Rafael Gonzalez Tres Petit Lonsdales

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Rafael Gonzalez Tres Petit Lonsdales

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

PEL LROO (DEC 99)

Franciscanos 116 x 40
discontinued 2002, dress 25

το φρανσισκάνο που έρχεται από τον τελευταίο μήνα της προηγούμενης χιλιετίας
εγκαινιάζει το νέο μου προσωπικό project που ονομάζω «τα καράβια μου καίω»
με ρέγουλα βέβαια, γιατί όλα κάποτε τελειώνουν…

ήταν ένα από τα 15 handmade-long filler Franciscanos που κάποτε κυκλοφορούσαν
και μέσα στα 10 πούρα των RG που συμπεριλήφθηκαν στο Siglo XXI Millennium Humidor του 1999 (*)
στο vitolario της brand υπήρχαν και τα «σκέτα» Petit Lonsdales (Marevas) που καταργήθηκαν στα 80’s

ο κόφτης κάνει «τσακ» διανοίγοντας με έναν τραγανό ήχο την πίσω πόρτα του μικρού Ράφα και διαβαίνω το κατώφλι
με υποδέχονται παλιά εφημερίδα, σανταλόξυλο, αποξηραμένα άνθη & βότανα, και γλυκά μπαχαρικά

τραβάει τούρμπο κι οι πρώτες μπουκιές καπνού είναι γεμάτες γλύκα
νότες από ανθό σιταριού, παλιά δέρματα, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής και μαύρη σταφίδα πλημμυρίζουν τον ουρανίσκο μου
το Tres Petit είναι σμουθιάρικο και πεντανόστιμο με τα λάδια του να στάζουν

γρήγορα προστίθενται πινελιές μέντας που μαζί με τσάι και λεβάντα κάνουν μια όμορφη βοτανική παρέα
ενώ συνεπικουρούν καφέδες και νότες από πικραμύγδαλο, με αντίστιξη μια γλυκιά κρέμα που κρατάει ως το τέλος

τι είναι ο κάβουρας και τι είναι το ζουμί του αγαπητοί συμφορουμίτες, το κατάπια στο πιτς-φιτίλι
ιδιαίτερα πολύπλοκο μικρό, με γεύσεις ποιητικά φευγαλέες αλλά συνάμα τόσο ανάγλυφες, ου γαρ εν τω πολλώ το ευ

ashes to ashes και η βρόχα έξω πίπτει στρέιτ θρου…

(*) η πιο περιζήτητη Humidor έκδοση της HSA που κυκλοφόρησε το 1999 για τον εορτασμό του Millennium
περιλαμβάνει 2.000 στικ από τις 20 κορυφαίες κουβανέζικες brands, (13 συμμετείχαν με 10 διαφορετικά πούρα και 7 με 5)
κυκλοφόρησαν 21 humidors, η τιμή των «άθικτων» σήμερα εκτιμάται κοντά στο μισό εκατομμύριο


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
ΣτάθηςMixalis81suleygiannisPetranJuniorSpirosbusa71nikos docalexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Rafael Gonzalez”