Punch Black Prince

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Punch Black Prince

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Corona Gorda 46 x 143
Discontinued 2002, αλλά έβγαιναν κωδικοί μέχρι το 2006.
Κυκλοφορούσε σε dress box των 25 πούρων

LCD τάκης

Χορηγία του Τάκη το συγκεκριμένο πούρο που δεν το έχω ξανακαπνίσει. Μία από τις πολλές coronas gordas που έχει βγάλει αυτή η ιδιαίτερη κουβανέζικη μάρκα.
Ο μαύρος πρίγκιπας είναι καλοδιατηρημένος παρά τα χρονάκια του. Από κρύα αρώματα δεν έχει πολλά να πει. Παλαιωμένο ξύλο και λίγο πιπέρι.
Το ανάβω. Εξαιρετικό τράβηγμα και μεγάλες ποσότητες καπνού. παλαιωμένο ξύλο, απαλά πιπέρια, ζάχαρη άχνη και ίχνη από σοκολάτα. Γενικά μετά από κάθε τζούρα αφήνει μία επίγευση σοκολάτας. Μου αρέσει στην αρχή του. Δεν είναι αδύναμο στο σώμα του παρά τα χρόνια του. Η καύση του είναι επίσης υποδειγματική και δε χρειάζεται διορθώσεις.
Έχει αυτό το ωραίο ξύλο που βγάζουν αρκετά punch, ενώ η επίγευση αλλάζει και γίνεται καυτερής σοκολάτας. Κάνει και μία ωραία γκριζολευκή στάχτη.

Εικόνα

Σε κάποια στιγμή μου βγάζει και μία απαλή κρέμα με διάφορα φρούτα, κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν καπνίζω royal selection No. 11. Δεν κρατάει για πολύ αυτό όμως. Αλλάζει και πάλι με καφέ, φιστίκια και κρέμα. Το μολτ που έχω βάλει ταιριάζει πολύ με το συγκεκριμένο πούρο και μου αρέσει πολύ ο συνδυασμός. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίτο, το πούρο δυναμώνει και σκουραίνει. Είχα διαβάσει ότι είναι ελαφρύ, αλλά αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ξύλο, γη, δέρματα, φιστίκια και μαύρη σοκολάτα μέχρι το τέλος συνθέτουν ένα δυνατό και απολαυστικό τελείωμα.
Πολύ καλό πούρο, το κάπνισα μέχρι του σημείου που δεν μπορούσα να το κρατήσω άλλο. Τάκη σε ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Τάκηςradamanthysalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Black Prince

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το στικ είναι από την ίδια παρτίδα με αυτό που είχα δώσει στο Γιάννη πριν τέσσερα χρόνια
προερχόμενο από 10άδα αγορασμένη το 2007 από Γερμανία με τιμή (κρατηθείτε) 7,40 €
δεν έχω εργοστάσιο και μήνα-έτος παραγωγής

ξεκίνησε με μπαχαρικά, κάσιους και σοκολατένιους τόνους
και στη συνέχεια παρουσίασε ένα μπουκέτο με αποξηραμένα φρούτα, βότανα και punch-όξυλα
αποκτώντας βιντατζιάρικη κρεμώδη αίσθηση

η παλέτα του είχε ακόμα μοσχοκάρυδο, γλυκό κέδρο, δέρμα, παξιμάδι, και καραμέλα
ενώ στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής όλες οι γεύσεις συγχωνεύτηκαν γοητευτικά σ’ ένα περίπλοκο σύνολο

εξαιρετικό! μου μίλησε σ’ εκείνη την ξεχασμένη μυστική διάλεκτο των πούρων της ρομαντικής εποχής
πριν πλακώσουν στο νησί οι βάρβαροι (οι μέσα και οι έξω)

ένα ακόμα Punch που παλαίωσε μαγικά…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VnikoskaljgeorgostsigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”