Cuban King-Fifty

η κάλπη του φόρουμ

Ποια 50άρια σας αρέσουν περισσότερο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Δεκ 27, 2020 7:46 am

Bolívar Royal Coronas
12
10%
Cohiba Robustos
2
2%
H. Upmann Magnum 50
4
3%
Hoyo de Monterrey Epicure No.2
8
6%
Hoyo de Monterrey Petit Robusto
7
6%
Hoyo de Monterrey Epicure Especial
12
10%
Juan Lopez Selección No.2
12
10%
Montecristo Open Master
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Montecristo Double Edmundo
7
6%
Partagas Serie D No.4
16
13%
Partagas Serie D No.5
2
2%
Partagas Serie D No.6
3
2%
Partagas Maduro No.3
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Punch Short de Punch
2
2%
Quai d'Orsay No.50
8
6%
Quintero Favoritos
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ramón Allones Specially Selected
15
12%
Romeo y Julieta Short Churchills
6
5%
Romeo y Julieta Petit Churchills
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
San Cristóbal de la Habana La Fuerza
7
6%
Trinidad Media Luna
1
1%
Vegueros Centrofinos
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 125
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8959
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

απ’ όλα έχει ο κουβανέζικος μπαξές στο νούμερο 50
Petit Robustos, Robustos, Gorditos, Robustos Extra, Double Robustos
συνολικά 22 πούρα στο ενεργό regular vitolario:

1. Bolívar Royal Coronas
2. Cohiba Robustos
3. H. Upmann Magnum 50
4. Hoyo de Monterrey Epicure No.2
5. Hoyo de Monterrey Petit Robusto
6. Hoyo de Monterrey Epicure Especial
7. Juan Lopez Selección No.2
8. Montecristo Open Master
9. Montecristo Double Edmundo
10. Partagas Serie D No.4
11. Partagas Serie D No.5
12. Partagas Serie D No.6
13. Partagas Maduro No.3
14. Punch Short de Punch
15. Quai d'Orsay No.50
16. Quintero Favoritos
17. Ramón Allones Specially Selected
18. Romeo y Julieta Short Churchills
19. Romeo y Julieta Petit Churchills
20. San Cristóbal de la Habana La Fuerza
21. Trinidad Media Luna
22. Vegueros Centrofinos

ψηφίζουμε μέχρι και οκτώ (8) 50άρια που μας αρέσουν περισσότερο
κάθε ψήφος δηλώνεται υποχρεωτικά και μέσα στο thread
λήξη της ψηφοφορίας Κυριακή 27 Δεκεμβρίου
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
SvenskVr AndreasTournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χμμμ ενδιαφέρουσα ψηφοφορία. Πάμε πρώτα στα must vote.
Juan Lopez 2
Montecristo Double Edmundo
San Cristóbal de la Habana La Fuerza
Ramón Allones Specially Selected
Πουράκλες και πάντα στο rotation.
Από εκεί και πέρα θα βάλω
Partagas Serie D No.4
H. Upmann Magnum 50 γιατί μου έχουν δώσει τρομερές φούμες. Και έχω άλλες δύο ψήφους. Είμαι μεταξύ CoRo, Vegueros Centrofinos, Hoyo de Monterrey Epicure Especial. Όλα τα υπόλοιπα αποκλείονται γιατί από κανένα δεν έχω κάνει πάνω από μία εξαιρετική φούμα.
Οπότε θα ψηφίσω Hoyo de Monterrey Epicure Especial και Cohiba Robusto μιας και τα θεωρώ πολύ καλά απλά χρειάζονται αρκετή παλαίωση.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από nikos doc »

Ωραίο ring το 50αρι. Μου αρέσει πάρα πολύ. Τα robusto ειναι μέγεθος must, ενώ τα gordito συνδιάζουν και 141mm οπότε τα πράγματα ειναι ακόμα καλύτερα. Τα κοντά όλο και ανεβαίνουν, τα extra γίνονται καλύτερα. Εν ολίγης πολύ δύσκολη ψηφοφορία.

Για να δούμε....

1. Ramón Allones Specially Selected Μην με ρωτήσετε γιατί....το αγαπημένο μου robusto, αγαπημένη μπράντα.
2. Bolívar Royal Coronas Με τα πάνω και τα κάτω του, είναι αγαπημένη φούμα. γενικά αγαπάμε Bolivar, και αν είναι δυνατόν να μην έχεις κάνει αστρικό royal...
3. San Cristóbal de la Habana La Fuerza Gordito από τα λίγα. Αγαπώ το μέγεθος, μου αρέσει ο τρόπος που μεγαλώνει. Έχει και ωραίο δαχτυλίδι ;)
4. Hoyo de Monterrey Epicure Especial Το έτερο gordito της παρέας. Το πιο μπόλικο Hoyo της περιόδου, νταής και σοβαρός επίκουρος.
5. Partagas Serie D No.4 Ο βασιλιάς...πάντα έχει κάπου στην άκρη μια κούτα ή και δυο ή και....Αν κάτσει καλό D4 είναι μονόδρομος για χώρες μακρινές.
Και κάπου εδώ, φαντάζουν λίγες οι 8 ψήφοι.....
6. Juan Lopez Selección No.2 Το πιο βαρύ χαρτί στα Cuban Robusto, στα καλά του και με 5-6 χρονάκια στο κεφάλι γίνεται αστρόπλοιο.
7. Hoyo de Monterrey Petit Robusto Έχω κάψει καραβιές από δαύτα. Πάντα γυρνάω σε κάποια κούτα και όλο και κουβαλάω ένα μαζί.Έχω σχέση μαζί τους και δεν το κρύβω..
8. Partagas Serie D No.6 Νέα αγάπη, ο ζουμπάς του Jaime , είναι αλάνι και μου έχει πάρει τα μυαλά. Είναι τόσο όσο για όταν θες κάτι σοβαρό και γρήγορο.

Αφήνω έξω βαριά χαρτιά, αλλά έτσι είναι τα πράγματα με τις ψηφοφορίες 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
Vr Andreas
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Junior »

1) Hoyo de Monterrey Epicure no.2
Τα Hoyo μου αρέσουν πολύ. Είναι στις γεύσεις μου και δεν τα βρίσκω "βαρια". Παρ'όλα αυτά ο επίκουρος με έχει απογοητεύσει κάποιες φορές, ίσως επειδή είναι σχετικά εμπορικός και με την αυξημένη ζήτηση, δεν είναι τόσο προσεγμένο. Πάντως μου αρέσει και το τιμώ συχνά, ασχέτως τα σκαμπανεβάσματα του.

2) Hoyo de Monterrey Petit Robusto
Πούρο έρωτας. Το λατρεύω. Είναι τόσο μικρό, μα τόσο μεγάλο σε γεύση. Είναι από τα αγαπημένα μου και του έχω ιδιαίτερη προτίμηση, ίσως περισσότερο και από μεγαλύτερα αδερφάκια του.

3) Hoyo de Monterrey Epicure Especial
Νέο πούρο για μένα και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Είχα αγοράσει το καλοκαίρι μια πεντάδα και με ξεμυάλισε. Αρκετά χορταστικό και Hoyo στα φόρτε του....

4)Montecristo Double Edmundo
Αγαπώ Monte. Όπως έχω ξαναπεί, είναι ευγενή πούρα. Από Εντμούδους μου αρέσουν ο διπλός και ο κοντός. Το είχα αναφέρει στο ποστ με την γλυκύτητα στα κουβανέζικη πούρα, ωσάν εργοστάσιο σοκολάτας και θα το τονίσω μια ακόμη φορα.

5) Quai d'Orsay No. 50
Ακόμη ένα μεστό και αρεστό πούρο, ακόμη και φρέσκο, ελπίζω να μην χαλάσει με τον καιρό. Γλυκόπιοτο και χωρίς συνοδεία, πολλές φορές. Μου αρκεί και σκέτο. Τα πήγε αρκετά καλά και στο προηγούμενο mass μας.

6) San Christobal La Fuerza
Η γνωριμία μου έγινε με τον ταχυδρόμο. Ο Κωνσταντίνος μου έστειλε ένα καταπληκτικό πούρο και αρκετά δυσεύρετο. Τελικά κατάφερα να προμηθευτώ κι άλλα στικ και όλα ήταν ένα κι ένα. Πολύ ΠΟΥΡΟ!!!

7) Partagas Serie D no. 4
Τελευταίο και χαριστικά διότι θέλει αρκετό χρόνο για να δείξει τα κάλλη του και να ξεδιπλώσει. Δεν θεωρείται άλλωστε τυχαία ίσως και ο βασιλιάς των robusto, αν και δεν έχω κάνει ακόμη τόσο ώριμο στικ που να με καταπλήξει. Και τελευταία έχω αρχίσει να έλκομαι από τα Partagas που κάποτε θεωρούσα δυναμίτες....

Θα περιοριστώ στα 7, καθώς για τα υπόλοιπα δεν έχω τόσο ξεκάθαρη εικόνα, λόγου της "νεότητας" μου και μειωμένης εμπειρίας.
Έχω να κάνει προσπάθειες για Lopez no. 2 και βασιλιά RASS αλλά θέλω το κάτι ....ακόμη. Με τα χρόνια και την εμπειρία θα αναθεωρήσω για πολλά, πράγμα αναπόφευκτο!!!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
Vr Andreas
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Στάθης »

Εύκολη η ψηφοφορία αυτή για μένα μιας και οι 8 επιλογές που μας δίνει το poll είναι και όσα μου αρέσουν περισσότερο.

1.Bolívar Royal Coronas
Πούρο του στρατηγού και να μην μου αρέσει δεν γίνεται. Το παράδοξο είναι ότι δεν έχω κούτα δικιά μου ακόμα από αυτό το πούρο αλλά πάντα έχω στίκ στον υγραντήρα.

2.Hoyo de Monterrey Epicure Especial
Η αρχή των πάντων για μένα. Όλα ξεκίνησαν από αυτό το πούρο.

3.Juan Lopez Selección No.2
Αγαπημένο πούρο που καπνίζω όταν θέλω κάτι δυνατό. Σπάνια απογοητεύει.

4.Partagas Serie D No.4
Όταν έχει κέφια κάνει στράκες.

5.Partagas Serie D No.6
Από τότε που ξεκίνησα τα πούρα το είχα σταμπάρει και το αγόραζα. Είναι τόσο όσο όταν θες κάτι μπόλικο και ο χρόνος σε πιέζει. Έχω πάντα κούτα.

6.Ramón Allones Specially Selected
Είχα κάνει κάποια σκόρπια φρέσκα χωρίς να μου πουν κάτι. Ο ψηλός μου έδωσε ένα +5ετίας και ένα στροφή 180 μοιρών :o

7.San Cristóbal de la Habana La Fuerza
Και εδώ εβαλε ο ψηλός το χεράκι του με μια χορηγία που κατέληξε σε σπλιτάρισμα κούτας 8-)

8.Trinidad Media Luna
Πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα αυτό το πούρο που το θεωρώ κατεξοχήν πρωινό πούρο. Φίνο μαλακό νόστιμο. Έχω κάνει 2-3 και όλα ήταν λουκούμια. Με την πρώτη ευκαιρία θα αναζητήσω κούτα και ο Μανιτού βοηθός :roll:
These users thanked the author Στάθης for the post:
Junior
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8959
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Τάκης »

suleygiannis, nikos doc, junior & στάθης έγραψαν και ψήφισαν για τα Fifties, εσείς..??

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Το καλύτερο φορματ πούρων για εμένα, τα πούρα που γουστάρω να κρατάω στο χέρι μου περισσότερο από όλα. Νομίζω ότι έχω πάρει τις
καλύτερες φούμες από τα πούρα του συγκεκριμένου μεγέθους. Σίγουρα δύσκολη ψηφοφορία, για να δούμε.
1. RASS. To αγαπημένο μου όλων. Αν μου έλεγε κάποιος ότι από εδώ και πέρα θα διαλέξεις ένα πούρο για όλη την υπόλοιπη ζωή σου, θα διάλεγα αυτό
ασυζητητί.
2. Bolivar Royal Coronas. 3. Juan Lopez Selección No.2. Τα βάζω μαζί γιατί τα αγαπώ το ίδιο. Μου έχουν χαρίσει πολύ καλές φούμες και τα δύο και αγαπάω και τις
δύο μπραντ αρκετά.
4. Montecristo Double Edmundo. Αρχοντικό και σταθερή αξία για εμένα.
5. Partagas Serie D No.4. Από τα πούρα με τις μεγαλύτερες πωλήσεις και όχι άδικα αφού συνήθως δίνει πολύ καλές φούμες.
6. Hoyo de Monterrey Epicure Especial. Aν και το έχω καπνίσει λιγότερο από όλα τα υπόλοιπα μου έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις.
7. Quai d'Orsay No.50. Προσωπικά δεν με έχουν απογοητεύσει σχεδόν ποτέ, πάντα πέφτω σε νοστιμότατα πούρα και μου αρέσει και αρκετά το
δαχτυλίδι τους αν και από ότι έχω καταλάβει στους περισσότερους δεν αρέσει ή προτιμούν το παλιότερο.
8. Romeo y Julieta Short Churchills. Αγαπάω πολύ τα Romeo και ήθελα οπωσδήποτε ένα στη λίστα μου. Έχω φάει λίγες π@π@ρες από τα
συγκεκριμένα αλλά όταν ήταν στα καλά τους πέρασα εξαιρετικά με δαύτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vr Andreas την Παρ Δεκ 18, 2020 11:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 2):
Spirosbusa71nikos doc
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από alexandros »

απο την λιστα δεν εχω καψει ποτε μου τα παρταγας μαδουρο νο3 και το τρινι

απο τα υπολοιπα εχω καψει ενα ικανοποιητικο δειγμα
θα αφησω εξω μερικα πουρα που μου αρεσουν αρκετα απλα γιατι δεν φτανουν οι ψηφοι μου

1. Bolívar Royal Coronas . αν και τελευταια εχουμε αραιωσει τις επαφες μας λογο ασταθειας δεν παυει να ειναι ενα ρομπουστο που μου αρεσει αρκετα

2. Hoyo de Monterrey Epicure No.2 το ρομπουστο που καπνιζα πιο πολυ απο ολα τα αλλα στο παρελθον. ναι δεν ειναι σταθερο, ναι φρεσκο δεν λεει και πολλα. παρολα αυτα εχω καψει θεικα κομματια στο παρελθον αλλα ακομα και τωρα πετυχαινεις καλα αρκετα συχνα

3. Hoyo de Monterrey Petit Robusto . ο μικρος ξαδερφος του νο2 με σωμα πιο γεματο. μικρο στο ματι και στο χερι αλλα ειναι ο,τι πρεπει για πιο γρηγορες φουμες

4. Hoyo de Monterrey Epicure Especial . ισως ο καλυτερος επικουρος. τι αλλο να γραψω ...

5. Juan Lopez Selección No.2 . ισως το καλυτερο ρομπουστο τα τελευταια χρονια. γεματο και βαρυ σχεδον παντα εκπληρωνει τον στοχο του

6. Partagas Serie D No.4 . ενα απο τα πιο δυνατα χαρτια της κουβας. με τα σκαμπανεβασματα του αλλα αμα σου κατσει το καλο χανεις την μπαλα

7. Ramón Allones Specially Selected . λιγα χρονια θελει και μετα πεταει . αγαπημενο ρομπουστο ...

8. San Cristóbal de la Habana La Fuerza . οραιο φορματ και ακομα πιο νοστιμο πουρο. δεν θυμαμαι να εχω πεσει σε κακη φουερζα. σε μετρια ελαχιστες φορες.
These users thanked the author alexandros for the post:
Junior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Fairlight »

Κοιτάζοντας την λίστα αυτής της ψηφοφορίας, συνειδητοποίησα για πρώτη φορά στην πουροκαριέρα μου ότι μάλλον δεν τα πάω πολύ καλά με τα 50αρια. Με το ζόρι θα βρω τα 8.

1.Bolívar Royal Coronas
Ξέρω οτι orismenoi δεν τα γουστάρετε και πείτε οτι θέλετε αλλά το 'χειρότερο Bolivar' εκ στόματος αρχηγού μου έχει δώσει αστρονομικές φούμες στις 3 τελευταίες κούτες. Σίγουρη ψήφος από μένα.

2. Juan Lopez Selección No.2
Πρέπει να πούμε κάτι τώρα? Το καλύτερο robusto αυτή την στιγμή και από τα καλύτερα πούρα του νησιού.

3. Partagas Serie D No.4
Δεν μπορώ να μην τα ψηφίσω. Έχουν θέματα αστάθειας αλλά...


Από αυτό το σημείο και μετά οι ψήφοι είναι 'απλά meh'


4. Montecristo Double Edmundo
Γιατί η vitola τα σπάει και έχουν δώσει και καλά δείγματα. Όχι πάντα όμως.

5. Ramón Allones Specially Selected
Ναι, το ρίχνω σε RASS. Διαχρονικά δεν τα πάμε καλά, τώρα τελευταία, 1-2 χρόνια κάτι έχει αλλάξει. Σε μερικά χρόνια θα δείξει.

6. Partagas Serie D No.6
Μια στο καρφί, μια στο πέταλο έχουν όμως την θέση τους εδώ.

7. Vegueros Centrofinos
Γιατί με κερδίζει η παιχνιδιάρικη pleb διάθεση και ο χρόνος φαίνεται ότι τους έχει κάνει πολύ καλό (μιας και πρόκειται για πολύ νέο release)

8. Romeo y Julieta Short Churchills
Τυπικά romeo και σε προφίλ και σε ένταση. Τα καπνίζω καμιά φορά όταν θέλω κάτι ελαφρύ και όταν θέλω κάτι.. Romeo.

Aυτά και περιμένω να δω ποιος μύστης θα ψηφίσει Favoritos :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post:
Junior
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Hank Moody
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 12:07 am

Re: Cuban King-Fifty

Δημοσίευση από Hank Moody »

50άρι δαχτυλίδι , όταν σιγά σιγά μπαίνεις στην μυσταγωγία του πούρου.

1) Partagas D4
Το διαχρονικό , το απόλυτο , το πούρο που σπάνια πέφτεις σε κακό στικ , το πούρο που αργά αλλά σταθερά επιβεβαίωσε την αξία του στα γούστα μου . Δεν το είχα πάρει με καλό μάτι στην αρχή λόγω του ότι πολυδιαφημιζόταν συν του ότι το έβρισκα πάντα μπροστά μου και ως αντιδραστικό στοιχείο το σνόμπαρα κατά κάποιο τρόπο. Βέβαια είναι αυτό που λέμε όπου υπάρχει καπνός (μπλε) υπάρχει και φωτιά ίσχυσε στην περίπτωση αυτή . όλοι έχουν να πουν ένα καλό λόγο για το D4 και δεν έχουν άδικο.

2) Ramon Allones SS
Tα ίδια ισχύουν και για το ραμόν αγιόνες..ναι το σνόμπαρα και αυτό :? ,από αντίδραση πάντα , μέχρι την στιγμή που για πρώτη φορά πήρα δύο 10άρες κούτες από το brand τα club allones από το lcdh της Ρώμης μιας και δεν μου γέμισε το μάτι κάτι άλλο εκείνη την περίοδο (μετά τα Χριστούγεννα δεν είχε μείνει τίποτα από στοκ). Μου άρεσαν αρκετά και έτσι δοκίμασα και το RASS στην συνέχεια. Έπαθα πλάκα ! θυμάμαι πάνω στον ενθουσιασμό μου είχα πει ότι είναι το καλύτερο ρομπούστο που έχω κάνει!
Μεστό πούρο με άρωμα , σώμα , όλα τόσο ευχάριστα έντονα ακριβώς εκεί που πρέπει πριν την υπερβολή και ο καπνός να σε μαγεύει. Πραγματικά θα μπορούσα να το βάλω στην 1η θέση αλλά επειδή έχω κάψει 10πλάσια D4 θεώρησα σωστό να τοποθετήσω πρώτο στην επιλογή μου το παρταγκάς.

3)Magnum 50

Το πρώτο πούρο που κατάλαβα γεύση στην παλέτα μου! Αυτό το κακάο μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό μου και ας μη το συναντώ πάντα στα επόμενα στικ δε ξεχνιέται ποτέ τη χαρά του πρωτάρη που ένιωσα γεύοντας ένα πούρο.

4) HdM επίκουρος 2

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μηχανής καφέ και κατέληξα στην GAGGIA Classic , ότι review έχω διαβάσει σε φόρα ή sites ή στο youtube την προτείνουν ως best entry level οικιακή μηχανή..μου ήρθε στο μυαλό ο επίκουρος που όλοι μου προτείναν ως best entry level το πούρο με το μακρύ όμορφο όνομα και δεν είχαν άδικο , τι πιο όμορφο πούρο για να ξεκινήσει κάποιος αυτό το όμορφο ταξίδι.
These users thanked the author Hank Moody for the post (total 3):
JuniorΤάκηςnikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”