Rafael Gonzalez Coronas Extra

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Corona Gorda 143 x 46
dress 25, discontinued 2010
(πριν τη δεκαετία του 1970 το μέγεθος ήταν 140 x 48)

URO JUN 08

πάντα είχα μια παράξενη σχέση με αυτό το πούρο, άλλοτε ερωτική κι άλλοτε ξεπαρεού
απόψε καπνίζω μια corona πραγματικά extra, φίνα και σοκολατένια
που στο κρύο ρούφηγμα με κερνάει κέδρο, λίγα μπαχάρια, και κάτι γλυκό σαν γκοφρέτα σοκολάτα-μπισκότο

με το άναμμα το γυρίζει σε floral με αρκετά ξύλα και λίγες νότες εσπρέσο
εμφανίζοντας γρήγορα όμως μια αίσθηση που την ακολουθεί σαν κουσούρι, κάτι που μοιάζει με καρβουνίλα από σβηστό BBQ

αλλά γρήγορα ξαναβρίσκει εκείνη την αρχική γλυκύτητα της γκοφρέτας που τώρα πλέον έχει ταυτότητα και τη λένε σοκολάτα
πολύ σοκολάτα με γάλα και λίγο μέλι, όλα πασπαλισμένα με κανέλα και γλυκά μπαχαρικά

αυτό το πούρο είναι τρελό γιατί στη συνέχεια αλλάζει κι άλλο, με καρύδια, φρουτώδεις νότες, άνθη, ψωμί και δέρματα
εκείνο το κάρβουνο όμως σκάει μύτη και προβοκάρει πάλι, και χμ… το υπέδαφος έχει και κάτι από τύρφη, αλμύρα και πίκρα

κι εκεί παίζει, άλλοτε ισορροπώντας κι άλλοτε χάνοντας την επαφή, προσπαθώντας να βρει μια ταυτότητα μέσα στην πολυμορφία του
δεν φαίνεται να τα πολυκαταφέρνει τελικά, κι ίσως αυτή είναι και η γοητεία του

ένα παράξενο, ασυνήθιστο, και αναμφισβήτητα ενδιαφέρον πούρο, στο παρελθόν έχω καπνίσει από μέτρια έως καταπληκτικά
σημειωτέον πως πριν κάποια χρόνια η αγορά τιγκάρισε από παρτίδες του 2000-2001 και σε τιμές κυριολεκτικά "χώμα"
εκεί έπαιζε πολύ ο παράγοντας να σου κάτσει το λόττο, γιατί σε αρκετές περιπτώσεις το πούρο ήταν σε κακό condition

RIP
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από spasias »

Rafael Gonzalez Coronas Extra (MAY-01) LCD nikos doc.

Το συγκεκριμένο πούρο μου το είχε στείλει ο Νίκος πριν πάρα πολύ καιρό το είχα πολύ φυλαγμένο στο σεντούκι μου. Γενικά με τα παλιά Κουβανέζικα πούρα έχω μία γκίνια … δε μου κάθονται και τόσο καλά. Έχω και εγώ μια παρόμοια κούτα (JAN-01) η οποία δε μου έχει δώσει και πολλές καλές φούμες όποτε ήμουν λίγο επιφυλακτικός για το συγκεκριμένο.

Το πούρο είχε λαδερό σκούρο ράπερ λεπτό σα τσιγαρόχαρτο εξαιρετικά εύθραυστο και σκισμένο σε ένα δυο σημεία. Δε με πτόησε αυτό μιας και στη δική μου κούτα τα ράπερ ήταν τσιγαρόχαρτα και εύθραυστα αλλά η γενική κατασκευή του πούρου με το πλούσιο binder δεν του δημιουργεί πρόβλημα.

Κόψιμο και άγχος μέχρι την πρώτη ρουφηξιά μιας και έχω πετύχει επίσης και πολλές στούμπες από τα συγκεκριμένα. Παρά το τιγκαρισμένο σώμα με καπνά τραβάει τέλεια στο 100%.

Μυρωδιά στο κρύο λίγο απαλό δερματάκι. Κρύο τράβηγμα και έχουμε μπαχαρικά, μέντα, καφέ και υπόγειο.
Ανάβω και το τράβηγμα είναι για ρεσιτάλ, τόσο όσο για να σου γεμίσει το στόμα με πυκνό και απολαυστικό καπνό. Το πούρο νευρικό και ζωντανό από τα πρώτα puff με έντονα βότανα παντεσπάνι και τσίλια στο ρετροχάλι. Καμία σχέση με ότι άνευρο είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα.
Συνεχίζει να κεντάει με άγλυκο μπισκότο, λουλούδια, τριαντάφυλλο αλλά όλα αυτά με μία αψάδα και dry αίσθηση στο τελείωμα. Δεν έχω καν ξεκινήσει να το ζεσταίνω καλά και καλά και το γυρίζει στους καφέδες … κάθε puff και εναλλαγή. Πάνω από ένα εκατοστό μέσα και μου σκάει ένα καπουτσίνο με τέλεια κρέμα απολαυστικό με τις κανελίτσες του με τα όλα του. Ξαφνικά το πούρο κάθισε απότομα σαν να έβαλα άλλο στικ στο στόμα μου και άρχισε να ζωγραφίζει κανονικά χωρίς καθόλου dry αίσθηση αλλά με μια απολαυστική κρέμα να τα μαλακώνει και να τα δένει όλα. Σε λίγο να σου και τα καρύδια, τα κάσιους και τα βούτυρα … Το πούρο είναι ζωντανό και μου το υπενθυμίζει σε κάθε ρουφηξιά.

Εικόνα

Μπήκα στα 2/3 και φτιάχνει τώρα βότανα κάθε λογής με έντονη τάση προς το λιβάνι ένα πράγμα για να το γυρίσει σε λίγο σε καφέ αλλά αυτή τη φορά ελληνικό καφέ με το καϊμάκι του. Πρός τη μέση ξαφνικά το γυρίσει ξανά σε γλυκούς τόνους που μετά από λίγα puff γίνονται γλυκό τριαντάφυλλο τόσο φινετσάτο και απαλό άρωμα πλημύριζε το στόμα μου και με έκανε να αναρωτιέμαι αν αυτό που γεύομαι είναι αληθινό. Τράβηγμα και καύση από άλλο πλανήτη. Το δωμάτιο έχει γεμίσει αρωματικό καπνό και μοσχοβολά σοκολάτα και κακάο. Αρχίζω επιτέλους να καταλαβαίνω και εγώ τι εστί παλαίωση!!!

Εικόνα

3/3 και ξανά βότανα, έντονη ρίγανη και μια ποικίλα από ματζούνια κάτι δυνατό σαν παραγινομένο πεπόνι. Λίγο πριν την ετικέτα ξανά μαντζούνια και βότανα δυστυχώς όχι και τα πιο αγαπημένα μου μιας και με λίγωσαν λίγο αλλά ήταν εκεί ζωντανά και δυνατά. Στο τέλος, και πριν αναπαυτεί ρίχνει λίγο τόνους και πέφτει για ύπνο με χόρτα γρασίδια και στάχια.

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για το υπέροχο ταξίδι του μου χάρισες. Τέτοια πούρο δεν μπορείς να τα απολαύσεις στο 100% παρά μόνο αν είσαι μόνος σου και αφοσιωμένος αποκλειστικά σε αυτά … διαφορετικά πιστεύω πάνε χαμένα.

Κάτι που έχω παρατηρήσει με αρκετά παλαιωμένα βγάζουν πάρα πολύ έντονα βότανα και μαντζούνια που πολλές φορές με λιγώνουν και με μπουκώνουν από τη δύναμή τους. Προς το παρόν φάσκιωσα την υπόλοιπη δική μου κούτα και την έστειλα για ύπνο για μερικά χρονάκια ελπίζοντας να μεταλλαχθούν σαν και αυτό.
These users thanked the author spasias for the post (total 3):
nikos doclefteris cΤάκης
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Assos »

Αγορασμένο από μαγαζί του κέντρου, του 04’ μου είπαν...

Εικόνα

Ένα πούρο που μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Ξεκίνησε εκπληκτικά με σοκολάτα,δέρμα,κακάο και λίγο ελληνικό καφέ. Λίγο μπισκότο βουτύρου... Αλλά όσο πήγαινε προς την μέση, σαν να έχανε τις γεύσεις του και να γινότανε πιο φλατ, μέχρι που μπήκε στο τελευταίο τρίτο Και με κέρασε καπουτσίνο, με μπόλικη κανέλα βουτυρένιες γεύσεις και λίγο παντεσπάνι...
Η καύση του ήταν καλή αλλά δεν έβγαζε καπνό...
αυτό στα μείον του, αλλά και πάλι μπορεί να ήταν τυχαίο...
Μου άρεσε..;; Ναι δε μπορώ να πω...
Ίσως στο μέλλον ξαναβρεθούμε ;)
These users thanked the author Assos for the post (total 2):
ΤάκηςSpirosbusa71
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Bill79
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 3:29 pm

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Bill79 »

Καλησπέρα, που θα μπορούσα να βρω τα συγκεκριμένα πουρα;
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

καλησπέρα Bill και καλώς ήλθες στο cigarsforum.gr
τα συγκεκριμένα πούρα έχουν καταργηθεί, είναι εκτός παραγωγής από το 2010 και δύσκολα πλέον τα βρίσκει κανείς

αν θες, μπορείς να μας συστηθείς ως νέο μέλος εδώ: http://cigarsforum.gr/viewforum.php?f=37
και να συμμετέχεις στο φόρουμ παίρνοντας ενεργό μέρος στις συζητήσεις μας
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Assossuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από suleygiannis »

Bill79 έγραψε:
Κυρ Μαρ 15, 2020 3:36 pm
Καλησπέρα, που θα μπορούσα να βρω τα συγκεκριμένα πουρα;
πέραν των όσων σωστών αναφέρει ο Τάκης, δεν αναφέρουμε ονόματα μαγαζιών στο φορουμ. φυσικά απαγορεύονται και οι συζητήσεις για αποκτήσεις πούρων με παράνομο τρόπο.
αν μπορέσεις να το βρεις κάπνισε το και πες μας αν σου άρεσε
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από alexandros »

Εικόνα

Ποτε δεν τα πήγα πολυ καλά με αυτό το πουρο.
Δεν έχω κάψει και πολλα αλλά έχω ένα δείγμα πχ 15-20 πουρων. Αρκετές χορηγίες και αρκετά δικά μου
Το συγκεκριμένο είναι του 2002
Ξεκίνησε με σοκολατα κλασικά για Ραφαέλ και καφεδακι
Και αμέσως έβαλε στο μενου ξυλα και γλυκά μπαχαρικά
Κάτι σαν μπισκότα και λίγη κρεμουλα.
Μετά το μενου έχει μέλι μάλλον ανθέων.
Μπισκότα, λουλουδια, κανέλα, χορτα, βότανα και ματζουνια
Τα πηγαμε καλά αυτή την φορά :mrgreen:
These users thanked the author alexandros for the post (total 5):
Spirosbusa71ΤάκηςΣτάθηςχεντυ κοντουSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Junior »

Coronas Gordas, αγορασμένη από κατάστημα στο κέντρο, πιθανόν του 2004...vintage και αρκετά σκληρή, αλλά και τα υπόλοιπα της κούτας έτσι ήταν. Στα κρύα αρώματα μου έβγαζε μπισκότο. Το wrapper του ήταν αρκετά χλωμό και στολισμένο με plume.
Εικόνα
Σκουπίζω, κόβω και ανάβω κατευθείαν.  Εντάξει, το πούρο είναι άντε γεια. Ίσως από τα πιο νόστιμα vintage που έχω κάνει. Βέβαια τραβάει με δυσκολία αλλά με αρκετό μασάζ βελτιώθηκε... μετά την μέση. Η καύση του δεν ήταν τόσο καλή, αλλά πιστεύω οφείλεται στα υπερστριμωγμένα καπνά του σώματος του. Ωστόσο τπτ δεν το εμπόδισε να απογειωθεί. Ξεκίνησε με μια πεντανόστιμη κρέμα, συνέχισε με αλμυρά φιστίκια και αρκετό δέρμα. Ο κέδρος απανταχού παρόν, ένας κέδρος αλλιώτικος, που μου άρεσε. Η παλέτα έχει και πιπέρια, πολύ μαλακά, έχει και καφέδες και μια πικρή γεύση, δεν ξέρω τι. Ξαφνικά γίνεται πιο βαρύ, βγάλει μια μπισκοτένια γλυκάδα και αλλάζει ξανά, πιπέρια κ τσίλια που μου μουδιάζουν τα χείλη. Προς το τελος δίνει βότανα και αρκετό ξύλο. Το τράβηγμα παρέμενε σφιχτό και το εμπόδισε να μπει στο top ten μου για το '21. Ειδάλλως θα μιλούσαμε για αστρόπλοιο. Ωστόσο θα επανέλθω σύντομα μήπως και πετύχω κάποιο λιγότερο σφικτό.
Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author Junior for the post (total 8):
ΤάκηςsuleygiannisSvenskSpirosbusa71Petranalexandrossigarasnikos doc
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

EMO FEB 10

κύριε ἐκέκραξα πρὸς σέ, εἰσάκουσόν μου... (*)

ο αέρας μυρίζει βροχή κι από μακριά ακούγεται αχνά μια καμπάνα που σημαίνει εσπερινό
η πραγματικότητα γύρω μου μοιάζει ακινητοποιημένη σαν πίνακας ζωγραφικής
η ατμόσφαιρα έχει κάτι κατανυκτικό

πρόσχες τῇ φωνῇ τῆς δεήσεώς μου ἐν τῷ κεκραγέναι με πρὸς σέ...

carpe diem vivere moment ψιθυρίζει μια φωνή μέσα μου
αρπάζω λοιπόν μια gorda του Rafael απ’ τη χρονιά που καταργήθηκε
και την κάνω πρόσφορο για τη λιτανεία μου

ἔπαρσις τῶν χειρῶν μου θυσία ἑσπερινή...

μυρίζει νοσταλγία σαν παλιό μπακάλικο με εκατό +1 ετερόκλητα αρώματα
ανάβω το θυμιατό κι αμέσως εκείνο πιάνει επαφή με το συναξαριστή σε ήχο πλάγιο δεύτερο
ανεβάζοντας αρωματικά σήματα καπνού από ήδιστα μπαχαρικά, σανταλόξυλα και παλιά δέρματα

στο μεταξύ ο αέρας φέρνει βοτανικές αύρες από τσάι, φασκόμηλο, και λεβάντα
να 'ναι από τα απέναντι βουνά ή από τη λαμπάδα που καίω;

κατευθυνθήτω ἡ προσευχή μου ὡς θυμίαμα ἐνώπιόν σου...

κι ενώ τα σύννεφα πυκνώνουν στον ορίζοντα, η παλιά Κούβα γίνεται χαμένο νησί που ανακαλύπτω ξανά
γεμάτο μοσχοβολιές από άνθη, καβουρδισμένους καρπούς, κακάο, και ψημένο ψωμί

θοῦ Κύριε φυλακὴν τῷ στόματί μου...

για ένα (άγνωστο) διάστημα κάπου πρέπει να χάθηκα ή να υπήρξε κάποιο κοσμικό κενό
όταν επανήλθα, έπεσα στο "δι’ ευχών" που ερχόταν με κρέμες και…

καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη μου...

…σοκολάτα γάλακτος, και μπισκότο, και μέλι ανθέων, κι ένα μεγαλοφυές άγγιγμα από εσπεριδοειδή
σταλάζοντας πρώτα μια βελούδινη γλύκα στην ψυχή μου κι ύστερα απόλυτη γαλήνη
που σιγοκάθισε ακάλεστα και θριαμβικά μαζί με τις πρώτες στάλες της βροχής

(*) τα αποσπάσματα που παρεμβάλλονται είναι από τους Ψαλμούς (ΡΔ')

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
jgeorgostEpicure VPetranSvensksuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Rafael Gonzalez Coronas Extra

Δημοσίευση από Junior »

Πολύ κρίμα που σταμάτησαν αυτό το πούρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Rafael Gonzalez”