Το καλύτερο JLP

η κάλπη του φόρουμ

ποια είναι τα δύο JLP που σας αρέσουν περισσότερο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Νοέμ 15, 2021 6:45 am

Brevas
3
18%
Cazadores
6
35%
Conservas
2
12%
Petit Cazadores
3
18%
Petit Caballeros
3
18%
 
Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μια τρελή-τρελή οικογένεια, φτωχή, αλλά με καθαρό κούτελο
που θρέφει τα παιδιά της με αποφάγια απ’ τα πλουσιόσπιτα και ντύνει τα πόδια τους με ξυλοπάπουτσα

έχει σταθεί φιλαράκι σε κάθε αδογμάτιστο καπνιστή
σε εύκολες, δύσκολες, τυχαίες, ή ακόμα και συνετά επιλεγμένες περιστάσεις
κερνώντας με ανιδιοτέλεια και έξω καρδιά γνήσια καπνιστική ευχαρίστηση αρκετές φορές
που επειδή δεν την πολυπεριμένεις την απολαμβάνεις και περισσότερο

η brand ήταν totally handmade στην πρώτη της περίοδο (1880-1990)
machine made στη δεύτερη (1996-2002), και handmade-short filler στην τρέχουσα
στις τελευταίες δύο περιόδους καταγράφονται και τρία discontinued: Nacionales (2013), Cremas, Petit Cetros (2017)

μην ξεχνάμε πως διαθέτει και το πούρο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ελληνική αγορά (Petit Cazadores)
ενώ εδώ και δυο χρόνια η HSA έχει ανακοινώσει πως (επιτέλους) σκοπεύει να αλλάξει το τελείως ξενέρωτο λευκό band

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

στο poll ψηφίζουμε δύο από τα πέντε πούρα που είναι σε κυκλοφορία
αναφέροντας ει δυνατόν (στο περίπου) και το δείγμα πάνω στο οποίο βασίζουμε τις επιλογές μας:

Brevas
Cazadores
Conservas
Petit Cazadores
Petit Caballeros


λήξη ψηφοφορίας Δευτέρα 15 Νοεμβρίου
υπενθυμίζεται πως κάθε ψήφος που πέφτει στην κάλπη μας δηλώνεται υποχρεωτικά και μέσα στην παρούσα συζήτηση:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=1 ... 117#p22117

άντε να ‘μαστε όλοι καλά, να ζήσουμε κι εκείνη τη μέρα που θα δούμε ένα JLP Edicion Limitada…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Nikolarossigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από nomad »

Ψήφισα το petite cazadores γιατι εχω δοκιμάσει αυτό και το Conservas.
To petite cazadores με άφησε άφωνο για την την τιμή που το αγορασα και πήρε αμέσως θέση στον υγραντήρα!
Δεν θέλω να αδικήσω το Conservas το οπόιο εινι εξίσου τίμιο αλλα ενα κλικ πιο κάτω για μενα απο το petite.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεν μπορώ να συνεισφέρω σε αυτό το θέμα του φόρουμ. Ζήτημα να έχω κάψει 3 πούρα της μάρκας, τα οποία δεν θυμάμαι καν ποια είναι. Θυμάμαι ότι δεν μου άρεσαν. Συνεπώς, δεν ψηφίζω, εκτός αν φυσικά μπει η επιλογή κανένα :lol:
Ρε μαν ρε μπρο
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Nikolaros »

Brevas και Conservas για εμένα, με σαφώς καλύτερα τα καταργημένα Cremas, από τα οποία είχα κάψει πάρα πολλά.
Γενικώς δεν τους δίνω σχεδόν καμία σημασία πια. Και αυτό μπορώ να το πω και καλό, καθώς δεν αγχώνουν ποτέ.
Πούρα από τα οποία μονάχα να κερδίσεις μπορείς εαν ανάψεις κάποιο, αφού έρχονται σε τιμές σχεδόν δωρεάν, "τι είχαμε, τι χάσαμε" κατάσταση,
ενδέχεται να σου βγεί αρκετά καλό κάποιο και να γουστάρεις, συμβαίνει, οχι πολύ σπάνια ...
Στα νορμαλ τους, και οταν δεν βγάζουν βενζίνες, χλωρά χόρτα και αμμωνία, καπνίζονται συμπαθητικά, με καλό τράβηγμα και σωστή καύση,
χαρίζοντας μια κάπως ακατέργαστη, "χωριάτικη", σαφώς κουβανέζικη καπνιστική εμπειρία, που συνήθως δεν καταλήγει αξιομνημόνευτη αλλά επίσης καθόλου απογοητευτική.
viewtopic.php?p=27893#p27893
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από sigaras »

Δεν τα καπνίζω συχνά αλλά τιμώ και ψηφίζω τα conservas και τους μικρούς κυνηγούς. Απαιτούν όμως μια 3μηνη τουλάχιστον παραμονή στον υγραντήρα για να φύγουν οι πολλές καρφίτσες. Καίγονται και καπνίζονται απροβλημάτιστα κάτω από όλες τις συνθήκες: αέρας, πάρτι, στο αμάξι με ανοιχτά παράθυρα, μαγειρεύοντας. Πολύ καλύτερα πούρα από non με διπλάσια τιμή. Γήινα και τίμια.
These users thanked the author sigaras for the post:
Nikolaros
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από alexandros »

απο τις πιο ευκολες ψηφοφοριες εβερ

1 καζαντορες . και καλυτερο μπλεντ για τα γουστα μου και καλυτερο φορματ
2 πετιτ καμπαλερος .


υγ να ενημερωσω το φορουμ οτι προχθες γνωστος αντιτρυπακορτακιας αναφωνουσε τι ωραια που μυριζε το πετιτ καμπαλερος
και οτι δεν το περιμενε ... :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Τάκης »

ευτυχώς που οι (κουβανέζικες) μυρουδιές και αρώματα δεν υπόκεινται σε λογοκρισία 8-)

on topic τώρα, εκτός από το παντεσπάνι υπάρχει και το ψωμάκι της Κούβας
πάντα έβρισκα ίντριγκα στην εξερεύνηση πέραν των super premium μονοπατιών
και πολλές φορές ανακάλυψα πολλά «λουλούδια στον σκουπιδοτενεκέ» της Vuelta Arriba

από τα τέκνα του Χοσέ μου άρεσαν ιδιαίτερα τα full bodied Petit Cetros - αναμφισβήτητα το πιο γεμάτο JLP
όπως και τα επίσης σταματημένα Cremas, που κάποιες φορές είχαν εξάρσεις μεγαλείου

από τα current, σταθερά ποντάρω στις Καμαριέρες - aka Cazadores, ενίοτε και στα Conservas και Brevas
τα μικρά Cazadores τα έχω βρει σχεδόν πάντα άνευρα και ασώματα
τα νέα Petit Caballeros φαίνεται να έχουν μέλλον, αλλά χρειάζεται καιρός για κατασταλαγμένη άποψη

ψηφίζω Cazadores και Brevas

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Junior »

Το πρώτο πούρο που κάπνισα ήταν Romeo y Julieta Mille Fleurs. Tο δεύτερο πούρο ήταν JLP Cremas. Θυμάμαι μου άρεσε πάρα πολύ και γενικά ως αρχάριος κάπνισα όλα της σειράς. Είχα ξετρελαθεί με τα JLP Cazadores και τα Petit Cazadores. Τα Cremas δυστυχώς τα κατήργησαν και απλά τα αναφέρω. Γενικά είναι πολύ τίμια πούρα και αν σου κάτσει.... βρίσκεις τη μαγεία της Κούβας σένα στίκ κάτω των 3€. Επομένως ψηφίζω Cazadores & Petit Cazadores

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλημέρα σας.
Ψηφίζω Cazadores και Petit Caballeros.
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Το καλύτερο JLP

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Petit caballeros μέχρι στιγμής φαίνεται να κερδίζει έδαφος
Cazadores η μεγάλη συμπάθεια
Cremas έχω δει αρκετές εκπλήξεις αλλά δυστυχώς γιοι
Με τα υπόλοιπα έχω πάρει διαζύγιο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”