Partagas Tres Petit Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Partagas Tres Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Franciscanos 116 x 40
discontinued 2001, dress 25 / slb 50

FPG OISU (FEB 1998)

άλλο ένα χαμένο διαμάντι σκεπασμένο απ’ τη σκόνη του χρόνου, αγορασμένο στις αρχές του αιώνα από Αγγλία
πριν αρχίσουν να εξαφανίζονται τα «διαγραμμένα» του πογκρόμ εκείνων των χρόνων
αφού ούτε λίγο ούτε πολύ, το διάστημα 2000-2003 καταργήθηκαν από την παραγωγή κάπου 130 πούρα
και δυστυχώς, μαζί με τα «ξερά» machine made (λόγω αλλαγής πολιτικής των κουβανών)
κάηκαν και αρκετά «χλωρά» handmade, και μάλιστα θησαυροί, τα οποία κλαίμε ακόμα

το εν λόγω Franciscano επέζησε κι από τις δικές μου πυρές, ευτυχώς μαζί με κάμποσα άλλα
πλην όμως τα πούρα δεν είναι γραμματόσημα να τα φυλάς στα συρτάρια
καπνίζονται, και μάλιστα σε πυρά πανηγυρική μετά κυμβάλων και κροτάλων
όταν μ’ εκείνον τον σχεδόν μεταφυσικό τρόπο νιώσεις μέσα σου πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να καούν

το τελευταίο που κάπνισα ήταν περίπου δώδεκα χρόνια πριν, για να δούμε…

μετά το θείο πυρ ξυπνάει από τον 23χρονο ύπνο του και ξεκινάει δυνατά, με πιπέρι, γη, ξύλα, και μπαχαρικά
το σώμα είναι φουλ αλλά κρατάει μια θαυμαστή ισορροπία, προίκα απ’ τα χρόνια του
στο βάθος υποβόσκουν γλυκόξινα αρώματα μούστου, ενώ εμφανίζονται νότες από άχυρο και ψωμί με γλυκάνισο

κάπου στο τέλος του πρώτου 3ου αλλάζει προφίλ κι όλα ξαφνικά γίνονται βελούδο
παρελαύνουν φθαρμένα δέρματα, σοκολάτα, κόκκινα φρούτα, καρυδόψιχα και γλυκά ξύλα
το πούρο έχει μια καρδιά που σταλάζει ηδύτητα και σκορπά παλαιικές ανατριχίλες

για το τέλος φυλάει μια εξαιρετική κρέμα σ’ ένα μιξ από κέδρο, γη, κανέλα, άνθη και κακάο
είναι τόσο νόστιμο το Franciscano που καταπίνεται αμάσητο

...και μ’ αυτά και μ’ αυτά αγαπητά μου παιδιά, έγινε γρήγορα μια τόση-δα μικρή βασιλική γόπα
κατά το γνωστό ανικανοποίητο, πλην όμως πλήρες και ευφρόσυνο, «τι είναι ο κάβουρας και τι είναι το ζουμί του»

ξέρετε, καπνίζοντας τέτοια πούρα που ξεφεύγουν από τη ρουτίνα, προσπαθώ να συλλάβω την ουσία τους
την αναζητώ χαμένη στο χρόνο, στη μεγάλη αρμαθιά των ανθρώπων που δούλεψαν για να το κρατήσω στο χέρι μου
κάθε πούρο κουβαλάει τις ιστορίες όσων εργάστηκαν στη μαγική διαδρομή από τον σπόρο μέχρι το τασάκι μου
μέσα από τα αρώματα και τις γεύσεις του ξεπηδούν η ευλογία της γης, ο μόχθος, οι αγώνες τους, οι ζωές τους

αφήνοντας στο τασάκι μου το Partagas Tres Petit Coronas, ένιωσα μέσα μου μια βαθιά ευγνωμοσύνη για όλους…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
Vr AndreasMixalis81JuniorFairlightGreekosSpirosbusa71suleygiannisPetranalexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”