Por Larranaga Montecarlos

Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Το τέταρτο μου κάπνισμα προχθές από το δίχρονο αυτό dress (LGR OCT 19), όπως και τα 2 προηγούμενα, βγήκαν πολύ μαλακότερα και πλούσια
σε σύγκριση με το πρώτο. Συνειδητοποίησα ότι η slim panetela μου αρέσει πολύ, ότι μάλλον θα δυσκολευτώ να τη βρω ξανά, οπότε χτύπησα το dress, από το οποίο έχασα μονάχα ένα cigar.
Αρκετά θα καπνιστούν φρέσκα, θα πρέπει να βρω τρόπο να καταφέρω να αφήσω κάμποσα για αργότερα, καθώς επικρατεί η άποψη ότι μεγαλώνει όμορφα.
Με βλέπω μάλλον να ψάχνομαι για 2ο κουτί.
Κέδρος σχεδόν καθ’όλη τη διάρκεια, βαθύς καφές, πολύ μαλακό πιπέρι και ξηροκάρπια κάποιες φορές, δέρμα και ψημένο tobacco, με μια πολύ λεπτή και απροσδιόριστη γλύκα στο φόντο. Όμορφο και ζωηρό άρωμα χώρου.
2 πούρα που προς τη μπάντα μάλλον ζόρισα λιγάκι μου πέταξαν μια ελάχιστη αμμωνία που όμως δεν ενόχλησε καθόλου, και μάλλον με παραξένεψε το ότι δεν με ενόχλησε.
Πολύ στρωτή καύση, χωρίς προβλήματα, τραβάει όμορφα, με προσοχή και όχι αχόρταγο ρούφηγμα δίνει συμπαθητικά γεμάτο στόμα.
Θέλει αργό κάπνισμα για να μην ζεσταθεί αλλά ταυτόχρονα να βρεθεί ο ρυθμός του καθώς δεν είναι για να ξεχαστεί στο τασάκι,
το πάω όπως πρέπει και δεν μου μένει αλλά βλέπω ότι μάλλον έχει μια τάση να θέλει να σβήσει σχετικά γρήγορα.
Το προχθεσινό το γλέντησα για σχεδόν μιάμιση ώρα το απόγευμα και αποδείχθηκε μια πολύ ευχάριστη συντροφιά ενός κουβά δυνατά καβουρδισμένου ελληνικού καφέ, μετά από γεμάτο μεσημεριανό γεύμα, ασχολούμενος στο desktop με τις εργασίες μου. Η επίγευση μακριά και γεμάτη.
Φαίνεται ότι το dress, στα 2 έτη του, από εμένα τουλάχιστον (ως τώρα) καπνίζεται πολύ καλά.
Το πούρο μου βγάζει ένα σοβαρό, «σκοτεινό», γεμάτο, ψημένο και μάλλον παλιομοδίτικο ύφος, που με αφήνει τη στιγμή αυτή χορτάτο και πολύ ευχαριστημένο. Δεν το βρίσκω καθόλου ελαφρύ, το βρίσκω γεμάτης μεσαίας έντασης με πολύ πλούσιο αρωματικό προφίλ.
Vitola έργο τέχνης και, επειδή όλα μετράνε, αναφέρω ιδιαίτερα το δαχτυλίδι (μάλλον από τα πολύ ελάχιστα που βλέπω ότι μου αρέσει να κρατάω αρκετά επάνω στο cigar κατά τη διάρκεια του καπνίσματος), καθώς και το πανέμορφο dress box που με ταξιδεύει.
Υπέροχο προς το παρόν, με μεγάλες τάσεις για ερωτιάρικο!


Εικόνα
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Τάκης »

το εν λόγω box πάντως δεν φαίνεται να είναι από Ελλάδα με πρώτη ματιά
δεν υπάρχει πουθενά η στάμπα του εισαγωγέα
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Πράγματι, δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά η στάμπα, το κουτί πάντως ήταν ντυμένο με τις κρατικές προειδοποιήσεις,
τις οποίες είχα την τύχη να καταφέρω να απομακρύνω σχετικά εύκολα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LGR SEP 18

ε ρε σε κάτι καιρούς που ζούμε…

ότι νομίζαμε δεδομένο γίνεται «ανάμνηση παλιά, κίτρινο γράμμα στο συρτάρι»
έτσι και τα Montecarlos που κάποτε τα είχαμε εύκολα, τώρα κάνουμε μαύρα μάτια ή καλύτερα κρα να τα δούμε
άσε και που αναρωτιέμαι δηλαδή, πού ακριβώς χωράει μια παλιομοδίτικη μακρύλεπτη panetela 33 ring
στο κορεσμένο από λίπη κιτσογκλάμορους νεοαφήγημα των χαϊβάνος

το Δ ε λ ι θ ι ό σ ο πατρός Λαρανιάγκα είναι από τα κουβανέζικα στα οποία τρέφω αδυναμία
πιθανότατα και διότι με δένουν μαζί του ιδιαίτερες αναμνήσεις που πάνε τέσσερεις δεκαετίες πίσω

το αποψινό σβήνει τέσσερα κεράκια κι έχει αφήσει το κλειδί στην πόρτα για να μπω
με φιλεύει καφέ, κέδρο, μπαχαρικά, παξιμάδι και μέλι για το καλωσόρισμα
ύστερα με οδηγεί στα ενδότερα και καθισμένο στη σάλα με τρατάρει καραμέλα βουτύρου, μπανάνα και βανίλια
για το τέλος φέρνει πικραμύγδαλο, μέντα, κι ανθολούλουδα με πιπερόσκονη
που μπορεί να ακούγονται αλλόκοτα κι αταίριαστα, αλλά πιστέψτε με, έδεσαν καταπληκτικά
το σπιτικό τσίπουρο ήταν δικό μου, γιατί ως γνωστόν Montecarlo+τσίπουρο=❤️

φούμα 24 καρατίων από τη slim panetela με το κοσμοπολίτικο όνομα
και φαντάσου πως πριν ελάχιστο καιρό την αγοράζαμε στας Ευρώπας αντί πινακίου φακής…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Montecarlos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

RAT MAY 20

κανένα Montecarlo ρε παιδιά; 🔎

τα αποθέματα σιγά-σιγά εξαϋλώνονται και σε λίγο θα αρχίσουν να βαράνε τα κουδούνια της στέρησης
ευτυχώς που είδαμε κωδικό παραγωγής ’23 (BRM AΒR 23), οπότε τουλάχιστον δεν κινδυνεύει με άμεση εξαφάνιση
αν και μοιάζει με μικρό θαύμα που ένα 33άρι επιβιώνει ακόμα στα λιπώδη καλιαρντά των κουβανοκινέζων

καραμέλα, άχυρο, κέδρος, παξιμάδι, καφές, κανελογαρύφαλλα, γη, τραγανά αμύγδαλα, και μαύρο πιπέρι
είναι τα διαπιστευτήρια που καταθέτει το Delicioso στο τασάκι μου μετά παρρησίας ακατακρίτως
κάνοντας με να μελαγχολήσω στη σκέψη πως ίσως αύριο μια μέρα θ’ ανήκει κι αυτό στα Χαμένα Παιδιά

ας ελπίσουμε πως κάποια στιγμή θα το δούμε ξανά κι απ’ τα μέρη μας (8,40 € είχε στην τελευταία του εμφάνιση)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure Vlefteris cSvenskjgeorgostsigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Por Larranaga”