Tubos or not Tubos?

η κάλπη του φόρουμ

εσείς τι κάνετε συνήθως με τα tubo σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Δεκ 11, 2020 10:42 am

τα αφήνω ως έχουν
17
85%
τους επιτρέπω να αναπνέουν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τα βγάζω από τα tubos και τα αποθηκεύω σε κουτιά
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κάνω κάτι άλλο (το περιγράφω)
1
5%
δεν έχω σταθερό πρωτόκολλο
2
10%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μοιάζει με το υπαρξιακό ερώτημα του Hamlet ή με τελική ερώτηση σε τηλε-παιχνίδι
ένα θέμα που έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές με διαφορετικές αφορμές

ας δούμε πώς περπατάει και σε ένα poll υπό την μορφή της προσωπικής επιλογής
σχετικά με την πρακτική που ακολουθεί καθένας μας στον τρόπο φύλαξης-συντήρησης-παλαίωσης των tubos του:

εσείς τι κάνετε συνήθως με τα tubos σας?

• τα αφήνετε ως έχουν
• τους επιτρέπετε να αναπνέουν ξεβιδώνοντας το καπάκι ή χαλαρώνοντας τα δύο μέρη του tubo κατά περίπτωση
• τα βγάζετε από τα tubos και τα αποθηκεύετε σε κουτιά
• κάνετε κάτι άλλο (περιγράψτε το)
• ή δεν έχετε σταθερό πρωτόκολλο..??

κάθε μέλος που ψηφίζει, οφείλει να δηλώσει την ψήφο του (viewtopic.php?f=50&t=1597)
και φυσικά να τεκμηριώσει-επεξηγήσει την επιλογή του
ψηφίζουμε μέχρι Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
SvenskVr AndreasJuniorSpirosbusa71sigarasχεντυ κοντουRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τουμπος. Ενδιαφέρον θέμα. Αν ένα πούρο βγαίνει και σε τούμπο και χωρίς δεν θα το αγοράσω με τούμπο. Περιττά έξοδα. Άσε που έχω τόσα πολλά τούμπος που δεν ξέρω τι να τα κάνω.
Τώρα, ως προς το ερώτημα προφανώς τα αφήνω στο τούμπο του και τα έχω ερμητικά κλειστά. Γενικά το τούμπο βοηθά στην παλαίωση και όπως έχω πει μου αρέσουν τα παλαιωμένα πούρα.
Εξάλλου, ο κατασκευαστής του τούμπο μάλλον κάτι ξέρει θεωρώ.
Βέβαια προτού να εναποθέσω στον υγραντήρα ανοίγω όλα τα τούμπο της κούτας να δω αν υπάρχει μούχλα και τη σκουπίζω. Γενικά είναι εύκολο να πιάσει μούχλα με παραπάνω υγρασία.
Δινω επίσης ιδέες για μελλοντικά πολλ: Ποιο είναι το καλύτερο πούρο που βγαίνει (και) σε τούμπο
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

χαιρετίζω την ψήφο του αρχηγού που έσπασε το ρόδι του poll μας
ο οποίος χαρακτηρίζει τα tubos ως "περιττό έξοδο" αλλά σημειώνει πως "βοηθούν στην παλαίωση" κι ότι οι (29) κατασκευαστές "ξέρουν"
(στην παραγωγή αυτή τη στιγμή υπάρχουν 34 πούρα που κυκλοφορούν και σε tubos, και 14 πούρα που κυκλοφορούν μόνο σε tubos

αναμφισβήτητα, πούρα μέσα σε tubos επί μακρόν σε συνθήκες τσιμπημένης υγρασίας είναι επιρρεπή σε φαινόμενα μούχλας
οπότε σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητος ο έλεγχος που αναφέρει ο φίλος Γιάννης

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Hank Moody
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 12:07 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Hank Moody »

Καλησπέρα παίδες , δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο με τα tubos , κάποια στικ τα βάζω στον υγραντήρα με το αλουμίνιο γιατί βολεύουν στο να το αρπάξεις για την έξοδο και τον καφέ χωρίς να φορτώνεσαι με πουροθήκες και τα λοιπά. Βέβαια ποτέ δεν έβαζα τα tubos στους ξύλινους υγραντήρες γιατί χαλούσαν την αισθητική μου το αλουμίνιο δλδ δίπλα στο γυμνό πούρο , έχω μετατρέψει (όσο μπόρεσα) ένα θερμοηλεκτρικό συντηρητή κρασιών σε υγραντήρα οπότε μου κάθονται όμορφα εκεί τα tubos δίπλα στις κούτες. Πολλά από αυτά τα κράτησα και τα έκανα ντεκόρ μέσα σε κάτι ψάθινα καλάθια.Επίσης έχω κρατημένο στο tubo του ένα Churchill που μου άφησε κληρονομιά ο πατέρας μου , πρέπει να είναι από τα τέλη του ογδόντα το οποίο κρατούσε στο συρτάρι του γραφείου του ουσιαστικά χωρίς συντήρηση δυστυχώς, έχει σπάσει το wraper αλλά δεν πάει η καρδιά μου ούτε να το καπνίσω ούτε φυσικά να το πετάξω..όσο μπορώ το κρατώ εν ζωή ακόμα , δεν νομίζω να έχει μείνει τίποτα από αρώματα ή δύναμη στο στικ αλλά να το έχω εκεί και το φυλάω. Εν κατακλείδι θα έλεγα ότι τα πούρα τα οποία κρατάω στα tubos τους είτε θα είναι κάτι σπέσιαλ (π.χ. έχω φυλάξει 2 H.Upmann Monarch αγορασμένα στην Αβάνα παναγιά μου :o το άρωμα που έχουν μια στις τόσες που τα ανοίγω για να τα τσεκάρω) είτε κάτι καθημερινό grap and go φάση.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ξέχασα να αναφέρω ότι οι κούτες με τουμπος πιάνουν πολύ περισσότερο χώρο στον υγραντηρα. Σοβαρό μειονέκτημα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από sigaras »

Τα αφήνω πάντα στο tube. Μια-δυο φορές το πολύ να τα βγάλω από μέσα για να τα ζουλήξω και να τα μυρίσω. Πιστεύω κι εγώ ότι διατηρούνται καλύτερα μέσα στο tube και ότι είναι πιο βολικό να πετώ στην τσέπη του μπουφάν ένα tube παρά ένα γυμνό στικ. Επίσης, το tube είναι πιο ελκυστικό για δώρο σε φίλους που δεν πολυκάνουν πούρα.
These users thanked the author sigaras for the post:
χεντυ κοντου
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από nikos doc »

Η αλήθεια είναι πως σπάνια προτιμώ τις τουμπάτες version, από τις μη...
Φυσικά αν δεν έχω επιλογή θα τις ψωνίσω. Η εμπειρία έχει δείξει πως τα tubos βοηθούν στην συντήρηση, ειδικά αν οι συνθήκες είναι ότι να΄ναι.
Έχουμε πετύχει διαμάντια μέσα σε tubos, που θα ήταν άνθρακες αν ήταν έξω από αυτά.

Όταν παίρνω tubos, φυσικά και τα ανοίγω και επιθεωρώ τα πούρα, αλλά μετά τα κλεινω και τα συντηρώ στην αρχική τους συσκευασία. Δεν αφαιρώ , ούτε αφήνω ανοιχτό το αλουμίνιο. Αν έχουν έρθει σε κούτα τα αφήνω στην κούτα, αν τα έχω παρει χύμα, τα βάζω παρέα με άλλα tubos πάλι σε κούτα και στα αμπάρια.

Αγαπημένα tubos , ολα τα churchill, τα οποία ,πλην ενός πλέον, αγνοούνται.

Έχουν μια ευκολία στην μεταφορά, αλλά μετά από ένα σημείο με κουράζει η αποθήκευση των κενών, στο σπίτι. Το κακό είναι ότι ποτέ δεν βγαίνω από το σπίτι με ένα πούρο μόνο, όποτε αναγκαστικά θα πρέπει να κουβαλάω τρία τέσσερα tubos. Προτιμώ λοιπόν να παίρνω κάποια από της θήκες μου. 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
Junior
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Svensk »

Τα ανοίγω που και που -μια φορα το χρονο- για ελεγχο. Μετά τα σφίγγω όσο πάει. Δεν εχω πολλά τούμπο, κυρίως λόγο τις τιμής τους. Εχω διαπιστώσει όμως ότι διατηρούν καλύτερα τις αρχέγονες γεύσεις του πούρου, ειδικά την ποδαριλα-σταβλιλα, όπου υπαρχει.
suleygiannis έγραψε:
Πέμ Νοέμ 26, 2020 12:40 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι οι κούτες με τουμπος πιάνουν πολύ περισσότερο χώρο στον υγραντηρα. Σοβαρό μειονέκτημα
Εκτος κι αν τα χωσεις χυμα σε ολα τα κενα του υγραντηρα.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
Juniorsuleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Junior »

Τα tubos μου αρέσουν. Αν και μετά το πέρας της καπνιστικής απόλαυσης είναι περιττά και δεν μου κάνει καρδιά να τα πετάξω. Παρ'όλα αυτά τα tubos είναι ερμητικά κλειστά και προστατεύουν τα πούρα από τις τυχόν απάνθρωπες συνθήκες που μπορεί να υποστούν από το στρίψιμο μέχρι το τασάκι, ήτοι διατηρεί το άρωμα του και θέτει περιθώρια βελτίωση ίσως κατά την παλαίωση. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ένα πούρο tubos, π.χ vitolas mareva είναι πιο στρογγυλό και εμφανώς καλύτερο εμφανισιακά από ένα πούρο αντίστοιχης vitola (marevas) από 25άρα κούτα που είναι ελαφρώς box pressed, ιδίως η κάτω σειρά. Ίσως να είναι η ιδέα μου αλλά τολμώ να πω ότι και από την μικρή καπνιστική μου εμπειρία, ένα πούρο Bolivar tubos no.2 διατηρεί πιο έντονα τα αρώματα του από το αντίστοιχο Bolivar petit coronas καθώς και εμφάνιση (κυλινδρικό σχήμα). Στην γεύση δεν ξέρω αν έχει κάποια διαφορά γιατί πιστεύω ότι η σύγκριση απαιτεί ειδήμωνα και αρκετές προϋποθέσεις....
Σε θέμα πρακτικότητας για εμένα που συνήθως στην έξοδο μου που δεν θα πάρω παραπάνω από ένα πούρο, είναι από τις πρώτες επιλογές.
Τέλος, όταν αγοράζω tubos , εξετάζω την κατάσταση τους, κι έπειτα τα βάζω πάλι στον υγραντήρα να ξεκουραστούν. Έκτοτε, κατά καιρούς τα τσεκάρω και ξαναβιδώνω, έως ότου έρθει η ώρα τους για κατανάλωσηΕικόνα
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις και δεν αποτελούν αυθεντία.




Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post (total 3):
sigarasSpirosbusa71alexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Hank, Sigaras, Nikos doc, Svensk και Junior (Χρήστο ξέχασες να ψηφίσεις)
μέχρι στιγμής διαφαίνεται μια πλειοψηφική τάση της σχολής "tubos ερμητικά κλειστά"
να δούμε όμως τι θα πουν και τα άλλα τα παιδιά για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τους πουρο-σωλήνες τους

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”