Romeo y Julieta Coronas Grandes

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Romeo y Julieta Coronas Grandes

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Coronas Grandes 155 x 42
discontinued 2002, dress 25

PL OASU (Por Larranaga Factory - Ιούνιος ’98)

μια από τις έντεκα Coronas Grandes που κυκλοφορούσαν κάποτε στο Νησί
με τη σημερινή παραγωγή να καταγράφει μόνο δύο: Cohiba Siglo III & Montecristo Tubos
συνιστώντας άλλο ένα παράδειγμα αποψίλωσης μιας κλασικής κουβανέζικης αριστοκρατικής vitola
σε ένα από τα πολλά πογκρόμ στα οποία επιδόθηκαν οι κουβανοί απ’ το 2000 και μετά
εδώ μπορείτε να δείτε καταγεγραμμένες τις Coronas Grandes του πάλαι ποτέ: viewtopic.php?f=74&t=1713

στην περίπτωση του κουβανέζικου πούρου φίλοι μου, τα στατιστικά δεν είναι απλοί αριθμοί
βοούν την αλλαγή πλεύσης και φιλοσοφίας αυτών που διαχειρίζονται τις τύχες του στο νέο αιώνα που ζούμε:
viewtopic.php?f=190&t=1362

τα deletions της περιόδου 2000-2019 καταγράφουν 234 discontinued πούρα
με το συντριπτικό ποσοστό του 90% από αυτά να συνιστά γενοκτονία για πούρα από ring 42 και κάτω
ενώ οι νέες regular κυκλοφορίες της αντίστοιχης περιόδου είναι 62 πούρα
από τα οποία πάνω από το 70% αφορούν πούρα με μεγαλύτερο του 50 ring gauge

αλλά ας πάμε στη δεσποσύνη μας…

Εικόνα

παρά τη μεγάλη της ηλικία έχει κηρώδη υφή, με το σώμα της να βγάζει μαντζουνοβότανα και λιβάνια
στο κρύο ρούφηγμα ξεχωρίζουν ανθόμελο, κανέλα, και πινελιές από ξερά φρούτα
αναμφισβήτητα η pre διαδικασία με βάζει σε ένα κλίμα μυσταγωγίας…

στο ξεκίνημα θυμίζει το ελεγκάντε προφίλ του σταματημένου cervantes Cedros de Luxe No.1
με νότες από μαλακό δέρμα, λίγο λευκό πιπέρι, και απαλές πινελιές από βατόμουρο, μόκα, και λουλούδια
μετά από 7-8 τζούρες παραμιλάω, τα καπνά της CG είναι χρυσάφι αγαπητοί εν πούρω αδελφοί
με τα ξωτικά της Vuelta Abajo να ξεπηδούν ολοζώντανα από το επιστόμιο παρά τα 20+3 χρόνια της

συνεχίζει με μέτριο σώμα και μεγάλη πολυπλοκότητα, σερβίροντας μελόψωμα, κέδρο, και κανέλα
με λίγη τριμμένη καρυδόψιχα από πάνω και ελληνικό καφεδάκι να συνοδεύει
είναι φως-φανάρι πλέον πως η φούμα απογειώνεται…

Εικόνα

γύρω στη μέση η Corona Grande αποκτά για λίγο γήινη υφή με τη γνωστή Romeo ξηρότητα να εμφανίζεται σε light έκδοση
ενώ μια ελαφριά αλμύρα καρυκεύει όμορφα υπόκωφες καραμελένιες γλύκες

στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής το πούρο νοστιμίζει πολύ, με σοκολάτα και κρέμα από αλεσμένα φρούτα
με τα μπαχαρικά και το μαύρο πιπέρι που εμφανίζονται στο τέλος να δίνουν bold ύφος στον επίλογο

άλλη μια τυραννικά νοσταλγική φούμα, από ένα πούρο που κάνει fade out στο χρόνο κι εξαφανίζεται
θυμίζοντας στους γέρους σαν κι εμένα ένα κουβανέζικο παρελθόν που μοιάζει κοντινό στη σχετικότητα του
αλλά συνάμα είναι και πάρα πολύ μακρινό και απρόσιτο όσο κι η χαμένη Ατλαντίδα

όπως έλεγα και στο φίλο μου το Γιάννη της pfh, είμαι από κείνους που πιστεύουν (και επενδύουν) στην πνευματικότητα του πούρου
υπάρχει πάντα εκεί ένας άλλος εσώτερος υπέροχος μυστικός κόσμος που περιμένει να ανακαλυφθεί
ε λοιπόν, το Romeo y Julieta Coronas Grandes, νομίζω πως καλύπτει άριστα αυτή τη μυστικιστική (αλλά καθόλου μεταφυσική) συνθήκη…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
suleygiannisJuniorStratosSvenskSpirosbusa71Petranalexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”