Jose L. Piedra Brevas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Jose L. Piedra Brevas

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Brevas JLP 133 x 42
1996 release, machine-made umtil 2002

Είμαι στην παλιά πρωτεύουσα της χώρας μας και όπως πάντα θα ψωνίσω προμήθειες από εκεί. Τελευταία φορά είχα πάρει και το εν λόγω πούρο και μου είχαν κάνει εντύπωση οι πολλές σοκολάτες που έβγαλε οπότε λέω να το ξανά τιμήσω
Είναι τόσο λαδερο και γυαλιστερό που βγάζει μάτι από χιλιόμετρα
Κόβω ρουφάω τίποτα το σπουδαίο ένα τυπικό jpl ανάβω . δεν είναι δυνατόν κάποιος μου το άλλαξε λέω σώμα γεμάτο και ατελείωτο κακάο με μερικές σταγόνες τζίντζερ στη συνέχεια εμφανίζεται δέρμα και μια μεζούρα κρέμα η καύση του με χάρακα στο τελευταίο τρίτο έρχεται και μια πρέζα πιπέρι κελεπουρι από τα λίγα
έχω διαβάσει ότι φτιάχνονται από τα υπόλοιπα καπνά των μεγάλων brand μπροστά δεν είμαι αλλά σαν φήμη το συγκεκριμένο στικ την επαληθεύει μου θυμίζει στοιχεία από Romeo και partagas

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 3):
alexandrosJuniorNikolaros
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Jose L. Piedra Brevas

Δημοσίευση από Nikolaros »

Καύση αλφάδι, κρατάει κάποια στάχτη, γενναιόδωρο τράβηγμα, γεμάτο στόμα, άρωμα στον χώρο ΟΚ, κάποιες φορές αρκετά συμπαθητικό από τη μέση του stick. Aίσθηση υγρασίας υπαίθριας γωνιάς αγρού με ζώα, παλιά σιδερικά, και μη καλο-ξεραμένου χόρτου που καίγεται κάπου κοντά, πιπεράκι που μπορεί να ψιλοακούγεται, λίγη και ταπεινής προέλευσης σοκολάτα, ελαφρύς και μπαγιάτικος καφεδάκος, κάμποσο πρόστυχο δέρμα και υποψία κρέμας όταν είναι στις καλές του, υποβόσκουσα γλυκύτητα σχεδόν πάντα, οχι πάντα ευχάριστη, αφού ενδέχεται να σε ανακατέψει. Η μύτη (στις καλές της) μάλλον κερδίζει ελαφρώς το στόμα. Μονοδιάστατο πούρο με χωριάτικο και κάπως τραχύ ύφος στο σύνολο, φουλ μεσαίας έντασης, χωρίς εκπλήξεις στην πορεία, τίποτα το εντυπωσιακό, ίσως τίποτα το τρομερά ενοχλητικό αν τραβάει καλά, σίγουρα καλό για την τιμή του και καλύτερο από κάποια Quintero που θυμάμαι. Tα θυμάμαι ως μηχανής, στις παλιές συσκευασίες, δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιώδες, μονάχα το δαχτυλίδι που άσπρισε και έγινε μάλλον χειρότερο. Κάποιες φορές με ανακάτευε λιγάκι, πολύ νέο δεν μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα, ενώ το έβρισκα ανέλπιστα ευχάριστο κάποιες άλλες φορές, συνήθως με πολύ σκουρόχρωμα wrappers. Τα ίδια πάνω-κάτω θυμάμαι και για τα Conservas (ίσως λίγο καλύτερα), ενω τα Cazadores τα έβρισκα κατώτερα, χωρίς σώμα και βαρετά. Θυμάμαι μεγάλη αστάθεια μέσα στην ίδια συσκευασία, χρώματα wrappers εντελώς τυχαία, ακόμα και τα παλαιά καφετιά δαχτυλίδια μερικές φορές διέφεραν ελαφρώς στην ακριβή τους απόχρωση! Bγάζει μια χαριτωμένη αφέλεια που σε κάνει να το συμπαθείς. Δεν υποκρίνεται κάτι που δεν είναι οπότε το βρίσκω έντιμο, με μπυρίτσες και παρέα στην παραλία, κάτω από τον ήλιο, χωρίς να του δίνεις πολλή σημασία, είναι ότι πρέπει!
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 4):
myronΤάκηςSpirosbusa71χεντυ κοντου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Jose L. Piedra”