Ramon Allones Patagon RE Cono Sur 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ramon Allones Patagon RE Cono Sur 2016

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ramon Allones Patagon RE Cono Sur 2016

Petit Edmundo 52 x 110
Dress Box των 10 πούρων. Κυκλοφόρησαν 6.000 κούτες

Πρώτη regional κυκλοφορία για το Southern Cone (Cono Sur) και για τις χώρες της Χιλής, της Αργεντινής και της Ουρουγουάης!!

Μία από τις πολλές regional κυκλοφορίες αυτής της μπράντας. Για να δούμε.
Εικόνα

Εμφανισιακά δε μου αρέσει. Στη φωτογραφία δε φαίνεται αλλά είμαι σίγουρος ψηλαφώντας το πούρο ότι κατασκευαστικά δε θα είναι καλό. Ελπίζω να πέσω έξω.
Τα κρύα αρώματα του είναι ωραία με σταφίδες και φρούτα, ενώ το τράβηγμα του είναι εντελώς άνετο.
Ίχνη μπισκότου, κρέμας, κίτρου αλλά κυρίως κάποιο άγουρο φρούτο στην αρχή.
Μετά από 10 λεπτά επιβεβαιώνεται η αρχική μου εντύπωση. Άνιση καύση με κομμάτια στάχτης να πετάγονται παντού. Δυστυχώς κυριαρχεί αυτή η άγουρη και ξινή γεύση. Βάζω ένα single malt μπας και αλλάξει η γεύση του πούρου και γίνεται όντως κάπως καλύτερη με λάιμ και λεμόνι. Το πούρο φωνάζει από χιλιόμετρα ότι είναι Ramon Allones. Στάχτη δεν κρατάει. Μετά τη μέση γίνεται πάλι ξινό και πικρό. Νομίζω ότι ήθελε χρόνο. Δυστυχώς δε θα το μάθω γιατί δεν έχω άλλο.. Πάντως δε μου άρεσε…
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
lefteris cJazzmanΤάκηςSvenskχεντυ κοντουalexandrosAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Patagon RE Cono Sur 2016

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

λοιπόν, ξέρετε πόσες Ediciones Regionales έχουν τα Ramon Allones..??
- ακριβώς 40 παρακαλώ! καταλαμβάνοντας όλες τις ζώνες διανομής της HSA
η συγκεκριμένη έκδοση όπως λέει κι ο Γιάννης, είναι η πρώτη Cono Sur (Αργεντινή-Ουρουγουάη-Χιλή)

το εξ Αργεντινής στικ - εξού και η γ’ ετικέτα - είναι ολίγον στραβοχυμένο και με πολλές ραγάδες
(η φωτό το κολακεύει αρκετά και τα τρία δαχτυλίδια κρύβουν τα 3/5 του)
σημειωτέον ότι με την καμία δεν έχει το εργοστασιακό 52 ring, αλλά κάτι κοντά σε 50
εδώ φωτογραφημένο δίπλα σε ένα «κανονικό» petit edmundo

Εικόνα

το pre είναι δεόντως ορεκτικό πάντως, με κανέλα, ξηροκάρπια, μέλι & γκοφρέτα στο κρύο ρούφηγμα να υπόσχονται
και τις πρώτες ρουφηξιές να κινούνται σε floral μοτίβο, με φρέσκο γρασίδι και άχυρο μαζί
κι εκείνη τη χαρακτηριστική πινελιά από λεμονανθό που χαρακτηρίζει τα Αγιόνες

Εικόνα

η συνέχεια έχει λίγο φουντούκι, μπόλικο λευκό πιπέρι, πικρόχορτα, και ξύλα
με ασθενικές νότες από κακάο και καραμέλα να προσπαθούν να δώσουν μια κάποια γλύκα
όλα μέσα σε μια εμφανή ανισορροπία, με ξινίλες και καρφίτσες να υπερισχύουν
και το τρίχρονο Patagon να αποδεικνύεται patagώδης ξεπέτα από τη φτιαξιά μέχρι τη φούμα
μη βρίσκοντας σε κανένα σημείο βηματισμό, και κατά συνέπεια λόγο ύπαρξης
στη φάση αυτή, άνετα το λες και ξινίθρα, εναποθέτοντας τις όποιες ελπίδες στο διηνεκές

απ’ την άλλη, αν αναλογιστείς πως τα τελευταία 15 χρόνια παράλληλα με τα 3+1 regular Ramon κυκλοφόρησαν και 40 regional
εύκολα μπορείς να συνυπολογίσεις και τον αναπόφευκτο αχταρμά του regional blend που επιχειρούν οι φίλοι μας οι κουβανοί
ενίοτε όπως κατά καιρούς προκύπτει, και στο γάμο του καραγκιόζη…

Στάθαρε gracias!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
ΣτάθηςJazzmanSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”