Ring Gauges

η κάλπη του φόρουμ

Σε ποια ομάδα rings είναι πιο κοντά τα περισσότερα καπνίσματα σας?

μέχρι 37
2
13%
38-42
9
56%
43-46
1
6%
47-49
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
50-52
4
25%
53 και πάνω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Ring Gauges

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

οι καιροί αλλάζουν, ενίοτε και οι καπνιστικές μας συνήθειες και προτιμήσεις
τελευταία αν προσθέσουμε και παράγοντες όπως περιορισμένες επιλογές λόγω ελλείψεων, αυξήσεις, διαχείριση στοκ κλπ.
αλλά και μεταβλητές όπως ο διαθέσιμος χρόνος που άλλοτε περισσεύει κι άλλοτε δεν φτάνει
δημιουργείται ένα status που αν δεν επηρεάζει ακριβώς τα γούστα, σίγουρα έχει επίπτωση στην καπνιστική μας ρουτίνα

σε ποια ομάδα rings είναι πιο κοντά τα περισσότερα καπνίσματα σας την τρέχουσα περίοδο?
ψηφίζετε μέχρι δύο από τις ακόλουθες επιλογές:

• μέχρι 37
• 38-42
• 43-46
• 47-49
• 50-52
• 53 και πάνω

ενδιαφέρουσα παράμετρος: οι προτιμήσεις σας έχουν αλλάξει στο πέρασμα του χρόνου, κι αν ναι πόσο και προς τα πού?
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 940
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από sigaras »

Τελευταία κάνω πολύ entreactos (έχω τσακίσει τα demi tasse που ήρθαν στα ράφια των καπνοπωλείων) και μαρέβες. Παλιότερα έκανα αρκετά robusto και πυραμίδες. Τώρα όμως δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε μεγάλο απόθεμα. Μιλάω πάντα για κουβανέζικα. Τα non δεν τα πολυπλησιάζω.
Οπότε ψηφίζω τις 2 πρώτες επιλογές.
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από jgeorgost »

Κατά κύριο λόγω τελευταία με βλέπω στο 38-42 αν και μου αρέσουν και τα 46-50!

Κυρίως λόγω χρόνου όμως προτιμώ τα "μικρά" ώστε να μην αναγκαστώ να το αφήσω στη μέση και κοιτάω κάτι πιο "μεγάλο" σε ήρεμες βραδιές ΣΚ.
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από Svensk »

Παλιά έκανα ποιο πολύ ρομπούστος. Τον τελευταίο χρόνο όμως λόγω χρόνου, αποψιλωμένου αποθέματος, και (μόστλι) κόστους έχω στραφεί στα 42 άρια.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από Epicure V »

Ψηφίζω 38-42 και 50-52 με την πρώτη ομάδα να αφορά περίπου το 65-70% των καπνισμάτων μου.
Καπνίζω λεπτότερα δαχτυλίδια συγκριτικά με το παρελθόν και γενικά πιο σύντομα πούρα σε διάρκεια, για διάφορους λόγους όπως μείωση διαθέσιμου χρόνου, μείωση διαθέσιμου στοκ, φτωχή επιλογή σε κουβανέζικα, περιορισμένη επιλογή σε non, αυξήσεις στα μεν και στα δεν.

Και για να μην κοροϊδευόμαστε, όλη αυτή η κατάσταση τελικά οδηγεί πλαγίως σε αλλαγές και στα γούστα.
Η πικρή αλήθεια είναι πως ζούμε ένα δράμα τελευταία οι άνθρωποι.
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από suleygiannis »

Η μόνη αλλαγή που έχω είναι να καπνίζω περισσότερα νον για να συντηρηθεί το στοκ.
Δεν παρακολουθώ τι διάμετρο έχουν τα νον ούτε που θυμάμαι, οπότε ψηφίζω 38-42 και 50-52
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από alexandros »

ξεκιναω δηλωνοντας οτι αγαπαω το 38-42

αυτο που καπνιζα πιο συχνα ηταν το 38-42 και το 43-46
αλλα πια δεν τα καπνιζω τοσο συχνα. :(
μιας και δεν παιζουν ευκολα νον τοσο λεπτα και μιας και εχει ανεβει το ποσοστο που τα καπνιζω
σιγουρα πρεπει να ψηφισω 50-52 σαν πρωτη επιλογη και μετα το αγαπημενο 38-42 που παιζει και με κουβα και με λιγα νον αλλα και με ελληνικα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ring Gauges

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

38-42 και 43-46, τα τελευταία 2-3 χρόνια οι φούμες μου είναι πιο κοντά σ΄ αυτές τις δυο κατηγορίες
γενικά έχω βάλει στο rotation πιο slender rings σε σχέση με παλαιότερα και πιο short σε διάρκεια

Epicure V έγραψε:
Τρί Νοέμ 29, 2022 9:26 am
Και για να μην κοροϊδευόμαστε, όλη αυτή η κατάσταση τελικά οδηγεί πλαγίως σε αλλαγές και στα γούστα.
και σε επαναπροσδιορισμό της καπνιστικής ρουτίνας, τουλάχιστον σε όσους καπνίζουν από αρκετά έως πολύ
ίσως τώρα να μην πολυφαίνεται το «βίαιο» της αλλαγής, ειδικά όταν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο προσωπικό στοκ
σε βάθος χρόνου όμως είναι δεδομένο πως το νέο status quo θα επηρεάσει δραματικά τη σχέση καπνιστή-πούρου
με το περιβάλλον να γίνεται σιγά-σιγά στενάχωρο για θεριακλήδες aficionados...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
jgeorgostEpicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”