Quintero Favoritos

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Quintero Favoritos

Δημοσίευση από Junior »

Με αφορμή του poll των Σαρακοστιανών είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Τιουμπατη έκδοση αγνώστων στοιχείων. Το πούρο είναι κακοστριμμένο με νεύρα και πράσινες κηλίδες. Μυρίζει όμως υπέροχα, το tubos κράτησε όλα τα αρώματα του. Κόβω και ανάβω με φλόγιστρο. Μου έρχεται μια ήπια κρέμα σε συνδιασμό με κέδρο. Συνεχίζει με δέρμα και καφέ. Λίγο πιπέρι και αρκετό κέδρο. Κάπου κάπου με κερνούσε ξηροκάρπια. Καθόλου φλατ, καθόλου πικρίλες - αμμωνία. Αρκετά καλό και ώριμο και δεν το περίμενα. Να που η μαγεία της Κούβας κρύβεται ακόμη και στα πιο ταπεινά της χαρτιά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αγορά κούτας, όταν είναι ξανά διαθέσιμο στα καπνοπωλεία. Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Favoritos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

εγώ Χρηστάκη την τσίμπησα την κούτα…

λοιπόν… τις προάλλες έπεσα σε μαγεμένη τουμπάτη 15άδα με σούπερ ουάου φαβορίτες - και όχι μόνο καπνιστικά
αφού μοστράρουν και εντυπωσιακή κατασκευαστική αρτιότητα επιπέδου πρίμιουμ (και βάλε)

κάθε τούμπο που έχω φουμάρει είναι κι ένα γλέντι γεμάτο Κούβα, σταχυολογώ από τις σημειώσεις μου:
κέδρος, ξερόχορτα, ελληνικός καφές, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής, προζύμι
γη, δέρμα, ανθόνερο, μουστοκούλουρο, φρούτα, αμύγδαλα, καραμέλα
κι όλα αυτά τα παλαβά σερβιρισμένα μ’ έναν παχύ βουτυράτο καπνό

Concha σε τρομερή φόρμα που ο τίτλος «Κοΐμπα» ή «Μαραντόνα των φτωχών» θα αδικούσε
η αλήθεια (εκτός απ’ τους Sex Pistols) βρίσκεται σ’ αυτό που σημειώνω και παραπάνω στο thread: μαγικά καπνά

όσο για τη συντέλεια του κόσμου, μήπως έχει έρθει και δεν το έχουμε καταλάβει..??

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Quintero Favoritos

Δημοσίευση από Junior »

Άλλη μια favorita, μια και η προηγούμενη μου έδωσε γερό σκαμπίλι. Αγορασμένη από την κάβα στην Θηβών. Στοιχεία δεν κράτησα μιας και πήρα κάμποσα πούρα. Καθοδόν για το σπίτι τσιμπάω και ένα γλυκάκι.
Εικόνα
Κόβω ανάβω κατευθείαν. Μια γλυκιά επίγευση γεμίζει το στόμα. Μου θύμισε τα αγαπημένα μου Quai Dorsay. Παφ, παφ μπόλικος βελούδινος καπνός. Ξύλο κέδρου και αλμυρά αμύγδαλα. Καφέ και δέρμα. Μια γύριζε σε πιπέρι μια σε κέδρο. Λίγες κρέμες να αχνοφαίνονται και γλυκά μπαχαρικά. Ήταν πολύ καλό κι αυτό. Τυχαίο; Θα ξαναδοκιμάσω για να πιστώ.
Υ.Γ Με τα shortfiller έχω την αίσθηση ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα. Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post:
Spirosbusa71
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Quintero Favoritos

Δημοσίευση από jgeorgost »

Μετρώντας μέρες για την άδεια, απογευματινό freddo και quintero favoritos!
Αγορά πριν 2 εβδομάδες που βρήκα μπροστά μου 2 3άδες τουμπάτες και τις σήκωσα!

Εικόνα

Και τα 6 στικ με πολύ υγρασία στα σωθικά τους και εμφανή σημάδια σε όλο τους το σώμα άσπρης σκόνης.

Πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο, και απο το κόψιμο ρουφάει ιδανικά χωρίς κανένα ίχνος στούμπου!
1/3 ξεκινάει με πολύ ωραίο παχύ καπνό και σταθερή καύση με κάτι από ξύλο μέσα του και ελαφρά πιπεράτο αλλά δίνοντας κάτι γλυκό στο τελείωμα ως επίγευση!
2/3 νιώθεις τον καφέ να κάνει την εμφάνισή του αλλά χωρίς να κυριαρχεί. Στάχτη δεν κρατάει αλλά δεν σβήνει μέχρι στιγμής.
Στο τελείωμα θα έλεγα ότι είχε μια κορύφωση το πιπέρι καθώς κυριάρχησε και έφερνα κάτι σε καραμέλα η επίγευσή του.

Τιμιότατο σε απόλυτη αντίθεση με τα λεγόμενα του κυρίου Buffett


Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςAndreasPSpirosbusa71
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quintero Favoritos

Δημοσίευση από suleygiannis »

SPM ABR 23 ο κωδικός του χαρτόκουτου, τα βρήκα μπροστά μου και τσίμπησα δύο τεμάχια από περιέργεια κυρίως, μιας και δεν το καπνίζω ποτέ.
Στην αρχή είναι εξαιρετικό με μία κρέμα ζαχαροπλαστικής μαζί με κόκκινα φρούτα και ζάχαρη, αλλά δυστυχώς από το 2/3 μέχρι το τέλος το γύρισε σε ένα μονότονο δέρμα και με άφησε ανικανοποίητο.
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
jgeorgost
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quintero”