτο τρίτο μου άρεσε τρομερά και θέλω να του δώσω κι άλλες ευκαιρίες.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



These users thanked the author Junior for the post (total 5):
Vr AndreasPetrannikos docsuleygiannisSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Junior »

Αυτό το πούρο μου έβγαλε ένα πρωτοφανές πείσμα. Έκανα συνολικά τέσσερα ξέχωρα στίκ, ολα από διαφορετικά καταστήματα , εκ των οποίων τα 2 tubos. Τα RyJ μου αρέσουν πολύ, αλλά μ' αυτό το Churchill δεν τα πήγαμε καλά από την πρώτη στιγμή. Η πρώτη επαφή-καταγραφή δεν ήταν η αναμενόμενη και τα ερωτήματα πολλά, γιατί δεν πήγε καλά.
Εικόνα
Έκανα και δεύτερο
Εικόνα
και τρίτο
Εικόνα
και τέταρτο
Εικόνα
Όλα ήταν πανομοιότυπα. Σχετικά φρέσκα και γευστικά φτωχά και flat δίνοντας μόνο μια απαίσια γεύση tabacco. Το παρόν πούρο, όμως από κατάστημα στο Ελληνικό μου δώσε αυτό που ζητούσα. Ένα νόστιμο Wide Churchill, αντάξιο του ονόματος που φέρει. Φρέσκο κι αυτό του '19, από 25αδα , τα οποία πλέον είναι πλέον σε έλλειψη. Φτιάχνω καφέ, βάζω ακουστικά και ξεφυλλίζω αυτό το αριστούργημα του Καζαντζάκη.
Εικόνα
Ένας συρφετός γεύσεων παντρεμένος με έναν καταιγισμό εικόνων και μαθημάτων ζωής από τον Ζορμπά. Χαμηλά και απαλά ο Μπετόβεν σιγοντάρει....ευδαιμονία!!!
Το πούρο τραβούσε υπέροχα. Τα κρύα του ήταν πιπέρια και μπισκότο. Ανάβω και τρέμει το φυλλοκάρδι μου, μην τυχόν και επαναληφθούν οι προηγούμενες εμπειρίες, αλλά αυτό κλωτσάει καλά. Μου βγάζει ένα τρομερό τσιλι που μου μουδιαζει την γλώσσα και όπως το πεπιστρέφω για ομοιόμορφη καύση αλλάζει τόνο και προσφέρει αλμυρά nuts. Ξύλου κέδρου και μοσχομυρίζει μου τόπος. Δέρμα και μαλακό πιπέρι. Αρχίζει να περνάει floral στοιχεία των RyJ και κάτι σαν την αφυδάτωση που προκαλεί το τσάι του βουνού. Συνεχίζει με κακάο και πικρή σοκολάτα. Το καταβροχθίζω όπως και τις σελίδες. Με έχει συνεπάρει όλη αυτή η "συνουσία" . Είμαι σε άλλο κόσμο, δεν πατάω στη γη. Το πούρο είναι απίθανο. Κάθε γεύση και έκπληξη, πως τα προηγούμενα ήταν τόσο σκάρτα κι αυτό τόσο καλο;;; Ζω την στιγμή και δεν θέλω να γυρίσω σε μια μάταιη πραγματικότητα. Όλα τα συμβάντα γύρω μας....Δεν συγκράτησα παραπάνω γεύσεις. Φτάνοντας στο χρυσό δαχτυλίδι ένιωσα την αμμωνία κι εκεί σταμάτησε η παραζάλη μου. Ήθελα κι άλλο κι ακόμη θέλω. θα επιχειρήσω να αγοράσω μια 10καρα που πιστεύω ότι με προσωπική φροντίδα θα τα πάμε καλά γευστικά.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 7):
Vr AndreasPetranSpirosbusa71suleygiannisalexandrosnikos docSvensk
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από alexandros »

φιλε εαν πρεπει να αγορασεις 5 πουρα για να πετυχεις ενα καλο κατι δεν παει καλα ...

εμεις (εγω και αυτο δλδ) ποτε δεν τα βρηκαμε
These users thanked the author alexandros for the post:
Mixalis81
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Jazzman »

RAT JUN 20

'Ενα πούρο που πολώνει την κοινότητα και σίγουρα είναι εμποτισμένο από την ελληνική cult σκηνή.

Το συγκεκριμένο στικ προέρχεται από μια μαγική κούτα, της οποίας τα πούρα είναι λουσμένα στην σοκολάτα και τα έλαια.

Εικόνα

Ένα ολόφρεσκο στικ, αλλά πλέον όλο τέτοια βρίσκουμε.

Τα κρύα του μου προκαλούν εντύπωση από τον πλούτο γεύσεων. Γεμάτες γεύσεις ξύλου, λουλουδιών και κέικ.

Ανάβω και ανοίγει με μέλι, κανέλα, κακάο και πιπέρια. Ένα γλυκοπικάντικο μιξ που σε συνδυασμό με τις γενναιόδωρες τζούρες που δίνει το μεγάλο δαχτυλίδι δημιουργούν όλες τις προϋποθέσεις μιας αρχοντικής φούμας.

Εικόνα

Καίγεται πολύ σταθερά, με άριστο τράβηγμα (αυτό έλειπε σε αυτό το πάχος) και χωρίς καμία ανάγκη για top up.

Λουλούδια μαζί με κέδρο, δέρμα και ελληνικό καφέ. Το κακάο κάθε τόσο εμφανίζεται και δίνει ένταση.

Ωραίο τζίντζερ εμπλουτίζει το πικάντικο της υπόθεσης και παράλληλα παίρνω τζούρες από μαυροκέρασα.

Εικόνα

Πάλι κανέλες με μέλι και κακάο μαζί με πιπέρια και δέρματα. Φοβερό σώμα και πολύ ωραίες γεύσεις που κρατάνε το ενδιαφέρον αμείωτο.

Κλείνει με ελληνικό καφέ, αρωματικό ξύλο και έντονο δέρμα. Τα τελειώματα του ήταν βαριά αλλά πολύ αρωματικά.

Πολύ καλή φούμα!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 7):
JuniorΣτάθηςAssosSpirosbusa71Vr Andreasnikos docSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ESL DIC 18 (dress 10)

από τα best seller της ελληνικής αγοράς αλλά συχνά εξαφανισμένο από τα ράφια
όχι μόνο στις δύσκολες τωρινές περιστάσεις, αλλά και τις παλαιότερες ordinary ημέρες

το αποψινό Montesco συνεχίζει τις τελευταίες καλές εμφανίσεις ανατρέποντας τα προγνωστικά
που το ήθελαν εξακολουθητικά ξινό και τσιγκούνικο στα κάμποσα πρώτα χρόνια της σταδιοδρομίας του
βαδίζοντας πλέον με σταθερότερα βήματα στη δεύτερη δεκαετία της εν Κούβα ζωής του

άρχισε μερακλίδικα με κέδρο, βανίλια, λουλούδια, δέρμα, και λευκό πιπέρι
συνέχισε με σκούρα σοκολάτα, καραμέλα, και ζουμερές φρουτώδεις πινελιές από πεπόνι
και ολοκλήρωσε με ξηρούς καρπούς και μπόλικη κρέμα

si, fue muy bueno!
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Wide Churchills

Δημοσίευση από suleygiannis »

Να άλλο ένα πούρο που δεν το καπνίζω ποτέ. Του δίνω μετά από χρόνια μία ευκαιρία. Ανοίγω μία δεκάρα GRM FEB 21 η οποία είναι μέσα στα λάδια. Τα πούρα είναι πανέμορφα. Το πούρο τραβάει σωστά στα κρύα του και έχει σοκολάτα και ξύλα.
Ξηροί καρποί και εσπρέσο είναι οι πρώτες γεύσεις που καταγράφω. Και μπαχαρικά, σοκολάτα και αρμύρα στη συνέχεια. Καθόλου κακό μέχρι στιγμής. Σε κάποια σημεία κάνει την εμφάνιση της και η νεότητα του πούρου, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.
Συνεχίζει με ξηρούς καρπούς, μέλια, κρέμες και ζάχαρη άχνη για αρκετή ώρα και είναι αρκετά γλυκό και μου αρέσει. Καίγεται σωστά, κάνει μεγάλη στάχτη, και τραβάει τέλεια. Είναι μεσαίας έντασης. Μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος, κυριαρχούν οι ξυλώδεις γεύσεις, ξηροί καρποί και το μέλι. Πολύ καλό! Και φαίνεται ότι θα βελτιωθεί κι άλλο
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”