Ramon Allones Specially Selected

Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από nikos doc »

LCD VRAndreas

Στην πρώτη γνωριμία μας, και αφού δεν τον δαγκώσομε, :lol: , Ο Αντρεας με ρώτησε αν καπνίζω συχνά τέτοια.....
Τι να πω..φέρτο εδώ του είπα και μετά έκανα παύσή. Το στικ φαινόταν παλιό, με διάφορες οξειδώσεις στην μπάντα, με αρκετό box press, και ένα υπέροχο wrapper. Δεν θα κράταγε πολύ στα χέρια μου... Από κάποιο μαγαζι στην Κύπρο μου είπε.....

Εικόνα

Στο ποτήρι, συγκλονιστικό νησιωτικό 10αρι από το Mull.

Από το κρύο φαίνονται τα χρόνια του. Καραμέλα, Κάσιους, σύκα, αλάτι???
Εύκολο άναμμα, κρέμα καραμέλα, λιωμένη σοκολάτα, ίχνη δέρματος, μούρα..
Γλέντι βλεπω, απόψε. Οι σοκολάτες γλυκαίνουν , ρευστές , διάφορες ζύμες, ξανά αλάτι, ξανά δέρμα.
Αλατισμένη σοκολατα γάλακτος, με bitter στοιχεία... :lol: ρε τι λέτε τώρα....
Γρήγορα γίνεται κακάο, πήζουνε στο ζουμί παντεσπάνια, ανοίγουν φτερά οι ζαχαρωμένοι μαύροι φρουτένιοι καρποί.

Εικόνα

Μουρο, σύκο, δαμάσκηνο κομπόστα, μπισκότα κανέλας, μέλι βαρύ βουνίσιο, τσάι από Αγγλικό πρωινό.
Φθινόπωρο μου θύμισε, και θα ήθελα να το έκαιγα σε κάποιο κήπο σε αποστακτήριο στην Σκωτία.
Πουτίγκα, εσπρέσο με nuts n berries...
Αριστούργημα!
Δεν ζεσταίνεται με τίποτα, έχει στο background λίγο εσπεριδοειδές αλλά γλυκό, σανγκουίνι?

Στην μπάντα παίζει σκούρο κακάο, έχω και μια πρέζα άνθος αλατιού , μάλλον από το ουίσκι, τα 46,3 abv είναι ότι πρέπει.
Τζίντζερ και μοσχοκάρυδο στο γουδί, μοσχομυρίζει ο τόπος. Ξανά μέλι μέσα σε σκούρο τσάι και βαριά φρούτα με επικάλυψη Σκούρας σοκολάτας.

Αντρέα μου, δεν ξέρω που το βρήκες, αλλά εύχομαι να έχεις και αλλά από αυτό.
Αν παίζει έτσι, μιλάμε για το καλύτερο robusto της Κούβας, και για τεράστια υποψηφιότητα για την λίστα της χρονιάς.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!

Καλώς ήρθες στον κατήφορο.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos doc την Σάβ Σεπ 26, 2020 2:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
lefteris cΣτάθηςVr AndreasΤάκηςalexandrosSpirosbusa71Jazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Χαίρομαι απερίγραπτα που το απολαυσες τόσο!!! :D
bf50ch
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 5:26 pm

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από bf50ch »

Ενα πουρο που πραγματικα σου φτιαχνει την διαθεση.Απογευματακι και μετα το φαγητο βγηκα στο παρκο μαζι με τον εμφανισιμο πριγκηπα RASS.
Στα πρωτα παφ διεκρινα νοτες μπαχαρικων καρυδι και φλουδα πορτοκαλι, επιθετικο οσο πρεπει ισσοροπημενο πικαντικο. Ετσι συνεχισε το πρωτο τριτο.
Στην συνεχεια καρυδοπιτα με σιροπι και λεμονοπιτα, οσο πιο πολυ το εκαιγα τοσο πιο εντονο το λεμονι.
Τελος μπαχαρικα σταφιδα και ξυσμα λεμονιου γευση φυσικης λεμοναδας san pellegrino χωρις ζαχαρη.
Μετα απο 1 ωρα και 10 λεπτα η βαρεμαρα που ειχα μου εφυγε και η διαθεση μου αλλαξε προς το καλυτερο.
Δεν καταλαβα για ποτε καηκε το stick και αιστανθηκα σαν να βγαινω απο εκκλησια μετα απο λειτουργια.
Πολυ σμουθιαρης αυτος ο Ramon πρεπει να εχει κεφια η γη και το κλιμα στα χωραφια της κουβας για να βγαινουν τετοια καπνα. Θα το ξανατιμησω δεοντως.
These users thanked the author bf50ch for the post (total 4):
nikos docalexandrosJimmyBoyΤάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LBM DIC 18

το τρίχρονο+ RASS μου έδειξε απ’ την αρχή τις προθέσεις του
ξεκίνησε με φρουτώδη διάθεση με το κεράσι σε πρώτο φόντο και συνέχισε με φουλ του καφέ
ύστερα έπαιξε στάνταρ άσσο Κούβα στο σύστημα δέρματα-ξηροί καρποί-κέδρος-μπαχαρικά
και τόλμησε με σταφίδα, κακάο, μελάσα, αμυγδαλωτό, εσπεριδοειδή & μόκα (είχε και κάτι ανθώδες)
όλα στον αστερισμό της κρέμας, με ένα της κομμάτι να κάθεται συνέχεια στην άκρη των χειλιών μου όσο κάπνιζα

ένα RASS σε μεγάλη φόρμα, yo!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Spirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από jgeorgost »

Ευγενική χορηγία, αγαπητού φίλου, αγορασμένο πρόσφατα εξ' όσων γνωρίζω!

Το άναψα εχθές για να συνοδέψω ένα δάχτυλο bourbon Woodford Reserve.

Εικόνα

Πρώτη μου καύση από την συγκεκριμένη μπράντα και από το κόψιμο με κερδίζει...σφιχτό στο χέρι αλλά τραβάει σαν να μην έχει τίποτα μέσα του, δείχνει τόσο καλό στριμμένο!
Στο πρώτο τρίτο του, δίνει απλόχερα κάτι σε βρεγμένη γη, δέρματα και μπαχάρια, δυναμικά και έντονα, τόσο τέλεια ανακατεμένα που ακόμα και η μυρωδιά του καπνού όσο σιγοκαίει με συνεπαίρνουν!
Συνεχίζει στο δεύτερο μισό και γίνεται πιο φρουτώδες κατά διαστήματα, κάνοντας εμφάνιση στο βάθος κάτι σε πορτοκάλι με εναλλαγές σε βαρύ ελληνικό καφέ.
Στο τελείωμά του έγινε θα έλεγα πιο ήπιο χωρίς να χάνει το ενδιαφέρον του, αλλά σαν να έριχνε κάποιος μέλι στον καφέ αραιά και που και με έκανε να μην το αφήνω καν στο τασάκι!

Αγαπημένε μου φίλε, σε μελέτησα πολλές φορές εχθές το βράδυ!! :shock:
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”