Best Current Cuban Prominente

η κάλπη του φόρουμ

ποια είναι τα 3 από τα 4 Prominentes που σας αρέσουν περισσότερο

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Φεβ 24, 2021 6:29 pm

Hoyo de Monterrey Double Coronas
10
22%
Partagas Lusitanias
16
36%
Punch Double Coronas
6
13%
Ramon Allones Gigantes
13
29%
 
Σύνολο ψήφων: 45
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Στάθης »

Θα συμφωνήσω με τον Επιστήμονα σχετικά με τα Churchill. Τα προτιμώ και θα ήθελα να ήταν πολλά περισσότερα.

Στα του Θρεντ μας τώρα.

Αρχοντικό, μπέϊκο φορματ για δυνατές συγκινήσεις που καίγεται παντού αρκεί να έχεις τον απαραίτητο χρόνο. Έχω δοκιμάσει όλα τα διπλοκορωνα εκτός του SLR. Τελευταία είχαμε βρει με τον Θανο σε μια από τις βόλτες μας στα πούρο μαγαζιά του κέντρου κάποια τελευταία κομμάτια από τα καταργημένα πια 🤬🤬🤬 Don Alejandro.

Έχω κούτες από όλα τα εν ενεργεία διπλοκορωνα, σπλιταρισματα με orismenous που ρίχνουν τα γραδα τους στα κάτω αμπάρια που έχει σκοτεινιά και ησυχία. Δεν τα πειράζω πλην των Λούσι που έχω ροκανίσει μια 10αρα 😎.

Τα κουκιά μου...

1. Partagas Lusitanias
Το έχω καπνίσει περισσότερο από τα υπόλοιπα και πάντα με συγκινεί. Τοτέμ της μάνας γης.

2. Ramon Allones Gigantes
Φρέσκα στικ έχω κάψει μόνο που παρότι ήταν ντροπαλά στις γεύσεις τους, έκλειναν το μάτι με υποσχέσεις.

3.Hoyo de Monterrey Double Coronas
Ντελικάτο και πλούσιο το διπλοκωρονο του λάκκου. Το προτιμώ με το παλιό το δαχτυλίδι και όχι με το μικροσκοπικό το καινούργιο 🤬

Punch δεν έχω βρει παλιό να καπνίσω. Αυτά που έχω τα παιδιά μου είπαν να τα θυμηθώ σε καμία 5ετια τουλάχιστον. Θα επανέλθω τότε 🤓.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 3):
Mixalis81JuniorTournesol
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Assos »

Αρχοντικό φορματ τουλάχιστον!
Ευτυχώς έχω επαφή και με τα τέσσερα πούρα αλλά εκτός των Lusi, που έχω τελειώσει μια δεκαρα κούτα αλλά και σκόρπια στικ, με τα υπόλοιπα τρία έχω μικρό δείγμα. Εξαιρετικό φυσικά αλλά μικρό. 2 στικ σκόρπια και ένα punch χορηγία... Δε βρίσκεις και εύκολα κούτα από δαύτα... 😕
Για τα Don Alejandro δε το συζητώ καν. Είχα δει ένα που είχε φέρει ο ψηλός κάποτε στις μουριές και ως εκεί.

Στα της ψηφοφορίας θα βάλω:

1. Partagas Lusitanias
Εδώ ίσως δεν είμαι αντικειμενικός σε σχέση με τη δεύτερη επιλογή, αλλά είπαμε και είναι ένα πούρο έρωτας και έχω μικρό δείγμα από τα αλλά.

2. Ramon Allones Gigantes
Ίσως αν είχα καπνίσει περισσότερα να ήταν πρώτο και το λέω με βαριά καρδιά για τα αγαπημένα που Lusi αλλά τι να κάνουμε. Δε ξέρω αν παλιά βγαίναν σε 50αδα αλλά θα ήταν ωραία κίνηση...

3. Punch Double Coronas
Και εδώ αφήνω εκτός τα Hoyo γτ το punch που είχα κάνει με είχε απογειώσει!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Ευστάθιο και Γεώργιο για την κατάθεση τους στην ψηφοδόχο μας

τα Gigantes Γιώργο είναι κυκλοφορία του 1976 και κυκλοφορούν ανέκαθεν μόνο σε dress 25
αντικατέστησαν τα συνώνυμα τους "Gigantes" (109 - Double Robusto 184 x 50) που καταργήθηκαν την ίδια χρονιά

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από harmonica »

Σίγουρα είναι αρχοντικό και αριστοκρατικό size αλλά κάτι το μέγεθος σε συνάρτηση του χρόνου προτιμώ τα πιο μανιτζέβελα και μικρότερα μεγέθη..

Φυσικά και δεν απαξιώνω τα συγκεκριμένα αλλά η βαθμολογία μου θα είναι λίγο περίεργη.

1) Partagas Lusitania
Εντάξει εδώ θα είμαι ξεκάθαρος και του δε πόιντ.Το καλύτερο προμινεντε με διαφορά και ίσως το πιο πολυκαπνισμενο φορ μι. Σηκώνει φουλ παλαίωση και εννοείται κάποιος να επενδύσει σε κούτα

2 Hoyo de Monterrey Double corona.
Αν και μου αρέσει λιγότερο από το τρίτο που ακολουθεί στην λίστα είναι για μένα πιο εύκολο πούρο,το καπνίζεις πιο πολλές φορές την ημέρα και δεν θέλει απαιτήσεις καπνίστριες. Το καπνίζει εύκολα και ένας αρχάριος αλλά και ένας έμπειρος.Χαρακτηριζετε ελαφρύ.Βεβαια είναι το προμινεντε που έχω καπνίσει περισσότερο από όλα

3)Ramon Allones Gigantes
Απίστευτο πούρο που όμως πρέπει να βρεις τα κουσουρια του και να έχει 4-5 χρόνια+ στην πλάτη.Ειναι απίστευτα πολυδιάστατο αλλά είναι δύσκολο πούρο με την έννοια της δύναμης και την έντασης.

Το Punch μένει λόγω πάρα πολύ μικρού δείγματος 1-2 αν θυμάμαι και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα! Το παρόν θρεντ μου έφερε πολλές αναμνήσει από το παρελθόν και συνειδητοποίησα ότι:

Punch Double Coronas δεν έχω κάψει ποτέ.

3. Ramon Allones Gigantes έχω κάψει παλιότερα και μου άρεσαν πολύ, αλλά δεν ανακαλώ λεπτομέρειες!

2. Hoyo de Monterrey Double Coronas, πριν πολλά χρόνια. Υπήρχε το Nixon και επιτρέποταν το κάπνισμα μέσα, ήμουν τακτικός θαμών εκεί και είχα κάψει αρκετά που με είχαν ενθουσιάσει, μαζί με το ωραίο του φαγητό, ενίοτε brunch!

1. Partagas Lusitanias. Τα είπαμε και στο mass, από τα Ελντοράντα μου!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους harmonica & rigelianos για τη δική τους κατάθεση

ως τώρα σαφώς προκύπτει πως τα δύσκολα προσβάσιμα prominentes (και κυρίως τα Punch) "αδικούνται" στη βαθμολογία
υπάρχουν όμως κι αρκετοί ψηφοφόροι που δηλώνουν πως - με μικρότερο ή μεγαλύτερο δείγμα - έχουν εμπειρία και από τα τέσσερα

βλέποντας ωστόσο κανείς τα reviews που υπάρχουν στο φόρουμ για τα διπλοκόρωνα, όχι μόνο της ψηφοφορίας αλλά και τα discontinued
παρατηρεί πως οι καταγραφές είναι εντυπωσιακά και δυσανάλογα λίγες για το καπνιστικό μέγεθος αυτών των ναυαρχίδων της Κούβας
(3 στα Hoyo, 6 σε Lusi & Ramon, 1 στα Punch, κι από 2 σε SLR και Vegas)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα πω τη γνώμη μου για τις ψηφοφορίες με τόσα λίγα πούρα. Για την εκφορά γνώμης δεν χρειάζεται να έχεις καπνίσει τα πάντα. Η ψηφοφορία όμως αλλοιώνεται με την λογική αυτό έχω δοκιμάσει αυτό ψηφίζω.
Αλλο να υπάρχουν 20 πούρα στην κσλπη και άλλο 4 φυσικά.
Σκεφτείτε να γίνει ψηφοφορία για την καλύτερη χουλιετα νο. 2 όπου υπάρχουν 3 μόνο πούρα και να πει κάποιος έχω κάνει το 1 αυτό ψηφίζω.
Η ψηφοφορία χάνει τη σημασία της μετά. Και την αξία της.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Τάκης »

suleygiannis έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 4:30 pm
...Για την εκφορά γνώμης δεν χρειάζεται να έχεις καπνίσει τα πάντα. Η ψηφοφορία όμως αλλοιώνεται με την λογική αυτό έχω δοκιμάσει αυτό ψηφίζω....
σωστά, αυτό βέβαια ισχύει και για τέσσερα, και για οχτώ, και για δεκατέσσερα πούρα (αν κάποιος έχει δοκιμάσει μέρος και όχι όλα)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από suleygiannis »

Φυσικά. Αλλο όμως να μην έχει καπνίσει κάποιος το 20% των πούρων μιας ψηφοφορίας κι άλλο το 70% .
Οπότε παιδιά καπνιστε και δοκιμάστε τα πάντα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Best Current Cuban Prominente

Δημοσίευση από Assos »

Γιάννη όλες οι απόψεις σεβαστές φυσικά, αλλά έχω μια απορία.
Η ένσταση σου για το τι θα ψηφήσει κάποιος, γίνεται με κριτήριο το πόσα πούρα έχει καπνίσει από την εκάστοτε ψηφοφορία που θέλει να συμμετάσχει;
Επίσης πόσο ποσοστό θεωρείς ότι πρέπει να έχει καπνίσει κάποιος από τα πούρα της εκάστοτε ψηφοφορίας για να είναι αντικειμενική; Διαβάζοντας το «δοκιμάστε τα πάντα» υπολογίζω 100%;
Από την «οικογένεια» μας μπορώ να σου πω, κάτι που ξέρεις φυσικά, ότι θα ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Επίσης Γιάννη μου πόσα πούρα πρέπει να έχει δοκιμάσει κάποιος για να έχει άποψη για κάποιο πούρο; 1-2 στικ; κούτα; Κούτες; Δοκιμή από Κούτα/ες σε διάρκεια χρόνων; Και πόσο...;;;
Και κάπου εδώ χάνεται η μπάλα νομίζω.
Έχεις δίκιο και συμφωνώ πως το απόλυτο θα ήταν όλοι όσοι λαμβάνουν μέρος στις ψηφοφορίες να έχουν άποψη αντικειμενική για όλα τα πούρα που ψηφίζουν.
Ίσως όμως για να γίνει κάτι τέτοιο να έπρεπε να μπουν κανόνες στις Ψηφοφορίες μας.
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”