Best Current Cuban Prominente

η κάλπη του φόρουμ

ποια είναι τα 3 από τα 4 Prominentes που σας αρέσουν περισσότερο

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Φεβ 24, 2021 6:29 pm

Hoyo de Monterrey Double Coronas
10
22%
Partagas Lusitanias
16
36%
Punch Double Coronas
6
13%
Ramon Allones Gigantes
13
29%
 
Σύνολο ψήφων: 45
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

έφτασε η ώρα για την πρώτη regular ψηφοφορία της χρονιάς
τι λέτε να ξεκινήσουμε με Prominentes, όπως κάναμε και στο πρώτο mass του 2021

δεν είναι και πολλά, τέσσερα όλα κι όλα μετά τη διαγραφή του Don Alejandro το 2017:

• Hoyo de Monterrey Double Coronas
• Partagas Lusitanias
• Punch Double Coronas
• Ramon Allones Gigantes

Εικόνα

είναι κάτι περισσότερο από δεδομένο πως αγαπάμε και καπνίζουμε όλες αυτές τις ναυαρχίδες της Κούβας
αξίζει όμως να δούμε, σε μια αναμφίβολα «δύσκολη» ψηφοφορία
ποια από τις τέσσερις θα αφήναμε έξω από την προσωπική μας Prominente Αγία Τριάδα

ψηφίζουμε τρία από τα τέσσερα πούρα της λίστας, λήξη της ψηφοφορίας Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου
όπως πάντα, κάθε ψήφος που πέφτει στην κάλπη πρέπει να δηλώνεται και μέσα στο thread

για την ιστορία, ο μικρός ούτως ή άλλως κατάλογος των 194 x 49 συμπληρωνόταν από:

San Luis Rey Double Coronas (discontinued 2000)
Saint Luis Rey Double Coronas (discontinued 2013, είχε αντικαταστήσει το 2001 τα SLR Prominentes)
Vegas Robaina don Alejandro (discontinued 2017)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorVr AndreasSvensk
papa was a rolling stone...
Vchatz136
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:27 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Vchatz136 »

Καθώς οι διπλές κορόνες αποτελούν είναι ένα από τα αγαπημένα μου φορματ μπορώ να πω πως έχω δοκιμάσει πολλές και διαφορετικές για μένα η πιο ωραία από τις επιλογές είναι η Ramon allones Gigante με ωραία αρώματα κεδρου χωρίς να κουράζει στο ατελείωτο κάπνισμα που προσφέρει. Το hoyo το κάπνισα δυστυχώς σε υψηλή υγρασία και πιστεύω ότι έχασε σε γεύση αν και παρόλα αυτά για μένα είχε κάποια εναλλαγή μεταξύ κέδρου και ξηρών καρπών δεν είχε τόσο σταθερή και ισια καύση όσο το Ramon allones αλλά πιστεύω φταίει η υγρασία.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vchatz136 την Σάβ Ιαν 30, 2021 7:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Τι να πει κανείς γι αυτή την αρχοντική βίτολα...

Με δάκρυα στα μάτια θα αναφέρω πως ΔΕΝ έχω καπνίσει Ramon allones Gigantes, Punch DC και φυσικά τα discontinued Saint Louis Rey και Don Alehandro!
Οπότε η ψήφος μου θα πάει δια της ατοπου απαγωγής

στη Lusi που τη λατρεύω και στο διπλοκορωνο Hoyo που έχω κάψει κάνα 2 κομμάτια...
Δυστυχώς μικρό το δείγμα από πάρτη μου :(
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Tournesol »

Αρχοντική φόρμα τα prominente. Θέλουν τον χρόνο τους, να συνοδεύεις με ποτό/μεζέ και να είσαι σε state-of-mind έτσι ώστε να μπορείς να απολαύσεις τα μέγιστα. Και αν οι άνεμοι με το μέρος σου; Φούλ πανιά για El Dorado.

[1] Partagas Lusitanias
Μα πώς να μην βάλεις την Lusi στην κορυφή; Πούρο τοτέμ, πούρο μαγεία, πούρο που 8/10 θα σου επιτρέψει την διέλευση στις πεδιάδες του μαγικού μπλέ καπνού. Είναι μακράν το αγαπημένο μου σε αυτή την κατηγορία. Kudos στον φίλτατο Ανδρέα που το επέλεξε για το mass του νέου έτους -να ξεκινήσει καλά η χρονιά. Ποντάρω οτι έχω στο τραπέζι, πως θα βγεί πρώτη σε τούτη την ψηφοφορία. Θα είναι παράδοξο να μην κάτσει εκεί η μπίλια.

[2] Hoyo de Monterrey Double Coronas
Αν δεν υπήρχε η Lusi στην εικόνα, σίγουρα θα ήταν στην πρώτη θέση των προτιμήσεων μου. Είναι ενα πούρο που δυστυχώς δεν το καπνίζω εξαιρετικά συχνά (2-3/έτος) αλλα απολαμβάνω το χαρμάνι των καπνών του ιδιαιτέρως πολύ. Έχω την τύχη, να μην έχω δοκιμάσει πότε DC που να με έχει απογοητεύσει.

[3] Ramon Allones Gigantes
Εδώ το δείγμα μου είναι μικρό. Βέβαια τα ελάχιστα stick που έχω δοκιμάσει με έχουν ταξιδέψει.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Vr Andreas
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

- ο Vchatz136 αν και σημειώνει πως "έχει δοκιμάσει πολλές και διαφορετικές" δηλώνει πως ψηφίζει μόνο Ramon, πλην όμως ψήφισε και Hoyo
Βασίλη όλες οι ψήφοι πρέπει να δηλώνονται και στο thread, κάτι που υπογραμμίζεται εξακολουθητικά στην εισαγωγή κάθε ψηφοφορίας μας
σου έχει επισημανθεί ξανά εδώ: viewtopic.php?f=192&t=1627&p=23240&hili ... 3E.#p23240

- o Mixalis81 ψηφίζει δια της ατόπου αυτές που έχει καπνίσει, δηλαδή Lusi και Hoyo

- o Tournesol αφήνει έξω τα Punch και ψηφίζει τις υπόλοιπες τρεις

για πάμε... :arrow:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Fairlight »

Μακάρι να είχαμε περισσότερα prominentes. Βέβαια καλύτερα να είχαμε περισσότερα Churchills αλλα αυτό είναι θέμα για άλλο θρεντ.

Στο δια ταύτα:

1. Partagas Lusitanias
Εντάξει προφανώς την πρωτιά θα πάρει η Λούσι. Τι να πούμε παραπάνω, είναι πούρο εμπειρία, ένα Partagas στα καλύτερα του. Ισως το μόνο πούρο που αξίζει το 'nuff said' σε επεξήγηση ψηφοφορίας μαζί με τα Sir Winston.

2. Ramon Allones Gigantes
Γιατί είναι απλά πουράκλες και είναι και υποψήφια για το πιο ενδιαφέρων φρουτώδες προφίλ σε όλη την νήσο. Είχα πάντα την πεποίθηση ότι θέλουν χρόνια αλλα πρόσφατα έχω κάνει και επιτηχημένους πειραματισμούς με πιο νεαρά στικς.

3. Punch Double Coronas
Τα έχω εκτιμήσει αρκετά την τελευταία 5ετια αλλά δυστυχώς με τα ramon αυτά όντως τα θέλουν τα χρόνια τους. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα, δεν έχω ούτε μια κούτα και ψιλοψάχνομαι να πω την αλήθεια.

Αρνητική ψήφος στα Hoyo. Αν θελήσω να βαρεθώ για μιαμιση ώρα μπορώ να δω και καμιά ταινία του Hollywood. Toυλάχιστον θα φάω και popcorn.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

κι εγώ τα Hoyo θα αφήσω έξω από την τετράδα
όχι βεβαίως με την ευκολία του επιστήμονα, αφού έχω καπνίσει και αρκετά πάρα πολύ καλά
σε καμιά περίπτωση όμως, ακόμα και στα πολύ καλά της, η DC του Λάκκου δεν μπορεί να φτάσει το καπνιστικό δέος των υπόλοιπων τριών
αν έβαζα σε αξιοκρατική overall σειρά την Αγία DC Τριάδα μου, η κατάταξη θα ήταν: 1.Lusi 2.Punch DC 3.RA Gigantes

@ όντως είναι λίγο "κάπως" ολόκληρη Κούβα να παίζει με τέσσερα μόνο Prominentes
προφανώς κάτι δεν πάει καλά με τη Vitola de Galera, τα καπνόφυλλα, και τους κουβανούς βεβαίως
το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια διέγραψαν τα μνημειώδη SLR και τα τοτεμικά Don Alejandro αυτό δείχνει
στα Churchills που αναφέρει ο επιστήμων, το πογκρόμ είναι τελείως σταλινικό: από 22 έχουν μείνει μόνο 3

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2400
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από suleygiannis »

Φυσικά πολύ δύσκολη η ψηφοφορία αυτή. Το να αφήσεις έξω ένα κουβανέζικο προμινεντε δεν είναι κάτι απλό, εκτός αν είσαι ο πάντα απολαυστικά αφοριστικός επιστήμων.
Μου αρέσουν όλες, άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό ως κριτήριο για το τι να ψηφίσω. Έχω κούτες από όλες, εκτός από Hoyo, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι γιατί θα αγόραζα ένα πενηντάρι καμπινέτο χτες. Είχα δει μάλιστα ένα στο λα καζα των Βρυξελλών και μου έτρεξαν τα σάλια και πήρα μερικά στικς το 2018 και ήταν φανταστικά.
Σε τοπ 10 έχω βάλει SLR, Vegas Robaina, Ramon Allones και Partagas. Οπότε σίγουρα θα ψηφίσω Ramon Allones και Partagas. Δεν μπορώ να αφήσω κάτι απέξω από τα άλλα δύο, οπότε θα κάνω χρήση του κριτηρίου της κούτας. Έχω punch κούτα άρα αυτό ψηφίζω.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Δυστυχώς μόνο ένα έχω κάνει και αυτό ψηφίζω
Partagas Lusitania
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Petran »

Ναυαρχίδες :?

hoyo-punch-ramon :?: δε θυμάμαι να έχω δοκιμάσει κανένα απ' την τριπλέτα :roll:
το γεγονός λοιπόν ότι στα σίγουρα έχω καπνίσει μόνο τη Lusi (κι αυτή σε μικρό δείγμα μάλιστα)
καθιστά απαγορευτική την συμμετοχή μου στη συγκεκριμένη ψηφοφορία.
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”