Fonseca No.1

Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Jazzman »

UTL JUL '17

Εικόνα

Αγαπημένο πούρο από πολύ ωραία κούτα που δυστυχώς είναι στα τελευταία της.

Οι τελευταίες λιακάδες επιβάλανε το κάψιμο ενός χορταστικού cazadores οπότε βάζω καφέ και βγαίνω βεράντα.

Αφαιρώ το περιτύλιγμα και βλέπω ένα πούρο άσχημο, γεμάτο κιρσούς και ραφές. Δεν απογοητεύομαι όμως γιατί τα περισσότερα της κούτας είχαν αυτή τη μορφή.

Κόβω και τα κρύα δίνουν πολύ γήινες γεύσεις με ξύλο, χώμα και ίσως μανιτάρι.

Ανάβω και ο άσσος δίνει αμέσως τέλειο τράβηγμα και πλούσιο καπνό.

Το πούρο από την πρώτη στιγμή είναι πολύ πικάντικο, καυτερό κόκκινο τσίλι (μαζί με τα σποράκια) πιπέρια φρεσκοτριμμένα και πολλά μπαχάρια. Ξηροί καρποί δίνουν έξτρα άρωμα μαζί με κέδρο, δέρμα και αποξηραμένο σύκο.

Η σοκολάτα υπάρχει στο παρασκήνιο και κάνει την εμφάνισή της πιο έντονη κάθε τόσο. Στα χείλη το πούρο αφήνει αλμύρα η οποία δένει τέλεια με τα ξηροκάρπια και τα μπαχάρια.

Πλούσια κανέλα κάνει δίδυμο με πασπαλισμένο κακάο, κέδρο και ωραίο δέρμα.

Βαθύ, σκοτεινό και πικάντικο! Καλός ο καφές και ο χουρμάς αλλά σήκωνε spirit.

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί αμφισβητήθηκε ποτέ το σώμα ή η δύναμη του συγκεκριμένου.

Υποψήφιο top 10 2021 παρακαλώ.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 9):
ΣτάθηςAssosSvenskMixalis81JuniorsuleygiannisSpirosbusa71harmonicasigaras
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Junior »

Εμφανίστηκε στα ελληνικά ράφια έναντι 11.15€. Πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο. Για μένα είναι το ιδανικό μέγεθος πούρου....τόσο όσο.
Εικόνα
Βγάζω το ριζόχαρτο και αποκαλύπτεται ένα κακομουτσουνο πούρο, στριμμένο όπως όπως, με πολλά νεύρα και εξογκώματα. Αγορασμένο από την καβα στο Ίλιον που τώρα τελευταία τιμώ συχνά, καθώς τα ράφια είναι φουλ και με πούρα που αλλού είναι εξαφανισμένα. Κόβω και ανάβω από ανυπομονησία. Με υποδέχεται με κακάο και μια αλμυρά. Συνεχίζει με μαλακό πιπέρι και ξηρούς καρπούς.
Εικόνα
Η καύση είναι πολύ κακή και θέλει συνεχώς διόρθωση . Αρχίζει να κάνει μια κοιλιά μέχρι τ μέση, με χόρτα και μπόλικα ξύλα. Είναι σχετικά μονότονο. Του δίνω το χρόνο του και κάπου κάπου μου πετάει μια άγλυκη κρέμα. Λίγα μπαχαρικά και αρκετό tabacco για κλείσιμο. Δεν ξέρω εάν έπεσα σε κακό στικ, πήρα 2-3 ακόμη να του δώσω άλλη μια ευκαιρία, γιατί οι περιγραφές σας το εγκωμιάζουν, ενώ εγώ το βρήκα παντελώς αδιάφορο. Θεωρώ το RyJ Cazadores είναι κλάσης ανώτερο.



Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χρήστο ίσως έπεσες σε κακοσυντηρημενο στικ ή σε φρέσκο. Οι άσσοι θέλουν καμιά πενταετία για να αποκαλύψουν τα αρώματα και τις γεύσεις τους
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από alexandros »

χρηστο κατι δεν πηγε καλα με το συγκεκριμενο
απο τον φεβρουαριο μεχρι τωρα εχω καψει πανω απο 10 απο αυτα ( του 18) και ολα ηταν μια χαρα .απο 2 διαφορετικες κουτες
ενα μονο ετυχε να ειναι σφιχτο

το καζαντορες τους ζευγους ειναι αλλο πουρο . καμια σχεση δεν εχουν
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Junior »

Του 2018 έφαγε η κούτα. Έχω άλλο ένα στικ να δοκιμάσω. Ελπίζω να ειναι καλύτερο. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Η αλήθεια είναι ότι μεμονωμένη δοκιμή δεν αντιπροσωπεύει το πούρο. Θα επανέλθω σύντομα.


Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Svensk »

Πρόσφατα τσίμπησα κι εγώ μια κούτα του 18. Ήταν κάπως ξερά, θα τα αφήσω μερικούς μήνες στον υγραντήρα πριν δοκιμάσω.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από sigaras »

Γίνεται της ενηλικίωσης! Κι εγώ 18!
Πήρα 3 στικ, για να δούμε τι λένε.
Έχω πολύ καιρό να καπνίσω F1.
Πάντως τα ράφια του καπνοπωλείου (του κέντρου) ήταν σοκαριστικά άδεια από κουβανέζικα. Πήγαν να μου πουλήσουν κάτι non αλλά είπα του πωλητή:
"Πέτα τα, πέτα τα" κι έφυγα.
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fonseca”