Montecristo B

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo B

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Cosacos 135 x 42
humidor of 50 cigars
released 1971, discontinued mid-80’s (*)

(*) εξακολούθησαν να παράγονται σε πολύ μικρές ποσότητες μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 2000

και τα Τοτέμ καίγονται…

ο κοζάκος Μοντεχρήστος ο Β’ που θα σας παρουσιάσω ανήκει στις παρτίδες που συνέχισαν να βγαίνουν μετά την κατάργηση του
δεν έχω κωδικούς, εικάζω όμως με σχετική βεβαιότητα πως δεν είναι παλαιότερος των ετών 1995-98
(είχα αγοράσει μερικά κομμάτια σ’ ένα ταξίδι μου στο Λονδίνο τέλη του ’98 κι εξ όσων θυμάμαι ήταν «φρέσκα»)

Εικόνα

το 2007 κυκλοφόρησε η έκδοση Montecristo B Compay Centennial Humidor
στην αγορά βγήκαν μόνο 150 αριθμημένοι υγραντήρες των 50 πούρων αντίγραφα της “regular” έκδοσης
τα πούρα έφεραν 2ο band προς τιμήν της 100ης επετείου από τη γέννηση του Compay Segundo

Εικόνα



το παλιό ξεθωριασμένο δαχτυλίδι ηχεί σαν τη μελαγχολική τρομπέτα του Chan-Chan
και με πηγαίνει πίσω στα χρόνια που επιθεωρητής Επίκουρος Παρταγίδης αγόραζε τις Αβάνες του στη Βουκουρεστίου
και τις φουμάριζε παρέα με αγγέλους και δαίμονες στην μπάρα του Valhalla: viewtopic.php?f=271&t=1683

Εικόνα

τα πρώτα puffs είναι απαλά σαν βελούδο με μια χαρακτηριστική vintage αίσθηση
πρώτα ακούγεται η κλασική κουβανέζικη «μούχλα» μαζί με κάποιες ορυκτές νότες κι ένα αλμυρό επίχρισμα
υπάρχουν ακόμα πινελιές αχυρώνα με σανό και ξερά χόρτα, ενώ στην παλέτα σιγά-σιγά μπαίνουν πιπέρι και φθαρμένο δέρμα
με τον Κοζάκο να ανεβάζει στροφές καλπάζοντας σαν ιδαλγός Desperado προς έναν φανταστικό εχθρό

Εικόνα

το δεύτερο μέρος έχει περισσότερο σώμα με κέδρο, πράσινο τσάι, και γλυκά μπαχαρικά
σκάει και μια φρουτώδης νότα με ανεπαίσθητη οξύτητα σαν περγαμόντο ή κυδώνι
χμ… αυτό είναι κακάο, που σιγά-σιγά μεταμορφώνεται σε σοκολάτα γάλακτος

το πούρο καίει σαν θυμίαμα στο εαρινό δείλι ανεβάζοντας ιμέρους κι εξαγνίζοντας αμαρτίες
το κοιτώ σχεδόν συγκινημένος, ό,τι κι αν γράψω νιώθω πως με ξεπερνάει...

στο τελευταίο μέρος της παράστασης κυριαρχούν δέρμα και μαύρο πιπέρι σ’ ένα all time cuban classic
με αριστοτεχνικές πινελιές βανίλιας και αντιστικτικές γλύκες καψαλισμένης ζάχαρης
που θυμίζει το μαλλί της γριάς του μικρού Laguito No.2 του Κόμη

κι έτσι αγάπη μου, με γλυκές και πιπεράτες ανταύγειες το Β με αποχαιρέτισε οδεύοντας στην αιωνιότητα
αφήνοντας στην ατμόσφαιρα μια ηγεμονική αχλύ που πολύ προσιδίαζε σ’ αυτή του Τοτέμ Α

Εικόνα

υπέροχη, συναρπαστική, νοσταλγική, αξέχαστη καπνιστική εμπειρία
απ’ αυτές που μένουν για πάντα στους μυρωμένους μπαξέδες της μνήμης

τελειώνοντας ένιωσα τόσο άδειος και συγχρόνως τόσο γεμάτος
για να μη μασάω τα λόγια μου, ήταν ένα από τα καλύτερα sex που έχω κάνει με πούρο

αβλεπί Top-Ten δεκαετίας…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
SvenskEpicure Vsuleygiannisalexandroslefteris cSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”