Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από nikos doc »

Φαίνεται πως η μέρες είναι των θαυμάτων....όπως λέει ο Τάκης και ο Γαλιλαίος, και όμως κινείται.....
Πρέπει να έχω να κάψω RGPE χρόνια, δεν τα γουστάρω γενικώς και ειδικώς.
Αυτά με ξεμυάλισαν στο ράφι, είχα πάει να πάρω μια Lusi για το mass, και δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από πάνω τους...
Μαύρα, λαδερά, όμορφα ρε αδερφέ, σχεδόν μου την έπεσαν...πήρα δυο, τι έχω να χάσω σκέφτηκα.....???

Στο γνωστό σκηνικό, εχθές στο πάρκο με λιιιιιιιίγο ουίσκι ποιοτικό, έκοψα περιμένοντας να προσγειώσω ανώμαλα.
Μόνο ψηλά με πήγε το στικάκι!
Δέρμα φρέσκο, ξύλο, κανέλα και κακάο. Καύση λεπίδι, συμπεριφορά Κυρίας σαλονιού!
Σβήσιμο γιόκ, μοσχομυριστό καπνός, μέχρι μια ψυχή μου πήρε δυο τζούρες παραμιλώντας τι νόστιμο που είναι....

Τελειώνοντας την μικρή-μεγάλη της παράσταση κέρασε ένα βότανο πράσινο, γλυκό κέδρο, ελληνικό βαρύ χαρμάνι και ένα ψημένο φουντουκι- λουκούμι....

Τι να πω τώρα?? Συμβαίνουν και αυτά...... Ευχάριστη έκπληξη! 8-) 8-)

Υ.Γ. Η φωτό είναι της αδερφούλας της


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
StratosSpirosbusa71Mixalis81
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

TUE OCT 21

το μικρό του Rafa είναι από τις πιο παλιές καραβάνες της Κούβας με προϊστορία σχεδόν 100 χρόνων (παράγεται από τη δεκαετία του ’30)
κατά καιρούς μάλιστα έχει επιτελέσει και κοινωνικό έργο αντίστοιχο με τα κορίτσια των κόκκινων φαναριών
αφού έχει μυήσει αρκετά πρωτάκια στο μαγικό κόσμο των πούρων Αβάνας
προσφέροντας έναν χαλαρό ερωτισμό που ανοίγει σιγά-σιγά την όρεξη για τα μεγαλεία της Κούβας

προσωπικά το τιμώ, αν όχι τακτικά, τουλάχιστον σε περιοδική φάση εδώ και δεκαετίες
και μ’ έχει ανταμείψει αρκετές φορές ακόμα και με επικές φούμες, κάποιες από τις οποίες θυμάμαι ακόμα
είναι ένα πούρο για όλες τις ώρες και περιστάσεις, ζευγαρώνει όμορφα με κόφι, αλλά σηκώνει και αλκοόλ

πρόσφατα το πήρε ξανά το μάτι μου στα ελληνικά ράφια, κι επειδή είχα ξεμείνει από κούτα τσίμπησα μία
εξαμηνίτικη βέβαια, αλλά τέτοιες ώρες - τέτοια λόγια...

το σώμα του γεμάτο αρωματικά έλαια μυρίζει μεθυστικά και με το πυρ η Κούβα ξεπροβάλλει
αγροτική στην αρχή με γη, λουλούδια και δημητριακά, πιο γκουρμέ στη συνέχεια με σοκολάτα, μαύρο κεράσι, πεκάν και αλατισμένο ψωμί

το δίχως άλλο έπεσα σε καλή κούτα!
άμα καταπίνονται αμάσητα τώρα φαντάσου τι θα γινόταν αν τα κρατούσα καμιά 4ετία (μπααα…)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κι όμως, αγόρασα RGPE, αν και δεν θέλω να καπνίζω TC πούρα. Επίσης, δεν ξέρω αν κάποιος έχει ανεβάσει κωδικό του 2022.
Τα πούρα, είναι κατάμαυρα, λαδερά και σέξι και ο κωδικός TUE ENE 22.
Εικόνα

Από κρύα αρώματα δεν κατάλαβα πολλά, αλλά όταν το άναψα ένιωθα ότι καπνίζω αμύγδαλα.
Εικόνα
Τραβάει σωστά. Κι έχει μέταλλα, λίγη κρέμα, φουλ δέρματα χωρίς να φαίνεται κάπου η νεότητα του. Ανέλπιστα καλή φούμα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
AndreasPΤάκηςSpirosbusa71alexandrosSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από alexandros »

τωρα εξηγουνται οι σεισμοι τις τελευταιες μερες :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
Spirosbusa71
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από jgeorgost »

Προ ημερών που εμφανίστηκαν, τα τίμησα με αγορά κούτας!

Πρώτη μου συνάντηση με την συγκεκριμένη μπράντα αλλά όπως είδα την κούτα που ξεσφράγισε ο καπνοπώλης για να πάρω κάποια, αποφάσισα να την πάρω ατόφια! Βέβαια μέχρι να πάω σπίτι να τα αποθηκεύσω διάβασα τις εδώ εμπειρίες σας και με έπιασε μια ανυπομονησία!

Και τα 25 πασπατεύοντας την κούτα μετά σπίτι, είναι λαδερά & αφράτα καλοφτιαγμένα!
Άναψα ένα την Κυριακή που μας πέρασε με τον πρωινό καφέ για να το δοκιμάσω ανυπομονώντας σαν μικρό παιδί να ανοίξει το παιχνίδι που πήρε δώρο τα Χριστούγεννα!

Μοσχομυρίζει και νιώθεις το λαδωμένο του wrapper στα δάχτυλα να σε καλεί κοντά του και να μην το αφήσεις ούτε στιγμή στο τασάκι!
Από την αρχή σε κατακλύζουν γεύσεις σοκολατένιες φλοράλ με την γη να δίνει το παρόν στο υπόβαθρο!
Στα 2/3 η σοκολάτα θυμίζει bitter και σαν να είναι με γέμιση αγριοκέρασο δίνει μια γλυκάδα σκέτη απόλαυση.
Συνεχίζοντας μέχρι το τέλος με σταθερή καύση χωρίς ατέλειες, χωρίς να ανεβαίνει ένταση και με ταξιδεύσει στην εξοχή της Κούβας με τα αρώματα του να είναι καθόλη την διάρκεια έντονα και γλυκά!

Εικόνα


Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι και δεν θυμάμαι ημερομηνία (ήταν του 22 σίγουρα) όπως και του suleygiannis (θα επανέλθω με edit για το αρχείο)! Μάλλον θα αναζητήσω να βρώ ακόμη μια κούτα αυτής της σειράς αν περίσσεψε σε κανένα μαγαζί! :o
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
Τάκηςlefteris csuleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα εκπλαγώ αν δεν είναι ο ίδιος κωδικός. Βέβαια εγώ την αγόρασα από το αεροδρόμιο, αλλά δύσκολα να έχει βγει κι άλλος κωδικός
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από jgeorgost »

suleygiannis έγραψε:
Παρ Σεπ 30, 2022 9:03 pm
Θα εκπλαγώ αν δεν είναι ο ίδιος κωδικός. Βέβαια εγώ την αγόρασα από το αεροδρόμιο, αλλά δύσκολα να έχει βγει κι άλλος κωδικός
TUE FEB 22 τελικά!
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από Junior »

Επιβεβαιώνω κι εγώ τον ανωτέρω κωδικό... Τα πούρα είναι εξαιρετικά. Παχύς γαλάζιος καπνός. Γλυκές και τραγανές επιγεύσεις. Μαλακά πιπεριά κι αλμυροί ξηροί καρποί. Έχω κι άλλες paneteles, με λίγα χρόνια στην πλάτη τους, αλλά δεν είναι τόσο έτοιμες όσο η παρούσα. Σκέφτομαι τι χαζομάρα έκανα που δεν πήρα ολόκληρη την κούτα. Μάλλον είναι καλή χρονιά φέτος. Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
jgeorgostSvensk
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από jgeorgost »

Δεύτερο κουτί ίδια ημερομηνία…για τυχόν ενδιαφερόμενους υπήρχαν μερικά ακόμα ;)

Εξ όψης, οσμής & αφής δείχνουν το ίδιο τρέλα όπως τα άλλα!

Εικόνα
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Rafael Gonzalez Panetelas Extra

Δημοσίευση από alexandros »

ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πλεον δεν γραφει το κλασικο κειμενο για καταναλωση εως 6 μηνες κτλ κτλ που εγραφαν παλια.
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Rafael Gonzalez”