Punch Petit Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Mareva 129 x 42
slb 50, Glass Jar 25
discontinued 2002

συνεχίζοντας την περιπλάνηση μου στα vintage μονοπάτια της Κούβας απόψε κάνω στάση στα χωράφια του Manuel Lopez
με ένα από τα οκτώ 129 x 42 που κάποτε είχαν στο vitolario τα Punch (έχουν μείνει με ένα):

Coronations (1) - discontinued 2002 Marevas
Coronations (2) - current Petit Coronas
Petit Coronas - discontinued 2002 Marevas
Petit Coronas del Punch - discontinued 2012 Marevas
Presidentes - discontinued 1980s Marevas
Royal Selection No.12 - discontinued 2010 Marevas
Seleccion de Luxe No.2 - discontinued 1980s Marevas
Souvenirs de Luxe (2) – discontinued 1980s Petit Coronas

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

η PPC έβγαινε (όπως και άλλα Punch) μόνο σε slb 50, ενώ κατά καιρούς εμφανιζόταν και μια special έκδοση σε γυάλινο jar των 25
δυστυχώς δεν έχω καταγεγραμμένα εργοστάσιο και χρονολογία για το συγκεκριμένο στικ
είχα αγοράσει μια δεκάδα από 50άρι στις αρχές του 2000, άρα είναι πούρο που έρχεται από τον προηγούμενο αιώνα

Εικόνα

στα προκαταρκτικά δεν μου βγάζει κάτι σε bold, εκτός από ασθενικά βότανα και ξύλα, μαζί με κάτι αμυδρά φρουτώδες
με το πυρ όμως φαίνεται να ξυπνάει απ’ το βαθύ της ύπνο, κι αφού αναδεύεται για λίγο και ...χασμουριέται, αρχίζει την παράσταση

λοιπόν, έχουμε και λέμε…
αρχικά κάνει μπάσιμο με φρούτα, λίγο από πεπόνι, μπανάνα, μπορεί και ανανά
απ’ τις τζούρες περνάνε θεϊκά κουβανέζικα αερικά, μέλι, ποπ-κορν, κάστανο
η βάση είναι γήινη και ξυλώδης, απαλή σαν χαλί, και γενικά το πούρο έχει μεταξωτή-βελούδινη υφή
αχ αυτά τα παλιά Punch…

Εικόνα

βάζει και πικάντικα στοιχεία στο πιάτο, κρατώντας ωστόσο το αρχικό κρεμώδες σενάριο
εμφανίζονται καρύδια και αμύγδαλα, μ’ εκείνη την ελάχιστη ταγκάδα που έχουν τα vintage ξηροκάρπια
ακούγονται ακόμα νότες από ξύλο κανέλας και ψωμί με γλυκάνισο
με τον σταθερά φρουτώδη χαρακτήρα της Mareva να υποβόσκει πάντοτε στο παρασκήνιο

συνεχίζω να φουμάρω απολαμβάνοντας το κάθε puff, έχοντας περάσει πλέον τη μέση της διαδρομής
κι αρχίζω να νιώθω μέσα μου εκείνο το γνωστό αντιφατικό ικανοποιημένο-ανικανοποίητο
με κάθε τζούρα να με φέρνει όλο και πιο κοντά στο τέλος ενός ακόμα υπέροχου ταξιδιού
που ως βλάσφημα άπληστος και αχόρταγος θα ήθελα να κρατήσει ακόμα περισσότερο

Εικόνα

η Petit Corona ολοκληρώνει την υπέρλαμπρη λιτανεία της μέσα στα βελούδα
με σανταλόξυλα, βανίλια, σοκολάτα, και μαλακά μπαχαροπίπερα, να γράφουν λυρικά τους τίτλους του τέλους

τα Punch είναι «νοσταλγικά» πούρα, αγαπάνε το χρόνο, τα αγαπάει κι αυτός
αυτή ήταν μια υψηλής κλάσης Mareva φίλοι μου, ίσως η καλύτερη από όλες τις υπόλοιπες που είχε κάποτε η brand

με λίγα λόγια, πούρο και φούμα για Top-Ten
κατευθείαν από τους μυρωμένους κουβανέζικους μπαξέδες του προηγούμενου αιώνα!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
JuniorPetranStratosSvensksuleygiannisSpirosbusa71alexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”