Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Hermoso No.2 157 x 48
LB 25
Released 2020

τα αναβαθμισμένα Q d O είναι η 6η μη global brand με Limited Edition έκδοση
μετά τα Bolivar, Cuaba, Punch, Ramon Allones και Trinidad
ετεροχρονισμένη κι αυτή αφού κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά, όπως κι οι έτερες δύο του 2019
αφού οι κουβανοί της HSA έχουν κατά πως φαίνεται χάσει τελευταία αυγά και πασχάλια

σε ένα format (Hermoso No.2), που παραπέμπει σε μια από τις πιο αγαπημένες μου LE, τα ομώνυμα R y J του 2004
αξίζει να σημειωθεί πως κι η μοναδική λιμιτάδα του 2020 τα Partagas Legado (αναμένονται), είναι κι αυτά Hermosos No.2

Εικόνα

στο πρώτο δαχτυλίδι αναγράφεται το «Senadores», κάτι που έχει γίνει και με άλλες λιμιτάδες τα τελευταία χρόνια
τα κουτιά όλων των LE σύμφωνα με το δείγμα του ’19 αλλά και τις πληροφορίες, θα είναι από δω και πέρα LB (Luxury Boxes)
τα Senadores έχουν και συρταρωτό καπάκι

Εικόνα

το πούρο βγάζει αρώματα σοκολάτας, λιβανιού, σανού, ξηρών καρπών, και βανίλιας
το wrapper πάντως έχει γύρω-γύρω τα γρέζια και τους κιρσούς του, γεγονός που δεν έχει καμιά φυσικά σημασία

Εικόνα

στο κρύο ρούφηγμα η πρώτη εντύπωση είναι ένα μικρό σοκ: κοπριά και σταβλίλα like non!
προσπαθώ να θυμηθώ, αλλά δεν έρχεται στη μνήμη μου κάποιο άλλο κουβανέζικο με τέτοιο entrance
ίσως μόνο τα φρέσκα Punch Royal Selection 11 να ήταν πιο κοντά σ’ αυτό που λέω
ρουφάω πέντε – έξι κρύες ακόμα κι αρχίζουν τα γλέντια, μαύρη σοκολάτα, δέρμα, χλόη, ξερά σύκα, βανίλια, και βαριά δρυς

δεν κρατιέμαι και κεντάω…
οι πρώτες τζούρες είναι στυφές και αρκετά floral, ακούγονται και νότες από μπαχαρικά και μαύρο πιπέρι

Εικόνα

παράξενο blend, υπάρχει αρκετό λουλουδικό, κέδρος, και καστανή ζάχαρη
το πούρο δεν έχει καθόλου ξηρότητα, αντίθετα είναι «ποώδες» θα έλεγα
ανεβαίνει τώρα και μια μπουκιά από ψωμί, μαζί με γρασίδι και κακάο, ενώ ακούγεται καθαρά και μια λεμονάτη νότα
η καύτρα του μοσχομυρίζει, ρίχνω τη στάχτη που μένει ντούρα, να μην έχω το νου μου

Εικόνα

το πούρο έχει ισορροπήσει πλέον και δείχνει τον χαρακτήρα του, ελαφρύ δεν το λες πάντως
τώρα βγάζει ξηροκάρπια, κάσιους και αλμυρό φιστίκι αράπικο, με το μαύρο πιπέρι να δίνει συνέχεια το παρών
υπάρχουν και νότες από υγρό άχυρο, γλυκάνισο, και κανέλα
γενικά έχει μια χλοώδη γλυκύτητα, ενώ υποβόσκουν και κάποιες πινελιές από ξερά φρούτα

Εικόνα

κι έρχεται η ώρα της μαύρης πικρής σοκολάτας, ενώ ακούγεται λίγο κι ένα αλμυρό κρακεράκι
το πούρο έχει αλλάξει τελείως χαρακτήρα με το bitter στοιχείο να είναι αρκετά έντονο
πού και πού υπάρχουν κάποιες νύξεις από βανίλια σκόνη, ενώ έχουν προστεθεί και λίγο δερματάκι και εσπρέσο

δυστυχώς, σχεδόν από τη μέση και μετά κινήθηκε σ’ αυτό το μονότονο σκούρο-πικρό μοτίβο, θυμίζοντας - και κυριολεκτικά - non
δίχως κάτι να αλλάξει δραματικά τη μέτρια γενικά εικόνα του
απλά προς το τέλος μου έβγαλε και κάτι ασθενικά μαντζουνοβότανα

Εικόνα

σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, πιο κοντά είμαι στο «απογοητεύτηκα»
τι να πω, περίεργο blend, που ίσως θέλει «στρώσιμο» ακόμα για να υπηρετήσει το σενάριο του
κρατάω το 2ο τρίτο του που ήταν και το καλύτερο, σαν παρακαταθήκη για κάτι ίσως καλύτερο στο μέλλον
γενικά πάντως, δεν…

όσο για την τιμή, σε σύγκριση με τα 17 € που πωλούνται στη Γερμανία, τα 24 € της εγχώριας μοιάζουν «φυσιολογικά»
αυτά…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 12):
Στάθηςkonstadinos23lefteris cPetranalexandrosnikos docsuleygiannisJazzmanharmonicaAssosSvenskPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Πρώτη δόκιμη για την μοναδική Limitada της Quai D’Orsay.
Κατ´αρχήν τρελένονται για το ring. Θεωρώ το 48 από τα πιο ταιριαστά για Κουβανέζικο. Μαζί δε με το σεβαστό του μήκος είναι όλα τα λεφτά.
Οι μυρωδιές του είναι μεθυστικές, τσάι, δεντρολίβανο, mix ξηρών καρπών, βαριά σοκολάτα.... με το κόψιμο με βρίσκει ένα τέλειο τράβηγμα, με όση αντίσταση χρειάζεται.

Πλούσιο κρύο, καμία σχέση με τα υπόλοιπα μέλη της μπράντας. Χώμα, κακάο, γλύκες βρεγμένο ξύλο και γρασίδι.

Ακριβώς ότι περίμενα βρήκα με το άναμμα. Παχύ κακάο, γλυκό ξύλο, ψημένο καλαμπόκι, και μια ευχάριστη αλμύρα.
Συνοδεύω με Bushmills-ξυνό-lime, για το ξέπλυμα.
Έχει τρομερές εναλλαγές. Δεν προλαβαίνω να τα αφομοιώσω όλα. Κάποιος θα το έλεγε αχταρμά, εμένα μου αρέσει. Ξεχωρίζω γκρέιπφρουτ με κανέλα και μαύρη σοκολάτα. Μόνο κακό δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις. Κάψιμο και γενική συμπεριφορά υπεράνω κριτικής.
Λίγο μετά τα 80mm, έρχομαι ζωντανοί ξηροί καρποί, και ένα εξωτικό φρούτο.... σαν ώριμη βανίλια. Βάλτε στην εξίσωση και λίγα πιπεριά και λίγο αλάτι και μιλάμε για σοβαρή κατάσταση.
Επηρεασμένος από την κριτική του φίλου μου, μετά από αυτό το σημείο έκοψα ρυθμό. Και μάλλον ανταμείφθηκα.
Στην χρυσή μπάντα βρήκα μπισκότα φουρνιστά, μήλο και κανέλα. Συνοδεία εσπρέσο ξυνού από την μάνα Αιθιοπία. Μια μύτη από καμένη ζάχαρη , και πάντα μια πρέζα αλάτι.
Αφού έβγαλα και την δεύτερη μπάντα, αναμενόμενα το παιχνίδι βάρυνε, με κακάο, δέρμα , και χούφτες από πολύχρωμα πιπέρια.
Όλα, όμως , καθαρά και πολύ ωραία μοιρασμένα.
Μια ίντριγκα από παχιά μαρμελάδα δαμάσκηνο ή σύκο έδωσε έξτρα πόντους σε μια πολύ ωριαία παράσταση.

Μου άρεσε αυτή η ζαριά, πολύ! Θα δώσω χρόνο στα υπόλοιπα να δω τι θα κάνουν.


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
ΤάκηςSvenskPetransuleygiannisΣτάθηςSpirosbusa71sigarasJazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Τα Qd'O μου αρέσουν πολύ, όταν έμαθα λοιπόν ότι κυκλοφόρησε η limitada τους έσπευσα να την αγοράσω. Αγορασμένο από κατάστημα της Αθήνας στην πιπεράτη τιμή των 24€. Η αγορά έγινε το καλοκαίρι και από τότε άραζε στον υγραντήρα περιμένοντας τη σωστή στιγμή.

Αποφάσισα να το κάψω στη συνάντηση των αδερφών την περασμένη εβδομάδα.

Το φορμάτ του πούρου είναι φανταστικό, o συνδυασμός του μήκους με το 48αρι δαχτυλίδι δένει τρομερά. Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα σε τέτοιο μέγεθος. Δομικά φαίνεται τέλειο με σκούρο wrapper και ελάχιστα ψεγάδια.

Κόβω και τραβάω τις πρώτες κρύες τζούρες για να βρω ωραία αντίσταση, τόσο-όσο. Από αρώματα δίνει γρασίδι και αποξηραμένα φρούτα. Βιάζομαι όμως να το δοκιμάσω και ανάβω. Έντονες γεύσεις από δημητριακά και... αυτό είναι όλο. Οι πρώτες τζούρες είναι αυστηρά μονότονες δίνοντας απλόχερα corn flakes αλλά τίποτε άλλο. Η καύση, ο καπνός και η στάχτη είναι εξαιρετικά, σαν κάτι μη Κουβανέζικα ένα πράγμα ;) .

Το πούρο συνεχίζει με δημητριακά βάζοντας κάθε τόσο νότες αρμύρας και κακάου. Στην πορεία μπαίνει πολύ έντονη αίσθηση ξύλου.

"Από τη μέση και μετά πήγαινέ το στο ρελαντί" μου λέει ο ψηλός και έτσι κάνω.

Λίγο κακάο από εδώ, λίγο δέρμα από εκεί, λίγο φουντούκι κάπου πιο κάτω. Σώμα καλό με μια ωραία αλατότητα και ένα "σκούρο" μοτίβο με εστίαση το ξύλο, το κακάο και τα δημητριακά.

Περίμενα με προσμονή το πούρο να απογειωθεί αλλά αυτό δυστυχώς δεν έγινε ποτέ. Είχε γεύσεις, ιδίως από τη μέση και μετά, αλλά ποτέ δεν ανταποκρίθηκε σε αυτό που περίμενα.

Απολογισμός, το Senadores δεν είναι Qd'O, αυτό δε σημαίνει ότι είναι κακό. Δεν ανταποκρίνεται στο κόστος και στην υποτιθέμενη αίγλη μιας λιμιτάδας και δημιουργεί τον προβληματισμό ότι είναι ένα πούρο που έψαχνε χαρακτήρα. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές κατά τη διάρκεια του καπνίσματος νόμιζα ότι κάνω ένα ωραίο non.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 13):
ΤάκηςΣτάθηςVr AndreasTournesolSvenskalexandrosJuniorkonstadinos23harmonicaSpirosbusa71PetransuleygiannisMixalis81
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Jazzman έγραψε:
Τετ Σεπ 30, 2020 9:17 am
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές κατά τη διάρκεια του καπνίσματος νόμιζα ότι κάνω ένα ωραίο non.
Εγώ πλέον όταν θέλω να κάνω νον ανάβω κουβανέζικη λιμιτάδα. Μακάρι να έκανα πλάκα.
Το συγκεκριμένο πούρο θα το δοκιμάσω σύντομα.
Θέλετε όμως να σας πω νον λιμιτάδες των τελευταίων ετών;
Montecristo Supremos LE 2019
Bolivar Soberanos LE 2018
Romeo y Julieta Tacos LE 2018
Punch Regios LE 2017
Partagas Serie 1 LE 2017
RyJ Capuletos LE 2016
H. Upmann Magnum 56 LE 2015
Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Και εδώ μιλάμε για επαναλαμβανόμενο μοτίβο.

Κύριοι Κουβανοί που πήγαν οι συγκλονιστικές λιμιτάδες που βγάζατε κάποτε;
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Mixalis81Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από alexandros »

ποσα κομματια απο αυτα τα νον-λε εχεις καψει γιαννη?
γιατι μην μας τρελανεις οτι το σομπερανο ηταν νον
οτι ο καπουλετος ηταν νον
το σεριε 1 ?

ναι οκ δεν ειναι οι καλυτερες λε που εχω καπνισει αλλα οχι και νον
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
Κρατάω μικρό καλάθι μιας και έχω ψιλοαπογοητευτεί από τις τελευταίες λιμιτάδες. Και έχω κάψει 3-4 σίγουρα από την κάθε μία που αναφέρω πιο πάνω.
Όταν άκουσα ότι θα έβγαζε λιμιτάδα η συγκεκριμένη μπράντα χάρηκα ιδιαίτερα, μιας και την εκτιμούσα μέχρι που βγήκαν τα νο.50 και νο.54.

Τώρα για το πούρο τι να πεις, το φορμάτ είναι τέλειο.
Κρύα αρώματα ξηρών καρπών και σοκολάτας με ιδανικό τράβηγμα.
Το ανάβω. Φουλ κακάο, ξηροί καρποί, ίχνη καραμέλας αλλά και σοκολάτα. Καλά αρχίσαμε.
Εικόνα
Συνεχίζει σε ένα μοτίβο πολύ ωραίας σοκολάτας γάλακτος μαζί με εναλλαγές μαύρης σοκολάτας, μόκας και κακάο.
Καύση και τράβηγμα ιδανικά. Από κατασκευή παίρνει άριστα.
Μετα τη μέση όμως το πούρο βαραίνει και σκοτεινιάζει. Η δύναμη του είναι εντυπωσιακή και η νικοτίνη αρχίζει να βαράει. Μπαχαρικά και δέρματα μαζί με νότες σοκολάτας το κάνουν να μοιάζει με νον. Πίκρισε και σε κάποιες στιγμές και μου έδωσε την εντύπωση ότι θέλει χρόνο.
Συνολικά τα έλεγα ότι όχι μόνο δεν με απογοήτευσε αλλά μου άρεσε.
Θα επανέλθω σε ένα χρόνο να δω τι γίνεται, ελπίζοντας να μην εξελιχθεί πλήρως σε νον όπως τα soberano, E.1
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Spirosbusa71Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το συγκεκριμένο πούρο έκανε την επανεμφάνισή του στα ράφια των ελληνικών μαγαζιών. Είδα κωδικούς Νοεμβρίου του 2020.
Αν συνυπολογισουμε ότι η λιμιταδα είναι του 2019 και ότι δεν βγήκε λιμιταδα το 2020, η μπάλα έχει χαθεί για τα καλά στην Κούβα.
Όσοι πάντως θέλετε να το κσπνισετε σπεύσατε
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Quai d’ Orsay Senadores LE 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Απόψε η βεράντα έχει Senadores!
Με αφορμή κάτι ξεχασμένα που βρήκα καιω ένα από το στοκ συνοδεία Benriach, 10 για αρχή , 21 για το τέλος.

Εικόνα

Οι εντυπώσεις παραμένουν ίδιες με το ποστ λίγο πιο πάνω.
Εντύπωση μου κάνει η αλμύρα που μένει σε όλη την διάρκεια του πούρου.
Κανέλα, μαύρη σοκολατα, εσπεριδοειδή γλύκα, μοκα , παντεσπάνι
Ο καπνός μοσχοβολάει, το τράβηγμα ιδανικό για τα γούστα μου.
Βεγγαλικά από σοκολατα, κόκκινα πιπεριά, σοκολατα και κλασικά, ποιοτικό καφέ.
Έχει σκοτεινό χαρακτήρα, βαρύ , μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικό της μπράντας, αλλά δεν με απασχολεί.
Είναι παρά πολύ ωραίο στικ, στο τελείωμα του γεμίζει με ξηρούς καρπούς, όμορφα ξυλώδη στοιχεία και αυτό το ελαφρύ αλάτι.

Ωραιότατο θα το, ξανά, χαρακτηρίσω
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
lefteris csuleygiannis
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quai d' Orsay”