H. Upmann Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

H. Upmann Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ALV MAR 01

Corona 142 x 42
dress 10 & 25, slb 25, glass jar 25 & 50
discontinued 2002

σχετικά “άγνωστη” Corona του Τραπεζίτη, για την ακρίβεια μια απ’ τις τρεις της μάρκας
οι άλλες δύο ήταν τα Upmann No.3 και οι Royal Coronas I (τα II ήταν Conservas old): viewtopic.php?f=69&t=119

η εν λόγω ήταν μια από τις τριάντα εννέα 142 x 42 Coronas παρακαλώ, που κάποτε μπορούσες να συναπαντήσεις στη Malecon
ενώ στην αποκορωνοποιημένη σημερινή εποχή, η φτωχή και αποψιλωμένη τους οικογένεια έχει μείνει μόνο με τρεις:
Montecristo No.3, Quai d’ Orsay Coronas Claro, R y J Cedros de Luxe No.2

να ‘χαμε να λέγαμε, όπως συνήθιζε να μονολογεί κι ένας παλιός φορουμίτης…

Εικόνα

η κούτα είναι του 2001 και φέρει δεύτερη στάμπα Revisado 11/04

το pre έχει τη γνωστή vintage χροιά παλιού σεντουκιού, που ανοίγοντάς το δεν ξέρεις τι σε περιμένει
σε τούτο δω υπάρχει πλούτος, με μαντζουνοβότανα, κανέλα, μέλι, και σοκολάτα να ξεπηδούν σαν τζίνια απ’ το μπουκάλι
και την εικοσάχρονη γηραιά κυρία να δείχνει πως κουβαλάει σπουδαία προίκα από τα χώματα του μακρινού παρελθόντος

το τράβηγμα παρουσιάζει ελαφριά αντίσταση, πλην όμως δεν είναι προβληματικό
οι πρώτες τζούρες πλημμυρίζουν το στόμα μου με μια ελεγκάντε κρέμα, λεπτεπίλεπτη αλλά γλαφυρή
με νότες γης, γρασιδιού, κέδρου, και καφέ, να ιχνογραφούν τη σύσταση της

puff το puff το μπουκέτο ανοίγει κι άλλο, με νόστιμα μελόψωμα και ρετρό μπαχαρικά
που μαζί με γενναίες δόσεις σοκολάτας γάλακτος προσθέτουν gourmet πινελιές στο πιάτο

Εικόνα

το τράβηγμα έχει γίνει πλέον απρόσκοπτο κι η φούμα υψώνει γαλάζιες νεφέλες
η ονειρική λαίδη μπορεί να μην έχει ιδιαίτερη δύναμη αλλά έχει καντάρια πνεύμα - σώμα το λέμε στη δική μας γλώσσα
κάτι σαν τις αιθέριες οπτασίες των σονέτων του Chopin ή των ποιημάτων των ρομαντικών του 18ου αιώνα με καμπύλες
έτσι την παίζω στο ρελαντί, αφήνοντας την να πλέκει τις περίτεχνες old school σταυροβελονιές της

κάπου μετά τη μέση περνάει από μια floral φάση με άνθη και λέλουδα, φρέσκα και αποξηραμένα
κι ύστερα έρχονται οι μέλισσες, και μαζί τους ένα πηχτό ζαχαρωμένο μέλι παρέα με μαντζούνια και βότανα

Εικόνα

η πολύχρωμη παλέτα του parejo clasico εμπλουτίζεται στη συνέχεια με φθαρμένα δέρματα και κακάο σκόνη
με την ιερή πυρά να ακολουθεί τελετουργικά τον ρου του Αχέροντα πάνω σε πιρόγα
συνοδεύοντας μια ακόμα Δεσποσύνη της Νοσταλγίας στο Κοιμητήριο των Λησμονημένων Πούρων (*)
που ολοκληρώνει το τελευταίο της ταξίδι με καμένη ζάχαρη, μια πρέζα τσίλι, και σοκολάτα

το πούρο πρώτα είναι συναίσθημα και μετά γεύσεις και αρώματα
κι η Corona του τραπεζίτη καλά μου παιδιά είχε ό,τι ακριβώς μπορεί να χαρακτηρίσει ένα πούρο ως «ερωτικό»
με Upmann σενάριο, επέδειξε περισσή κομψότητα και θαυμαστή ποικιλία για τα είκοσι χρόνια της
προσφέροντας ένα κάπνισμα από εκείνα που κανείς θυμάται με ευγνωμοσύνη για καιρό
πούρο για κατά συνείδηση αισθηματίες, αθεράπευτα ρομαντικούς, κονκισταδόρους, ντεσπεράντος, και λοιπούς ιδαλγούς

ok, για κάποιο λόγο η ποζεράδικη νέο-πραγματικότητα αδιαφορεί για κάτι τέτοια
αντιμετωπίζοντας βλάσφημα και συλλήβδην τα πούρα λεπτού μίσχου ως «ντεμοντέ» - κι ευτυχώς δηλαδή πάνσοφε Μανιτού
μπας και όλοι αυτοί οι βάρβαροι κρατήσουν μακριά τα κουλά τους απ’ όσα παλιά διαμάντια έχουν απομείνει

για να λέμε τα σύκα – σύκα πάντως, και με καθαρά καπνιστικούς όρους δικέ μου:
τέτοια πούρα δεν φτιάχνονται πλέον στο Νησί…

(*) «Το κοιμητήριο των λησμονημένων βιβλίων», Carlos Ruiz Zafón

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
StratosJuniorPetranSvensklefteris calexandrossuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: H. Upmann Coronas

Δημοσίευση από Svensk »

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Θα μπω στη χρονομηχανή μου και θα φροντίσω να το προμηθευτώ.
These users thanked the author Svensk for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”