El Rey del Mundo Gran Corona

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

El Rey del Mundo Gran Corona

Δημοσίευση από suleygiannis »

El Rey del Mundo Gran Corona

Εικόνα

Corona Gorda 46 x 143
Σταμάτησε η κυκλοφορία του πούρου το μακρινό 2002. Κυκλοφορούσε σε κούτες των 25 και 50 πούρων.
Η δική μου corona gorda έρχεται από dress box από τον ακόμα πιο μακρινό Νοέμβριο του 1999!

Εικόνα

Δεν το είχα ξαναδεί αυτό το πούρο. Και ούτε το είχα ξανακούσει. Φαντάζομαι ελάχιστοι το έχουν δει και ακόμα λιγότεροι το έχουν καπνίσει. Όταν βλέπω πούρο καταργημένο το οποίο δεν έχω δοκιμάσει, ιντριγκάρομαι. Η αγορά του είναι αυτόματη. Για να δούμε όμως αν λέει τίποτα το ιδιαίτερο. Βάζω μια weiss Bier κλασικά και ξεκινάω.
Εικόνα

Από κρύα αρώματα: ξύλα, μπαχαρικά, μαντζούνια από παλιά νοτυλάπα ή ντιβανοκασέλα. Μαζί με χόρτα και άχυρα. Ενδιαφέρον.
Το κόβω και το ανάβω. Ξεκινάει με τσάι, χόρτα, γρασίδι, πιπέρι, διάφορα μπαχαρικά αλλά και μία ζάχαρη στο παρασκήνιο.
Συνεχίζει με φυστίκια, αλλά και μια υπόνοια σοκολάτας γάλακτος. Πολύπλοκο, γήινο, ωραίο. Μωρέ μπράβο λέω. Έπεσα σε κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Και συνεχίζει! Γη, ελιά, μέταλλα, που γρήγορα το γυρνάνε σε ζάχαρη, μπισκότα και χόρτα. Και βγάζει και λίγο κακάο. Όλη η Κούβα είναι εδώ! Το μπαλκόνι μοσχοβολάει ψημένη ζύμη. Τελειώνει με χώμα, μέταλλα, δέρμα και χόρτα, όλα αυτά δεμένα με καμένη ζάχαρη. Έκαψα τα δάχτυλα μου. Πούρο ορχήστρα. Καταπληκτικό!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Fairlight
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: El Rey del Mundo Gran Corona

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα


El Rey Del Mundo - Gran corona / LCD Nikos Doc


.......... Τι πουράκλα είναι αυτή Νίκο ! ............


Εικόνα

Το παρέλαβα από τον Κωνσταντίνο που του το έδωσε ο Νίκος για μένα (¯`v´¯)
Δεν έλαβα πληροφορίες κλπ. πιστεύω να το βάζω σωστά εδώ ;
στο χαρτάκι από κάτω σημείωνα τα βασικά γιατί... θα έχανα το ταξίδι !

Εικόνα

Ο Ορφέας μάγευε σαν έπαιζε τη λύρα του...
εγώ όμως μαγεμένος παραδόθηκα καπνίζοντας αυτό εδώ το πούρο.

Εικόνα

(¯`'•.¸(¯`'•.¸(¯`'•.¸ .....FANTASTIC.....(¯`v´¯).....MANY THANKS ..... ¸.•'´¯)¸.•'´¯)¸.•'´¯)

These users thanked the author lefteris c for the post:
Mixalis81
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: El Rey del Mundo Gran Corona

Δημοσίευση από nikos doc »

Σωστά το έβαλες φίλε Λευτέρη.
Τα στοιχεία είναι μάλλον ίδια με την κούτα του Sulleyjohn.
Από το ιδιο καπνοπωλείο αγοράσαμε!
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: El Rey del Mundo Gran Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

είχα χρόνια να καπνίσω αυτή την καταργημένη από το 2002 χοντρή
κι ο Γιάννης με τη χορηγία του μου δίνει την ευκαιρία να την ξαναθυμηθώ
τα τελευταία κομμάτια τα είχα πάρει από Μπαλλή στη Βουκουρεστίου το 2008
με τιμή τεμαχίου 10,36 € (όταν τα Choix Supreme είχαν αντίστοιχα 8,76 €)
ομολογώ πάντως πως δεν ήταν μέσα στις πρώτες μου gordas προτιμήσεις, αν και με τη brand είχα πάντα καλές σχέσεις
για να δούμε…

η εικοσάχρονη κυρία (όπως αναφέρει πιο πάνω ο χορηγός μου) βγάζει βίντατζ κρύα αρώματα
από παλιοκαιρισμένα ξύλα και ξερά χόρτα, μαζί με μια ελαφριά -σχεδόν αδιόρατη-φρουτώδη αίσθηση
και ξεκινάει το τελευταίο της ταξίδι καίγοντας …κάρβουνο, σταλάζοντας στις πρώτες τζούρες μια πίκρα

Εικόνα

σιγά-σιγά όμως κι όσο η καύτρα προχωράει, αρχίζει να βρίσκει βηματισμό
πάνω σε ένα floral background αρχίζουν να ακούγονται κανελίτσα, light δέρματα, καστανή ζάχαρη και ξύλα
με σμουθιάρικες πινελιές από κακάο σκόνη, πάμε πολύ καλά…

Εικόνα

στο τελευταίο τρίτο μπήκε με σκοτεινά puffs από γη, δρυ, μπαχαροπίπερα και μέντα
κι εκεί που είπα «αυτό ήταν», μου έβγαλε μερικές αναπάντεχες μεγαλειώδεις τζούρες
με βότανα, αποξηραμένα φρούτα και καμένη κρυσταλλική ζάχαρη, τόσο νόστιμες που δεν ήθελα να την αφήσω

ελεγκάντε πούρο, με παλέτα που παρά τις δυο δεκαετίες του έβγαλε έναν σπέσιαλ καπνικό πλούτο
John ευχαριστώ πολύ!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “El Rey del Mundo”