Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

η κάλπη του φόρουμ

ποιο «τρίτο» απολαμβάνετε περισσότερο σε ένα πούρο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Δεκ 30, 2021 7:44 am

το πρώτο
2
14%
το δεύτερο
6
43%
το τρίτο
3
21%
και τα τρία περίπου το ίδιο
3
21%
δεν κάνω ποτέ διαχωρισμό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 14
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ο συνήθης διαχωρισμός του πούρου σε τρίτα αποτελεί αν μη τι άλλο και ένα χρηστικό πλαίσιο
που υπηρετεί την ανάγνωση και καταγραφή της συμπεριφοράς του, λειτουργώντας και ως χρονική κατανομή της πυράς

με βάση αυτή τη συνθήκη μπορούμε να πούμε πως ένα πούρο συνήθως:

στο 1/3 το δείχνει μια ρότα, αν και αρκετές φορές «η αρχή δεν είναι το ήμισυ του παντός»
στο 2/3 ανοίγει τα χαρτιά του και δείχνει την ψυχή του
στο 3/3 άλλες φορές έρχεται η (όποια) ολοκλήρωση - ενίοτε η απογείωση και ο θρίαμβος - κι άλλες η «καταδίκη»

εσείς ποιο κομμάτι της διαδρομής απολαμβάνετε περισσότερο (με την έννοια της συχνότητας): το πρώτο, το δεύτερο, ή το τρίτο?
η ερώτηση έχει στατιστική-εμπειρική διάσταση και όχι θεωρητική, και βασίζεται στα καπνίσματα σας

κάθε ψήφος που πέφτει στην κάλπη δηλώνεται και μέσα στην παρούσα συζήτηση
λήξη της ψηφοφορίας Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από alexandros »

φιλε δυσκολο το ερωτημα
παλια θα απαντουσα αμεσως με σιγουρια και θα ελεγα το 3/3
πιο βαρυ, πιο δεμενο
αλλα εχει αλλαξει πια αυτο

αν υπηρχε επιλογη αναλογα με το πουρο αυτη θα διαλεγα
αφου σε αλλα πουρα το καλυτερο ειναι το τελος και σε αλλο η αρχη - μεση

θα σκεφτω και θα επανελθω ...
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Τάκης έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 7:44 am
...εσείς ποιο κομμάτι της διαδρομής απολαμβάνετε περισσότερο (με την έννοια της συχνότητας): το πρώτο, το δεύτερο, ή το τρίτο?
η ερώτηση του poll έχει γενική-στατιστική διάσταση, απαντάμε λοιπόν σε σχέση με τη συχνότητα:
ποιο τρίτο είναι αυτό που μας ικανοποιεί τις περισσότερες φορές..??

το "ανάλογα με το πούρο" αναμφισβήτητα έχει ενδιαφέρον για τη συζήτηση
και αξίζει να μνημονευθούν τα πούρα που με βάση τα καπνίσματα μας συνιστούν σταθερό κανόνα συμπεριφοράς στα "τρίτα" τους
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Svensk »

Δύσκολο ερώτημα.
Στις μεγάλες βιτόλες –πάνω από robusto- θα έλεγα ότι συνήθως το 2/3 είναι το καλύτερο. Στις μικρότερες βιτόλες έχω την εντύπωση ότι το 1/3 δίνει τα περισσότερα. (νομίζω πως ειδικά τα ‘’μικρά’’ Partagas ανήκουν στην τελευταία κατηγορία).
Γενικότερα θα πω το 2/3.
These users thanked the author Svensk for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Epicure V »

Απαντώντας με καθαρά αριθμητική-στατιστική προσέγγιση στο ερώτημα του poll, θα έλεγα πως με βάση τα καπνίσματα μου έχω την αίσθηση πως στο «καλύτερο κομμάτι της διαδρομής» η σειρά είναι αντίστροφη, δηλαδή 3/3, 2/3, 1/3.
Σταθερό κανόνα που να ισχύει σε σχέση με τα τρίτα ως προς συγκεκριμένα πούρα δεν έχω βρει, αφού κατά καιρούς (καπνίζω περίπου 30 χρόνια), το ίδιο πούρο το έχω συναντήσει με εκ διαμέτρου διαφορετικές συμπεριφορές.
Ψηφίζω το 3/3.
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεν υπάρχει κανόνας. Τα διαστημικά πούρα είναι καλά σε όλη τους τη διάρκεια, τα κακά πούρα είναι για πέταμα σε όλη τους τη διάρκεια ενώ άλλα πούρα είναι καλύτερα στο 1ο, άλλα στο 2ο και άλλα στο 3ο τρίτο. Ψηφίζω και τα 3 το ίδιο
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

να επισημάνουμε ξανά πως ο διαχωρισμός ενός πούρου σε «τρίτα» δεν είναι ένα άκαμπτο πλαίσιο
τα τρίτα χρησιμοποιούνται από τους περισσότερους καπνιστές, κάποιος μπορεί να χωρίσει το πούρο και σε δεύτερα, τέταρτα, έκτα κλπ.

υπάρχουν κάποιες πολύ γενικές σταθερές σχετικά με τα τρίτα (με τις λαμπρές εξαιρέσεις τους), αλλά μέχρι εκεί
λ.χ. τα μακρύκαννα παίρνουν μπρος με κάποια χρονοκαθυστέρηση και συνήθως το 1/3 τους είναι το πιο αδύναμο
κάτι που ισχύει σε μικρότερο βαθμό και στα χοντρά πούρα (όχι όμως τα κοντόχοντρα)
την ίδια πάνω-κάτω συμπεριφορά έχω συναντήσει και σε αρκετά vintage

συμφωνώ με τον Epicure V ως προς το ότι ένα πούρο παρουσιάζει διαμετρικά αντίθετες συμπεριφορές σε σχέση με τα τρίτα του
και φυσικά με το Γιάννη στη διαπίστωση ότι στα διαστημόπλοια το πρελούδιο, το ανάμεσα, και η άρια στο τέλος της όπερας είναι "ισοϋψή"

στην ερώτηση του poll θα απαντήσω στο πνεύμα της ψηφοφορίας, με μια γενική αίσθηση βεβαίως και όχι με μεζούρα: «το τρίτο 3ο»
έχοντας στο μυαλό μου εκατοντάδες επικά τελειώματα, με το δεύτερο 3ο πάντως να ακολουθεί από όχι μεγάλη απόσταση

θα έλεγα μάλιστα πως το 2/3 είναι «το τρίτο της λογικής», και το 3/3 «το πιο συναισθηματικό»
αφού είναι εκείνο που θυμάται περισσότερο η καρδιά γιατί κουνάει το μαντήλι του αποχαιρετισμού στην προκυμαία…
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από KonTam »

Ας ρίξω κ γώ την ζαριά μου λοιπόν. Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι δεν υπάρχει κανένα είδους στάνταρ κ θα προχωρησω στην προσέγγιση κατά προτίμηση. Σίγουρα όλοι μας έχουμε δυνατές εμπειριες από πρώτο δεύτερο η τρίτο μέρος. Εκ πρώτης όψεως σκεφτόμουν να απαντήσω το τρίτο μέρος γτ συνιστά το τελείωμα της καπνικής εμπειρίας, που είτε απογειώνει είτε μετριάζει αυτήν. Πιο συγκεκριμένα όμως και σκεπτόμενος σαν να διαβάζω ένα βιβλίο, σίγουρα όλα παίζουν τον ρόλο τους. Ο πρόλογος σου ανοίγει την όρεξη να πας παρακάτω. Ο επίλογος είναι αυτός που σου αφήνει την επίγευση κ συνήθως θυμάμαι περ/ρο. Όμως θα σταθώ στην ουσία κ στο κυρίως θέμα γτ εκεί ανοίγει όλη η γκάμα της ιστορίας ή των γεύσεων. Σαφώς κ ένα φανταστικό τελείωμα σου μένει περ/ρο κ πιο έντονα αποτυπωμένο στην μνήμη όμως η «στιγμή» κρύβεται στο κέντρο!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Κώστα ρίξε την ψήφο σου και στην κάλπη ;)
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
KonTam
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής/poll

Δημοσίευση από Rigelianos »

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα!
Δεν έχω βρει (ή δεν θυμάμαι) κάτι που να κάνει τη διαφορά. Άλλα πούρα ξεκινούν τέλεια, άλλα τελειώνουν καταπληκτικά, άλλα στη μέση τους απογειώνονται για να προσγειωθούν μετά.
Αν ήταν η επιλογή μόνο μεταξύ των τρίτων θα ψήφιζα το 2ο οριακά.
Στη συγκεκριμένη ψηφοφορία, άνετα και χωρίς πολλές σκέψεις ψηφίζω "και τα τρία περίπου το ίδιο"!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”