Tubos or not Tubos?

η κάλπη του φόρουμ

εσείς τι κάνετε συνήθως με τα tubo σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Δεκ 11, 2020 10:42 am

τα αφήνω ως έχουν
17
85%
τους επιτρέπω να αναπνέουν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τα βγάζω από τα tubos και τα αποθηκεύω σε κουτιά
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κάνω κάτι άλλο (το περιγράφω)
1
5%
δεν έχω σταθερό πρωτόκολλο
2
10%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καλημέρα σας κύριοι.Δεν έχω αγοράσει ακόμη κούτα tubos..τα χύμα tubos που αγοράζω τα βάζω στον υγραντήρα ως έχουν αφού πρώτα τα βγάζω να δώ την κατασταση τους.
Όσο για τα κενά tubos είναι ότι πρέπει για την ασφαλή μεταφορά τους η σε μια έξοδο η για ταξίδι.

Καλή συνέχεια ταξιδευτές του γαλάζιου καπνού.. :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 7):
ΣτάθηςSvenskPetrannikos docsuleygiannisSpirosbusa71alexandros
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Petran »

tubos case 8-)

να το πάρουμε απ' την αρχή...τα tubos τα γουστάρω :D

αν τα boxes γενικώς και ειδικώς τα αφήνω στην ησυχία τους, τα tubos τα αγνοώ επιδεικτικά
τα σφίγγω αφήνοντας τα ερμητικά κλειστά μέχρι τη μοιραία συνάντηση
για κάποιον ακατανόητο λόγο αμελώ ακόμα και να ελέγξω όλα τα στικ (εφόσον πρόκειται για box)
περιορίζομαι μόνο σε τυχαίο δειγματοληπτικό έλεγχο 2-3 κομματιών

πέρα απ' τα boxes μου αρέσει να ''κλείνω τρύπες'' στον υγραντήρα
σκορπίζοντας τα χύμα tubes που διαθέτω δεξιά κι αριστερά
σίγουρα όχι πρακτικό (τραβώντας ένα box τσουλάνε παντού) εντούτοις το βρίσκω όμορφο αισθητικά...

αίσθηση μου είναι ότι τα αρώματα του πούρου παγιδεύονται μέσα στη σκοτεινή φυλακή του
νιώθω (αυτό είναι από άλλο thread :lol: ) ότι το tubos δίνει στο πούρο, γι' αυτό και φυλακίζω συνειδητά ορισμένες χυμαδούρες
θυμάμαι ακόμα 3-4 τρανταχτές περιπτώσεις, σκόρπια στικ αγορασμένα από εξωτερικό
για τα οποία ο καλός καπνοπώλης φρόντισε να μου δωρίσει μερικά απ' αυτά τα ωραιότατα κελιά

Εικόνα

όταν τα ανοίγω και βάζω τα ρουθούνια μου μέσα (ανεξαρτήτως στικ), θέλω πραγματικά ν' αγκαλιάσω όλο τον κόσμο
τρελαίνομαι ακόμα και με την αίσθηση αλλά και τον ήχο του άνοιξε-κλείσε γιατρέ μου

με βάση τα παραπάνω η ψήφος μου πηγαίνει ασυζητητί στην επιλογή ''τα αφήνω ως έχουν''
These users thanked the author Petran for the post (total 5):
Τάκηςχεντυ κοντουJuniorSvenskalexandros
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Όταν ξεκίνησα να αγοράζω πούρα έβλεπα τα tubo και μου άρεσαν τα αγόραζα τα έβλεπα σαν κάτι διαφορετικό μου άρεσε και η εικόνα τους μέσα στον υγραντηρα
Τώρα που έγινα παλιός ( τρία ολόκληρα χρόνια είναι αυτά ) δεν τρελαίνομαι τα αγοράζω μόνο αν το πούρο δεν υπάρχει σκέτο ή αν εκείνη τη στιγμή πιστεύω ότι δεν έχω δεύτερό από κάποιο συγκεκριμένο φορμάτ ( κοροϊδεύω τον εαυτό μου έχω για όλα)
Όταν θέλω να πάρω πούρο σε tubo η πρώτη κίνηση είναι να το ανοίξω να το δω σε τι κατάσταση βρίσκεται και μετά κλείσιμο μέχρι να έρθει η ώρα του
Όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου μόλις φτάσουν στα χέρια μου ανοίγουν όλα τα βλέπω κλείσιμο και στη θέση τους
Στην περίπτωση που βρεθεί χνούδι σκουπίζονται μένουν λίγες μέρες ανοιχτά να συνέλθουν και πάλι κλείσιμο
Στην περίπτωση της κούτας μένουν όπως είναι γιατί ακόμα δεν έχω πρόβλημα χώρου όταν με το καλό αποκτήσω - εύχομαι σύντομα- βλέπουμε
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 4):
JuniorΤάκηςχεντυ κοντουSvensk
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Fairlight »

Συντάσσομαι με την πλειοψηφία οπότε θα είναι μάλλον βαρετή η συνεισφορά μου.

Σπάνια θα προτιμήσω τουμπάτα από κανονικά αν έχω την επιλογή. Και τα αγαπημένα μου monte tubos γυμνά θα τα έπαιρνα αν είχα την δυνατότητα. Το μόνο θετικό είναι οτι προσωπικά με βολεύουν στην μεταφορά. Για φρέσκα πούρα, η επίδραση των συνθηκών δεν μου λέει κάτι. Τις εμπιστεύομαι τις συνθήκες μου και αν επιθυμώ να έχω και περιορισμό στην ανταλλαγή αέρα μπορώ να το κάνω και χωρίς tubos.

Όταν τα παραλαμβάνω τα ανοίγω όλα για να δω αν έχουν και να σκουπίσω την μούχλα. Μετά από αυτό θα κλειστούν ερμητικά και θα μπουν στον υγραντήρα. Όταν είναι να τα καπνίσω το πιθανότερο είναι ότι θα τα αφήσω λίγο γυμνά. Επειδή τα κουτιά τους πιάνουν πολύ χώρο και μπορούν και χωρίς αυτά πολύ συχνά τα αποθηκεύω χωρίς κουτιά. Συνήθως σε vacum για να μην χάνονται/μπερδεύονται.

Αυτά τα ολίγα. Ψηφίζω τα αφήνω ως έχουν.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
JuniorΤάκηςχεντυ κοντουSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

αφού ευχαριστήσω θερμά Χέντυ, Πέτρο, Σπύρο και Θωμά, να πω κι εγώ τα δικά μου

πάντα μου άρεσε να αγοράζω tubos, όχι για πρακτικούς λόγους πάντως
ίσως γιατί στο μάτι προσέθεταν μια αίσθηση παιχνιδιού στο πούρο και μια pop art αύρα

αυτό που κατά τη γνώμη μου προσφέρουν τα tubos σε σχέση με τα γυμνά έχει να κάνει με το Βασίλειο της Όσφρησης
και συντάσσομαι με τον Petran υπερθεματίζοντας πως όταν ανοίγεις ένα tubo είναι σαν να ξεταπώνεις το μαγικό λυχνάρι
μέσα στο οποίο βρίσκεται φυλακισμένο ένα جني (τζίνι) που σε σέρνει απ’ τη μύτη στα μεθυστικά περιβόλια της κουβανέζικης Εδέμ

πρακτικά, η βασική αρχή είναι πως τα πούρα κλεισμένα σε tubos ωριμάζουν πιο αργά οδηγώντας σε μακρόχρονη παλαίωση
ενώ έξω απ’ τα tubos συντελούν γρηγορότερα σε πιο ευεπίφορες συνθήκες καπνίσματος
και η δική μου συνήθης πρακτική είναι «τα αφήνω ως έχουν», ακολουθώ όμως και εναλλακτικά πρωτόκολλα

όταν πρόκειται λ.χ. για φρέσκο κωδικό και «γεμάτο» πούρο που θέλω να καπνίσω στο εγγύς μέλλον
αφήνω τα πούρα εκτός tubos για λίγους μήνες και μετά τα τοποθετώ πάλι μέσα
κατά περίπτωση, μπορεί για ένα διάστημα να τα αφήσω ξεσκούφωτα ή να χαλαρώσω τα δυο μέρη του tubo αν δεν έχει καπάκι
μετά την πενταετία-εξαετία όμως (αν έχουν επιβιώσει) τα σφραγίζω απαξάπαντα ερμητικά
είτε με ταινία εκεί που κλείνουν ή και τα φασκιώνω ολόκληρα με σελοφάν

έχοντας καπνίσει tubo έξι δεκαετιών και μάλιστα διπλοφασκιωμένο, μπορώ μετ’ επιτάσεως να επιβεβαιώσω τα περί μαγικού λυχναριού:
viewtopic.php?f=69&t=981

ψηφίζω "δεν έχω σταθερό πρωτόκολλο"

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
PetranSvenskRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από alexandros »

την ιδια αποψη με τους περισσοτερους εχω και εγω.
τα αφηνω στο αλουμινιο

βεβαια οταν αγορασω μια κουτα (θα εχω τσεκαρει μερικα στο καταστημα αν μπορω) τα ανοιγω, τα σκουπιζω αν πρεπει, και μετα τα αφηνω λιγο καιρο με το καπακι ξεσφιχτο να ανασανουν, να χασουν ή να παρουν υγρασια ( συνηθως πρεπει να χασουν)
και μετα πιανω ολα τα τουμπος και να σφιγγω και οσο μπορω να ξεχνω.
πιστευω και εγω οτι τα βοηθαει στην ωριμανση και οπως ειπε και ο πετραν η μυρωδιες που ξεπηδανε οταν ανοιξεις ενα τουμπο δεν περιγραφονται

εαν το πουρο βγαινει και σε τουμπο και χωρις, αγοραζω τα γυμνα καθαρα λογο κοστους μιας και πλεον εχω πολλα τουμπος
θυμαμαι πριν αρκετα χρονια ειχα ζητησει απο μελη αλλου φορουμ να μου δωσουν μερικα μεγαλα για να μπορω να κουβαλαω πουρα μαζι μου
μιας και η "θηκη" που ειχα δεν χωραγε θερβαντες, τσορτιλ, 2κορονα κτλ.

επισης οταν αγοραζω μια κουτα αυτο που κανω ειναι να βγαζω απο μεσα το χαρτινο διαχωριστικο τους και να τα αφηνω χυμα.
ετσι αν εχω αγορασει 2 κουτες στην μια χωραω και οσο μπορω απο την δευτερη και τα θαβω και καπνιζω αυτα απο την αλλη
που δεν τα αφηνω μεσα στην κουτα λογο χωρου αλλα τα εχω σε ενα συρταρι
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τον Αλέξανδρο, ελάτε και οι υπόλοιποι, ξετουμπωθείτε!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Rigelianos »

Δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσουν τα τούμπος, μερικά ναι, μερικά όχι.
Σπάνια αγοράζω.
Αν, όμως, το κάνω, τα κρατάω έτσι, τα αφήνω ως έχουν.
Δεν τα βγάζω παρά μόνο για να τα κάψω.
Χρησιμοποιώ ως θήκη για ίδιο πούρο το τούμπο, αν θέλω να τα πάρω μαζί μου πχ για μια βραδυά.

Μια προχειρη σύνθεση:
Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 4):
Spirosbusa71PetransuleygiannisΤάκης
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Να καταθέσω και γω την άποψη μου για τα tubos...

Γενικά δεν συνηθίζω να αγοράζω ιδιαίτερα, πούρα σε Tubos ,παρά μόνο ελαχίστων εξαιρέσεων...Και λόγω τιμής αλλά και λόγω ότι δεν μου αρεσουν τα νέα tubos, προτιμώ τα παλιά!

Προσωπικά πιστεύω ότι καπνίζοντας ένα πούρο σε Tubos που έχει και χρόνια στην πλάτη, είναι σαν να ανακαλύπτεις θησαυρό από μαγικό χρονοντούλαπο....

Είναι απίστευτο το πως δένουν τα αρώματα κλεισμένα εκεί μέσα σαν επτασφράγιστο μυστικό που μένει να αποκαλυφθεί στο άναμμα...

Δεν έχω καπνίσει πολλά παλιακα, θα αναφέρω ένα αξεχαστο Montecristo Tubos ABR 03 χορηγία Nicos_doc και κάτι σκόρπια Bolivar Tubos no.2 του 07' που σήκωσα από ένα καπνομαγαζο...πούρα για top10!

Οπότε για τους παραπάνω λόγους τα όποια Tubos πεφτουν στα χέρια μου,τα αφήνω ως έχουν...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
ΤάκηςSvenskχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Tubos or not Tubos?

Δημοσίευση από Tournesol »

Τα αφήνω ως έχουν χωρίς κάποια παρέμβαση. Δεν νομίζω πως κλείνουν ερμητικά/αεροστεγώς, οπότε not a biggie. Προφανώς βολεύουν πολύ στην μεταφορά, αλλα δυστυχώς πιάνουν σχετικά περισσότερο χώρο στον υγραντήρα.

Γενικά μου αρέσουν πολύ τα tubos και αν ένα πούρο κυκλοφορεί και σε έκδοση Α/Τ, ίσως και να το προτιμήσω. Το πρώτο και καλύτερο παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι τα Bolivar No.2, τα οποία προσωπικά προτιμώ έναντι της "γυμνής" τους έκδοσης.

Επίσης, θεωρώ πως στα της παλαίωσης τα τουμπάτα διατηρούν περισσότερα αρώματα και γεύσεις. Τρανά παραδείγματα από Monte Tubos και Punch Monarcas -ευγενικές χορηγείες απο Νίκο, Σπύρο και Τάκη- των οποίων τα αρώματα ήταν το λιγότερο μαγικά, ακόμα και μετά απο σχεδόν 15+ χρόνια.
These users thanked the author Tournesol for the post:
χεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”