Montecristo Especiales No.2

Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Montecristo Especiales No.2

Δημοσίευση από jgeorgost »

Πρόσφατη αγορά από γνωστό μαγαζί στην Ελβετία μαζί με ακόμη 3 αδέλφια του από κούτα REG JUL 18...

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον καθώς δεν το είχα ξαναδεί στα ελληνικά ράφια αλλά δεν είχα και την τύχη να το απολαύσω!
Απόψε επιστρέφοντας από διήμερο εκτός Αθηνών, λίγο το ότι είμαι σε περίεργο mood μιας και απο αύριο ξεκινάω νέα δουλειά, λίγο το ότι έκλεισε επάξια 1 μήνα+ στα κιτάπια μου, λίγο το ότι δεν θα μπορώ να καπνίζω τα πούρα μου στην δουλειά όπως παλιά, είπα να θυσιάσω το πρώτο για να μπω στην μαγεία του καθώς από ότι διάβασα στο thread είναι πολλά υποσχόμενο!

Πανέμορφο οπτικά και μαλακό τόσο όσο, και κόβωντάς το ρουφάει σχετικά σωστά με μια ανεπαίσθητη δυσκολία.
Εικόνα
Εικόνα

Τραβάω και θα μπορούσε να πει κανείς αν ήταν πιο έντονο ότι θυμίζει καυτό σπιτικό ρυζόγαλο με κανέλα να σου σπάει την μύτη από το διπλανό δωμάτιο!
1/3 καίει πολύ σταθερά, έχει ωραίο καπνό, είναι φουλ αρωματικό και γεμίζει το στόμα με μια πανδαισία κρέμας, κανέλας και ολίγον σοκολάτας. Που και που μέσα σε όλα αυτά χτυπάει κάτι δόσεις από άγριο κεράσι και σε στέλνει...
Φτάνοντας στην μέση γίνεται μπισκότο βουτύρου με ελαφρά μπαχαρικά και είναι τόσο ενδιαφέρον που συνειδητοποιώ πως δεν έχω βάλει κάτι να το συνοδεύσω και το κάνω ξεροσφύρι :o
Είμαι σε μια φάση που νιώθω πολλούς από εσάς που κατά καιρούς λέτε ότι σας ταξίδεψε σε κάτι παλιό κουβανέζικο ονειρικό και το πούρο γίνεται μελένιο όσο συνεχίζει και αρκετά σοκολατένιο. Θυμάμαι μόνο πως όσο το έβλεπα να καίγεται στεναχωριόμουν που θα τελειώσει αλλά από την άλλη έμενα έκπληκτος από το προφίλ του!
Έκλεισε πολύ γεμάτο χωρίς να χάσει καθόλου την πολυπλοκότητα του και με κράτησε στην πρίζα μέχρι το τελευταίο πουφ!

Αχ ρε Κούβα τι μας κάνεις!!! :!:


Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 7):
ΤάκηςEpicure VsuleygiannisSvenskSpirosbusa71lefteris calexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Montecristo Especiales No.2

Δημοσίευση από Junior »

Έχοντας διαβάσει τα εξαιρετικά σχόλια τρέχω και παίρνω ένα στικ από δυτικά προάστια και παραβλέποντας τα σχεδόν 25€ που έδωσα για ένα πούρο γυρίζω σπίτι καταενθουσιασμένος και με τρομερή λαχτάρα να το καπνίσω. Μετά το φαγητό φτιάχνω καφεδάκι και κάθομαι να το απολαύσω στο μπαλκόνι μου. Για τα πρακτικά τα στοιχεία κούτας: OCT 22. Μυρίζει τόσο υπέροχα είναι τόσο άρτια φτιαγμένο αλλά με το που το άναψα απογοητεύτηκα οικτρά…..
Ξεκινάει με κλασικό πιπέρι καίει στιφάδα από αφέψημα. Συνεχίσει με flat πιπέρι και λίγο κέδρο… όλα μονότονα και τσιγκούνικα
Φτου! Τζάμπα τα 25€, έμεινα με την χαρά ….
Από τα νεύρα μου ήθελα να το πετάξω κάτω αλλά το έκανα μέχρι τέλους μήπως και αλλάξει … δυστυχώς παρέμεινε άχαρο κι αδιάφορο.
Κρίμα!

Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post (total 6):
ΤάκηςEpicure VjgeorgostSpirosbusa71Svensksigaras
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Especiales No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ε αυτά τα πούρα καλό είναι να μην καπνίζονται φρέσκα αλλά μετά από 5-6 χρόνια και αν. Έχω μια κούτα του 2017 και έχω κάνει μερικά και όσο περνάει ο καιρός βελτιώνονται.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Montecristo Especiales No.2

Δημοσίευση από Junior »

Το διαπίστωσα κι εγώ αυτό Γιάννη
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Especiales No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

ένα πούρο = κανένα
το συγκεκριμένο ανήκει στις κουβανέζικες κορυφές
και μόνο που μέσα στο γενικότερο ορυμαγδό παράγεται ακόμα, είναι ένα μικρό θαύμα
αξίζει να περιμένεις όσο κι αν χρειαστεί, κι είναι βέβαιο πως θα στο ανταποδωσει
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”