Montecristo No.5

Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Τάκης έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 4:37 pm

υπάρχουν πολλά κουβανέζικα που καταπίνονται αμάσητα πριν καν κλείσουν χρόνο και περιμένουν να τα βρεις
Ένα ειδικευμένο επί του θέματος αυτού topic θα είχε μάλλον μεγάλο ενδιαφέρον και ενδεχομένως θα αποδεικνυόταν εξαιρετικά χρήσιμο σε πολλούς, σε εμένα σίγουρα, αρκεί να μην περιοριζόταν σε ακραία υποκειμενικές, ίσως βιτσιόζικες κάποιες φορές, άρα και σίγουρα εύθραυστες, αναφορές του στυλ "εμένα μου αρέσει και φρέσκο", αλλά σε συγκεκριμένες αναφορές κουβανέζικων cigars που είναι ευρέως παραδεκτό από την παγκόσμια κοινότητα ότι καταπίνονται αμάσητα πριν κλείσουν χρόνο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

αν ψάχνεις τον κατάλογο με «τα καλύτερα φρέσκα πούρα» δεν θα τον βρεις ποτέ και πουθενά
για τον απλό λόγο ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει, τουλάχιστον σε επίπεδο που να συνιστά κάποιον σοβαρό κανόνα

το «περιμένουν να τα βρεις» παραπέμπει στο «κάπνιζε, δοκίμαζε, εξερεύνα»
η φράση-κλειδί είναι «μην χάνεις το χρόνο σου και μην αυτοπεριορίζεσαι με κανόνες
ο μόνος σίγουρος κανόνας είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες»


κατά τα άλλα, για το θέμα του πανδαμάτορα χρόνου υπάρχει σχετικό thread:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=190&t=1653
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Tάκη, το συγκεκριμένο topic το έχω διαβάσει πάρα πολύ προσεκτικά και αρκετές φορές, και το έκανα και μια τελευταία ξανά φορά τώρα που το υπέδειξες. Συνηθίζω να διαβάζω πολύ το forum, από την αρχή της εγγραφής μου.
Αφήνοντας έξω ελάχιστες πολύ συγκεκριμένες αναφορές σε πούρα ή εταιρείες που αναφέρθηκαν, που μάλλον αποτελούν προσωπικές απόψεις, μη κοινώς παραδεκτές αλλά μάλλον "βίτσια" της κοινότητας ή και συγκεκριμένων προσώπων, η γενικότητα (γενικότητα, ναι, αλλά ισχυρή) που φαίνεται να επικρατεί μέσα από το topic εκείνο (αλλά και μέσα από πάμπολλα παρόμοια του εξωτερικού) είναι οτι δεν υπάρχει πούρο που να μην θέλει τουλάχιστον τα ελάχιστα χρονάκια του, 2 -3 μινιμουμ, και αντιλαμβάνομαι οχι φυσικά για να βγεί αστρόπλοιο (όπως πολύ ωραία τα ονομάζετε συχνά) αλλά για να καπνιστεί μη ενοχλητικά και έχοντας να επιδείξει κάτι τις. For what it's worth, oι δικές μου δοκιμές τα προηγούμενα χρόνια, καθώς και του μήνα που πέρασε, σίγουρα συμφωνούν μάλλον απόλυτα.

* Εdit
To topic εκείνο ήταν προσανατολισμένο στις προοπτικές παλαιώσης, και κατηγοριοποίησε κατά brand.
Ένα ακριβώς "αντίστροφο" topic, με έμφαση σε οσα καπνίζονται πραγματικά ευχάριστα και σωστά και κάτω από τα 2-3 έτη, πόσο μάλλον και κάτω του έτους, όπως ανέφερες, (πούρα ή και ολόκληρες brands), αν πιστεύετε οτι υπάρχουν κάποια/ες, θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον, αρκεί επαναλαμβάνω να αναφερθούν κοινώς παραδεκτά πράγματα (αν πράγματι υπάρχουν) και οχι μονάχα οι πειραματισμοί ή οι ορέξεις του καθενός μας.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα ήταν ενδιαφέρον να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα συζήτησης.
Αλλά από εκεί και πέρα δεν υπάρχει καμία εγγύηση στο κουβανέζικο πούρο, αλλά ούτε και γενικώς παραδεδεγμένες απόψεις.
Οι σοδειές αλλάζουν και εκεί που λες αυτό το πούρο θέλει 5 χρόνια, καπνίζεις από άλλο κωδικό με φρέσκο πούρο και παθαίνεις πλάκα.
Οπότε κάπνιζε κι αν κάτι δεν είναι του γούστου σου άστο να παλιώσει.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Nikolaros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

την έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση και μάλιστα διεξοδικά στο παλιό φόρουμ Γιάννη πριν γραφτείς εσύ
το θέμα ήταν "οι καλύτερες και οι χειρότερες φρεσκαδούρες"
ποια πούρα δηλαδή ανταποκρίνονται καλύτερα σαν νέα και ποια δεν καπνίζονται καν

αυτό που βγήκε στο τέλος σαν συμπέρασμα, είναι ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένας κανόνας
το ίδιο πούρο άλλοι το είχαν βρει λουκούμι νέο, κι άλλοι άγουρο, αγίνωτο, πράσινο, και σκληρό
κάτι που αντικατοπτρίζει και την κοινά παραδεκτή (για τα cubans) αλήθεια, περί μη ύπαρξης κάποιας σταθεράς
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Nikolarossuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Junior »

Μετά από ένα δύσκολο 20 ήμερο, ξέκλεψα λίγο χρόνο μες το ΣΚ, να φουμάρω κάτι με τον πρωινό μου καφέ. Λόγω περιορισμένου χρόνου η perla μου φάνηκε ιδανική. Το πούρο ήταν απροσδόκητα καλό. Το 5αρι το αγαπώ περισσότερο από την media corona της brand. Μοσχομύριζε μπαχαρικά και ξηρούς καρπούς. Ξεκίνησε με βανίλια και μπισκότα. Μετά τα πρώτα εκατοστά στάχτης ήρθε ένας γλυκός κέδρος και μαύρη σοκολάτα. Δέρμα και πολύ ήπιο πιπέρι. Η μαύρη σοκολάτα πανταχού πάρουν έως το τέλος με μικρές εναλλαγές από πιπέρι και δέρμα. ''Τεράστιο πούρο''. Έχω κάνει πολύ καλύτερα αλλά εκείνη την ώρα μου έφτιαξε το κέφι. Η μαγεία της Κούβας και το απροσδόκητο....Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 6):
StratossigarasSpirosbusa71Nikolarosalexandrossuleygiannis
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από jgeorgost »

Για την σωστή προετοιμασία και συμμετοχή στο επόμενο mass και σκεπτόμενος ότι δεν έτυχε να έχει πέσει στα χέρια μου αυτό το στικ έσπευσα να αγοράσω μια 25άρα κούτα (jun 20) που βρήκα τελευταία σε γνωστό μαγαζί του κέντρου....

τα τοποθετώ επιμελώς στον υγραντήρα μέχρι να αλλάξει ο μήνας, αλλά ανοίγοντας να πάρω ένα στικ για να με συνοδέψει απόψε στο μπαλκόνι, ακούω μέσα απο την κούτα φωνές ανυπομονησίας....

Ξεσφραγίζω και αρπάζω ένα στην τύχη...μυρίζει κάτι σε κρέμα ή κακάο δεν μπορώ να αποφασίσω αλλά και ένα ίχνος αμμωνίας...

το ζουπάω και μου δίνει την εντύπωση στούμπου....κόβω και τραβάω...δυστυχώς επαληθεύτηκα...σφιχτό όσο δεν πάει...

ανάβω και του δίνω την ευκαιρία του....νιώθω ότι πέρνω εισπνοές απο καφέ και σοκολάτα μαζί και λίγο γη....κάθε ρούφηγμα όμως και μια κατάθεση ψυχής καθώς μιλάμε για τρελό ζόρι...

2/3 συνεχίζει με ίδια ένταση γεύσεων και ονειρεμένη καύση με τα πιπέρια να κάνουν την εμφάνισή τους και ο καφές να παραμένει αλλά χάνεται λίγο η σοκολάτα...δυστυχώς δεν έχει φτιάξει το ρούφηγμα...

Στο τέλος που έχει αρχίσει να μαλακώνει (μάλλον το ζόρι το είχε φάει στο δαχτυλίδι κοντά) αρχίζει να ρουφάει απολαυστικά σαν καλοκαιρινό δροσερό αεράκι...το πιπέρι έχει δυναμώσει αλλά εμφανίζεται και πάλι η σοκολάτα και σε κάνει να ξεχνάς την κατάθεση πνευμόνων που χρειάστηκε για να φτάσεις ως εδώ...

Απογοητευμένος πλήρως σαν πρώτη εμπειρία για το ρούφηγμα...αλλά γευστικά με κέρδισε.... :|

Θέλω να πιστεύω ότι ήταν αστοχία 1 στα 25! Εν αναμονή του Ιουλίου να δοκιμάσουμε τα επόμενα!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
suleygiannisΤάκης
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από jgeorgost »

back 2 back πήρα το thread... και μετά την αποτυχία με το 1, και τις μέτριες απολαύσεις απο το καλοκαιρινό mass είπα να ξαναδοκιμάσω ένα!

Ίδια κούτα JUN 20 ανοίγω και πιάνω ένα στην τύχη!

ήταν σαν αντιγραφή του πρώτου της κούτας που περιγράφω απο πάνω, λίγο πιο πιπεράτο μόνο θα το έλεγα...
ΑΛΛΆ με μηδενικό ζόρι στο τράβηγμα! Βέβαια πριν το ανάψω με φόβισε γιατί σου έδινε την εντύπωση στα δάχτυλα ότι είναι στούμπος, αλλά μάλλον τελικά ήταν πολύ καλοστριμένο!

Δυστυχώς όμως η αμωνία έκανε την εμφάνισή της κατά διαστήματα χωρίς βέβαια να γίνεται ενοχλητική!

Εις το επανιδείν!

Εικόνα
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”