Schindler's List (poll)

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αναφερθήκαμε στο θέμα τις προάλλες με αφορμή την τρέχουσα κατάσταση στην αγορά
κι αναρωτηθήκαμε τι θα γίνει όταν επανέλθει προσεχώς έστω και μια κατά συνθήκη κανονικότητα:
πόσες και ποιες θα είναι οι αγαπημένες μας Αβάνες που δεν θα ξαναδούμε ποτέ
μαθαίνοντας ένα πρωί πως κουβανοί αποφάσισαν να σταματήσουν την παραγωγή τους..?

εσείς ποια πούρα είναι εκείνα που πιστεύετε πως κινδυνεύουν περισσότερο από το δρεπάνι του θεριστή
και δεν θα θέλετε με τίποτα να διαγραφούν..??

η λίστα σας μπορεί να περιλαμβάνει μέχρι 15 πούρα κανονικής παραγωγής
εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα current production:
https://www.cubancigarwebsite.com/cigar ... es=current

λήξη της ψηφοφορίας Παρασκευή 20 Μαΐου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από alexandros »

ρε τακη να να γραψουμε .... εχουν ηδη εξαφανισει ενα σκασμο πουρα που δεν θα επρεπε
τι να μαντεψουμε τωρα με τους βλακες . ποιος μπορει να πιστευε οτι θα εξαφανισουν σχεδον ολα τα τσορτσιλ και τις κορονες?
τους γιγαντες του στρατηγου?
ποιος θα περιμενε οτι θα μεινει η γκλογια με 1 πουρο που και αυτο δεν μπορεις να το βρεις εδω και χρονια?
τα διπλο επισης υπαρχουν αλλα δεν υπαρχουν
για τα παντς τι να πω παλι ... ή για τα ραφαελ? καποτε ειχε δεκαδες πουρα και τωρα παλευει με 3 πουρα
και πολλα αλλα, δεν ξερω τι να πρωτογραψω
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ μπορώ μόνο να πω ποια δεν θέλω να καταργηθούν και για τα οποία ανησυχώ πολύ γιατί δεν ξέρω κάθε πότε βγαίνουν.
Δεν ανησυχώ για διαγραφές στις μεγάλες μπράντες. Τις αποκλείω.
Ανησυχώ για sancho panza, diplomaticos, saint luis rey, la gloria cubana. Έχουν από ένα πούρο και ίσως οδεύουν προς κατάργηση.
Πιστεύω ότι κινδυνεύουν επίσης τα cuaba tradicionales. Επίσης, κινδυνεύουν τα ramon allones gigantes και τα hoyo double corona.
Και τέλος ελπίζω να μην πειράξουν vegas robaina και juan lopez γιατί θα χαλαστώ σε τεράστιο βαθμό.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Τάκης »

alexandros έγραψε:
Πέμ Απρ 21, 2022 3:23 pm
...τι να μαντεψουμε τωρα με τους βλακες...
δεν είναι θέμα μαντεψιάς, αλλά βάσιμου φόβου ο οποίος προκύπτει από μια πέρα για πέρα πραγματική συνθήκη
που δεν είναι άλλη από την πολιτική που ακολουθούν οι χαϊβάνοι τα τελευταία χρόνια
suleygiannis έγραψε:
Πέμ Απρ 21, 2022 4:04 pm
...Εγώ μπορώ μόνο να πω ποια δεν θέλω να καταργηθούν και για τα οποία ανησυχώ...
μα ακριβώς αυτό θέλει να καταγράψει το poll, ποια κουβανέζικα φοβόμαστε περισσότερο πως θα φάνε γόμα

ο Γιάννης ορθώς επικεντρώνει τους φόβους του στις 4 brands που έχουν μείνει με ένα πούρο και κινδυνεύουν να καταργηθούν τελείως
αν συμβεί αυτό για κάποιες ή και για όλες, άντε πού και πού να βγάζουν καμία RE για τα μάτια του κόσμου "να θυμόμαστε το μακαρίτη"
μια άλλη γενική αλλά βάσιμη παρατήρηση, είναι πως οποιαδήποτε vitola κάτω από 46 (και ειδικά κάτω από 42) απειλείται

στο τέλος ο κουβανός pac-man θα τα φάει όλα...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από lefteris c »

Εκτός τις 4 brands που χαροπαλεύουν με τη μια καλαμιά στον κάμπο τους όπως παραπάνω αναφέρει ο Γιάννης
θα προσθέσω μερικά ακόμα που ανατριχίλα προκαλεί ακόμα και η ανάγνωσή τους :shock:
αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχουν...

Fonseca No.1
Romeo Cazadores
Rartagas 8-9-8
Montecristo Tubos
ναι Τάκη το φοβάμαι κι εγώ αυτό μιας κι το ανάφερες το πρωί, στο θέμα του.

Ακόμη φοβάμαι κάποιο μικρό Partagas (;) μπορεί ακόμα να στραβώσουν ξαφνικά και με κάποια cremas (;) ή κάποιο Punch, μικρό, τουμπάτο
ποιος ξέρει ; τώρα που είναι στραβός ο γυαλός.....
σιγά σιγά δε θα ξέρουν κι αυτοί πότε και ποια έχουν καταργήσει
και σιγά μην τους ενδιαφέρει να μας το ανακοινώσουν
8-)
These users thanked the author lefteris c for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από suleygiannis »

lefteris c έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 2:19 pm
σιγά σιγά δε θα ξέρουν κι αυτοί πότε και ποια έχουν καταργήσει
και σιγά μην τους ενδιαφέρει να μας το ανακοινώσουν
Δυστυχώς αυτό ισχύει... Εδώ άλλα τα καταργούν και συνεχίζουν την παραγωγή. Γενικά ότι να ναι.
Η συζήτηση είναι καθαρά φιλοσοφική
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

καλοί μου φίλοι νομίζω πως τα πράγματα αυτή τη φορά είναι πιο σοβαρά απ’ όσο φαίνονται...

εδώ και κάμποσο καιρό το μότο των κρατικοδίαιτων μανδαρίνων που κρατούν στα χέρια τους τις τύχες του κουβανέζικου πούρου έχει αλλάξει
κι εκεί που τους κατηγορούσαμε για εξαμερικανισμό των πούρων Αβάνας, είναι φανερό πλέον πως μιλάμε για πλήρη κινεζοποίηση
(κινεζοποίηση=βλαχομπαρόκ έκδοση του εξαμερικανισμού στο ακόμα πιο νεόπλουτο, κραυγαλέο & κιτς)

η τεράστια αυτή ασιατική αγορά θα καθορίζει με δραματικό τρόπο από δω και πέρα την πολιτική της ιντελιγκέντσιας της HSA
και για τον επιπλέον σοβαρό λόγο ότι κινεζικοί πόροι έχουν μπει πλέον για τα καλά στην εταιρεία από το 2020
μέσα από αδιαφανείς διαδρομές και με ασαφή ιδιοκτησιακά καθεστώτα, (βλ. Noticias)

μ’ αυτά και μ’ εκείνα τα πράγματα φαίνονται μάλλον προδιαγεγραμμένα
και ειδικά με την πρόφαση της κρίσης στην παραγωγή, μια ωραία πρωία θα μάθουμε πως «κόπηκε» μια αρμαθιά πούρα
κι ίσως – ακόμα χειρότερα - ζήσουμε ένα πογκρόμ αντίστοιχο των αρχών του αιώνα

δεν θα απέκλεια να διαγραφούν εν καιρώ και ολόκληρες vitolas από την παραγωγή – ειδικά οι μέχρι το 2002 machine made
λ.χ. Coronitas, Cremas, Eminentes κλπ. (κάτι ανάλογο είχε συμβεί το 2002 και από 550 vitolas έμειναν 300)
η πολιτική πάντως από δω και πέρα θα είναι "εχθρική" απέναντι σε μικρά και λεπτά πούρα
εν άλλοις λόγοις βλέπω να εξαφανίζονται τα πούρα για aficionados και να γεμίζει η αγορά με πούρα για κάγκουρες
στο τραπέζι μπαίνει σοβαρά και η διαγραφή brands με ένα και μοναδικό πούρο στο portfolio

είτε έτσι είτε αλλιώς, φοβάμαι πως τα επόμενα χρόνια δεν θα το αποφύγουμε αυτό το σενάριο του τρόμου
και θα δούμε πολλά πούρα να εξαφανίζονται με το νέο κουβανέζικο χάρτη που θα προκύψει να είναι αρκετά διαφορετικός

σημ. είναι αλήθεια πως ποτέ «δεν μας ανακοινώνουν» οι κουβανοί τις διαγραφές
και τις μαθαίνουμε από διαρροές όπως συμβαίνει τα τελευταία 20 χρόνια που - ας πούμε - εξορθολογίστηκε η παραγωγή
όταν και η Tabacuba που ιδρύθηκε το 2001 ανέλαβε με εξουσιοδότηση της Cubatabaco το κατασκευαστικό σκέλος της Habanos SA
το εξωφρενικό γεγονός ότι δεν υπάρχουν επίσημοι κουβανέζικοι κατάλογοι οφείλεται σε ανοργανωσιά, τεμπελιά, ευθυνοφοβία και τσαπατσουλιά
σε όλη την κλίμακα των δημοσίων υπαλλήλων που έχουν διοριστεί από το κράτος και διαχειρίζονται τις τύχες του μακρύφυλλου καπνού
κάτι που διαπνέει και χαρακτηρίζει όλο το παρακμιακό και σαθρό οικοδόμημα του κατά τ' άλλα glamorous αφηγήματος "Πούρα Αβάνας"
κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση του (μεγαλύτερου και σοβαρότερου) δράματος που βιώνει παρατεταμένα ολόκληρο το Νησί


τέλος, στη δική μου λίστα του Σίντλερ (Λευτέρη έχουμε κάποιους κοινούς φόβους) τα 15 πούρα που θα έβαζα είναι:
(μακάρι να μπορούσα να "σώσω" τόσα κι άλλα τόσα 8-))

1. Bolivar Petit Coronas (ή αυτά θα φύγουν ή τα tubos no.2)
2. Cuaba Exclusivos (έχει 5+1 εν ενεργεία η brand των perfectos, πολλά για τις μέρες που ζούμε)
3. Diplomaticos No.2 (η αγαπημένη μας καλαμιά του κουβανέζικου κάμπου)
4. El Rey del Mundo Choix Supreme (της παλιάς σχολής, εμένα μου αρέσει πολύ)
5. H. Upmann Majestic (δεν μπορώ να φανταστώ rotation χωρίς Majestic)
6. La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.4 (από τους τελευταίους των Μοϊκανών της παλιάς Κούβας)
7. Montecristo No.3 (Κορώνα στο κεφάλι μου)
8. Montecristo Tubos (Κορώνα Γκράντε στο κεφάλι μου)
9. Partagas 898 (πολύ φοβάμαι ότι θα τα χάσουμε για να βγει κανένα μεγαλορομπούστο)
10. Punch Double Coronas (εδώ σταμάτησαν SLR DC και Don Alejandro)
11. Ramon Allones Gigantes (το ίδιο)
12. Romeo y Julieta Cazadores (πούρο για aficionados κι όχι για κάγκουρες)
13. Saint Luis Rey Regios (του έχω μεγάλη αδυναμία + ότι είναι το τελευταίο SLR)
14. Sancho Panza Belicosos (μόνο του πια παλεύει με τους ανεμόμυλους)
15. Vegas Robaina Famosos (για να μείνει η brand με ένα πούρο και μετά να το φάνε κι αυτό)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλημέρα σας και καλή Ανάσταση.
Φοβάμαι κι εγώ πως η «κινεζοποίηση» είναι αναπόφευκτη και να προσθέσω σ’ αυτά που λέει ο Τάκης πως οι νεόπλουτοι κινέζοι υπεργιάπηδες δεν έχουν και καμία κουλτούρα με το πούρο (ακόμα και οι αμερικανοί έχουν). Σε επίπεδο αισθητικής βλέπουμε σιγά-σιγά το παραδοσιακό κουβανέζικο minimal να μεταμορφώνεται σε ένα υπερφορτωμένο κιτσαριό, ενώ σε επίπεδο πούρων τα λίπη πλέον ξεχειλίζουν από τους πάγκους των torcedores.
Όλα δείχνουν πως μπροστά μας έχουμε έναν ακόμα σταθμό στην ιστορία του κουβανέζικου πούρου. Όπως το 1962 που η Cubatabaco ανέλαβε τον έλεγχο της κουβανέζικης βιομηχανίας πούρων και από τις 100-plus μάρκες που υπήρχαν ως τότε παρέμειναν μόνο 25, ή το 2002 όταν αποφασίστηκε να καταργηθούν τα πούρα μηχανής και να παράγονται μόνο χειροποίητα.
Το ζητούμενο για τους ιθύνοντες είναι φυσικά οι επιτάσεις των καιρών σε σχέση με το κέρδος, κάτι όχι απαραίτητα επιλήψιμο αρκεί να υπάρχει ο προσήκων σεβασμός στην ιστορία και κυρίως την ψυχή του κουβανέζικου πούρου. Κάτι που προφανώς δεν λαμβάνουν και πολύ υπόψη τους τα τελευταία χρόνια οι χαρτογιακάδες που έχουν οριστεί από το καθεστώς και αποφασίζουν για τις τύχες του.
Εν ολίγοις, νομίζω πως προσεχώς θα δούμε να διαμορφώνεται μια καινούργια κυνική πραγματικότητα - σίγουρα θλιβερή για τους ρομαντικούς φίλους των Πούρων Αβάνας.
Τα 15 πούρα που θα ήθελα να σώσω:

Bolivar Tubos No.2
Diplomaticos No.2
El Rey del Mundo Demi Tasse
Fonseca No.1
H. Upmann Majestic
Hoyo de Monterrey Palmas Extra
Juan Lopez Seleccion No.1
La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.4
Montecristo Especiales No.2
Partagas Petit Coronas Especiales
Romeo y Julieta Regalias de Londres
Punch Double Coronas
Saint Luis Rey Regios
Sancho Panza Belicosos
Vegas Robaina Unicos

Σχετικά με το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς που μνημονεύει ο Τάκης, παρατήρησα πρόσφατα πως αναφέρεται πλέον και στην ενότητα “History” του CCWS (εγγραφές 2019 & 2020), κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisSvensk
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Τάκης »

όσοι έχετε δει την ταινία θα θυμάστε σίγουρα αυτή τη σκηνή (τη μοναδική που είχε χρώμα)
το κοριτσάκι δε μοιάζει λίγο με το Diplo 2..??

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Schindler's List (poll)

Δημοσίευση από Junior »

Θα ψηφίσω μονο πούρα που έχω καπνίσει, τα λατρεύω και δεν θα ήθελα με τίποτα να καταργηθούν. Σώζω τα εξής:

Diplomatico no.2
Μου αρέσει πολύ αυτή η πυραμίδα

Sancho Panza belicosos
Μου αρέσει πολύ κι αυτή η πυραμίδα. Τρομερά γλυκό πούρο.

Montecristo no. 2
Ναι μου αρέσει πάρα πολύ κι αυτή η πυραμίδα.

Montecristo Double Edmundo
Εντάξει το πούρο τα σπάει. Ίσως έπρεπε να λέγεται Double Chocolate.

Montecristo tubos.
Φανταστικό πούρου, αριστοκρατικό μέγεθος.

Montecristo petit Edmundo.
Όσο μικρό είναι τόσο μεγάλο σε απόλαυση

Partagas E no 2
Ίσως το καλύτερο Partagas κατ εμέ

Partagas Lusitanias
δεύτερο καλύτερο και πρόσφατα αγαπημένο.

Romeo y Julieta Βelicosos
Τρομερό τρομερό...

Romeo y Julieta Cazadores
Γνωριστήκαμε σε mass κι από τότε γίναμε αχώριστοι. Από τα μεγέθη που πλέον με ενθουσιάζουν

Romeo y Julieta Churchill
Ένα πουρο και μόνο από το βαρύ όνομα που κουβαλάει, δεν πρέπει να καταργηθεί

Hoyo de Monterey Petit robusto
Δεύτερος καλύτερος ζουμπάς και τον έχω ερωτευτεί.

Quai Dorsay no 50
Αναμφίβολα το πιο γλυκό και μελενιο πούρο που έχω κάνει μου.

Hoyo de Monterey epicure no 1
Όχι ότι με χαλάει ο επίκουρος 2 αλλά ο 1 είναι πιο μεστός και ισορροπημένος

Upmann majestic
δεν γίνεται χωρίς crema. Απλώς δεν γίνεται

Υ.Γ
Σίγουρα έχω παραλείψει πούρα πολύ καλύτερα και που όντως αξίζουν να σωθούν αλλά ήθελα να ψηφίσω δίκαια με βάση τα πούρα που έχω καπνίσει και ότι από κριτικές που έχω διαβάσει. Καλή συνέχεια στο poll μας


Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
Τάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”