Partagas Serie D No.4

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD nikos doc

Ο Ψηλός μου έδωσε αυτό το πούρο το οποίο φέρνει την παλιά μπάντα με τις 2 τελείες (γνωστό σφάλμα που διορθώθηκε στην συνέχεια). Μου εξήγησε ότι η συγκεκριμένη κούτα έχει προϊστορία και έχει δώσει εξαιρετικά δείγματα.

Το πρώτο πράγμα που σου κάνει εντύπωση όταν το βλέπεις είναι πόσο όμορφο είναι και πόσο σωστά κατασκευασμένο είναι το κεφάλι. Όχι πολύ συχνό για την νήσο.

Η κρύα είναι πολύ αδύναμη το pre όμως δίνει κέδρο και λίγο κανέλα.
Με το που το ανάβω αρχίζει στο γλέντι. Στο άναμμα κερνάει πολύ κρέμα, αμύγδαλο, λευκό πιπέρι και μπαχαρικά. Νομίζω ότι βγάζει και λίγο μοσχοκάρυδο, πρωτοφανές για D4. Επίσης αξιοσημείωτο είναι και το σώμα του, το οποίο είναι δυνατό και δεν συνάδει με την ηλικία του. Δυστυχώς και παρά τις προσπάθειες καίγεται λίγο στραβά εδώ. Τέλος πρώτου τρίτου και το D4 με γλεντάει άσχημα με απαλό δέρμα και εντελώς απροσδιόριστα Κουβανέζικα μαντζούνια. Είναι εξαιρετικά σύνθετο πούρο.

Στην μέση πλέον φαίνεται να σμουθιάζει πολύ με κρέμες, σοκολάτες, καμένη ζάχαρη…wow. Δεν ξέρεις καν που θα σε βγάλει. Και η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος πάλι αλλάζει με αρκετό μαύρο πιπέρι, βαρύ δέρμα, ξύσμα πορτοκαλιού και γλυκά ξύλα.

Μακάρι να ήταν έτσι όλα τα τεσσάρια. Θέτει τον εαυτό του σοβαρή υποψηφιότητα για το επόμενο top 10. Ψηλέ χίλια ευχαριστώ!
These users thanked the author Fairlight for the post (total 9):
JazzmanΣτάθηςSpirosbusa71Mixalis81nikos docPetransigarasχεντυ κοντουJimmyBoy
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Svensk »

Καταρχάς η εμφάνιση του tubo τα σπάει.
Εικόνα
Εικόνα
Το άνοιξα και είχα την αισθηση ότι ίσως ξεπεταχτεί από μέσα η ψυχή κάποιου οδηγού της F1.
Άψογη κατασκευή και ωραίο στο χέρι.
Το κρύο τράβηγμα περιείχε καφέδες και χόρτα.
Στο δια ταύτα, με κέρδισε με την πρώτη τζούρα. Καπουτσίνο, κρέμα αραβοσίτου, σοκολάτες και πορτοκάλια. Αναρωτήθηκα πόσα χρόνια είχε στην πλάτη του.
Σύντομα μια γεύση καπνού πήρε το πάνω χερι, συνεπικουρούμενη από όλων των ειδών τα πιπέρια εκτός του κόκκινου. Ακόμα και ρίγανη με κέρασε. Με υποδειγματικό κάψιμο έφτασε μέχρι τη μέση, όπου το τεσσάρι τσαμπουλαλεψε. Τζιντζερ, καυτεροί ξηροί καρποί, και μαύρη ζάχαρη. Το 3/3 είχε αρκετό νωπό χώμα .Έκαψα τα δάκτυλα μου, κι όταν τέλειωσε ήθελα και δεύτερο, και μα τον Χούλιο ίσως να το έκανα αν δεν είχα αρχίσει να βήχω (κρύωμα).
Ευγενικό και ισορροπημένο πούρο. Προφανώς μεγαλωμένο με αρχές και αξίες. Γεμάτο, δεν φλυάρησε καθόλου. Όπως διαβάζεις ένα καλοδουλεμένο κείμενο όπου κάθε λέξη, κάθε κόμμα, έχει το νόημα του.
Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 13):
ΣτάθηςΤάκηςAssosχεντυ κοντουPetranTournesolMixalis81Jazzmanlefteris cGreekosnikos docSpirosbusa71sigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

και μα τον Χούλιο
Τον Ινγκλέσιας??? :lol: :lol: :lol: 8-) 8-) 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Svensk »

Και μόνο που ρωτάς ειναι ιεροσυλία :evil:
These users thanked the author Svensk for the post:
nikos doc
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

υπάρχει κι αυτό το τοτέμ 8-)
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
nikos docSvenskSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Οι περισσότεροι μοναχοί αναφέρονται σε αυτό ως ο Βασιλιάς. Προσωπικά δεν τα πήγαινα ποτέ καλά μαζί του – άλλωστε έχω δηλώσει πολλές φορές ότι ο βασιλιάς των Robusto δεν είναι άλλος από το RASS.

Μετά το πρόσφατο mass όμως του Greekos κάτι άλλαξε και άρχισα να πέφτω σε ενδιαφέροντα κομμάτια. Θες γιατί το ψάχνω παραπάνω, θες γιατί είμαι πιο τυχερός, το θέμα είναι ότι γυρνάει ο τροχός.

Το συγκεκριμένο είναι αγνώστων στοιχείων αγορασμένο από το κέντρο με υγρασία βυρσοδεψείου. Αφού το άφησα να συνέλθει το έκαψα μια ωραία νύχτα μαζί με κονιάκ.

Τα κρύα αρώματα δίνουν σεντούκια, δημητριακά και μια αίσθηση κακάο. Ανάβω και κατευθείαν γεμίζει ο τόπος σοκολάτα γάλακτος. Τα αρώματα είναι τουλάχιστον μεθυστικά, πολύ γρήγορα τυλίγομαι από τους πυκνούς καπνούς και εντυπωσιάζομαι από τις γλύκες.

Έντονο δέρμα που θυμίζει παλαιό δερμάτινο μπουφάν (δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα) μαζί με ξύλα, δυνατό λιβάνι και μια αίσθηση περγαμόντου.

Πιπέρια, κανέλες μπαχάρια μαζί με φρυγανιά και μέλι, ενώ όλα τυλίγονται από σοκολάτα.

Κάψιμο ξυράφι, τράβηγμα μπόμπα. Αν είναι έτσι τα D4 θα έχουμε πρόβλημα :mrgreen:

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 6):
JuniorPetranΤάκηςaouasSvensksuleygiannis
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

LCd Fairlight

Μετά από taco night, φυσικά ταιριάζει ένα D4. Εύκολα πήγα στην πρόσφατη χορηγία του Επιστήμονα, θυμήθηκα τα λόγια του , είναι καλό ψηλέ....

Ξέρει ότι και εγώ έχω μανία με τα καλά D4, και όπως έχουμε πει πολλάκις το καλύτερο robusto, είναι ένα καλό D4.

Με μπύρες παρέα, κατασκευή που τα σπάει, και κρύα αρώματα κλασικά Partagas, δεν μπορούσε να στραβώσει.

Διάφορα ξύλα και δέρματα, τσάι σκέτο από την Βρετανία, μια αίσθηση σταριού και φλούδες από τζίντζερ έκαναν την αρχή.
Σοκολάτες μαύρες με κόκκους καφέ , τριμμένο καρύδι, μοσχοκάρυδο και εξωτικά ματζούνια πήραν σειρά.
Η μπύρα συνόδευε τέλεια, να δοκιμάσετε Odyssey....
Ξαφνικά φρούτα σκούρα ήρθαν για δυο τζούρες , πριν από ένα θεοσκότεινο φινάλε, extr forte, με κακάο, βαρύ καφέ και πολύχρωμα πιπεριά.

Κούτα SMA DIC 18.

Δώσε και μένα μπάρμπα, πολύ καλό D4, που μου θύμισε τα αυτονόητα... ;) ;)


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 6):
JuniorΣτάθηςMixalis81aouasSpirosbusa71Fairlight
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Συνεχίζω στα D4, με χορηγία του Stathis κατευθείαν από το κουτί, τέλος του ‘20 η παραγωγή.
Ερετριανο μπαλκόνι και Arran η συνταγή κσι πως να χάσεις;

Εικόνα

Πολύ φουντουκένιο pre, με κανέλες και πορτοκάλια να ακολουθούν πάραυτα με την πρώτη φωτιά.
Κρεμώδες , χίλια πιπέρια πάνε και έρχονται. Βαρύ μπισκότο με φουντουκι, λιγο δέρμα και όλα τσουλάνε όπως πρέπει!
Γρήγορα το εργοστάσιο βγήκε μπροστά, μπαχάρια δέρματα και βαρύς καφές. Κάποια φρούτα νοστιμεύουν το χαρμάνι, νότες nuts εκτοξεύουν την απόλαυση!

Τι είπατε;;; Φρέσκα δεν καίγονται τα D4???
Δώστε μου τετοια και πάρτε μου την ψυχή!!!

Σταθακο μου, σε υπερευχαριστω!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
χεντυ κοντουJuniorMixalis81
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Καπνίζω live ένα ολόφρεσκο του ‘22 και της εξωφρενικής τιμής, για τα παλαιά δεδομένα, των 22,4€.

Από τα καλύτερα και πιο ισορροπημένα D4 που έχουν πιάσει τα χέρια μου τον τελευταίο καιρό.
Μπαχάρι, δέρμα, τζίντζερ και τριμμένο, αραιωμένο , θα έλεγα τσίλι.
Κάτι ζωικό και χορταρενιο ταυτόχρονα, παρεα με Glenlivet 18.

Φουλ σώμα και μεστές γεύσεις, δεν μου αφήνουν αμφιβολία για την ποιότητα που, ίσως να έτυχε, να έχουν τα καπνά του.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
Spirosbusa71suleygiannislefteris cmarvin184
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

OEG JUN 22

έχω εντυπωσιαστεί με όσα D4 παραγωγής των τελευταίων δύο ετών έχω καπνίσει (2021-22)
το κόκκινο ρομπούστο βρίσκεται σε διαρκές limit up, δείχνοντας ξανά ποιος είναι ο βασιλιάς
όντας μια από τις καλύτερες αγορές για κουβανέζικο πούρο αυτούς τους περίεργους καιρούς
όσο κι αν για μια κούτα στην Ελλάδα θέλεις πλέον ένα τσουβάλι λεφτά (560 €)

η συνταγή:

βάζετε στο μπολ λίγο ελαφρύ πιπέρι, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής και προζύμι
προσθέτετε τραγανό καβουρδισμένο αμύγδαλο και κακάο
συν τα πέταλα από ένα φρέσκο άοσμο λουλούδι (όποιο θέλετε)
ανακατεύετε τα υλικά μέχρι να γίνουν κρέμα και πασπαλίζετε με γλυκιά πάπρικα και κόκκους καφέ
σιγά-σιγά ρίχνετε στο μπολ κι από μισή μεζούρα άχυρο, δέρμα, κι αλμυρό ψωμί
και στο τέλος αφού περάσετε από τρίφτη σοκολάτα, τσίλι και μια πορτοκαλόφλουδα, τα στρώνετε από πάνω για γαρνιτούρα
σερβίρετε αμέσως σε όποια θερμοκρασία θέλετε

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VjgeorgostSvensknikoskalSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”