Cuban 52 Ring-King

η κάλπη του φόρουμ

Ποιος είναι ο Βασιλιάς-52 της Κούβας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Οκτ 11, 2020 9:28 am

Bolívar Belicosos Finos
14
12%
Cohiba BHK 52
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Cohiba Genios
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Cohiba Magicos
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Cohiba Medio Siglo
1
1%
Cohiba Siglo VI
6
5%
Cuaba Distinguidos
2
2%
Diplomaticos No.2
17
15%
H. Upmann No.2
11
9%
Montecristo No.2
9
8%
Montecristo Edmundo
2
2%
Montecristo Petit Edmundo
8
7%
Montecristo Petit No.2
2
2%
Partagas Maduro No.1
1
1%
Partagas Serie P No.2
8
7%
Romeo y Julieta Belicosos
14
12%
Romeo y Julieta Linea Oro Dianas
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
San Cristóbal La Punta
4
3%
Sancho Panza Belicosos
12
10%
Vegas Robaina Unicos
5
4%
Vegueros Entretiempos
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 117
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τον Petran που έπαιξε με 3 πυραμίδες + 2 καμπάνες + 1 perfecto + 1 canonazo
και το Manosp3 με 2 pir + 2 camp, τα δύο Cohiba, και την πρώτη ψήφο στο maduro των Partagas
οι υπόλοιποι έχετε χρόνο να ψηφίσετε μέχρι το πρωί της Κυριακής

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από nikos doc »

Κοιτάζω την λίστα εδώ και καιρό και δυσκολεύομαι αρκετά να διαλέξω....
Ας τα δούμε λίγο.

Δεν έχω καπνίσει , φυσικά, τα Romeo Linea Oro Dianas, και αφού δεν έχουν κυκλοφορήσει δεν βρίσκω λόγο να είναι μέσα στην λίστα.
Όλα τα υπόλοιπα τα έχω καπνίσει και πλην μερικών εξαιρέσεων από όλα έχω πάρει κούτα(ες).
Θα πιάσω τα Cohiba για αρχή, από τα οποία δεν θα βάλω κανένα στην λίστα μου. Τα Maduro δεν είναι του γούστου μου, με συνήθης κατάληξη να παίρνω μέτριες φούμες. Τα Medio Siglo φαίνεται να έχουν προφίλ που μου αρέσει αλλά το δείγμα είναι σχετικά μικρό. Τα Siglo VI είναι εξαιρετικά, αλλά δεν γίνεται να δίνω το βαρύ βαλάντιο που μου ζητήσανε σήμερα για να μου αρέσουν σε έξι χρόνια.
Με τα Cuaba δεν τα βρίσκουμε γενικώς, για τα Diplo δεν έχω να πω τίποτα πέραν του ότι είναι σε όλες τις λίστες μου σε ότι αφορά τα Κουβανέζικα.
Τα H. Upmann τα είχα για καιρό ως την κορυφαία πυραμίδα από το νησί, και ακόμα παίζουν ψηλά.
Τα Monte είναι μια περίεργη κατάσταση. Κατευθείαν βγάζω τα Petit no2 γιατί δεν....απλά δεν....
Τα Edmundo μικρά και μεγάλα μου αρέσουν, πολύ, ενώ τα νο2 έχουν τα πάνω και τα κάτω τους , με τα κάτω τους να είναι περισσότερα. Επίσης στην πυραμίδα ισχύει το ίδιο με τα Siglo. Τώρα αγοράζω, τώρα θέλω να μου κάνει.
Partagas Maduro no1, ok μεν αλλά, Ρ2 έρωτας αγιατρευτος.
Μετά βλέπω τρεις campañas, Romeo, San Cristobal και Sancho. Από όλα παίζω συχνά με πολύ συχνές τις φουμες υψηλών επιδόσεων και από τα τρία.
Πυραμίδα Vegas, ναι βεβαίως , ειδικά καλό κομμάτι μένει αξέχαστο, και Vegueros ούτε απ´εξω. Το μόνο από την νέα γενιά που δεν μου κάθεται.
Φυσικά δεν έχω σχόλιο για BBF, αφού έχω πολλάκις αναφέρει πως είναι το πούρο που θα ήθελα να πάρω μαζί μου στον παράδεισο...ή στην κόλαση...

Άρα τι έχουμε?

1. Bolivar Belicoso Fino
2. H.Upmann no2
3. Diplomatico no2
4. Partagas no2
5. San Cristobal de la Havana La Punta
6. Montecristo Edmundo
7. Romeo y Julieta Belicoso

8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
JuniorJazzmansuleygiannis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τον Doc που έπαιξε σύστημα 3 pir + 3 camp + Edm
nikos doc έγραψε:
Πέμ Οκτ 08, 2020 5:10 pm
...Δεν έχω καπνίσει , φυσικά, τα Romeo Linea Oro Dianas, και αφού δεν έχουν κυκλοφορήσει δεν βρίσκω λόγο να είναι μέσα στην λίστα...
φίλε μου καλέ επέλεξα συνειδητά να βάλω τα «Dianas» στην παρούσα ψηφοφορία
όπως έχω κάνει διαχρονικά σε όλα τα poll με όλες τις νέες κυκλοφορίες που ανακοινώνει η HSA, και κατά συνέπεια ανήκουν επίσημα στο vitolario
το κάνω όχι γιατί κάποιος θα μπορούσε να ήταν στα φεστιβάλ και ενδεχομένως να είχε καπνίσει μερικές από αυτές
ούτε για την πιθανότητα κάποια να βγει στα ράφια κατά τη διάρκεια ενός poll, πράγμα που παρεμπιπτόντως έχει συμβεί στο παρελθόν
αλλά απλά γιατί μου αρέσει να βλέπω την «πλήρη» εικόνα της υπό ψηφοφορία ενότητας πούρων σε παρόντα χρόνο
μέσα στην οποία συχνά εντάσσεται και η επαναλαμβανόμενη αφερεγγυότητα της κουβανέζικης παραγωγής, (βλέπε Capitols-Club Kings)
είναι άλλωστε κάτι που δεν επηρεάζει κατ’ ουδένα τρόπο την ουσία και τα εξαγόμενα κάθε poll

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
nikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Τελευταία στιγμή γιατί είχα την εντύπωση ότι είχα ψηφίσει
Η σειρά είναι τυχαία γιατί τέτοια ώρα μόνο τρέχουμε
Diplomaticos n2
Vegas robaina unicos
Bolivar belicosos fino
Romeo belicoso
Mondecristo Petit edmundo
Montecristo n2
Sancho panza belicosos
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

να λοιπόν που άλλη μία ψηφοφορία του cigarsforum.gr έφτασε στο τέλος της
η κάλπη σφραγίστηκε από την εφορευτική επιτροπή κι ο δικαστικός αντιπρόσωπος έστειλε το τηλεγράφημα στο ΥΠΕΣ
μιας κι έχουμε πρόσβαση, ας του ρίξουμε πρώτοι εμείς μια ματιά

ψήφισαν 18 μέλη σύνολο ψήφων 117
τρία ψηφοδέλτια είχαν 6, 5, και 1 σταυρό αντίστοιχα, και δεκαπέντε το ανώτατο όριο των 7

να ευχαριστήσω λοιπόν καταρχήν έναν-έναν τους στάθης, junior, fairlight, tournesol, svensk, suleygiannis, alexandros
τάκης, sigaras, harmonica, giorgos1985, jazzman, konstadinos23, kontam, petran, manosp3, nikos doc, spirosbusa
που συμμετείχαν στη συζήτηση και την ψηφοφορία μας

ας δούμε την πρώτη πεντάδα με βάση τις ψήφους σας:

Diplomaticos No.2 17 ψήφοι
Bolivar Belicosos Finos & Romeo y Julieta Belicosos 14 ψήφοι
Sancho Panza Belicosos 12 ψήφοι
H. Upmann No.2 11 ψήφοι

ακολούθησαν Montecristo No.2 με 9 ψήφους, Montecristo Petit Edmundo και Partagas Serie P No.2 με 8, και Cohiba Siglo VI με 6 ψήφους

δεν πήραν καμία ψήφο τρία Cohiba: BHK 52, Genios, Magicos

ας δούμε και τι έγινε στις επιμέρους βαθμολογίες:

στις Piramides πλειοψήφησαν τα Diplomaticos No.2
στις Campanas ισοβάθμησαν στην 1η θέση BBF και R y J Belicosos
στα Parejos υπερίσχυσε το Montecristo Petit Edmundo

αυτά από μένα, ραντεβού στην επόμενη ψηφοφορία μας!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JuniorΣτάθηςsuleygiannisPetranJazzmanSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκης έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 9:51 am
στα Parejos υπερίσχυσε το Montecristo Petit Edmundo
έλεος...
εκτός αυτού, το πούρο αυτό πήρε περισσότερες ψήφους από τα unicos, siglo 6, genios, distinguidos, la punta...ο λόγος;; η τιμή...
και για τελευταία φορά δύο πράγματα: 1) δοκιμάστε 2-3 φορές τουλάχιστον όλα τα πούρα της Κούβας. 2) γράψτε 2 λόγια για να αιτιολογήσετε την ψήφο σας, είμαστε φόρουμ και όχι δημοτικές εκλογές...
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Fairlight »

Eντάξει, τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Δεν μου αρέσει ότι τα diplo 2 είναι πάνω απο τα BBF αλλά οκ, νομίζω ότι το καταλαβαίνω.
suleygiannis έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 12:08 pm
εκτός αυτού, το πούρο αυτό πήρε περισσότερες ψήφους από τα unicos, siglo 6, genios, distinguidos, la punta...ο λόγος;; η τιμή...
Εντάξει, το ξέρω οτι πονάς αλλά για να πονέσεις περισσότερο ακου αυτό: Εγώ γενικά (και συνήθως) θα προτιμήσω ένα petit απο αυτά τα πούρα. Ειδικά για siglo 6, genios και la punta δεν το συζητάω καν το χέρι πάει αυτόματα. Αλλά και για τα άλλα. Η τιμή δεν παίζει κανένα ρόλο. Συγνώμη αν σε πονάει.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΣτάθηςJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αν όλοι δικαιολογουσαν την ψήφο τους, όπως θα έπρεπε, θα έβλεπες αν παίζει ρόλο η τιμή.
Αλλά όχι η τιμή δεν παίζει ρόλο στο ότι πολλοί δεν ακουμπούν Cohiba ή δεν έχουν κάνει κανένα...
Τώρα αν προτιμάς το μικρό εδμουνδο από το siglo 6 φυσικά είναι θέμα γούστου.
Στα δικά μου γούστα είναι σαν να συγκρίνεις ντατσουν με Φερραρι
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Fairlight »

Προφανώς μιλάω αποκλειστικά για μένα. Αν παίζει ρόλο η τιμή για κάποιον άλλον δεν το ξέρω αλλά όπως και να έχει είναι πιθανό.

Τώρα ότι τα petit αποτελούν Ντατσούν για τον χώρο του πούρου τι να πει κανείς...να δούμε τι άλλο ισχύει στο παράλληλο αρχηγικό σύμπαν :lol: Θα σε επαναφέρω στην τάξη παραφράζοντας Πρετεντέρη μιλώντας στο Κουρουπλή 'Είστε moderator του cigarsforum.gr, σεβαστείτε τον ευατό σας' :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
JazzmanΣτάθηςsigarasalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuban 52 Ring-King

Δημοσίευση από Τάκης »

suleygiannis έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 12:08 pm
έλεος...
σιγά ο πολυέλαιος…

...................................... ένα μικρό επιμύθιο για όλα τα poll μας

• οι επιλογές κάθε μέλους σε ένα poll που εκφράζονται με τις ψήφους του χρήσιμο είναι να υποστηρίζονται επαρκώς και μέσα στο thread
• καλό είναι να αποφεύγονται οι κάθετες και αφοριστικές απόψεις προκειμένου κάποιος να υποστηρίξει τις δικές του
• τα poll εκφράζουν την τάση μιας ομάδας με βάση τη σύνθεση και τη δυναμική της μια δεδομένη χρονική στιγμή
η «δημοφιλία» είναι ένα πηλίκο πολλών διαφορετικών, ετερόκλητων, και συχνά αντιφατικών και ανισοβαρών μεταβλητών
αυτονόητα δεν μπορεί να υπάρχει ταύτιση απόψεων, και η πλειοψηφούσα δεν "υπερισχύει" κατ' ουδένα τρόπο έναντι των μειοψηφησάντων
• το κριτήριο που αγοράζει και καπνίζει κανείς πούρα είναι γούστο, καπέλο, και δικαίωμα του, και φυσικά δεν τον περιθωριοποιεί απαραίτητα σαν καπνιστή
• ο «πόνος» και το «μεγαλείο» πολλές φορές συνυπάρχουν και ενίοτε το ένα τροφοδοτεί το άλλο
όταν συμβεί ο πρώτος να είναι ποιοτικά και ποσοτικά υπερμεγέθης του δεύτερου, συνήθως αυτό συνιστά τη λεγόμενη «κρίση μεγαλείου»

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
JazzmanTournesolFairlightsigarasSpirosbusa71SvenskRigelianosPetranAssos
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”