Το καλύτερο regular H. Upmann

η κάλπη του φόρουμ

ποια πούρα σας αρέσουν περισσότερο από το portfolio της brand..??

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Νοέμ 20, 2020 6:53 am

Connoisseur No.1
10
11%
Coronas Junior
1
1%
Coronas Major
5
6%
Epicures
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Half Corona
10
11%
Magnum 46
13
14%
Magnum 50
6
7%
Magnum 54
7
8%
Majestic
11
12%
Regalias
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Sir Winston
12
13%
Upmann No.2
15
17%
 
Σύνολο ψήφων: 90
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1005
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Svensk »

1. Sir Winston. Εχω κάνει μονο ένα, αλλά…
2. Upmann No.2. Το εχω μόνιμα στο rotation. Ασταθές, αλλά εχω κάνει μερικά κορυφαία.
3. Connoisseur No.1. Πλούσιο πούρο. Θέλει τα χρονάκια του αλλά σε ανταμείβει χωρις αστοχίες.
4. Coronas Major. Γλυκό πουρο, το καπνίζω ακομη και χωρις καφέ.
5. Majestic. Δεν έχει χτυπήσει ποτέ κορυφή αλλά δεν με έχει απογοητεύσει κιόλας.
6. Coronas Junior. Με πολλά σκαμπανεβάσματα.

Τα μαγκνουμ δεν τα εχω κάνει ποτέ.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Κατάθεση ψήφων και για μένα για μια αρκετά αγαπημένη μπραντα.Καπου εδώ να δηλώσω αδικαιολόγητος γιατί δεν έχω δοκιμάσει sir Winston οπότε αν κρίνω από τις κριτικές θα τα βάλω στην επόμενη παραγγελία.
1.Magnum 50:Όσες φορές το έχω καπνίσει μου έχει βγει από καλό έως άριστο!
2.Magnum 54:Ο μικρός είναι δύναμη
3. Connoisseur 1:Παίζει πολύ καλή μπαλίτσα
4.Majestic:Υπερτίμιο από τα αγαπημένα μου και σταθερά στο rotation
5.Magnum 46:Ωραία γκορντα την τιμώ συχνά πυκνά
6.Upmann no 2:Σταθερά καλή πυραμίδα!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Svensk & Giorgos1985 για τη συμμετοχή τους στο poll
(Βάις μου κάνει εντύπωση πώς και τόσα χρόνια δεν έτυχε-πέτυχε να καπνίσεις κάποιο magnum)
για ελάτε και οι υπόλοιποι Ου(p)μανιστές...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1005
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Svensk »

Κι εμένα μου κάνει εντυπωση Ντον. ( :shock: ) Ισως επειδή πάντα με αποθουσε το κόκκινο δεύτερο δακτυλίδι με το κλισεδιαρικο όνομα.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Tournesol »

[1] Sir Winston
Πούρο τοτέμ! Το καλοκαίρι έκανα ενα El Dorado, χορηγεία του Στάθη.
[2] Magnum 50
Κορυφαίο blend. Χορηγείες του αρχηγού και του Τάκη με άφησαν να παραμιλώ.
[3] Magnum 46
Αγαπημένο απο την αρχή της καπνιστικής μου καριέρας. Μπορεί να μην είναι η καλύτερη corona gorda της Κούβας, αλλα δεν παύει να είναι ένα εξαιρετικό πούρο. Θέλει τον χρόνο του βέβαια.
[4] Half Coronas
Αφού έχω ξεπαστρέψει ήδη δύο κούτες και κάμποσα tins, το κατατάσω εύκολα στα ιδιαιτέρως αγαπημένα μου μικρά.
[5] Majestic
Νομίζω πως είναι το πούρο που έχω αγοράσει τις περισσότερες κούτες. Λατρεύω το blend του, όπως επίσης και το φορμάτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tournesol την Δευ Νοέμ 09, 2020 12:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 3):
ΤάκηςΣτάθηςJazzman
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Στάθης »

1.Sir Winston

Πούρο Τοτέμ, το άγιο δισκοπότηρο Κοκομπλοκικό πουρο.

2. Upmann No.2

Η καλύτερη πυραμίδα της νήσου μαζί με τα Diplo.

3. Magnum 46

Ξεκινάμε από το πολύ ωραίο φόρμα. Ένα πούρο για ολες τις ωρες. Πρόσφατα έκανα ένα μαγικό στίκ από τα αμπάρια του επιστήμονα και με ταξίδευσε.

4. Half Corona

Από τα πρώτα πούρα που πήρα κούτα. Στην αρχή της πουροκαριέρας μου ήταν το πούρο πασπαρτού. Έχεις δεν έχεις χρόνο μισή κορόνα την καπνίζεις. Έχω καπνίσει σίγουρα καμία 10αρια κουτιά.

5. Majestic

VFM, Αντιαρχηγικό πούρο αλλά με blend που γοητεύει. Το προτιμώ τα πρωινά με καφέ.

6. Magnum 54

Το προτιμώ από το αδελφάκι του το 50αρι. Μου αρέσει το blend του κα θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο χοντρό. Είναι στα όρια μου το 54αρι ring.


Αφήνω έξω τα magnum 50 γιατί τα θεωρώ πολύ ασώματα για τα γούστα μου, καθώς επίσης και τα Connoisseur No.1 μιας και δεν εχω καπνίσει παρα 1 στίκ.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
FairlightJazzman
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από harmonica »

για να τα βάλω σε μια τάξη στο κεφάλι μου

1)sir Winston
κλασικά και εγώ το θεωρώ πούρο τοτέμ με size αριστοκρατικό και χορταστικό.Λίγα έχω κάψει αλλά σκοράρουν ψηλά πάντα

2) upmann No2
ίσως η πιο πολύ καπνισμένη πυραμίδα που κοντραρίζεται για τον θρόνο με τα diplomatico. Ποτέ δεν έχω πετύχει μέτριο στικ και σίγουρα ποτέ αδιάφορο

3)magnum 46
θεικό size, η καλύτερη corona gorda,καπνίζετε και φρέσκια και με χρόνια στην πλάτη της, αλλά εγω την προτιμώ κάπου στην μέση. Το θεωρώ vfm πούρο για όλες τις ώρες

4)majestic
το βάζω ένα κλικ κάτω απο το 46 ΄ καθαρά και μόνο στο ότι είναι συνήθως πιο αψί και λίγο πιο μονοδιάστατο. Πόυρο τζόκερ που άμα σου κάτσει σε απογειώνει. Δεν το καίω πρωί γιατί κρύβει συνήθως μέσα του έναν δυναμίτη.

5)coronas major
πούρα του καφέ για μένα με περιορισμένο εύρος γεύσεων, αλλά μου έχουν κολλήσει το τελευταίο διάστημα και τα τιμώ συχνά.

6) half corona
μπαίνει καθαρά για συναισθηματικούς λόγους θυμιζοντάς μου τις πρώτες παρτίδες που κάπνισα ξόφαλτσα και τις κούτες που έπαιρνα μετέπειτα. για κάτι γρήγορο ταμαμ μέχρι που βγήκαν τα media corona του κόμη και του κλέψαν την πρωτιά. Βέβαια κάναν κάποια κοιλιά αλλά θεωρώ οτι κινούνται πάλι σε ανοδική τροχιά.

Connoisseur No.1 δεν τα βάζω καν γιατί τα θεωρώ παντελώς αδιάφορα και άνευρα και ναι έχω κάνει και φρέσκα και παλιά.
τα magnum 50 δεν ξέρω,πολύ μικρό δείγμα και δεν τα θυμάμαι καθόλου.
These users thanked the author harmonica for the post:
Junior
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ tournesol, στάθη και harmonica για τα κουκιά τους
η ψηφοφορία μας είναι στο φόρτε της, ο γερμανός τραπεζίτης βγάζει και ψωμάκι και παντεσπάνι απ' τους φούρνους του
ως τώρα καλά τα πάνε κι οι σερ με τις λιμουζίνες τους, καλά κι η μεσαία τάξη με τα σκόντα και τα σέατ της

ΕικόναΕικόναΕικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από nikos doc »

Για να δούμε λοιπόν και τα πούρα του Τραπεζίτη!!
Τελευταία, εδώ και δυο-τρία χρόνια, το χέρι μου πάει πολύ συχνά στην μπραντα.
Θα πάρω πρώτα αυτά που λείπουν από την λίστα. Μου αρέσουν παρά πολύ τα Royal Robusto, καθώς και τα Connoisseur A. Ευτυχώς η κυκλοφορία τους συνεχίζετε απρόσκοπτα, και απλά ο τίτλος τους τα βγάζει από την ψηφοφορία σχεδόν άδικα, όπως αναφέρει ο συγγραφές του thread. Ειδικά τα RR, με έχουν στείλει πολλές φορές στον μουτζούρι για το El Dorado.
Θα προτιμούσα χίλιες φορές να έβλεπα τις Petit Coronas αντί για τις Regalias, στο vitolario. Πολύ πιο ζουμερή και πλούσια η πρώτη , λιτή και απέριττη η δεύτερη.Αλλά και πάλι οι μανδαρίνοι είχαν διαφορετική άποψη... 8-)

Στην λίστα μας λοιπόν, τα Connoisseur no1 τα αγαπώ, πολλές φορές έχουν φτιάξει τα πρωινά μου ταξίδια, αλλά και χαλαρές καλοκαιρινές βραδιές.
Από τα δυο τουμπάτα πάω στα Major συνήθως χύμα από τα ράφια, μιας και η τιμή τους επιτρέπει πειράματα. Έχω βρει διάφορες φουρνιές του ‘15,’16,’18 την τελευταία χρόνια και όλες ήταν εξαιρετικές. Μια κούτα παραγωγής φετινής ήταν το επιστέγασμα.
Epicures έχω μια κούτα που τώρα ξυπνάει, αλλά δεν τα προτιμώ, και λόγω μεγέθους.
Στα Half Coronas έχω ταχθεί μετά Monte που τα θεωρώ καλύτερα, ενώ από τα Magnum προτιμώ τα 54αρια, με την σειρά να είναι 54-46-50.
Majestic έχω κάνει πολλά με ποικίλα αποτελέσματα, μα ποτέ δεν τα έχω βάλει στο rotation.
Regalias, τα είπαμε , προτιμούσα τα Petit Coronas, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι ωραίο πούρο.
Τέλος οι δυο ναυαρχίδες!!! Τι να πει κανείς για την, ίσως, top πυραμίδα του νησιού και για ένα Churchill θρύλο?
Ευτυχώς είχα / έχω την τύχη να έχω κούτες στα αμπάρια.

1) H. Upmann no2
2) Sir Winston
3) Coronas Major
4) Magnum 54
5) Connoisseur no1
6) Magnum 46
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos doc την Τρί Νοέμ 10, 2020 11:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Το καλύτερο regular H. Upmann

Δημοσίευση από Fairlight »

nikos doc έγραψε:
Δευ Νοέμ 09, 2020 8:25 pm
Τέλος οι δυο ναυαρχίδες!!! Τι να πει κανείς για την, ίσως, top πυραμίδα του Μήτσιου και για ένα Chourchil θρύλο?
Ελα ρε, υπάρχει και άλλος άνθρωπος εδώ μέσα που το πιστεύει αυτό για τα νο2? Νόμιζα ότι ήμουν μόνος μου :lol:

Και εγώ Νίκο ακριβώς έτσι. Συντάσσομαι και με τα 2, και με το ίσως και με το top.
These users thanked the author Fairlight for the post:
nikos doc
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”