Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

η κάλπη του φόρουμ

Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 21, 2021 12:15 pm

H. Upmann Half Corona
15
20%
H. Upmann Regalias
3
4%
Montecristo Media Corona
15
20%
Partagas Capitols
4
5%
Romeo y Julieta Club Kings
1
1%
Romeo y Julieta Julieta
4
5%
Vegueros Centrofinos
5
7%
Vegueros Entretiempos
5
7%
Vegueros Mananitas
11
14%
Vegueros Tapados
13
17%
 
Σύνολο ψήφων: 76
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Για πάμε σε μία λίγο διαφορετική ψηφοφορία που περιλαμβάνει πούρα από διάφορες μάρκες και μεγέθη.
Κριτήριο: η μεταλλική συσκευασία
Κάποια πούρα βγαίνουν μόνο σε μεταλλικό κουτί, ενώ κάποια άλλα βγαίνουν και σε μεταλλικό κουτί, αλλά και σε dress box κλπ.
Ας δούμε τα πούρα που βγαίνουν (και) σε μεταλλικό κουτί (όχι tubos):

H. Upmann Half Corona
H. Upmann Regalias
Montecristo Media Corona
Partagas Capitols
Romeo y Julieta Club Kings
Romeo y Julieta Julieta
Vegueros Centrofinos
Vegueros Entretiempos
Vegueros Mananitas
Vegueros Tapados

Τα πούρα της μπράντας Vegueros βγαίνουν όλα σε μεταλλικό κουτί των 16 πούρων αλλά και σε χάρτινες συσκευασίες των τεσσάρων.
Μόνο σε μεταλλικό κουτί βγαίνουν τα Romeo y Julieta Club Kings, Partagas Capitols και Romeo y Julieta Julieta.
Σε dress box των 25 πούρων, αλλά και σε μεταλλικά κουτιά των 5 πούρων βγαίνουν τα Montecristo Media Corona, H. Upmann Half Corona, H. Upmann Regalias.
Τα Romeo y Julieta Club Kings, Partagas Capitols και H. Upmann Regalias ανήκουν στη νέα Linea Retro των Κουβανών.

Αυτά συμβαίνουν στη θεωρία. Στην πράξη τι συμβαίνει όμως; Ποια καπνίζετε συχνά, ποια σπάνια και ποια δεν έχετε δοκιμάσει καθόλου; Ποια σας αρέσουν περισσότερο από όλα; Πείτε μερικά λόγια για τα πούρα της λίστας.

Ψηφίζουμε τα πούρα που μας αρέσουν περισσότερο και, όπως πάντα, λαμβάνονται υπόψη μόνο οι ψήφοι που δηλώνονται. Για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία δεν είναι απαραίτητο να έχει καπνίσει κάποιος από το tin, αλλά αρκεί να έχει δοκιμάσει το πούρο από οποιοδήποτε κουτί.
Μπορείτε να ψηφίσετε μέχρι πέντε πούρα από τα δέκα.
Λήξη ψηφοφορίας την Κυριακή 21 Μαρτίου στις 12 το μεσημέρι και ανακοίνωση αποτελεσμάτων το απόγευμα της ίδιας ημέρας.


Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
JuniorSvenskMixalis81χεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη να σου κάνω ποδαρικό στο poll…

κατ’ αρχήν να πω ότι δεν έχω καπνίσει τις tin version σε Άτσε Regalias και Κόμη Media Corona
(τα πρώτα δεν μπαίνουν ούτως ή άλλως στην πεντάδα, τα δεύτερα με τα τσαρούχια)
οι πέντε επιλογές μου:

H. Upmann Half Corona
αγάπη με την πρώτη (2011), ύστερα κάνανε κοιλιά για 2-3 χρόνια, μετά ανυψώθηκαν πάλι στα καθόλου μαύρα φεγγάρια του έρωτα
Romeo y Julieta Julietas
πουράκι-πουράκλα παίζει τ’ αντράκια κομπολόι, έχω την εντύπωση πως το «αδικεί» το γεγονός ότι βγαίνει μόνο σε αλουμίνιο των 5
Montecristo Media Corona
άλλος πούρακλος σε συσκευασία «τσέπης», σε 90 x 44 διαστάσεις απόλαυσης
Vegueros Tapados
τάπα-τάπα-τάπα-τάπα-τάπα-τα, καρδιά μου ξέρω πως χτυπάς / το ξέρω αγαπάς
Vegueros Mananitas
πύραυλος-δυναμίτης, φετιχιστικό μικρό αεριωθούμενο, εύρωστο, ερωτικό

αφήνω έξω τα Capitols αφού από δυο διαφορετικά τενεκέδια που έχω δοκιμάσει δεν με ενθουσίασαν
σίγουρα δεν τους αξίζει θέση στην πεντάδα, τουλάχιστον προς το παρόν, στο μέλλον θα δούμε

και λίγη metal αρχαιολογία...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Juniorsuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ τον Τάκη, ο οποίος ανοίγει το χορό της ψηφοφορίας.

Η ψηφοφορία περιλαμβάνει απλά και καθημερινά πούρα, τα οποία μπορεί εύκολα να βρει κάποιος. Οπότε αναμένω μεγάλη συμμετοχή.

Επαναλαμβάνω πως για να ψηφίσει κάποιος, αρκεί να έχει δοκιμάσει το ίδιο το πούρο της ψηφοφορίας σε οποιαδήποτε συσκευασία και αν αυτό βγαίνει. Δεν είναι απαραίτητο να το έχει δοκιμάσει από tin.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Junior »

Πολλές φορές αυτοί οι μικροί ζουμπαδες κρύβουν όλη την μαγεία της Κουβας σε λίγα χιλιοστά. Από ξεπέτες μέχρι συνοδευτικά εσπρέσο αλλά και προκαταρκτικά πριν τα μεγάλα αδέρφια τους.

1) H.Upmann Half Corona: Δυναμίτης από τους λίγους. Έχει πιπέρια με τη σέσουλα, ξύλα και δέρματα. Έχει καφέδες και γλυκά μπαχάρια. Στην αρχή δεν τα πηγαίναμε καλά, αλλά πλέον σαν να έστρωσε χαρακτήρα και τα φτιάξαμε

2) Montecristo Media Corona: Monte μια σταλια αλλά τρομερό πουράκι. Σαν να χώρεσε όλη η συνταγή των Montecristo σε μια κορονιτσα 90 mm. Αγαπημένο πουράκι, που θα μπορούσε να με συντροφεύει σε καθημερινή βάση.

3) Romeo y Julieta Julieta: Ήταν ένα από τα πρώτα πούρα που αγόρασα στο ξεκίνημα της καπνιστικής μου "καριέρας". Το είχα κάνει μετά από κόκκινο κρέας και μου άρεσε πολυ. Ήταν τρομερά νόστιμο και η αλήθεια είναι ότι το καπνίζω σχετικά σπάνια και δεν ξέρω γιατί, αλλά μου αρέσει αυτή η Τζουλιέτα. Ευκαιρία να την κάνω μες το ΣΚ...

4) Vegueros Entretiempos: Η γνωριμία μας έγινε λόγω ομοιότητας διαστάσεων με το Montecristo petit Edmundo, σαφώς δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί του, κατά την γνώμη μου, αλλά είναι ωραίο πούρο και μου αρέσει η γρασιδάτη γλυκύτητα και οι λουλουδένιες πινελιές του.

5) Vegueros Tapados: Εντάξει, ίσως το καλύτερο όλης της οικογένειάς Vegueros. Ένα Cohiba των φτωχών. Το γνώρισα σε mass του φόρουμ μας και το αγάπησα πολύ. Μεστό και τα σπάει... Μπισκότα, κρέμες, ψωμί, γλυκά ξύλα, σοκολάτα και μαλακά πιπέρια μια όμορφη πανδαισία...

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει τα υπόλοιπα πούρα συμπεριλαμβανομένων και των νέων κυκλοφοριών. Ίσως η λίστα μου να ήταν διαφορετική...
Επομένως ψηφίζω με τα πούρα που έχω δοκιμάσει και είναι φυσικά της αρεσκείας μου.

These users thanked the author Junior for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Svensk »

H. Upmann Half Corona: Δεν τα τιμώ συχνά, αλλά πάντα τα βρίσκω συμπαθητικά. Έχουν μια ψήφο.
H. Upmann Regalias: Δεν τα εχω δοκιμάσει.
Montecristo Media Corona: Δεν τα εχω δοκιμάσει.
Partagas Capitols: Μακραν δεν είναι έτοιμα προς βρώση.
Romeo y Julieta Club Kings: Δεν τα εχω δοκιμάσει.
Romeo y Julieta Julieta: Δεν τα εχω δοκιμάσει.
Vegueros Centrofinos: Δεν τα εχω δοκιμάσει.
Vegueros Entretiempos: Αν και τελευταία φαλτσάρει όλο και πιο έντονα, αυτό το cohibomonte lookalike μου αρέσει και έχει μια ψήφο.
Vegueros Mananitas: Εχω χρόνια να το κάψω. Εχει μια ψήφο.
Vegueros Tapados: Λίγο πιο γήινο από τα υπόλοιπα μέλη της φυλής του, δεν θυμάμαι ποτέ να έκαψα κάποιο που να μην ήταν τουλάχιστον μέτριο.
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Χρήστο και Βάιο για τις ψήφους τους.
Έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται κάποιες τάσεις αλλά είναι ακόμα νωρίς. Για να δούμε
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Tournesol »

[-] H. Upmann Half Corona
Τα καλύτερα για μένα. Είχα την τύχη να μου φέρουν 2 κασετίνες των 5 τεμ., όταν πρωτοκυκλοφόρισαν.
[-] Montecristo Media Corona
Εξίσου αγαπημένο μικρό και κασετινάτο. Γεύσεις, αρώματα και λοιπά συναφή.

Τα υπόλοιπα 3, τα προσθέτω για να συμπληρώσω πεντάδα χωρίς να με συγκινούν ιδιαιτέρως.

[-] Partagas Capitols
Έχω δοκιμάσει μονο 2 πούρα απο πρόσφατη αγορά παρέα με τον νηματοθέτη. Θα δείξουν σε βάθος χρόνου, θέλω να πιστεύω.
[-] Vegueros Mananitas
Ίσως τα καλύτερα απο όλα τα Vegueros;
[-] Vegueros Tapados
Πρόσφατη δοκιμή ύστερα απο ευγενική χορηγία του Άσσου, με εντυπωσίασε ιδιαίτερα.
These users thanked the author Tournesol for the post:
suleygiannis
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Assos »

H. Upmann half corona
Από την πρώτη φορά που το δοκίμασα μου άρεσε παρά πολύ και συνεχίζει να μου αρέσει. Θα ήθελα να έχω και ένα τον είναι η αλήθεια...

Montecristo media corona
Επίσης δοκιμασμένο την ίδια περίοδο με το half corona. Ίσως να μου αρέσει ένα κλικ παραπάνω. Ευτυχώς και τα δυο είναι εξαιρετικά πούρα και βγαίνουν σε μέγεθος ότι πρέπει για τους χρόνους που διαθέτω...

Ακολουθούν δυο vegueros... centrofinos και tapados!
Τα τιμώ πιο συχνά από τα αλλά δυο της μπραντας σε αυτή τη κατηγορία. Επίσης τα έχω καπνίσει πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα της λίστας όποτε και δικαίως μπαίνουν μέσα.

Romeo y Julieta club kings
Πάλεψα στην ιδέα να βάλω τα regalias αλλά κέρδισε το πούρο τον Romeo. Μου αρέσει αρκετά και το έχω καπνίσει και περισσότερο από τα regalias.
These users thanked the author Assos for the post (total 2):
Juniorsuleygiannis
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε Tournebrol και Γιώργο για τις ψήφους και τη γνώμη τους. Ως τώρα πήραν κεφάλι τα πούρα που αναμένονταν. Για να δούμε μήπως αλλάξει κάτι.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Tournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεν μπορώ να πω ότι καπνίζω συχνά τα πούρα της λίστας, αν και τα έχω δοκιμάσει αρκετές φορές τα περισσότερα.
Αν είχα μία ψήφο μόνο θα πήγαινε δαγκωτό Montecristo Media Corona. Θεωρώ ότι είναι κορυφαίο πούρο.
Από εκεί και πέρα πολύ θετική εντύπωση μου έχουν κάνει τα Vegueros Centrofinos και θα τα ψηφίσω.
Γενικά έχω πέσει και σε καλά Vegueros Entretiempos, οπότε και αυτά έχουν μία ψήφο.
Τα Romeo y Julieta Julieta τα θεωρώ πολύ καλό και αδικημένο πούρο, το οποίο και αυτό ψηφίζω.
Τέλος η πέμπτη ψήφος μου πάει στα Partagas Capitols. Πολύ δυνατή κυκλοφορία, καταπληκτικό πούρο, να δούμε βέβαια πως θα εξελιχθούν.
Τα υπόλοιπα πούρα αν και κάποιες φορές μου αρέσουν, τις περισσότερες φορές μου έχουν φανεί μέτρια.
Αυτά από εμένα. Αναμένω τη συμμετοχή και άλλων μελών
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”