Partagas Capitols

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Partagas Capitols

Δημοσίευση από suleygiannis »

Partagas Capitols
Mareva 129 x 42
Κυκλοφορεί σε μεταλλικό κουτί των 5 πούρων σε συσκευασίες των 50 πούρων (10 κουτιά)
Εικόνα

LTO MAY 20
Εικόνα

Αυτή είναι η δεύτερη κυκλοφορία της Linea Retro μετά τα Romeo y Julieta Club Kings
Εικόνα

Και αυτό το πούρο άργησε να κυκλοφορήσει, καθώς η κυκλοφορία του είχε ανακοινωθεί εδώ και χρόνια. Για να δούμε αν άξιζε η αναμονή λοιπόν.
Εμφανισιακά και αυτό το κουτάκι είναι πανέμορφο ενώ το ραπερ του πούρου είναι όμορφο και καλοδουλεμένο.
Τα κρύα αρώματα του έχουν φουλ σταφίδες, κακάο και μπαχαρικά και τραβάει σωστά. Το ανάβω λοιπόν, φτάνουν οι εισαγωγές.
Partagas από την αρχή. Φουλ δέρματα, ξηροί καρποί, βανίλια, κακάο και μπαχαρικά. Το τράβηγμα είναι ιδανικό και το πούρο κάνει τρομερή αρχή. Ήδη θέλω να καταπιώ το πούρο και με κάνει να χαμογελώ. Σώμα τέρμα δυνατό ενώ δεν έχει γωνίες και καρφίτσες μέχρι στιγμής.
Εικόνα
Μαγικά δέρματα και μαύρες σοκολάτες με μπαχαρικά, μονολογώ τι πούρο είναι αυτό. Προχωρώντας το πούρο έχει μια ελαιώδη αίσθηση, ενώ νιώθω σαν να καπνίζω καλό 898 χωρίς υπερβολή.
Συνεχίζει προς τη μέση με βανίλια, τζίντζερ και είναι αρκετά πικάντικο.
Προχωράει με εναλλαγές μπαχαρικών και κόκκων καφέ και σκόνης κακάο, έχοντας πάλι μια λιπαρή αίσθηση.
Προς το τέλος χτυπάει λίγο η νικοτίνη, αλλά μιλάμε για 6 μηνών πούρο θεωρητικά, οπότε δεν είναι κάτι τόσο τραγικό.
Γενικά έχω να πω ότι το πρώτο τρίτο ήταν συγκλονιστικό και τα δύο επόμενα ήταν καλά. Σαφώς έχει μέλλον. Γενικά πάντως μιλάμε για ένα πάρα πολύ καλό πούρο. Να δούμε πως θα εξελιχθεί.

ΥΓ: Πάντα μαθαίνετε από το cigarsforum.gr πρώτοι για τις νέες κυκλοφορίες και διαβάζετε για το πώς μας φάνηκαν τα νέα πούρα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 16):
harmonicaSvenskJuniorFairlightGreekosnikos docΣτάθηςPetranΤάκηςSpirosbusa71JazzmanVr AndreasCosmashalexandrosAssosPETROS
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Partagas Capitols

Δημοσίευση από Svensk »

Λοιπόν, πρέπει να ήταν το πιο καραπιπεροκαφτερούμ πούρο που έχω κάνει. Μαζί με τζίντζερ και τσίλι. Καυτερές καρφίτσες μούδιασαν ακόμα και τα ρουθούνια μου. Και να υπήρχαν άλλες γεύσεις, επικαλύφτηκαν από τις καούρες. Δικαιολογημένα ίσως, το πούρο ήταν φρεσκαδούρα 7 μηνών.
Εικόνα
Το παράτησα κάπου στη μέση. Νομίζω όμως ότι με ‘’τέτοιες’’ τανίνες σε λίγα χρόνια θα ζωγραφίζει.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Partagas Capitols

Δημοσίευση από nikos doc »

Εχθές το βραδάκι ζήλεψα κάτι Capitols που κυκλοφορούσαν στον ιστό, και 'αναψα και εγώ το πρώτο από το tin.
Από τη ίδια παρτίδα με του Sulleyjohn, εμφανισιακά φανταστικό. Κρεμώδες και μπαχαρένιο στην μυρωδιά, τέλειο τράβηγμα με το κόψιμο.

Με ρωτάει ο John: Φίλε τι λέει?

Φίλε, είναι πολύ καλό...
Μισό τσίκ άγουρο στην αρχή, αλλά έχει στρώσει τελείως. Partagas φουλ, δέρμα, μπαχάρι, κανέλα, βαρύ κακάο.
Arran 18 στο ποτήρι
Ούτε στο ρετροχάλι δεν ενοχλεί.
Καμία σχέση με Mille Fleurs
Αυτό είναι φουλ αλλά ισορροπημένο. Τώρα έχει και κρέμες και τζίντζερ και σοκολάτες σκούρες.
Και κάτι πιπέρια πολύχρωμα και κάτι πιο γήινο....
Κανελες, τσίλια, μαζί καφέδες και μέντα!

Γ@μw την τιμολόγηση τους, γ@μw....

Μιλάμε για mareva πρωτοκλασάτη


Όπως φαίνεται θα ανοίξουμε σοβαρή κουβέντα με τα Capitols...

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 6):
Mixalis81TournesolVr AndreassuleygiannisGreekosAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Partagas Capitols

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Aχ αυτά τα δύσμοιρα τα capitols τι τράβηξαν για να κυκλοφορήσουν. Ήταν μια μέρα πριν 4 χρόνια που πληροφορηθήκαμε για την κυκλοφορία τους και φυσικά ήμουν πολύ ενθουσιασμένος γιατί ποιος δεν θέλει να δοκιμάσει ένα ακόμα μικρό partagas. Χρόνο με τον χρόνο αναρωτιόμασταν που είναι τα capitols μέχρι που στο τέλος έγινε ανέκδοτο στην παρέα. Πιστεύω ότι περισσότεροι από εμάς πριν δούμε τα Romeo, απλά τα είχαμε ξεγράψει, θυμάμαι χαρακτηριστικά τον εαυτό μου να πιστεύει ότι δεν θα κυκλοφορήσουν ποτέ.

Σήμερα καπνίζω ένα από την αρχηγική αποικία LTO MAY 20 . H κρύα είναι ασυνήθιστα έντονη και καταπληκτική με βαθιά μέλια, ματζούνια, πορτοκάλι και κάτι σε μέντα/δυόσμο. Το πρε είναι μέτριο, κυρίως με ξύλο και μερικά μπαζαρικά (κανέλα κτλπ).

To άναμμα η αλήθεια είναι λίγο υποτονικό αλλά πολύ γρήγορα το πούρο απογειώνεται και κερνάει πολύ βανίλια, δέρμα, μαύρο πιπεράκι, μέλι και βότανα. Και όλα αυτά στο άναμμα. Με συνεπαίρνει το προφίλ του γιατί είναι ταυτόχρονα πικάντικο και γλυκό, το πούρο γενικά εδώ είναι ασυνήθιστα γλυκό για partagas. Tέλος πρώτου τρίτου με βανίλια, τζίντερ. κρέμα και λίγο κόκκινο πιπέρι.

Στην μέση παρατηρώ ότι έχει χάσει λίγο από την πολυπλοκότητα του πρώτου τρίτου και έχει γίνει και λίγο πιο επιθετικό. Ωστόσο συνεχίζει να δίνει και εδώ με σοκολάτα, καφέ και χόρτο. Τελειώνει με τα πικάντικα στοιχεία να κυριαρχούν σερβιρισμένα πάνω σε μέντα. Ποτέ δεν έγινε υπέρμετρα επιθετικό ή προβληματικό. Το πρώτο τρίτο όμως ήταν το καλύτερο όπως και σε ένα bolivar gold medal.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ψηλό ότι είναι πρωτοκλασάτη μαρέβα. Ίσως και κάποιος να έλεγε ότι είναι για τα partagas ότι είναι τα noellas για τα upmann. Πως θα τους συμπεριφερθεί ο χρόνος κανείς δεν το ξέρει όπως και το αν θα μείνουν έτσι μετα το first release.

Εδώ νομίζω πρέπει να το πούμε, η τιμολόγηση είναι απαράδεκτη. Το κουτί τους είναι καταπληκτικό αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές (και καπνιστές) αν ερχόντουσαν σε ένα dress 25αρι με τιμολόγηση petit coronas especiales, πόσο κουτιά θα είχαμε? Τώρα πόσα tins θα αποκτήσουμε? Πολύ καλά πούρα αλλά μέχρι εκεί.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
Mixalis81StratossuleygiannisJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Partagas Capitols

Δημοσίευση από suleygiannis »

Είχα καιρό να καπνίσω το συγκεκριμένο πούρο και ήμουν περίεργος να δω αν διατηρούνται οι καλές πρώτες εντυπώσεις από διαφορετικά tins.
Εικόνα
Εντάξει μιλάμε για μία καταπληκτική μαρέβα με γραμμένο το partagas dna πάνω της σε κάθε τζούρα.
Δέρματα, μέλια, κρέμες, μπαχαρικά, βότανα, κάθε παφ και τρομερές γεύσεις και φουλ εντάσεις. Μακάρι να βγει κάποια στιγμή και σε dress box γιατί πόσα tins να αποκτήσουμε; Καταπληκτική μαρεβα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
TournesolSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Partagas Capitols

Δημοσίευση από jgeorgost »

Πριν κανά τρίμηνο σε μια εμφάνισή τους, προμηθεύτικα ένα tin σε ξαφνική επιδρομή σε κατάστημα μιας και χρειαζόμουν 3 για εκείνο το βράδυ!

Το δεν βαριέσαι ας μείνουν και 2 στην άκρη μάλλον βγήκε καλή σκέψη!

Λίγο το χθεσινό βραδινό δροσερό αεράκι που υπήρχε, λίγο το Partagas DNA που λέει απο πάνω ο συνωνόματος, με συνεπήρε σε ένα νυχτερινό νοερό ταξιδάκι στην ωραία Κούβα!

Φουλ λαδερή μαρέβα, με έντονο το στοιχείο του μελιού βαθειά μέσα της και σε συνδυασμό με τα δέρματα απο την πρώτη στιγμή ήταν φανταστική. Σε όλη την διάρκειά της είχε ένα πιπεράτο προφίλ αλλά κρεμώδες ταυτόχρονα.
Μετά την μέση και κυρίως στο τέλος έγινε πιο έντονη πιο δυνατή με έντονα μπαχαρικά στο προσκήνιο αλλά χωρίς να είναι ενοχλητική! Μόνο στο τελείωμα στο δαχτυλίδι και μετά θα έλεγα ότι έγινε φουλ επιθετική αλλά δεν με χάλασε!

Θα φυλάξω το τελευταίο της πεντάδας σαν κόρη οφθαλμού μετά από αυτή την εμπειρία!


Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure Vsuleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”