Montecristo No.5

Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Ο Τάκης είχε ίσως δίκιο περί τυχαίου, το πρώτο μου σήμερα μετά από αιώνες, με αρκετά ανοικτόχρωμο wrapper, καμία πικρίλα, μια χαρά πούρο.
ΑΒR 19, κακάο και καφές στο άνοιγμα, τρομερά ξεκάθαρα. Πολύ ευχάριστα. Το πιο ευχάριστο ήταν οτι κατάφερα εύκολα να τα διακρίνω. Προχώρησε με λίγο απροσδιόριστο από εμένα καβουρντισμένο ξηρό καρπό και νομίζω οτι διέκρινα ελαφρές νότες βανίλιας. Το μέρος αυτό τελείωσε γρήγορα. Ξαφνικά μαλάκωσε αρκετά, έγινε κρεμώδες και νομίζω πέταξε και κάτι που μου θυμίζει δέρματα. Πολύ πλούσιος καπνός. Το φινάλε το βρήκα πολύ μακρύ και πολύ σφιχτοδεμένο, δεν μπόρεσα να το κατανοήσω καθόλου, όλα σε ένα τα αισθάνθηκα, πολύ σφικτά, με έντονη την παρουσία του κέδρου στο φόντο.
Κάψιμο όσο τέλειο μπορεί να είναι, αλφάδι, τράβηγμα πλούσιο με πολύ καπνό, έντονο και ευχάριστο άρωμα στον χώρο αν και προτιμώ κατά πολύ αυτό όσων Upmann έχω κάνει, το βρίσκω πιο ντελικάτο, ίσως το ομορφότερο σε εμένα room aroma όσων Αβάνας εγώ έχω κάνει.
Μαλακό κάπνισμα αλλά με αρκετή ένταση, δεν με χτύπησε όμως καθόλου δυσάρεστα, το θυμάμαι κάπως επιθετικότερο κάποιες φορές.
Σίγουρα το βρήκα ξανά γεμάτο και χορταστικό πούρο, πολύ χορταστικότερο από οτι στο μάτι, δεν είμαι όμως βέβαιος οτι η πρώτη αυτή εμπειρία μαζί του μετά από τόσα χρόνια άξιζε τόσο πολύ ωστε να δίνω συχνά τα 11 ευρω. Θα πρέπει να κάνω και άλλα για να το "φιλοσοφήσω" καλύτερα. Το βρίσκω παντού και με βολεύει πολύ αλλά δεν ξέρω που να το εντάξω. Πρωινά θα μου πέσει σίγουρα βαρύ νομίζω, απογεύματα με πολύ βαρύ καφέ είναι η θέση του για εμένα, νομίζω, ίσως και με μπυρίτσα, όπως το βόλευα και παλιά. Βαράει το πουράκι, δεν αστειεύεται. Το σημερινό το άναψα 3 η ώρα το μεσημέρι παρέα με σκέτο ελληνικό καφέ που μονομιάς εξαφανίστηκε τελείως από τον χάρτη, σαν να έπινα νερό... Δεν το έχω καπνίσει ποτέ αργά το βράδυ με αλκοολ και δεν ξέρω. Αυτό που βλέπω ξανά τη στιγμή αυτή που σας γράφω, συμπληρώνοντας το post, και το θυμόμουν από παλιά, ειναι η μακρυά και ευχάριστη επίγευση του, συνδυαστικά με έναν ελαφρύ βόμβο χαράς μέσα στον εγκέφαλο μου!
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 3):
alexandrosSpirosbusa71jgeorgost
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Mεσημεριανό τεμπέλικο καφεδάκι στο κεντρικό πάρκο της πόλης, παρέα με τη σύζυγο και το σκυλί, ας ανάψουμε το μικρούλι με διπλό σκέτο espresso, να το ευχαριστηθούμε!
Εικόνα
Είχα τη διάθεση, έκατσε και το stick, box pressed από το ίδιο κουτί (ΑΒR 19), 6-7 κομμάτια μείνανε, πάω αύριο το απόγευμα να τα αρπάξω να τελειώνουμε, δεν γίνεται να τα αφήσω. Πολύ καλύτερο από το προηγούμενο, αριστουργηματική καύση, τράβηγμα όπως το θέλω, ζυγισμένο και βαθύ, κακάο και ζόρικοι φρεσκο-αλεσμένοι καφέδες στο φουλ στο άνοιγμα, σοκολάτιασε ο χώρος, κάτι τζιτζίκια του πάρκου μαστουρώσανε και αρχίσανε τραγούδι, κάτι περίεργα κοιτάγματα από τους απέναντι, ο σκύλος δεν ξεκόλλησε από δίπλα μου.
Εικόνα
Τράβηγμα-σεμινάριο, γλύκα, λουκούμαρος, φινάλε σουπερ ευγένεια, μηδέν πίκρα, μικρό και πολύτιμο μου, μανάρι μου πόσο σε αγαπώ, μου έφτιαξε πάλι το απόγευμα και ας τα ‘καψα τα δακτυλάκια μου, δεν κατάλαβα κάφτρα ούτε στα 5-6 χιλιοστά από το κεφάλι! Κράτησε ο καφές, δεν κώλωσε σήμερα, κατέβασα και μια μπυρίτσα, άντεξε καλά και αυτή, ωραία παρέα, καλή, χαλαρή διάθεση, 50 λεπτά καθαρής απόλαυσης, έλεγα σε όλα «ναι» στη σύζυγο. «Ωραία μυρίζει αυτό που καπνίζεις» μου είπε κάποια στιγμή. Δίπλα είχανε γενέθλια, μεγάλη παρέα, τα παιδιά χτυπούσανε πολλή ώρα μια piñata και όταν τελικά την έσπασαν εγώ έβλεπα 5ράκια να χύνονται παντού στο πάρκο και ήθελα να ορμήσω να τα πάρω όλα δικά μου!
Εικόνα
Πανέμορφη η perlάρα, μικρή στο μάτι, τεράστια σε όλα τα υπόλοιπα! Κουδουνίζει πάλι το μυαλό σε ρυθμούς τρελούς, η επίγευση γιγάντια, δεν σβήνει με τίποτα!
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 5):
JuniorΤάκηςalexandrosSpirosbusa71sigaras
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Montecristo no. 5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Βλέποντας τις σημειώσεις μου (παλαιές 2007-2010 και νέες) αντιλαμβάνομαι πως η perla του Κόμη είναι το cigar
που έχω ανάψει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο.

Εικόνα

Οι σημειώσεις μου λένε ότι δεν την κάπνισμα ποτέ νεότερη των 2 ετών, και επίσης ποτέ παλαιότερη των 3ων.
(Εξαιρέσεις μπορεί να αποτελούν δείγματα από διάφορα χαρτόκουτα των 5, ταυτοτήτων που αγνοούσα).
Δεν την βρήκα ποτέ ενοχλητικά νέα σε οποιαδήποτε φάση της από τα 2 εως στα 3 έτη της. Θα έλεγα το αντίθετο, τη βρήκα πάντα μεστή.
Από τα 2 στα 3 έτη παρατήρησα αρκετά σημαντική διαφορά.
Ως μια πολύ σύντομη γενικότητα, και σύμφωνα με τις σημειώσεις μου, θα αναφέρω οτι τα δείγματα 3ετίας τα βρήκα περισσότερο ευκολοκάπνιστα, με σαφώς μαλακωμένες τανίνες, έχαναν όμως λιγάκι σε ένταση αρωμάτων σε σχέση με εκείνα της 2ετίας ενώ η σαφήνεια των 3ων μερών του πούρου έτεινε προς εξαφάνιση, στα 3χρονα δλδ έβρισκα μεγαλύτερο "δέσιμο".
Δεν έχω αποφασίσει πότε το πούρο μου αρέσει περισσότερο και πότε λιγότερο. Μάλλον μου αρέσει εξίσου στα 2 και 3 έτη, για διαφορετικούς λόγους, εκείνους που σύντομα ανέφερα.

Η παρακάτω ερώτηση απευθύνονται κυριότερα σε εκείνους που αισθάνονται έμπειροι καπνιστές του τύπου, έχουν ασχοληθεί αρκετά με εκείνον και έχουν αποκτήσει μια μάλλον αρκετά σαφή εικόνα του, και πιστεύω πως θα είστε αρκετοί:

Σε ποιά ηλικία βρίσκετε το 5ρι στο peak του;

Μπορείτε επίσης, εαν έχετε την όρεξη, να περιγράψετε το peak αυτό αλλά και οποιαδήποτε άλλη αξιοσημείωτη φάση του 5ριού που έχετε βιώσει.

Ευχαριστώ άπαντες!
These users thanked the author Nikolaros for the post:
Spirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

ο πιο ασφαλής τρόπος να καταγραφούν ουσιαστικές, συγκεκριμένες, και διακριτές διαφορές στη συμπεριφορά ενός πούρου στον πανδαμάτορα
είναι να παρατηρήσουμε τις όποιες αλλαγές του, καπνίζοντας 1-2 στικ ετησίως από την ίδια κούτα

σε πούρα από διαφορετικές κούτες, σοδειές, χρονιές, εργοστάσια κλπ, οι μεταβλητές που μπαίνουν είναι πολλές
και η όποια σύγκριση αν όχι άτοπη, σίγουρα είναι γενική - μπορεί και ολίγον έωλη, και δεν συνιστά απαραίτητα κάποιον κανόνα
πόσο μάλλον αν στη ζυγαριά μπει το ίδιο πούρο από διαφορετικές κούτες με διαφορά ηλικίας ενός έτους
οι όποιες "διαφορές" σ' αυτή την περίπτωση, μπορεί να είναι από περιστασιακές έως παραπλανητικές

σαν "ηλικία" θεωρούμε αυτό που γράφουν οι κουβανοί στο κουτί, κάτι που αρκετές φορές δεν λέει ακριβώς όλη την αλήθεια
αφού στον παράγοντα "χρόνο" παίζει σημαντικό ρόλο και η ωρίμανση των καπνών πριν τυλιχτούν
κι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουν πως οι φίλοι μας δεν τηρούν απολύτως κανέναν σταθερό κανόνα στη διαδικασία
έτσι, κάμποσες φορές συμβαίνει ένα πιο "φρέσκο" πούρο να είναι πιο έτοιμο από ένα πιο "παλιό"

φυσικά και υπάρχουν γενικά χαρακτηριστικά στη διαδικασία γήρανσης ενός συγκεκριμένου πούρου
που επίσης φυσικά, παρουσιάζουν τις πολλές και λαμπρές «κουβανέζικες» εξαιρέσεις τους
αφού στατιστικά ο πιο σταθερός κουβανέζικος κανόνας, είναι ότι (σ' ένα αρκετά ευρύ πεδίο) δεν υπάρχουν κανόνες

overall, το 5άρι υστερεί σε σχέση με τα υπόλοιπα Monte by numbers, και τώρα, και τις προηγούμενες δεκαετίες
παλιότερα το κάπνιζα σχετικά συχνά αλλά εδώ και κάμποσο καιρό οι δρόμοι μας δεν συναντιούνται
γιατί δυστυχώς έπεσα πάνω σε κάμποσες απανωτές ασώματες και αδιάφορες ξινήθρες

το peak του κινείται μεταξύ πενταετίας-εξαετίας
όσο για το age, μια τριετία τη θέλει στο νερό για να στρώσουν τα γράδα του
These users thanked the author Τάκης for the post:
Nikolaros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από alexandros »

γενικα τα μοντε θελουν τον χρονο τους
οπως ολα τα κουβανεζικα πουρα
για την αριθμημενη σειρα (και γενικα) 3 χρονια τα θελει
πιο παλια τα καπνιζα αρκετα συχνα
τωρα πια που εχει τελειωσει το στοκ που ειχα, κατι η παραλογη πλεον τιμη τους, κατι που εχω πεσει σε πολλα μετρια
με εχει κανει να μην το αγοραζω
These users thanked the author alexandros for the post:
Nikolaros
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις στην άκρη και να καπνίσεις μία perla rafael gonzalez που είναι σαφώς ανώτερο πούρο.
Ρε μαν ρε μπρο
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Φαίνεται λοιπόν πως η ομήγυρη βρίσκει έτοιμο για ένα πολύ ευχάριστο κάπνισμα το πούρο στα 3 έτη του.
Θα αποπειραθώ να δοκιμάσω και μερικά πενταετίας.
Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από alexandros »

που θα τα βρεις ρε φιλε τα 5χρονα? αν βρεις στειλε πμ σε παρακαλω
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Nikolaros »

Αλέξανδρε, εννοούσα οτι θα προσπαθήσω να ξεχάσω τα δικά μου (ή μέρος εκείνων) για αργότερα.
Το πρόβλημα όμως έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι οτι είναι γενικότερο, καθώς τα πάντα χρειάζεται να τα αγοράζουμε και να τα ξεχνάμε...
Εως ότου τα θυμηθούμε, τι θα καπνίζουμε; :?:
(ρητορικό)
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo No.5

Δημοσίευση από Τάκης »

μια ολόκληρη θάλασσα, όρεξη να 'χεις: http://cigarsforum.gr/viewforum.php?f=30
υπάρχουν πολλά κουβανέζικα που καταπίνονται αμάσητα πριν καν κλείσουν χρόνο και περιμένουν να τα βρεις
μην χάνεις το χρόνο σου και μην αυτοπεριορίζεσαι με κανόνες, (ο μόνος σίγουρος κανόνας είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες)
κάπνιζε, δοκίμαζε, εξερεύνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Nikolaros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”