Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από Svensk »

Του 16 και το τελευταίο μιας κούτας όπου όλα τα πούρα – όλα με λαδερό ραπερ- εμφάνισαν
μια αξιοσημείωτη σταθερότητα. Άνετο τράβηγμα και πρε κέδρινο με πινελιές ελληνικού καφέ
και νοπού χώματος. Η λιπαρότητα και τα καβουρδισμένα φιστίκια ήταν η παλέτα πάνω στην
οποία χόρεψαν με σειρά εμφάνισης: βούτυρο, κρέμα αραβοσίτου, βότανα του βουνού και μαύρη
σοκολάτα που συχνά γινόταν αρκετά πικρή, αλλά δεδομένου ότι λατρεύω πικρές σοκολάτες, όλα καλά.
Εικόνα
Στο 2/3 προστέθηκε μαύρο πιπεράκι και μερικές δυνατές δόσεις φρεσκοκομμένου ξύλου έξυσαν
τα ρουθούνια μου. Τελείωσε με αρκετό δέρμα και την απουσία του αρχικού συστατικού: του
καβουρδισμένου φιστικιού.
Μονοδιάστατες οι γεύσεις, αλλά το πούρο υπηρέτησε μια χαρά τον σκοπό του, δηλαδή μια εύκολη μεσημεριανή φουμα.
These users thanked the author Svensk for the post (total 7):
Τάκηςnikos docharmonicaPetranalexandrosJazzmanVr Andreas
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από Junior »

Εμφανίστηκαν στα ελληνικά ράφια και είναι πεντανόστιμα...
Αγορασμένα από Κολωνάκι, από 25αρα κούτα με ημερομηνία 2021. Αρκετά φρέσκο αλλά από τα πιο νόστιμα φρέσκα που έχω κάνει.Τσίμπησα μια πεντάδα για δοκιμή. Με όμορφο, βελούδινο wrapper και άρτιο στρίψιμο. Μυρίζει πολύ όμορφα. Κέδρο και γλυκά μπαχαρικά. Κόβω και διαπιστώνω ελαφρά σφιχτό τράβηγμα...δεν πτοούμαι και ανάβω. Μπαμ, μια τρομερή γλυκιά εισαγωγή με καβουρδισμένα αμύγδαλα και μπισκότα. Ώρες φίλε, τι γλυκιά εισαγωγή είναι αυτή; Ρουφάω μανιωδώς σα να έχω αρπάξει μια χούφτα αμύγδαλα και τα τρώω στο πόδι μην τα προλάβει άλλος. Η γλύκα που παραμένει με μικρές εναλλαγές σε κέδρο και μαλακό πιπέρι. Οι κρέμες αν σου κάτσουν βάζουν κάτω βαριά χαρτιά της Κούβας. Κι αυτή παίζει πολύ ψηλά. Έχοντας κάψει 3-4 εκατοστά διαπιστώνω μεγαλύτερη δυσκολία στο τράβηγμα αλλά διορθώνεται με μια οδοντογλυφίδα Εικόνα. Τι να πρωτοπώ για τις γεύσεις του, πορτοκάλι, παντεσπάνι, μαρμελάδα και ξηρούς καρπούς. Το πούρο είναι τρομερό. Γιατί δεν εισάγονταν στην Ελλάδα; Ελαφρύ και ευχάριστο. Προς το τέλος το ξύλο πικρίζει και το πιπέρι αγριεύει, η ένσταση ανεβαίνει και το γυρίζει σε πικρή σοκολάτα. Η ένταση της φλώγας είναι πλέον που το πικρίζει και δεν θέλω να συνεχίσω, ήταν αρμονικό και νόστιμο, μέχρι εκεί μου αρκεί. Εν κατακλείδι το πούρο ήταν αρκετά καλό, με λίγη παλαίωση θα στάζει μέλι.
Σας προτείνω να το δοκιμάσετε !!!ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 5):
suleygiannisΤάκηςSpirosbusa71alexandrosNikolaros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

UEB AGO 19

κρέμα σε βερσιόν μαδούρο (να τη φας με το κουτάλι Μπάμπη μου)
μετά το κόψιμο μοσχομύρισε βγάζοντας αμυγδαλάκι, μέλι, κακάο, και ζαχαροκάλαμο
ξεκίνησε ανατρεπτικά με ζαχαρωτό, κίτρο, κουκουνάρι, και κέικ σοκολάτας
στη συνέχεια έκαναν είσοδο λευκό πιπέρι κι ένα ξύλο με ρητίνες δίνοντας τσαμπουκά
και μετά από λίγο ήρθαν οι γλύκες, πρώτα σε floral μοτίβο κι ύστερα με καραμέλα κανέλας (η κανέλα πηγαίνει πάντα στις κρέμες)
με συνοδεία ξηροκάρπια, πάπρικα, ένα άγγιγμα βανίλιας, και μια light κρέμα γάλακτος
επισφραγίζοντας πανηγυρικά μια ακόμα b-movie εξαιρετική παράσταση

όπως λέει κι ο Χρηστάκης, εμφανίστηκε για λίγο (πριν εξαφανιστεί ξανά) στα ελληνικά εγχώρια ύδατα με τιμή 7,90 €
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 940
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από sigaras »

Αγνώστων στοιχείων το στικ. Το αγόρασα -δυστυχώς ένα μόνο στικ - όταν έκαναν ένα σύντομο πέρασμα, πρόσφατα, από Ελλάδα και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν πήρα καμιά ντουζίνα. Στο πρε γη. Ανάβω. Τραβάει υπέροχα. Στο πρώτο τρίτο κρέμες, μπισκότα και απαλά δέρματα. Στο δεύτερο τρίτο ένα έντονο κέικ βανίλιας παρέα με καφέδες. Κλείνει με δέρματα, ζάχαρη και ξηρούς καρπούς. Εντυπωσιακά γλυκό πούρο! Μεσαίας έντασης και μεγάλης απόλαυσης. Πότε θα το ξαναδούμε στα ράφια άραγε; Ίσως και ποτέ ξανά....Έχει και ο Αύγουστος τους αποχαιρετισμούς του.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςEpicure VsuleygiannisAndreasPSpirosbusa71
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από Junior »

Εμφανίστηκαν στα ελληνικά ράφια έναντι 10.15€/τεμάχιο
These users thanked the author Junior for the post (total 2):
sigarasjgeorgost
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 940
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από sigaras »

Μπράβο! Για να δούμε τι καπνό κουβαλάν!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

πριν ένα χρόνο η (πολύ καλή) κρεμούλα είχε στα μέρη μας 7,90 €
σήμερα που την ξαναβλέπουμε τσίμπησε 2,25 € και πήγε στα 10,15
καλά πάμε :ugeek:
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Palmas Extra

Δημοσίευση από suleygiannis »

Απριλίου του 23 και εδώ. Δεν θα τα δοκιμάσω ακόμα καθώς έχω ακαπνιστα από προηγούμενες κούτες
Εικόνα
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”