Por Larranaga Montecarlos

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Junior »

LSD Spirosbusa71
Ωραίο format και άρτια φτιαγμένο.
Εικόνα
Στο pre μου έβγαλε γλυκά ξύλα και τσάι. Ανάβω και διαπιστώνω ελαφρώς σφικτό τράβηγμα αλλά καθόλου ενοχλητικό. Γεύομαι γλυκό κέδρο και καφέ. Μικρές δόσεις tabacco αλλά στρώνει και βγάζει λεμόνι και μια αλμύρα. Πιο κάτω βαραίνει και δίνει δέρμα και ελαφρύ πιπέρι. Πικρή σοκολάτα και κέδρο. Κάπου κάπου έρχεται το λεμόνι αλλά επικρατεί ο κέδρος και το πιπέρι. Σε γενικές γραμμές ήταν ωραίο πούρο. Πιστεύω με λίγη παλαίωση θα είναι τούμπανο. Φίλε Σπύρο σ'ευχαριστω πολύ για την εμπειρία. Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 3):
alexandrosPETROSSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από alexandros »

Junior έγραψε:
Σάβ Ιούλ 31, 2021 10:36 pm
LSD Spirosbusa71
Φίλε Σπύρο σ'ευχαριστω πολύ για την εμπειρία.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
σορυ δεν μπορεσα να κρατηθω
μαστορα δωσε και σε εμας να την παλεψουμε στην αθηνα :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
Juniorsuleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Junior »

alexandros έγραψε:
Junior έγραψε:
Σάβ Ιούλ 31, 2021 10:36 pm
LSD Spirosbusa71
Φίλε Σπύρο σ'ευχαριστω πολύ για την εμπειρία.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
σορυ δεν μπορεσα να κρατηθω
μαστορα δωσε και σε εμας να την παλεψουμε στην αθηνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Χαχαχαχαχα σωστή παρατήρηση, δεν το πρόσεξα ....και δε μπορώ να το κάνω επεξεργασία πλέον

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


These users thanked the author Junior for the post (total 2):
suleygiannisnikos doc
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το πούρο αυτό έχει φανατικούς θαυμαστές.
Σας έχω καλά νέα λοιπόν. Το είδα στα ελληνικά ράφια για πρώτη φορά έναντι 8,40 ευρώ!! Οπότε όποιος θέλει να πάει να πάρει
These users thanked the author suleygiannis for the post:
alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Aκόμα και στα μέρη μου ήρθε μια 25ρα, OCT 19, την οποία αγωνιώ να δοκιμάσω τέλος της εβδομάδας!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Τάκης »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 8:35 pm
...Το είδα στα ελληνικά ράφια για πρώτη φορά...
έχει ξαναέλθει Γιάννη λίγο πιο παλιά και μάλιστα δυο φορές, αμφότερες σε μικρές ποσότητες
τη μία με αποκλειστική εισαγωγή του αθηναϊκού LCDH, και την άλλη μέσω του επίσημου εισαγωγέα
αλλά και στις δυο περιπτώσεις όταν εξαντλήθηκαν τα μικρά αποθέματα, δεν εμφανίστηκε ξανά

την τελευταία περίοδο εισάγονται στην Ελλάδα κάμποσα πούρα που είτε έχουν πολλά χρόνια να φανούν, είτε δεν έρχονταν καθόλου
στην προσπάθεια της pfh να τονώσει την ελληνική αγορά που λόγω της συγκυρίας παρουσιάζει αρκετές ελλείψεις σε mainstream κωδικούς
τα πούρα προέρχονται από το στοκ της μαμάς Phoenicia Cyprus και είναι σχεδόν όλα σε μικρές ποσότητες
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Βρήκα την ευκαιρία τελικά σήμερα, όλα μου έκατσαν ιδανικά, ψώνισα μερικά πραγματάκια, άναψα την panetela.

ΟCT 19, box pressed. Το διάλεξα να πατιέται σωστά, καθώς 1-2 που επίσης έπιασα φάνηκαν μάλλον αρκετά σφικτά.
Στο pre-lit aroma ελαφρύς κέδρος, δεν βγάζω κάτι άλλο.
Straight cut, pre τράβηγμα με κέδρο, το τράβηγμα φαίνεται να είναι σωστό.

Εικόνα

10:30 η ώρα, άνοιγμα με όμορφο τράβηγμα.
Ξεκινάει κάπως επιθετικά, με πολύ καπνό και μάλλον επιθετικό στόμα, έστρωσε απόλυτα στα 2-3 τραβήγματα. Εντελώς νέο πούρο για εμένα, πρώτο μου Larranaga ever. Βαθύς καφές που ταιριάζει τέλεια με τον διπλό σκέτο espresso μου. Ήπια γλυκός ξηρός καρπός έρχεται στους 2 πόντους στάχτη και το άρωμα στον χώρο γεμίζει πολλή γλυκά. Ωραία καύση, τράβηγμα ιδανικό. Να σου και δέρμα!
Μάλλον γεμάτο προφίλ και μεσαία ένταση αλλά δεν με χτυπάει άσχημα. Ωραίο στο χέρι, όμορφο φορματ, αν και το wrapper δεν το λεω μεταξένιο αλλά μάλλον ελαφρώς αδρό, κάπως τραχύ. Έχει και κάτι το rustic η όλη φάση.
Την πρώτη στάχτη την έχασε μάλλον σχετικά νωρίς και αμέσως έδωσε μια τζούρα από άλλον πλανήτη, με πολύ γλυκό ξηρό καρπό και με χίλια-μύρια άλλα μέσα από τα οποία δεν αναγνώρισα τίποτα, πέραν του ότι ήταν θεϊκά. Ίσως έδωσε και κάτι το floral ή φρουτένιο εκεί, δεν το έπιασα.
Γλυκαίνουν ακόμα περισσότερο το ξηροκάρπιο και το δέρμα, το πούρο γίνεται πολύ μαλακό και πολύ γλυκό. Ωραία κατάσταση, τραβάει ιδανικά και δίνει μεγάλο όγκο καπνού. Χάνει και τη δεύτερη στάχτη και προχωράει πιο δυνατά, στο ίδιο όμως γευστικό προφίλ, με το δέρμα μάλλον να κυριαρχεί. Πήγε να γεμίσει αλλά ξαφνικά βλέπω και το ξανα-γυρνάει στη γλύκα. Χάνει τρίτη στάχτη πάλι μάλλον σχετικά νωρίς, αν και το προσέχω, και προς το τέλος βαραίνει κάπως, βγάζοντας δυνατό tobacco, με το δέρμα πάντα μπροστά. Κάηκε όλο ιδανικά. Ο υγραντήρας του καταστήματος είναι στο 75 αλλά το πούρο ήρθε το Σαββάτο και δεν έχει προλάβει να τραβήξει.

Εικόνα

Μου φάνηκε κάπως μονοδιάστατο γευστικά, με το δέρμα να είναι σχεδόν πάντα αρκετά μπροστά, συνολικά σε ένα γεμάτο προφίλ στο μεγαλύτερο μέρος του που θα ταιριάζει με απογευματινές καφεδάρες (ίσως και μπύρες) και στομάχι όχι άδειο. Μια ώρα και κάτι κάπνισμα, το βρήκα αρκετά γεμάτο για την ώρα που το άναψα, χωρίς όμως να με χτυπήσει άσχημα, σίγουρα όμως δεν ήταν αυτή η σωστή ώρα του για εμένα, έπρεπε να έχω περισσότερο γεμάτο στομάχι. Δεν το λες με τίποτα light πούρο και καταλαβαίνω καλά τα παιδιά που έγραψαν οτι πάει και με αλκοόλ όσο προχωράει. Καλό-ψημένο και αρκετά γεμάτο πούρο.
Δεν αποτέλεσε μια παραμυθένια εμπειρία η πρώτη μου αυτή φορά μαζί του αλλά δεν φταίει το πούρο, εγώ φταίω που βιάστηκα και το άναψα πρωινές ώρες (μη γνωρίζοντας το), θα το ανάψω ξανά σίγουρα υπό σωστότερες συνθήκες, τα κάνει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Bλέπω και όμορφη επίγευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolaros την Τρί Οκτ 05, 2021 3:07 pm, έχει επεξεργασθεί 15 φορές συνολικά.
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 6):
sigarasSpirosbusa71suleygiannisχεντυ κοντουHolysmokeΤάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Τάκης »

μπορείς να συνδέσεις το κινητό με το desktop μέσω usb
να τις αποθηκεύσεις, και να τις ανεβάσεις όπου θέλεις
ένας άλλος εύκολος τρόπος, είναι να κάνεις edit στο post από το κινητό σου
και να τις ανεβάσεις κατευθείαν μέσω post image (add image to post)

Υ.Γ. βλέπω το έκανες

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Όλα ΟΚ με τον δεύτερο τρόπο που πρότεινε ο Τάκης, ευχαριστώ! ;)
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το πρόβλημα να ανεβάσω από υπολογιστή το έχω κι εγώ. Τόσο από το σπίτι όσο και από το γραφείο. Μόνο από κινητό.
Τώρα αναφορικά με το πούρο που καπνισες, χωρίς να είμαι τρελός φαν του, δύο χρόνια είναι πολύ λίγα.
Αυτο το πούρο θέλει αρκετά χρόνια στην πλάτη για να γίνει καλύτερο
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Por Larranaga”