Jose L. Piedra Petit Cazadores

Απάντηση
vassskara
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 2:33 pm

Jose L. Piedra Petit Cazadores

Δημοσίευση από vassskara »

Εικόνα

Petit Cazadores 105 x 43
Cardboard box of 12 cellophane bundled cigars (released 2020)
Cardboard box of 25 cellophane bundled cigars (released 2009)
Display box of 25 cigars in 5 cardboard packs of 5 (released 2007)
Cellophane wrapped bundle of 25 cigars (released 2007, discontinued 2009)
2007 release

Μετα απο ενα ραντεβου μου στο Ελληνικο βρεθηκα σε ενα γνωστο κανποπωλειο και αναζητησα μετα απο ενα μεσαιο κοστους πουρο και ενα φθηνο. Το προσωπικο μου προτεινε ενα φθηνο κουβανεζικο. Καινουργιος εγω στο χομπι αποφασισα να ακουλουθησω τη συμβουλη και εκανα την αγορα με σκοπο να το γευτω το απογευμα σε μια στιγμη χαλαρωσης αναμεσα σε δυο επαγγελματικα ραντεβου. Καθισα λοιπον με παλαιομενο τσιπουρο και φυστικια Αιγινης και αρχισα την γευσιγνωσια μου με τις μικρες δικες μου ικανοτητες. Κρυα με λουλουδια και φρεσκο χωμα. Πρωτο τριτο με μαλακες γευσεις σοκολατας, λιγα λουλουδια και μαλακο δερμα. Πηγαινοντας στο δευτερο μισο η σοκολατα δεν ηταν τοσο εντονη και το βρεγμενο χωμα με το ξυλο να δινουν τη θεση τους κυριαρχα πλεον στον ουρανισκο μου. Το τριτο μισο πιο εντονο στα παραπανω αρωματα με την προσθηκη του πιπεριου. Το τραβηγμα και η καυση ηταν υποδειγματικα για την εμπειρια μου μεχρι στιγμης και η εκπληξη μου τεραστια που σε αυτο το κοστος εχεις ποιοτητα και γευση. Τελειως τιμιο για τα χρηματα του. Σιγουρα θα το ξαναπροτιμισω!!!

Εικόνα
These users thanked the author vassskara for the post (total 7):
ΤάκηςΣτάθηςTournesolSvenskPetranχεντυ κοντουalexandros
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Jose L. Piedra Petit Cazadores

Δημοσίευση από Fairlight »

vassskara έγραψε:
Πέμ Οκτ 29, 2020 6:54 pm
Τελειως τιμιο για τα χρηματα του. Σιγουρα θα το ξαναπροτιμισω!!!
Aφου σου άρεσαν τόσο τα petit cazadores γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο καινούργιο μου project? Το link βρίσκεται στην υπογραφή μου. Θα χαρούμε να ακούσουμε την άποψη σου!
These users thanked the author Fairlight for the post:
vassskara
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Jose L. Piedra Petit Cazadores

Δημοσίευση από alexandros »

βασιλη να φανταστεις οτι τα πετιτ δεν ειναι και απο τα "καλα" jlp
παντα εχω μερικα σε καποιον υγραντηρα για να καιω στο ψαρεμα
δοκιμασε τα μεγαλα καζαντορες - δεν εχουν σχεση
κανε και το μπρεβας που εχει ο θωμας στο προτζεκτ του

εντυπωση μου εκανε που σου αρεσαν ειναι η αληθεια. περιμενα οτι θα τα χαρακτηρισεις τσιγαροπουρα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Jose L. Piedra Petit Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

η τελευταία προσθήκη (2007) στο vitolario των JLP πριν τα πρόσφατα Petit Caballeros
στο ίδιο ring με τη μεγάλη τους αδερφή γνωστή και ως «Καμαριέρα», και μπόι κοντύτερο κατά 47 χιλιοστά

η φωτογραφισμένη σε φύλλα συκής μικρή corona είχε λιγνό, αδύναμο καπνό χωρίς κόκαλα και ελαφριά tobacco γεύση
κάτι μεταξύ αέρα κοπανιστού και αχνών γεύσεων από ξύλο, άχυρο, καφέ και χώμα, όλα στο extra light

Εικόνα

ζωήρεψε λίγο μόνο στο τελευταίο τρίτο
κι από το «κάθε puff και ξύλο», με πήγε σε λίγο βρεγμένο χώμα, λίγο δέρμα & λίγα μπαχαρικά
με μερικές σταγόνες λεμονιού και λίγο πικραμύγδαλο να ξεμυτίζουν σκαρώνοντας μια αυτοσχέδια φτωχογκουρμέ κατάσταση
κατά τα άλλα, όσες φορές δοκίμασα να την πουσάρω λίγο πίκρισε και καρβούνιασε

πρέπει να είναι από τα πιο ασώματα κουβανέζικα που κυκλοφορούν
και σίγουρα μέσα στα πιο ατάλαντα από τα τέκνα του φτωχού πλην τίμιου Χοσέ
συνάμα χάνει, από τα αποδυτήρια κιόλας, συγκρινόμενη με τον άλλο μικρό κυνηγό της Κούβας:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=191&t=782

τα παραπάνω φυσικά δεν το εμποδίζουν να είναι no.1 best seller κουβανέζικο στην ελληνική αγορά
άντε να δούμε πότε θα αλλάξουν και το ξενέρωτο band των JLP οι κουβανοί, έχουν πει από πέρσι ότι το δουλεύουν…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Jose L. Piedra Petit Cazadores

Δημοσίευση από Junior »

Ξεχασμένο σχεδόν μια δεκαετία στον υγραντήρα στο χωριό είπα να το κάνω μετά το μεσημεριανό. Χωριό ισον όχι πολλές πολυτέλειες. Καφέ στο μπρίκι κι ας είναι μεσημέρι. Το σώμα είναι εξαιρετικό και μαλακό, γεμάτο plume. Το σκουπίζω, το κόβω και το ανάβω. Απλός βελούδινος καπνός. Ξηροί καρποί και μαρμελάδα. Κακάο και μπόλικο κέδρο.

Εικόνα

Το πούρο αν είχε άλλο δαχτυλίδι δεν θα καταλάβαινα την ταπεινή του καταγωγή. Μαγική Κούβα…. Ευτυχώς έχω κάμποσα στικ.
These users thanked the author Junior for the post (total 2):
jgeorgostSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Jose L. Piedra”