Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από alexandros »

ΝΟΟΟΟΝ ειναι ΝΟΟΟΟΟΝ
:lol: :lol:

οκ οκ περαν της πλακας αυτο το ενα κομματι( MGL AGO 20) που εκαψα ηταν αρκετα καλο και μεχρι εκει ...
δεν ηταν αυτο που περιμενα
μια πουντα που εκαψα πριν το ραμον ηταν αστροπλοιο μπροστα του

τωρα περιμενω τα κομματια μου που τα εχει φυλαγμενα ο αρχηγος και ελπιζω να μην τα καψει ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από Fairlight »

Nα σημειωθεί στα πρακτικά ότι διαμαρτύρομαι εντόνως για τον χαρακτηρισμό της μπουρουχοποίησης ως σομπερανισμό και δηλώνω ευθαρσώς ότι ο συγγραφέας είτε δεν έχει φάει στην ζωή του ποτέ πραγματικά βαρετές πατάτες είτε έχει μπλέξει τις βούρτσες με το άλλο γνωστό μέλος το οποίο δημιουργεί συχνά παρανοήσεις σε ανθρώπους αυτού του τύπου.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Svensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Ηθελα πολύ να το καπνίσω απο τότε που το πήρα στα χέρια μου (σχετικά πρόσφατα μετά απο μεγάλη αργοπορία, δηλώνω απογοητεύμενος απο το service και έχω να πω πως τα γερμανοslaves που συνεργάζονται με ντόπια βαποράκια συνήθως προσφέρουν πολύ ανώτερες υπηρείες).

Πολύ λίγα πράγματα στην κρύα, κυρίως άχυρο και μια υποψία κανέλας. Κόβω και τραβάει τέλεια. Στο pre τα ίδια πάνω κάτω αλλά υπάρχει κάτι ξεκάθαρα φρουτώδες, μοιάζει με πορτοκάλι.

Εντυπωσιακό το άναμμα, με μπόλικη σοκολάτα bitter, μαύρο πιπέρι, παντεσπάνι και κάτι απροσδιόριστο με γλυκόξινη χροιά. Περίεργος συνδυασμός αλλά μην έχετε αυταπάτες το belicoso ξεκινά με παθιασμένο full προφίλ και κυρίως εντελώς απολαυστικό. Τέλος του πρώτου τρίτου και αυτό το γλυκόξινο γίνετε βύσσινο (!), το ζήσαμε και αυτό....

Κάπως πιο ήσυχο στην μέση μεν, με μαγικά γαρύφαλλα δε και εξωτικά πιπέρια. Αλμυρά ξηροκάρπια, πορτοκάλι και ένα τσικ καραμέλας στο παρασκήνιο. Τελειώνει με ξύλο, κόκκινο πιπέρι και λίγη κρέμα.

Αδιαμφισβήτητα πολύ καλή λιμιτάδα και σίγουρα όχι non (όπως και καμία). Περιττό να πω πως δεν θα με χάλαγε μια κουτίτσα να ωριμάζει στο ψυγείο μου αλλά που…και τυχεροί είμασταν που το καπνίσαμε.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 7):
AssosStratosΣτάθηςnikos docJazzmanSpirosbusa71Vr Andreas
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Εχθές. στην εκδήλωση για τα 40 χρόνια της συνεργασίας Habanos με την Phoenicia, η οποία ήταν και ταυτόχρονη παρουσίαση δυο πολύ exclusive κυκλοφοριών, πήγε το. Έριξε να κάψω για άλλη μια φορά την LEτου Ramon.
Συμπερασματικά θα πρέπει να πω, πως πρόκειται για μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες των τελευταίων ετών.
Συνοδεία ταπεινού Havana Sprite Lime, δώσε ρέστα από τα κρύα μέχρι το τέλος, που δεν ήθελα να έρθει!

Το συγκεκριμένο ήταν χορηγία του Jazzman, που πραγματικά δεν ξέρω πως να ευχαριστήσω.

Σοκολάτες Αιθιοπίας, φουλ στο κακάο, ματζούνια γλυκό αλλά και spicy! Μια λιπαρή αίσθηση από καλό black angus. Τριμμένο μοσχοκάρυδο...
Φρούτα παίζουν γρήγορα, passion fruit, βύσσινο, φυσικά γαρύφαλο και κανέλα, μέλι ή μελάσα, μια δόση κίτρο για την ισορροπία.
Και τι ισορροπία είναι αυτή! Γωνιές και περισσεύματα πουθενά,
Μια αλμυρή καραμέλα με nuts και φρέσκο πιπέρι, μια αλχημεία καμένου βούτηρου και φουντουκιού, μια δόση από παχιά κρέμα γάλακτος με μοσχοκάρυδο...
Του άξιζε ένα καλοκαιρινό malt, δυστυχώς οι συνθήκες δεν το επέτρεψαν...
Απλά θα απογείωνε το σενάριο!

Μαγικό πούρο, μάγκες! Τέλεια και παύλα!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post:
Stratos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

μάλλον κάτι πρέπει να παίζει κι εδώ με τις παρτίδες, οι μέτριες εντυπώσεις που μου έχει αφήσει το πούρο συνεχίζονται
άλλα δυο που κάπνισα το τελευταίο διάστημα από διαφορετικούς κωδικούς ήταν άχρωμα και κουραστικά μονοδιάστατα
το ένα από κούτα με κωδικό TUA MAY 20, για το άλλο δεν έχω box code

αν λάβω πάντως συνολικά υπόψη τη διαφορά που χωρίζει τα επόμενα πούρα από το πρώτο-πρώτο που δοκίμασα
με καταλαμβάνει αναπόδραστα η φρικτή υποψία πως η θεωρία του Suley περί σομπερανισμού έχει πιθανότητες επιβεβαίωσης και στο RAn2
(η αλήθεια είναι πως πέρα από την πλάκα, προβληματίζομαι)

γενικά πάντως μιας και μιλάμε για λιμιτάδες
οι LE της δεύτερης 10ετίας του 21ου σε σχέση με τις αντίστοιχες 2000-2010, είναι αρκετά έως πολύ "κάτω"
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Stratossuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχω κάψει σίγουρα πέντε. Ομολογώ ότι δεν έχω διαπιστώσει ακόμα σομπερανισμο. Αλλά ειδικά στη μία κούτα που έχω πιστεύω ότι θα συμβεί ενώ στην άλλη το αποκλείω.
Θα δούμε. Δεν έχω κάνει κάποιο κακό ακόμα
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Εγώ, πάλι, θεωρώ αυτό το Belicoso μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες που έχουν βγάλει τον τελευταίο καιρό.
Έχω κάψει σχεδόν μια κούτα από δαύτα, από διαφορετικούς κωδικούς, έχω ευτυχώς άλλη μια σχεδόν ολόκληρη. Όλα ελληνικά , όλα εξαιρετικά. 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

όπως έχουμε πει πολλές φορές και με διάφορες αφορμές, η (κουβανέζικη) κόλαση από τον παράδεισο "είναι μια κούτα δρόμος"
κάτι που βεβαίως συνέβαινε, συμβαίνει, και θα συνεχίσει να συμβαίνει και με τις LE εκδόσεις
διάβασα και σε forum του εξωτερικού πάντως κάτι αντίστοιχο με αυτό που "έτυχε" και σε μένα
και ειδικά πως κάποιες παρτίδες που πήγαν στο Ηνωμένο Βασίλειο μετά την αρχική, δεν είχαν μεγάλη σχέση με την πρώτη

η πιο συνήθης εξήγηση σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε πρόκειται για special είτε για regular κυκλοφορίες, είναι απλή
οι πρώτες παρτίδες έχουν πιο fermentaρισμένα-έτοιμα καπνά, και οι δεύτερες πιο "βιασμένα"
μέσα στο section των Tastings του φόρουμ υπάρχουν πάμπολλα και σε βάθος χρόνου παραδείγματα με τέτοια πούρα

εν κατακλείδι, το ζήτημα με τα RAn2 όπως και με άλλα "ομοιοπαθή" πούρα, είναι εάν οι παρτίδες αυτές επανακάμψουν
κάτι βεβαίως που μόνο ο πανδαμάτωρ μπορεί να μας πει

suleygiannis έγραψε:
Σάβ Ιουν 26, 2021 10:13 pm
...δεν έχω διαπιστώσει ακόμα σομπερανισμό. Αλλά ειδικά στη μία κούτα που έχω, πιστεύω ότι θα συμβεί...
ενημέρωσε μας όταν επέλθει το μοιραίο 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Fairlightsuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Ίσως όλες οι κούτες από τις οποίες να ψώνισα, τέσσερις - πέντε, να ήταν από την πρώτη παρτίδα….ευτυχώς…..

Κατά τα λοιπά, όντως σε πολλές περιπτώσεις έχουμε διαπιστώσει μετά τα πρώτα δείγματα, βουτιά. Απλά σε αυτήν την περίπτωση δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Ramon Allones Allones No.2 LE 2019

Δημοσίευση από alexandros »

εμενα παντως αυτο το πουρο ακομα με εχει ανικανοποιητο
4 κομματια εχω καψει. δεν ειναι κακο σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι και εξαιρετικο
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
TournesolΤάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”