Partagás Serie D No.5

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8984
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagás Serie D No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

ένα στικ που μου έδωσε ο Στάθης πριν λίγο καιρό ήταν αισθητά πιο ισορροπημένο από το χύμα που κάπνισα
κατά τα άλλα έχω καιρό να φουμάρω πραγματικά καλό D5
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagás Serie D No.5

Δημοσίευση από nikos doc »

Βράδυ, δροσουλά, μπάσκετ και βεράντα, αφού η παλιοκαραντίνα δεν αφήνει παρέα και καναπέ.... :x
Ευκαιρία για μπόλικη φουμα και ψηλό abv.
D5 λοιπόν και Tambu Batch 03.
Σκληρό στο touch , το πρώτο από δεκάρα OCT ‘18, γυαλιστερό και όμορφο. Το ουίσκι γνωστή ποσότητα, διαλέγω χαλαρό ποτήρι, δεν θέλω να με απασχολήσει.
Ωραίο pre, κανέλα, δέρμα, σκούρος καφές. Τράβηγμα ιδανικό.
Κέντημα με φαρδιά φλόγα, αμέσως έρχεται πικρός καφές και μπαχάρι Ανατολής. Πυκνός , μασίφ καπνός, κάνω δαχτυλίδια με τη κάθε ευκαιρία, θαρείς πως είναι χάρτινα, σκάνε στην οροφή.
Δέρματα και λοιπά γνωστά Partagas gifts, τσίλι, καμένος ελληνικός ( για κάλο το γράφω), και ταυτόχρονα γλυκιά αίσθηση στον λαιμό.
Αν αραιώσεις τις τζούρες, εκτοξεύεται η γλύκα, αν πάρεις και ένα sip Tamdhu, άντε γεια!
Σκάει καβουρδισμένο αραπίκο φιστίκι, και έξτρα δέρμα, βαρύ άρωμα, σαν παλιό after save, που έλεγε και μια ψυχή... :roll:
Σε προκαλεί να πας αργά...αν το πιέσεις βάζει κάτω ότι non υπάρχει....μάλλον αν το δώσεις σε θεριακλή nonα, θα του φυτρώσουν γένια.....
Ταυτόχρονα ,μαζί με το ουίσκι, βγάζει παχιά γλυκύτητα... σαν σκούρα καραμέλα από μαύρη ζάχαρη.
Πολύ spicy, αλλά όχι καραμπινάτο πιπέρι, παλιό δέρμα από το γνωστό used dainese του Αλεξ!
Κρέμα , κρέμα κρέμα και φρυγανισμένο ψωμί, δεν είναι για ξεροσφύρι. Θα κουράσει. Αλλά με τον ουισκαρο κάνει θαύματα.
Χωρίς την κόκκινη φορεσιά του, βγάζει μια πίκρα, αλλά γρήγορα την χάνει, ας όψεται το ζουμί.
Έχει φανταστική μυρωδία στην καύτρα, στα σίγουρα ποιότητα στα καπνά του.
Εκεί που φτάνει στα όρια να το κρατάς, έχει και τα πιπέρια του, σε λίγα χρόνια θα έχουν μεταλλαχθεί, ένας θεός ξέρει σε τι.
Πλούσιο, φουλ ( καραφούλ), μου θύμισε παλιό blend Partagas, τότε που τα πούρα του Jaime έπαιρναν κεφάλια.

Λίαν καλώς!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 11):
ΤάκηςharmonicaΣτάθηςSvenskPetranvassskaraPETROSAssosalexandrosMixalis81JimmyBoy
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Partagás Serie D No.5

Δημοσίευση από Junior »

Ένα εξαιρετικό πούρο που απογείωσε την στιγμή και με ταξίδεψε σε μέρη μαγικά. Αγνώστων στοιχείων αλλά σε εξαιρετική φόρμα με λιπαρό wrapper και ανατολικά αρώματα. Από την αρχή φάνηκε ότι θα τα πάμε καλά. Κόβω κι ανάβω….τι έναρξη· μπισκότο και κρέμα! Μοσχοβολάει ο τόπος. Το πρώτο μέρος ήταν με κέδρο, μαλακό πιπέρι και κακάο. Κάπου, κάπου έσκαγαν κάτι κλασικά τσιλια, αλλά το πούρο είναι τόσο smooth που δεν ξεφεύγει από τις κρέμες του. Ακόμη πιο μεστό και γλυκό στη μέση. Μαρμελάδα και καραμέλα. Παχύς καπνός καθόλη την διάρκεια και υποδειγματική καύση. Μετά την μέση γυρίζει σε βότανα, δέρμα και κέδρο. Απλά φοβερό και σίγουρα μέσα στο τοπ 10 για το 23. Όταν τελείωσε και το άφησα να αναπαυθεί συνειδητοποίησα ποσό καιρό έχει να φανεί και ποσό ακόμη θα πάρει ώστε να το ξαναδούμε στα ελληνικά ράφια. Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post (total 2):
Spirosbusa71sigaras
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8984
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagás Serie D No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

EOL MAR 21

το D5 ξαναφάνηκε στα ελληνικά ράφια συνοδευόμενο από μια ακόμα ανατίμηση
με το single πλέον να κοστίζει 19,80 € και η 25άρα παρά ένα τάλιρο 500
καταγράφοντας αύξηση 92,2 % από τα 10,30 € που ήταν η τιμή του όταν πρωτοήρθε Ελλάδα πριν 11 χρόνια

σήμερα φουμάρω ένα petit robusto δύο ετών που από τα πρώτα puffs δείχνει πως έχει αρχίσει να μελώνει
και φαίνεται πως ήρθε η ώρα να γευτώ ξανά ένα «πραγματικά καλό» PSDn5 μετά από 2-3 χρόνια με μετριότητες

τα ελέη του είναι πλούσια, με δέρμα, άχυρο, προζύμι, κέδρο και μαλακά πιπέρια στην αρχή
προτού ανοίξει διάπλατα μια παλέτα γεμάτη μικρά θαύματα
με νότες από αμύγδαλο, πάπρικα, μπισκότο, βανίλια, μελάσα και άνθη

πολύ νόστιμο Μπάμπη μου, δόξα πατρί και υιώ, και espiritu santo cubano…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VsigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Partagás Serie D No.5

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κάπνισα κι εγώ ένα προχθες συμπτωματικά και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Ο Χρόνος έχει κάνει τη δουλειά του στην ΕΡΜ ΑΒR 18 και το πούρο κερνούσε κρέμες, δέρματα και σοκολάτες στο πρώτο μισό και κανέλες, μπαχαρικά και ξηρούς καρπούς στο δεύτερο. Πολύ καλό! Κάπου πρέπει να έχω άλλη μια δεκάρα με τον ίδιο κωδικό
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”