Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

η κάλπη του φόρουμ

Σε τι υγρασία σας αρέσει να καπνίζετε τα πούρα σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Αύγ 30, 2020 8:17 am

<60%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
60-62%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
62-64 %
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
64-66%
4
16%
66-68%
1
4%
68-70%
10
40%
70-72%
9
36%
72-74%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
74-76%
1
4%
>76%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2018 1:04 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από admin »

Message from moderator

Ήδη δημοσιοποιήθηκε η μία από τις δύο αδήλωτες ψήφους (10/08 στο 70%-72%).
Καλείται για πολλοστή φορά το μέλος που ψήφισε στις 07/08 την επιλογή 68%-70% να δηλώσει άμεσα την ψήφο του.

Υπενθυμίζεται πως από σήμερα Πέμπτη 13/08 είναι σε άμεση ισχύ ο κανόνας για τη θέσπιση της επιβολής του warning:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=50&t=1597
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Fairlight »

Τα πούρα μου βρίσκονται όλο τον χρόνο στο 65%RH, 19C. Για να γίνει η σύγκριση με μη ελεγχόμενο περιβάλλον θερμοκρασίας, αν υποθέσουμε ότι η μέση θερμοκρασία εσωτερικού χώρου είναι 27C αυτό μας βγαίνει κάπου στο 67% RH. Τους λόγους τους έχουμε εξηγήσει και δεν έχει νόημα να τους επαναλάβουμε.

Στον χώρο μου που δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας, πάλι 65% έχω αλλά τα πούρα εκεί αλλάζουν αρκετά από χειμώνα σε καλοκαίρι, με διακύμανση θερμοκρασίας χώρου 17-30C χοντρικά. Στα non μου προτιμώ να έχω περισσότερο νερό και τα έχω στου 69%RH, 18C. O λόγος αφορά καθαρά μηχανικά φαινόμενα, όπως σκίσιμο wrapper κτλπ που καμιά φορά (όχι πολύ συχνά) συμβαίνουν σε χαμηλότερες ποσότητες νερού. Καπνιστικά μάλλον θα τα προτιμούσα και αυτά χαμηλά.

Στο μέλλον σκοπεύω να πέσω στο 62%RH. Αυτή την στιγμή και με όλα αυτά υπ όψιν ψηφίζω 64-66%.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Firecigar »

Για εμένα πιστεύω ότι το 68%-70 είναι το ποιο κοινό και η πιο safe επιλογή καθώς η σχετική υψηλή υγρασία ξεκινάει εκεί λίγο πάνω από 66%. Και από εκεί που περνώ τα πούρα το έχουν τόσο οπότε το αφήνω στο ίδιο ποσοστό και μετά αλλά πάντα για λίγο καιρό. Δεν έχω δοκιμάσει να αφήσω για χρόνια π.χ
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ταυτοποιήθηκε και η ορφανή ψήφος στο 68%-70% που εκκρεμούσε από την Παρασκευή 07/08, άρα το ταμπλό πλέον συμβαδίζει με το script
ευχαριστώ τους giorgos1985 και επιστήμονα, περιμένουμε και τις τοποθετήσεις των υπόλοιπων φίλων

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Jazzman »

Στο 70-72% οι δικές μου προτιμήσεις και εξηγώ:

Χωρίζω τα πούρα μου σε 2 διαφορετικούς χώρους, ένα για Κουβανέζικα και ένα για τα Νον, με 70% και 72% αντίστοιχα.

Είμαι και εγώ της άποψης να μην "κατσιάζουμε" τα πούρα μας και να τα αφήνουμε στη φωλιά τους μεχρι να προσαρμοστούν. Πειράματα προφανώς πρέπει να γίνονται αλλά θαρρώ πως όταν κάποιος βρει το φίλτρο που του αρέσει το αφήνει ήσυχο και απλά απολαμβάνει.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
ΤάκηςFirecigar
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Petran »

68-70% χειμώνα - καλοκαίρι (λέμε τώρα :lol: ) χρησιμοποιώντας Xikar crystal jars

Εικόνα

λίγα non στον ίδιο ντορβά...
δεν έχω κάνει ιδιαίτερες δοκιμές αλλά αν θα πειραματιζόμουν θα ήταν σίγουρα προς τα κάτω :geek:
γενικώς και ειδικώς τα αφήνω στην ησυχία τους...έτσι περνάμε κι οι δυο καλά 8-)
These users thanked the author Petran for the post:
Firecigar
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους φίλους Βλάση και Πέτρο, η ψηφοφορία μας συνεχίζεται
όσοι δεν μας έχετε πει ακόμα ακόμα τα humidity level γούστα σας, παρακαλώ περάστε στο παραβάν

Εικόνα
papa was a rolling stone...
manosp3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 8:47 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από manosp3 »

Τάκης έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 7:26 am

@ manosp3
θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις πού εστιάζεις αυτές τις μικροδιαφορές στη γεύση
το αυτό ισχύει και για όλους τους φίλους που έχουν πειραματιστεί σε διαφορετικές τιμές υγρασίας
Πάει πάνω από ένα χρόνο που έκανα την αλλαγή από το ~70% στο ~65% αλλά αν θυμάμαι καλά με λιγότερη υγρασία έβγαιναν πιο ξυλώδη γεύσεις και αρώματα ενώ με περισσότερη πιο γήινα. Με αφορμή πάντως αυτή την ψηφοφορία ξανά έβαλα κάποια κουβανέζικα σε jar με 69% boveda και σε κανένα μήνα θα κάνω τετ α τετ σύγκριση να δω τι ισχύει.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από sigaras »

Σταθερά στο αγαπημένο νούμερο 69 είτε κουβανέζικα είτε νον χάρη στα άγια μποβέντα. Οπόπε θα ψηφίσω ανάλογα. Καμιά φορά όμως, όταν ξέρω τι θα κάπνίσω την επομένη, βγάζω το στικ 24 ώρες πριν και η καύση είναι καλύτερη απ ότι συνήθως.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ το Μάνο, σύμφωνα με τον οποίο το > RH αναδεικνύει τα αρώματα της γης, και το < τα ξυλώδη στοιχεία
και τον φίλο Γιώργο sigaras για την ψήφο του, ο οποίος σημειώνει πως συνήθως δίνει 24ωρη αδεια εξόδου στα προς άμεσο κάπνισμα

κύριοι, ως τώρα έχουμε καταγραφή απόψεων και κατάθεση αντίστοιχων ψήφων από 22 μέλη
όσοι συνάδελφοι δεν έχουν τοποθετηθεί επί του θέματος, μπορούν να το κάνουν μέχρι και την επόμενη Κυριακή

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”