Fonseca No.1

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Fonseca No.1

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Cazadores 162 x 43
dress 25

Πρόσφατα απέκτησα μια κούτα UME OCT 14. Στην πρώτη οπτική επιθεώρηση παίρνω ένα stick απο το κουτί και κάνω λίγο στην άκρη το ριζόχαρτο στο κεφάλι. Τι να δω? Είναι σκουρόχρωμο και μέσα στο λάδι. Πιο λαδερό πούρο δεν έχω πιάσει στα χέρια μου.

Θα έχει ενδιαφέρον αυτό σκέφτηκα. Όταν έβγαλα το χαρτί για να καπνίσω το πούρο διαπίστωσα οτι και το υπόλοιπο δεν πήγαινε πίσω.

Εικόνα

Κόβω και το τράβηγμα είναι πολύ καλό. Ωραία vitola για το χέρι.

Στο άναμμα κάνει την έκπληξη με τσαμπουκάδες αλλά αυτό υποχωρεί γρήγορα. Στο πρώτο τρίτο ισορροπεί ανάμεσα σε κρέμες μέτρια γλυκές, μέλι, δέρμα και κυρίως κάτι αλμυρό. Είναι αρκετά αλμυρό, δεν μπορώ να θυμηθώ πότε είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο. Καθώς συνεχίζει προς την μέση εμφανίζονται και άλλα ενδιαφέροντα όπως αρκετό χόρτο και λίγα λουλούδια. Επίσης, ξεκάθαρα, άφθονος καφές. Είναι πολύ νόστιμο το πούρο σε αυτό το σημείο. Στο τελευταίο τρίτο το πούρο 'γειώνεται' και οι γεύσεις γλυκαίνουν και στρογγυλεύουν.

Σε καμία φάση δεν έδωσε την εντύπωση φρέσκου - άγουρου πούρου, ωστόσο λέω να τα αφήσω να κοιμηθούν λίγο ακόμα γιατί ποιος ξέρει?

Κράτησε μια ώρα και κάτι και δυστυχώς χρειάστηκε μερικές διορθώσεις.

Το πούρο δεν θα το χαρακτήριζα ελαφρύ. Είμαι μέτριο και ίσως ένα τσακ παραπάνω.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τα έχουμε πει πολλάκις γι’ αυτά τα 162 x 43 εξαιρετικά, και ιδιαίτερα αγαπητά Cazadores
τούτο του Σπύρου είναι μια δεκαπεντάχρονη παλιατζούρα από το μακρινό 2002

ξεκίνησε αρκετά spicy, σ’ ένα σκοτεινό floral και ξυλώδες bacκground, και μετά φόρεσε τα άμφια
με καμένη ζάχαρη ανακατεμένη με αλμύρες, σ’ αυτό που λέμε «αλμυρή καραμέλα»
μπόλικο τριμμένο πιπέρι, καφέδες, μανιτάρια, μέλι, και πινελιές από κεράσι
και μετά έκανε ρελάνς με κρέμα γάλακτος, βαριά δέρματα, βότανα, πικρό κακάο και καβουρδισμένα nuts
προσφέροντας ένα μερακλήδικο και περίπλοκο φουμάρισμα

αυτό είναι το F1, ένας πούρακλος με συνήθως εξαιρετικά καπνά, σώμα τούμπανο και καραμπινάτο strength
που αν σκεφτείς και το βου-φου-μου του, σε πιάνει κατοχικό σύνδρομο να στοκάρεις
σίγουρα από τις περιπτώσεις που οι κουβανοί έχουν τιμολογήσει λάθος

Σπύρο gracias, από τα καλύτερα τεμάχια που έχω φουμάρει!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από tommi »

Εικόνα
...και αφού τελείωσα με τον μεγαλοπρεπή τραπεζίτη, ήρθε η ώρα ενός μεγαλοπρεπή Cazadores
ψωμιά ψημένα σε ξυλόφουρνο,άνθη του καλού και του κακού
δέρματα με πικρές νότες και πινελιές σοκολάτας, η σκόνης κακάου...αλλά ποιός νοιάζετε αλήθεια ?,,,εγώ πάντος όχι
απολαμβάνω τον κύριο Φονσέκα, τζούρα την τζούρα
κάπου στην μέση κάτι ξύλα ποτισμένα με ματζούνια..,και μετά σκοτείνιασε ο μάγκας,
αν και αγρίεψε συνέχιζε να δίνει και να δίνει ,και να δίνει
Μάγκες άλλο ένα τεφαρίκι του 2017 έγραψε
These users thanked the author tommi for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης

Πούρο που χαίρει της εκτίμησης και της δικής μου και αρκετών μελών του φορουμ. Μου το έχει δώσει ο Τάκης εδώ και αρκετό καιρό και είπα να το φουμάρω. Νομίζω ότι είναι του 2009 αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Όταν του βγάλω το ριζόχαρτο, μου αποκαλύπτεται ένα πανέμορφο πούρο, καλοδιατηρημένο, «λαδωμένο»,να γυαλίζει το όμορφο ραπερ του. Το κόβω. Έχει ελαφρώς σφιχτό τράβηγμα, αλλά από κρύα αρώματα είναι καταπληκτικό με κρέμες, γκοφρέτα, πραλίνα και ξύλο.
Αφού του βάλω φωτιά, ξεκινάει με βαριά ξύλα, κρέμα, απαλά πιπέρια, αλλά και κάποιο όξινο φρούτο. Και συνεχίζει με κρέμα, γκοφρέτα και φρούτα, συχνό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου πούρου. Θέλει ρούμι λέω και βάζω να πιω ένα που πιστεύω ότι του ταιριάζει.
Εικόνα
Συνεχίζει με πικρούς καφέδες, λουλούδια, κρέμες και μπισκότα αλλά και αυτό το όξινο φρούτο το οποίο του δίνει μια πολύ ιδιαίτερη πινελιά.
Μετά τη μέση το πούρο βαραίνει αλλά είναι καταπληκτικό, με γκοφρέτα, κρέμα, εσπρεσο, αλλά και μια τάρτα φρούτων.
Και η συνέχεια έχει ξύλο, κανέλα, μπαχάρι, αλλά και μόκα, κακάο και γάλα. Καταπληκτικό πούρο ορχήστρα, ο ορισμός του value for money, αν και δε μου αρέσει να κρίνω από την τιμή ένα πούρο.
Πραγματικά ποιοτικά καπνά σε ένα πούρο που βάζει κάτω πολλά ακριβότερα του. Ένα πούρο που αξίζει να το έχει κάποιος μονίμως στο rotation του. Απλά θέλει νομίζω 4-5 χρόνια για να δείξει τις αρετές του.
Και ένα πούρο που δυστυχώς δεν έρχεται Ελλάδα. Τάκη ευχαριστώ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
AssosΤάκηςMixalis81JazzmanΣτάθης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

BTR ABR 09, John
το F1 λίγο πιο παλιά ερχόταν Ελλάδα, με τιμή από 6,40 έως 6,80 €
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από alexandros »

suleygiannis έγραψε:
Σάβ Φεβ 09, 2019 1:09 pm
ο ορισμός του value for money, αν και δε μου αρέσει να κρίνω από την τιμή ένα πούρο.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εχω πεσει κατω απο την καρεκλα ρε σουλεημαν
χτυπησα και το χερι μου οπως επεσα και ακομα γελαω ρε

απο ποτε ξεκινησε αυτο ?
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

από πάντα :) αλλιώς θα κάπνιζα tripa corta συνέχεια
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Assos
Ρε μαν ρε μπρο
Nikos514
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 4:58 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Nikos514 »

Γεια σας παιδιά! Χάρηκα που είδα αυτό το topic γιατί έχω μια τεράστια απορία για μια κούτα που η αδερφή μου Αναστασία θα μοιραστεί μαζί μου και πήρε από Κύπρο. Θα ήθελα την συμβουλή σας και την γνώμη σας για το παρακάτω.
Η κούτα πρέπει να είναι από 1994-1999 αυμφωνα με τις ταινίες που έχει. Η απορία μου είναι γιατί το χρωμα της κούτας είναι τελείως διαφορετική και το χαρτί που τυλίγει το πουρο είναι πιο σκούρο, αν και πρέπει να πω ότι όλο το εσωτερικό του κουτιού είναι κάπως κίτρινο και φυσικά είναι λογικό μετά από τόσα χρόνο και είναι οκ για εμένα... φαίνεται σαν να ήταν στον ήλιο για χρόνια η κούτα .... τα πούρα μυρίζουν κάπως σαν να ηταν κλεισμένα καπου για πολύ καιρό αλλά δεν με πειράζει αυτό...
Το θέμα είναι τα πούρα θα είναι καλά; Θα έχουν ταλεπορεθει;
Εσείς τι πιστεύετε; Ευχαριστώ !!
Σας στέλνω τις φωτό με μια άλλη κούτα που έχω του 2016 για να δείτε διάφορες...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

φίλε Νίκο καλημέρα
το να έχει κιτρινίσει το ρυζόχαρτο τόσα χρόνια είναι ας πούμε φυσιολογικό, το να έχει αλλάξει τελείως χρώματα το κουτί, όχι
σίγουρα έχει φάει ταλαιπωρία από ήλιους μέχρι βροχές, μεταφορικά - και ως ένα σημείο και κυριολεκτικά
χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι τα πούρα δεν καπνίζονται

όπως έχουμε γράψει κάμποσες φορές, τα τελευταία 3-4 χρόνια στην Κύπρο ξεθάφτηκαν και βγήκαν στα ράφια θησαυροί και άνθρακες
παρατημένοι στην τύχη τους για χρόνια από τον προηγούμενο εισαγωγέα
έτσι έβρισκε κανείς από πούρα τελείως κατεστραμμένα ή σε κακή κατάσταση, μέχρι καλά και πολύ καλά, ακόμα και αστρόπλοια
(αναφορικά πάντα με το condition)

ο πιο ασφαλής τρόπος να δεις τι παίζει με τα F1, είναι να κεντήσεις ένα για να διαπιστώσεις σε τι κατάσταση βρίσκεται
αν θες, βγάλε και μια φωτογραφία το πίσω μέρος της κούτας να δούμε τους κωδικούς
papa was a rolling stone...
Nikos514
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 4:58 pm

Re: Fonseca No.1

Δημοσίευση από Nikos514 »

Γεια σου φίλε Τάκη!
Πολύ σωστά σκέφτεσαι το ίδιο έλεγα και εγώ. Μίλησα με υπεύθυνη και μου είπε ότι απλά είναι πολύ παλιά και άλλαξε χρωμα και ήταν πάντα στον υγραντηρα της. Και την πιστεύω αλλά και πάλι το χρωμα του κουτιού μόνο από ήλιο η βροχές όπως είπες γίνετε έτσι. Anyways θα ανάψω ένα και εύχομαι να είναι καλό!

Όσο για κωδικούς έχουν σβηστεί αλλά από 94-99 είναι.
Πάντως τα πούρα είναι όλα σωστά και καλά διατηρημένα χωρίς ίχνος μούχλας
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fonseca”