Καλύτερα ή Χειρότερα?

η κάλπη του φόρουμ

Τι πιστεύετε πως θα φέρει το 2023 στον πλανήτη Πούρο

το 2023 θα είναι ελαφρώς καλύτερο από το 2022
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
το 2023 θα είναι πολύ καλύτερο από το 2022
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
το 2023 θα είναι ίδιο με το 2022
5
50%
το 2023 θα είναι λίγο χειρότερο από το 2022
3
30%
το 2023 θα είναι πολύ χειρότερο από το 2022
2
20%
 
Σύνολο ψήφων: 10
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το 2022 ήταν μια καταστροφική χρονιά για τα Πούρα Αβάνας
μεγάλες ελλείψεις, πρωτοφανείς αυξήσεις, φυσικές καταστροφές, κουβανέζικο ξεχαρβάλωμα, κινεζικοί δάκτυλοι κ.α.
δημιούργησαν ένα τσουνάμι που δεν άργησε να φτάσει και στους υγραντήρες μας
αλλάζοντας την καπνιστική μας ρουτίνα και επηρεάζοντας τις αγοραστικές μας συνήθειες

με βάση το status που επικρατεί αυτή τη στιγμή τι πιστεύετε πως θα φέρει το 2023 στον πλανήτη Πούρο..??
ψηφίστε μια από τις πέντε επιλογές, εξηγώντας με δυο λόγια πού στηρίζετε την ψήφο σας:

• το 2023 θα είναι ελαφρώς καλύτερο από το 2022
• το 2023 θα είναι πολύ καλύτερο από το 2022
• το 2023 θα είναι ίδιο με το 2022
• το 2023 θα είναι λίγο χειρότερο από το 2022
• το 2023 θα είναι πολύ χειρότερο από το 2022
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VRigelianos
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα και καλό μήνα!

Είμαι φύσει αισιόδοξος και το 2023 θέλω να είναι καλύτερο, δυστυχώς οι λογικές εκτιμήσεις μου με κάνουν να θεωρώ ότι θα είναι ελαφρώς χειρότερο: Λίγο μικρότερη διαθεσιμότητα και, σίγουρα, ακριβότερα πούρα αβάνας.

Οπότε ξεκινώ να ψηφίζω με τη μέση συναισθήματος και λογικής: το 2023 θα είναι ίδιο με το 2022!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καλύτερα σε διαθεσιμότητα χειρότερα σε τιμές. Τι ψηφίζω;
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από Τάκης »

απλά τα πράγματα Γιάννη, δεν είναι αίνιγμα της Σφίγγας
το ερώτημα του poll είναι ανθρωποκεντρικό και δεν έχει να κάνει με αόριστες γενικεύσεις

ψηφίζεις με βάση την επίπτωση που πιστεύεις πως θα έχει το 2023 σε σένα τον ίδιο
αναφορικά με τα καπνίσματα σου, τις αγορές σου, το απόθεμα σου κλπ.
σε συνδυασμό με την εκτίμηση που έχεις για την εικόνα της αγοράς τη χρονιά που τρέχει
τα πράγματα για σένα θα είναι καλύτερα, χειρότερα ή τα ίδια με το 2022?

(κάτι που ισχύει στο poll και για τον καθένα από μας)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από sigaras »

Ψηφίζω πολύ χειρότερα.
Οι τιμές θα εκτιναχτούν κατά τη γνώμη μου και τα κουβανέζικα θα είναι ολοένα πιο δυσεύρετα.
Κάντε απόθεμα όσο υπάρχει καιρός έστω και σε σορτ-φιλερ!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Πιστεύω λοιπόν ότι θα αυξηθεί η διαθεσιμότητα αλλά θα αυξηθούν οι τιμές.
Μιας και όμως ψηφίζουμε με βάση την επίπτωση την ατομική και επειδή δεν έχω σκοπό να αγοράσω ούτε ένα πούρο από Ελλάδα εκτός από τα του μαςς ψηφίζω το ίδιο
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από Epicure V »

Όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ ακούμε, διαβάζουμε, μαθαίνουμε για την τρέχουσα κατάσταση και τις εξελίξεις στο κουβανέζικο πούρο.
Το κρίσιμο ζήτημα είναι τι επίπτωση θα έχει όλο αυτό στους υγραντήρες και τα τασάκια μας κι αυτή τη χρονιά, με βάση ότι την προηγούμενη προηγήθηκε ένας πραγματικός Αρμαγεδδώνας.
Το 2023 θα παγιωθεί η κατάσταση που γνωρίσαμε πέρσι, θα είναι μια μεταβατική, στάσιμη, καλύτερη ή χειρότερη χρονιά?
Ερώτημα κρίσιμο και ρεαλιστικό που όλοι κάνουμε πρώτα απ’ όλα στους εαυτούς μας, μιας και τα πράγματα απέχουν έτη φωτός απ’ όσα ξέραμε πριν.

Η πανδημία της Covid-19 συσκότισε και μπέρδεψε για κάμποσο τα πράγματα, φορώντας πέπλο στην πραγματική αιτία της κρίσης του κουβανέζικου πούρου που ήταν η οικονομική καταβαράθρωση και η γενικότερη παρακμή στην οποία περιδινίζεται η χώρα τα τελευταία 3-4 χρόνια. Η αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς της HSA είναι παράπλευρη απώλεια των καιρών, που μεταξύ άλλων σηματοδοτεί και την αρχή της νέας εποχής που μοιάζει πολύ περισσότερο με Μεσαίωνα και καθόλου με Αναγέννηση.

Δεν νομίζω ότι έχουμε και πολλά να περιμένουμε από αυτή τη νέα τάξη πραγμάτων, απ΄ τη στιγμή που οι άνθρωποι που διαχειρίζονται το βαρύ όνομα των Πούρων Αβάνας το κάνουν με λογική μπακάλικου, μηδενικό σεβασμό στην ιστορία τους, αισθητική Rocky Patel, και προκλητική συμπεριφορά προς το μέσο καπνιστή που τους στήριζε ολόκληρες δεκαετίες.
Αν προσθέσουμε σ' όλα αυτά και τη γενικότερη κατάσταση στην Κούβα, τότε στον ορίζοντα μαζεύονται πολλά μαύρα σύννεφα.

Φυσικά ο νόμος της ζωής επιτάσσει πως όλα αλλάζουν και θα πρέπει να προσαρμοζόμαστε. Αλλά αυτή η αλλαγή σαν να μας πέφτει κομμάτι βαριά. Ψηφίζω «το 2023 θα είναι ίδιο με το 2022» αφού δεν πιστεύω σε κάποια ουσιαστική αλλαγή στην κατάσταση πραγμάτων, που στο μέλλον θα γίνουν ακόμα χειρότερα.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
Τάκηςlefteris cSvenskRigelianos
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από jgeorgost »

Ξεκάθαρα νομίζω με τα νέα που υπάρχουν στον αέρα πως έρχονται νέες αυξήσεις απλά πιστεύω θα μείνουμε στα ίδια. Τουλάχιστον αυτό θα προσπαθήσω!
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Λάμπρος θέτει εύστοχα το πλαίσιο πάνω στο οποίο πρέπει να προβληματιστούμε, τόσο για το εγγύς όσο και το απώτερο μέλλον
η κατάσταση στην Κούβα είναι δεδομένη, η διαθεσιμότητα στο μέλλον κάτι παραπάνω από θολή
το μόνο σίγουρο είναι οι αλλεπάλληλες αυξήσεις κάτω από την μπακέτα των Κου-Κι

το 2019 τελείωσε μια ολόκληρη εποχή για το κουβανέζικο πούρο
που ξεκίνησε στις αρχές του 21ου αιώνα με τις μεγάλες αλλαγές που εισήγαγε η Cubatabaco στην παραγωγή
τερματίζοντας το καθεστώς που ίσχυε από τα πρώτα χρόνια της επανάστασης και την εθνικοποίηση της βιομηχανίας του πούρου

είτε μας αρέσει είτε όχι, έχουμε περάσει στη νέα εποχή που χαρακτηρίζεται από νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς και αλλαγή πολιτικής
η οποία μεταξύ άλλων βάζει στο περιθώριο τα πούρα κανονικής παραγωγής από τα οποία κυκλοφορεί μόνο ένας μικρός κατάλογος
με τη στόχευση πλέον να εστιάζει αποκλειστικά στην πολυτέλεια και τις σπέσιαλ πανάκριβες εκδόσεις
όπως οι ίδιοι κουβανοκινέζοι ιθύνοντες της HSA διατυμπάνισαν στο γνωστό luxury μανιφέστο στη σελίδα τους τον περασμένο Μάιο

καταλυτικό ρόλο στις εξελίξεις έπαιξε και παίζει η μεγάλη οικονομική κρίση που πλήττει την Κούβα τα τελευταία χρόνια
αφού λόγω έλλειψης πόρων η Tabacuba αδυνατεί να ανταποκριθεί σε επίπεδα παραγωγής που να πλησιάζουν έστω τα αντίστοιχα του 2018-2019

και μην ξεχνάμε: αυτή τη στιγμή στo Νησί περισσότερο από ποτέ καραδοκεί ο μαύρος μπαλαντέρ
αν η κυβέρνηση αύριο-μεθαύριο καταρρεύσει, προκύψει νέο καθεστώς, λήξει το εμπάργκο κλπ.
όλα όσα ξέραμε θα καταρρεύσουν σε μια νύχτα και τα πάντα θα ξεκινήσουν από το σημείο μηδέν μέχρι να παγιωθεί το νέο status
μετά από ένα μπάχαλο βεβαίως που θα κρατήσει κάμποσα χρόνια με σύνθετες πολιτικές, οικονομικές, και νομικές επιπλοκές...

ψηφίζω «το 2023 θα είναι λίγο χειρότερο από το 2022»
υπό την έννοια ότι η διαθεσιμότητα θα είναι πάνω-κάτω ίδια και οι τιμές θ' ανεβούν κι άλλο
αν το poll είχε μεγαλύτερο χρονικό εύρος π.χ. 2-3 χρόνια, θα ψήφιζα δαγκωτό «πολύ χειρότερα»
δυστυχώς τα πράγματα από δω και πέρα πηγαίνουν με σπασμένα φρένα προς τα κει…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure Vlefteris cSvenskRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Καλύτερα ή Χειρότερα?

Δημοσίευση από lefteris c »

Επειδή κι εγώ είμαι αισιόδοξος πιστεύω όπως έγραψα και στο Τοπ 10 ξύνουμε πάτο, το επεκτείνω λίγο ξύνουμε τοπικό πάτο*
εκτιμώ ότι το δεύτερο εξάμηνο και προς το τέλος του 23 θα είναι ορατά κάποια σημάδια ανάκαμψης, εννοείται με δεδομένα σημερινά ή ως έχει το περιβάλλον.
Μεσοσταθμικά δηλ. αφού το 22 ξεκίνησε από ψηλότερα θα ήμαστε το 2023 στα ίδια, εκεί και η ψήφος μου.


Τάκης έγραψε:
Πέμ Φεβ 02, 2023 7:03 am

και μην ξεχνάμε: αυτή τη στιγμή στo Νησί περισσότερο από ποτέ καραδοκεί ο μαύρος μπαλαντέρ
αν η κυβέρνηση αύριο-μεθαύριο καταρρεύσει, προκύψει νέο καθεστώς, λήξει το εμπάργκο κλπ.
όλα όσα ξέραμε θα καταρρεύσουν σε μια νύχτα και τα πάντα θα ξεκινήσουν από το σημείο μηδέν μέχρι να παγιωθεί το νέο status
μετά από ένα μπάχαλο βεβαίως που θα κρατήσει κάμποσα χρόνια με σύνθετες πολιτικές, οικονομικές, και νομικές επιπλοκές...
Αυτό Τάκη που συνέβη το καλοκαίρι 2021 (εξεγέρσεις διαδηλώσεις κλπ) με οδηγούσε κι εμένα στις ίδιες σκέψεις μου είχε καρφωθεί στο μυαλό στο τι θα γίνει άραγε με τα πούρα μετά ; και τις ανησυχίες μου τότε είχα κατά καιρούς μεταφέρει σε φίλους καπνιστές,
αφού το πούρο είναι και ένα οικονομικό προϊόν που εντάσσεται, αλληλεπιδρά σε μια μεγαλύτερη την Κουβανέζικη σχεδόν διαλυμένη οικονομία.

από κάτω έχω 2 διαγράμματα οικονομικών... ίσως κι αυθαίρετα 8-) που με ανησυχούν (Elliott wave theory)
Χρονικά νομίζω βρισκόμαστε στο σημείο Α ! *ξύνουμε τοπικό πάτο
ας ελπίσουμε το σημείο Β (Αρχή της ολικής οικονομικής κατάρρευσης αλλά και πολιτικής) να καθυστερήσει και να ακυρωθεί προς τα πάνω,

ή μήπως όχι ;;; όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα ;;;

Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους Κουβανούς και κατ' επέκταση -> αγαπημένο πούρο !
Μελλοντικά λοιπόν δύσκολα θα αποφύγουμε το σημείο C

Εικόνα

Όλα κύκλος είναι
σαν την αναγέννηση του φοίνικα από τις στάχτες του...
These users thanked the author lefteris c for the post (total 5):
ΤάκηςEpicure VjgeorgostSvenskRigelianos
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”