Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από Nikolaros »

JUN 04, πρώτη χρονιά, από Ιανουάριο εως τον Μάρτιο του 2007 με είχε αφήσει άφωνο. Tα καλύτερα (αιώνια) φιναλε που εγώ βίωσα ποτέ (μαζί με εκείνα τα οργασμικά του SD n.4). Stick που το βλέπεις και σου φωνάζει, το ερωτεύεσαι αυτόματα! Ποιότητα κατασκευής άριστη, πούρο-υπερφυσικός μπεμπές, παραφουσκωμένο μπομπάκι που κρατιόταν να μην σκάσει! Η όλη ιδέα ενός μικρού robusto ενθουσίαζε πολύ τότε! Κατά την τότε γνώμη μου αρκετά ανώτερο από το Epicure 2. Εξωπραγματικά καλό στις καλές του, ευγενέστατο και εξωτικό, κάθε ρουφηξιά και μια ξεχωριστή, διαφορετική από την προηγούμενη, μαγεία! Φουλ της κρέμας, σοκολάτες, και κάτι εσπεριδοειδές εξωτικό που ποτέ δεν κατάφερα να κατανοήσω, ήταν εκεί σχεδόν πάντα. Έγινε αυτόματα το αγαπημένο μου πρωινό. Το άναβα χαράματα και παραμιλούσα μέχρι τα απογεύματα στη θύμηση του aftertaste. Δεν κατάφερα να αφήσω ούτε ψίχουλο για το καλοκαίρι. Όντας στις καλές του, μοναδικό του θεματάκι οτι σχετικά συχνά ήθελε διόρθωση, είχε μια τάση για μικρο-ανωμαλίες στην καύση. Αργότερα που το μαγικό κουτί βγήκε off έπεσα σε μερικά πολύ νέα, φουλ στην αμμωνία, με σοβαρά προβλήματα στην καύση, και τέλος, δεν τα κυνήγησα ξανά.
Θα το χαρακτήριζα πούρο "ζαριά", που όταν σου βγεί ειναι 6ρες αλλά όταν σε ρίξει στον κουβά δεν έχει πάτο! Πολύ νέο δεν μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα. Στην επόμενη εξόρμηση θα προσπαθήσω να το βρω. Αν το πετύχω έστω στα μισά καλά του σε σχέση με τότε θα είμαι πανευτυχής!
Είμαι όμως και προετοιμασμένος για τα χειρότερα, μερικά πράγματα απλά αποτελούν αναμνήσεις και δεν έχει νόημα να κυνηγάς την επανάληψη τους...
Η συνέχεια θα δείξει!
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 2):
Spirosbusa71Junior
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Το βρήκα! :D

5 το απόγευμα άνοιγμα, με πήρε σχεδόν μια ώρα και θεωρώ οτι το πήγα μάλλον γρήγορα, το πρώτο μου ξανά μετά από πολλά-πολλά χρόνια.
JUL 19 από slide lid box, ιδανικό pre τράβηγμα.
Άνοιγμα με στόμα γεμάτο από όμορφο καφέ ή κακάο μέσα από τόνους βελούδινου καπνού, γρήγορα φτιάχνει ένα μάλλον χαμηλό-μεσαίας έντασης προφίλ συνδυασμού σοκολάτας και κάτι λουλουδάτου, αφήνοντας μια πολύ ήπια αλμύρα στα χείλη. Πάει μάλλον γρήγορα να μου κάνει κάποια μικρό-περίεργα στην καύση και το διορθώνω. Πολύ μαλακό άνοιγμα.
Δειλά-δειλά ξεκινάει να γίνεται περισσότερο αναγνωρίσιμη η σοκολάτα του, έρχεται και μια υποψία κρέμας. Είναι απίστευτη η ποσότητα του καπνού που κερνάει το πούρο, απίστευτο και το πόσο μαλακό και ευγενικό είναι. Φουντούκι και γλυκιά σοκολάτα στον χώρο, πάμε πολύ-πολύ ωραία! Στοιχεία floral, υποψία βανίλιας, γλυκό και ακριβό δέρμα, γλυκό ξηροκάρπιο και διάφορα απροσδιόριστα μετά την πρώτη στάχτη, όλα σε ένα, μαλακά και ευγενικά, χωρίς εξάρσεις, χωρίς «κλωτσιές», χωρίς να υπέρ-ισχύει κάτι. Πολύ στρογγυλό, εύγεστο και θα έλεγα περίπλοκο.
Ελαφρώς αλμυρή επίγευση.
Στη μέση πάει να ανεβάσει ένταση, θέλω να του κατεβάσω ρυθμούς αλλά δεν είναι εύκολο, είναι πολύ νόστιμο. Το ηρεμώ κάπως και έρχονται γλυκές κρέμες μέσα από καπνό μπετόν, με τον χώρο να πνίγεται στο άρωμα της γλυκιάς σοκολάτας, του ραφινάτου δέρματος και του κέδρου. Τα σπάει.
Κάτι γρασιδάτο μάλλον ανεβάζει το ενδιαφέρον δίνοντας ακόμα περισσότερο βάθος αντί να ενοχλεί.
Ανεβασμένο δέρμα και ξύλο σε ένα όμως ήπιο και μάλλον γλυκό φινάλε που έχει διάρκεια, διορθώνω στο ύψος του δακτυλιδιού και το πάω μέχρι τα δάκτυλα, αφού δεν με ενοχλεί παρά μονάχα ελάχιστα χιλιοστά πριν πάρω φωτιά!

Ευκολοκάπνιστο, πολύ φιλικό, στρογγυλό και περίπλοκο, πλούσιο και ντελικάτο το κοντό αυτό φουγάρο.
Lux πρωινό κάπνισμα το θεωρούσα και παλιά για εμένα και ξεκάθαρα, όπως και τότε, εκεί βλέπω να παραμένει η θέση του.

Εικόνα
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 2):
Junioralexandros
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από jgeorgost »

Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα μια κούτα APU NOV-13, και αφού έκατσε λίγες ημέρες, είπα να κάνω μια δοκιμή και με άφησε άφονο!

Καμία σχέση με άλλο ίδιο που έχω δοκιμάσει (χωρίς να θυμάμαι χρονιάς) απευθείας όταν το αγόρασα.

Πολύ smooth καύση αλλά και γεύση μέχρι και τα δάχτυλα... Του έλειπε η υπερβολική ένταση και είχε από την αρχή μέχρι το τέλος μια κρεμώδη επίγευση με κάτι από σοκολάτα.

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
lefteris calexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

LCD jgeorgost
APU NOV 13

Πάνε μέρες που έχω καπνίσει αυτό το θαυμάσιο σχεδόν 10ετίας petit robusto !
Γιάννη πολλά πολλά ευχαριστώ για τη προσφορά σου,
έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος & εντυπωσιασμένος γιατί ήταν ένα πούρο ώριμο μεν & ολοκληρωμένο από τα χρόνια
αλλά ταυτόχρονα χωρίς να υστερεί καθόλου σε εντάσεις με αρώματα δυνατά ολοζώντανα & ευδιάκριτα
μεταφέρω από σημειώσεις:
pre,
Βότανα, ζύμη, σκόνη κακάο και υποψίες καφέ
μετά το πυρ,
Γλυκά μπαχάρια, μαλακά πιπέρια,
καφές με γάλα, καπουτσίνο με κανέλα
κρεμώδεις καπνός, βανίλια
φυστίκια, δέρμα
καβουρδισμένες γεύσεις
από καφέ & από ξηροκάρπια
πραλίνες, εσπρέσο
αποξηραμένα φρούτα, παστέλι
παχύς πλούσιος αρωματικά καπνός
φουλ σώμα
μελένια με ελαφρώς πικάντικη μακριά επίγευση !

'Ηταν γεμάτο καπνά, βαρύ, με τέλεια ροή & καύση,
Γιάννη χτυπάει και τη πόρτα του επόμενου δικού μου "Top 10"
πρέπει σίγουρα η κούτα σου να ωρίμασε στις ιδανικές συνθήκες. Εικόνα
επιφυλάσσομαι
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
Svenskalexandrossuleygiannis
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από alexandros »

πριν καμια εβδομαδα ειχα μια εντονη επιθυμια να καπνισω ενα τετοιο
εψαξα , ξαναεψαξα τα κουτια αλλα τελικα δεν ειχα κανενα
και δεν υπαρχει και σε κανενα μαγαζι
και μπαινω σημερα και πεφτω πανω σε αυτο ... :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Άλλο ένα πούρο που του έχω δώσει πολλές ευκαιρίες και δεν μου έκατσε.
Κι εγώ δεν έχω ούτε ένα κι έχω χρόνια να το καπνίσω
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από jgeorgost »

Εσείς οι δυο οι απο πάνω έχετε μήνυμα!
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Hoyo de Monterrey Petit Robustos

Δημοσίευση από Junior »

Τόσο μικρό αλλά τόσο μαγικό. Αυτό και το petit Edmundo είναι τα αγαπημένα μου μικρά και γενικά αγαπημένα. Ξεχωριστή μέρα κι είπα να κάνω ένα καλό πούρο χωρίς φόβο αλλά με πάθος. Είναι από δίκη μου κούτα του ‘18 κι έχει δώσει εξαιρετικές φούμες από την πρώτη δοκιμή. Το κλίμα σηκώνει μπαλκόνι και παγωμένο homade Freddo. Μυρίζει σαν εργαστήρι ζαχαροπλαστικής. Κόβω και τσεκάρω, τραβάει φουλ κι ανάβω με soft flame. Ιεροτελεστία καθαρή. Του δίνω χρόνο και μόλις σχηματιστεί το δαχτυλίδι στάχτης το βάζω στα χείλη και ρουφάω με ευλάβεια. Πετάγομαι ως το ταβάνι. Τι έναρξη. Μια αλμυρή επίγευση και τραγανή ωσάν από μπισκότο Αλλατίνη με κανέλα. Μαγικό πούρο.
Εικόνα

Κάπνιζα τόσο τσιγγούνικα ελπίζοντας να μην τελειώσει ποτέ. Από την μέση και μετά ήταν λες και το βούτηξα σε σοκολάτα γάλακτος. Κόντευα να πέσω από την πολυθρόνα, παραμιλούσα σε κάθε puff. Τι δημιουργούν αυτοί οι Κουβανοί. Υπάρχουν πούρα που σε απογειώνουν και θες να ξεχάσεις άλλες προχειράτζες κι αστοχίες στο παρελθόν. Στο τελευταίο μέρος ήταν ελαφρώς πικάντικο κι έκλεισε όπως έπρεπε.
Μακάρι να ήταν ακόμη διαθέσιμο να προμηθευτώ κι αλλά καθώς το απόθεμα μικραίνει.
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
ΤάκηςEpicure VSvenskjgeorgostalexandros
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”