Tubos or not Tubos?

η κάλπη του φόρουμ

εσείς τι κάνετε συνήθως με τα tubo σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Δεκ 11, 2020 10:42 am

τα αφήνω ως έχουν
17
85%
τους επιτρέπω να αναπνέουν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τα βγάζω από τα tubos και τα αποθηκεύω σε κουτιά
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κάνω κάτι άλλο (το περιγράφω)
1
5%
δεν έχω σταθερό πρωτόκολλο
2
10%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Στάθης »

Να ρίξω και γώ τα κουκιά μου...

Να ξεκινήσω ότι Μου αρέσουν πολύ τα τούμπος. Είναι τα χρώματα που έχουν, είναι η ασφάλεια που αισθάνομαι με ένα τουμπο στην τσέπη ότι δεν θα χαλάσω το πούρο. Είναι τα μαγικά αρώματα που βγαίνουν με το που το ανοίγεις. Είναι όλα αυτά μαζί.
Επίσης προτιμώ τα βιδωτά έναντι των χωνευτών.

Αν υπάρχει το ίδιο πούρο και σε τουμπο έκδοση αλλά και σε σκέτη θέλω να έχω πάντα και από τα 2. Όταν τα αδειάζω γεμίζω μερικά από τα σκέτα πούρα και τα φυλάω μιας και πιστεύω και γώ ότι διατηρούνται τα αρώματα τους για μεγαλύτερο διάστημα.

Τέλος τα αφήνω ως έχουν στο κουτί τους αφού ανοίξω μερικά για μα δω το condition τους.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 3):
Svenskχεντυ κοντουVr Andreas
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Jazzman »

Μου αρέσουν τα tubos. Αν η λειτουργικότητά τους συμβαδίζει με το κόστος τους είναι αμφίβολο παρόλα αυτά, μου αρέσουν τα τούμπος.

Θαρρώ πως προσθέτουν στη μυσταγωγία του πούρου και προσθέτουν άλλο ένα πέπλο στο foreplay που σημιουργεί ο μύστης με τα πούρα του πριν τα κάψει. Στα + ότι βολεύει πολύ στη μεταφορά ορισμένες φορές.

Σε ότι έχει να κάνει τη διαχείριση, φοβάμαι πως ούτε εγώ θα διαφοροποιηθώ. Όταν παραλαμβάνω φροντίζω να ελέγχω ότι όλα τα στικ είναι καθαρά, από εκεί και ύστερα, ταπώνω κανονικά και τα βάζω στον υγραντήρα.
These users thanked the author Jazzman for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από harmonica »

Τα tubos τα γουστάρω και τα θέλω στην συλλογή μου.Χρωματίζουν θα έλεγα τον υγραντήρα και δεν με νοιάζει που πιάνουν επιπλέον χώρο-έτσι και αλλιώς χώρος υπάρχει.

Απο την άλλη θεωρώ ότι τα φασκιομένα στικ κάτι προσδίδουν παραπάνω στις γεύσεις και στην συντήρηση του πούρου και ας μην είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο.Όταν ανοίγεις ενα tubos συνήθως έχει πιο έντονα τα αρώματα.

Βολεύουν στην μεταφορά,λειτουργούν σαν θήκη,δεν κτυπιούνται,δεν ζουλιούνται.Πιστεύω σε αυτόν τον τομέα είναι χρήσιμα.

Η τιμή τους βέβαια η παραπάνω είναι ο παράγοντας ο αποτρεπτικός που δεν τα πολύ αγοράζω,αλλά υπάρχουν ακόμα ευκαιρίες 8-)

Στο τι κάνω και εγώ θα κατηγοροποιηθώ μαζί με την μάζα,τα ανοίγω,ελέγχω και κλείνω λίγο πριν χαλάσουν οι βόλτες του αλουμινίου και συνήθως τα ψιλοξεχνάω
These users thanked the author harmonica for the post:
Junior
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Rigelianos, Mixalis81, Tournesol, Στάθης, Jazzman, Harmonica για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος
οι υπόλοιποι έχετε 48 ώρες για να καταθέσετε την άποψη και την ψήφο σας, μεθαύριο το πρωί η κάλπη μας κλείνει

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
nikos docSpirosbusa71alexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να μην του αρέσουν τα tubos. Έτσι και σε μένα. Καταρχάς όπως προανέφεραν σχεδόν όλοι, είναι πρακτικά. Πέραν όμως της πρακτικότητας προσδίδουν θεωρώ και μια επιπλέον αισθητική στη όλη κατάσταση και μάλλον συμβάλλουν στην παγίδευση των αρωμάτων και άρα στην παλαίωση των πούρων. Το άνοιγμά τους εφραίνει την καρδίαν του ανθρώπου!!! Αν και εγώ δεν έχω ολοκληρωμένη κούτα και όλα μου τα tubos είναι χύμα αγορασμένα, μου έχουν χαρίσει κατά καιρούς αξέχαστες ελ ντοράντο φούμες και κάποια από αυτά είναι αγαπημένα μου πούρα. Όταν τα παίρνω, τα ανοίγω τα ελέγχω, σκουπίζω αν χρειάζεται, αφήνω 3-4 μέρες ανοιχτά αν θεωρήσω ότι χρειάζεται και ξανακλείνω κανονικά. Κατά καιρούς τα ανοίγω, τα ελέγχω και τα μυρίζω. Βέβαια έχω και κάποια που δεν τα ανοίγω ποτέ. Θα έλεγα ότι δεν έχω σταθερό πρωτόκολλο.
Vchatz136
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:27 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Vchatz136 »

Εγώ έχω ερωτα με τα tubos αν βγαίνει πουρο σε tubo και χωρίς σίγουρα την πρώτη φορά θα το πάρω με το tubos. Προτιμώ να τα αποθηκεύω με το tubos αφού γίνει ένας έλεγχος για τυχόν μούχλα η beetles

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

με τις ψήφους των δύο τελευταίων φίλων ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία μας
στην οποία έλαβαν μέρος 20 μέλη

σχεδόν όλοι συμφώνησαν πως:

• τα tubos αρέσουν σε όλους γιατί έχουν μια γοητεία, αρωματική, αισθητική, πρακτική
• εξυπηρετούν και υποστηρίζουν περισσότερο τη μακρόχρονη παλαίωση
• είναι πιστοί, σταθεροί, και αξιόπιστοι «φύλακες» αρωμάτων
• πιάνουν περισσότερο χώρο και είναι πιο ακριβά
• χρειάζονται τσεκ – ειδικά μετά την αγορά τους – αφού σε συνθήκες υψηλής υγρασίας είναι επιρρεπή στη μούχλα

τέλος, το συντριπτικό ποσοστό (85%) των συμμετεχόντων τα «αφήνει ως έχουν»
κάτι που διαφάνηκε από την αρχή του poll με τη δημιουργία της ισχυρής πλειοψηφικής τάσης "tubos ερμητικά κλειστά"

ευχαριστώ όλους του συμμετέχοντες, ραντεβού στην επόμενη ψηφοφορία μας

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
SvenskJuniorVr AndreasΣτάθηςHank MoodyRigelianosχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”