Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

η κάλπη του φόρουμ

Σε τι υγρασία σας αρέσει να καπνίζετε τα πούρα σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Αύγ 30, 2020 8:17 am

<60%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
60-62%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
62-64 %
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
64-66%
4
16%
66-68%
1
4%
68-70%
10
40%
70-72%
9
36%
72-74%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
74-76%
1
4%
>76%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους aouas (ταυτοποιήθηκε η ψήφος στο 74% - 76%), alextheduke και Vr Andreas
και τους καλώ να αρχίσουν να μοιράζονται μαζί μας τις εντυπώσεις τους για τα πούρα που καπνίζουν
μια καλή αρχή είναι και το πούρο του μήνα: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=192&t=1576

ευχαριστώ ιδιαιτέρως και την Κυρία του φόρουμ για τη δική της ψήφο-καταγραφή

αναμένουμε την ταυτοποίηση και της "ορφανής" ψήφου στο 68% - 70%
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Στάθης »

Διατηρώ τα πούρα μου σε τρεις διαφορετικές συνθήκες υγρασίας. Τα Νον τα έχω σε 72% μετά και από κουβέντα με τον Τάκη και όντως είναι καλύτερα από το 69% που τα διατηρούσα στο παρελθόν.
Τα πούρα που αφήνω στην άκρη για να τα καπνίσω σε κάποια χρόνια τα διατηρώ σε 65%.
Τα πούρα που καπνίζω τα έχω προς το παρόν στο 69% με έντονη επιθυμία να πάω στο 65%. Είδωμεν.

Για την ώρα ψηφίζω 68-70 που είναι και τα περισσότερα μου πούρα.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Junior »

Η αλήθεια είναι ότι είμαι ερασιτέχνης και σχετικά αρχάριος. Δεν μπορώ να απαντήσω με απόλυτη σιγουριά για τις συνθήκες που επικρατούν στους υγραντήρες μου. Όσο και να προσπαθώ να περιορίσω τις απώλειες αναλογικά με τις κλιματικές αλλαγές, δεν εμπιστεύομαι τα όργανα μέτρησης μου. Έχω αναλογικά και ψηφιακά, αλλά πιο πολύ ποντάρω στα Bovenda μου, τα οποία ισορροπούν ή καθορίζουν την υγρασία αναλόγως με τις συνθήκες στον υγραντηρα (πχ, προθήκη φρέσκων πούρων από τα καταστήματα με συνθήκες 70%+ είτε αφαίρεση ) αλλά και διαφόρους εξωτερικούς παράγοντες. Τα Bovenda μου είναι 69% άρα κάπου εκεί είναι και τα πούρα μου, αν περιορίσω το άνοιξε κλείσε. Παρ'όλα αυτά παρατηρώ κατά καιρούς ότι τα πούρα τους θερινούς μήνες είναι πιο στεγνά, σε αντίθεση με τον χειμώνα, έχοντας φορτισμένα τα Bovenda.(Σίγουρα θέλουν το χρόνο τους να δράσουν...) Φυσικά, πάντα εξετάζω το πούρο πριν το καπνίσω και εμπειρικά, θα πάω ότι όταν κάνει το χαρακτηριστικό χρατς χρατς είναι έτοιμο, με βάση τις προτιμήσεις μου (ούτε πολύ στεγνό, αλλά ούτε και υγρό). Συνήθως, όσα είναι για κατανάλωση τα ξεχωρίζω σε άλλον υγραντήρα, χωρίς υγραντικό στοιχείο αλλά με ψηφιακό υγρόμετρο, έως ότου φτάσουν στο προαναφερθέν χαρακτηρισμό. Επομένως αυτά που βγάζω στην άκρη πριν καπνίσω είναι κάτω από 69%.
Πούρα με 70%+ έχω καπνίσει σπάνια και κυρίως non τα οποία δεν αποθηκεύω αλλά ούτε και καπνίζω συχνά. Όντως τα φύλλα τους είναι πιο αραιοστριμμένα και πιο λιπαρά-λαδερά και δικαιολογημένα απαιτούν υψηλότερη υγρασία. Εν κατακλείδι δεν έχω κάνει πληθώρα δοκιμών για να έχω κατασταλάξει ποιό είναι το ιδανικότερο ποσοστό υγρασίας για τα πούρα. Θα ψηφίσω όμως 69%, βάση των υγραντηκών μου στοιχείων.
Υ.Γ Ελπίζω να μην κούρασε το αναλυτικό ποστ μου. Καλή συνέχεια στην ψηφοφορία μας

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
Τάκηςsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2018 1:04 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από admin »

Message from moderator

Ένα μέλος ψήφισε χθες "68%-70%" χωρίς να ταυτοποιήσει την ψήφο του στο thread, κατά παράβαση των κανόνων της ψηφοφορίας. Εκκρεμεί επίσης η ταυτοποίηση κι άλλης μίας ψήφου στο 68%-70% από την Παρασκευή 7 Αυγούστου. Καλούνται τα δύο αυτά μέλη να δηλώσουν την ψήφο τους και μέσα στο thread.

Σε περίπτωση που στο τέλος της τρέχουσας ψηφοφορίας υπάρχουν ακόμα "ορφανές" ψήφοι
- γεγονός που θα τις καθιστά αυτόματα κακόβουλες - είναι στη διακριτική ευχέρεια των συντονιστών να δημοσιοποιήσουν την πατρότητα τους.

Από την επόμενη ψηφοφορία μας, κάθε μη ταυτοποιημένη ψήφος σε poll θα συνιστά αυτόματα warning (προειδοποίηση) του μέλους που ψήφισε χωρίς να το δηλώσει.
These users thanked the author admin for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Junior »

Εγώ ψήφισα χθες 69% επομένως είμαι στο 68%-70%.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Χρήστο η δική σου ψήφος καταμετρήθηκε και αυτονόητα είναι "φανερή'" αφού ανέβασες και post
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Οι Κουβανοί πάντως αναφέρουν ρητά σε κάθε κούτα να διατηρούνται τα πούρα στο 70%.
Από εκεί και πέρα, το θέμα με την υγρασία είναι πλήρως υποκειμενικό.Το θέμα είναι να μη χάσει το πούρο αφενός τα έλαια του (στις χαμηλές υγρασίες) και να μπορεί να καπνίζεται (στις υψηλές δύσκολο). Γενικά ο υγρασίες 65% με 75% είναι αποδεκτές.
Το ότι τα κουβανέζικα πούρα έχουν πιο λεπτό ραπερ ισχύει κατά κανόνα. Τώρα γιατί τα χοντρά ραπερ χρειάζονται μεγαλύτερες υγρασίες για να αναδείξουν τα αρώματα τους δεν ξέρω αν ισχύει αλλά για να το λέει ο Τάκης σίγουρα θα το έχει παρατηρήσει.
Πάντως, οι λιμιτάδες και τα μαδουρο κουβανέζικα δεν έχουν λεπτά ραπερ, ενώ έχω παρατηρήσει ότι κάποια κουβανέζικα regular πούρα έχουν τόσο χοντρο ραπερ που και με φλογοβόλο να τα καις, αυτά δεν καίγονται.
Και κάτι που έχω ξαναπεί σε άλλο σημείο. Οι υπερβολικές υγρασίες των περισσότερων καπνοπωλείων έχουν αιτία. Τα "υγρα πούρα" είναι πιο ελκυστικά στο χέρι ενώ ενδέχεται να κρύψουν και το ότι ένα πούρο είναι στούμπα. Οι καπνοπώλες είναι έμποροι και θέλουν να πουλήσουν. Και λογικό να το κάνουν αυτό.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
ΤάκηςTournesolSvenskχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη ακόμα και τα πιο χοντρά κουβανέζικα wrapper δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα non
άσε που δεν μιλάμε μόνο για wrapper, αφού τα non έχουν επίσης κατά κανόνα πιο χοντρά και binder και filler

γύρω στο 65% RH τα non συνήθως αρχίζουν να βρίσκονται στις παρυφές του "κρατς" και καμιά φορά σκάνε
δείγμα του ότι σ' αυτό το RH τα φύλλα τους αντιμετωπίζουν θέματα

από κει και πέρα, είναι θέμα γούστου κάποιος να τα καπνίζει στο 68%-70% μέχρι και στο 72% ή και λίγο παραπάνω
προσωπικά, έχοντας καπνίσει κάμποσες εκατοντάδες non, έχω καταλήξει πως μου κάνει το δεύτερο σενάριο

θυμάμαι την Oliva (στην προηγούμενη version της σελίδας της), που για χρόνια συνιστούσε το 74% για τα πούρα της
σημειώνοντας πως σ' αυτή την υγρασία αναδεικνύονται περισσότερο τα αρωματικά έλαια των φύλλων και ειδικά των maduro

όλα τα υπόλοιπα είναι περί ορέξεως...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Tournesol »

68-70% τα τελευταία χρόνια, χρησιμοποιώντας Boveda packs των 320g στους υγραντήρες μου κλπ.

Έχω δοκιμάσει και 72%+ για μεγάλα χρονικά διαστήματα στο παρελθόν. Είχα διαπιστώσει πως στα 72+% τα πούρα μου είχαν πιο πλούσια αρώματα και γεύσεις αλλά η καύση ήταν ελαφρώς προβληματική (ανομοιόμορφη κλπ.).
These users thanked the author Tournesol for the post:
Τάκης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
στο poll μιλάμε για γούστα και προτιμήσεις σε σχέση με την υγρασία που μας αρέσει να καπνίζουμε τα πούρα μας
ήτοι για ένα σταθμισμένο, τουλάχιστον θεωρητικά, condition
που πλην ακραίων συνθηκών (είτε προς τα πάνω – είτε προς τα κάτω), συνιστά κάποιες διαφορές, ενίοτε δυσδιάκριτες
οι οποίες έχουν να κάνουν με τη γεύση, την καύση, την αίσθηση του πούρου γενικότερα

η συντριπτική πλειοψηφία από μας συντηρεί-ωριμάζει τα πούρα της σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον θερμοκρασίας
κάτι που αυτόματα παραμετροποιεί περισσότερο κάτι ήδη πολύ «σχετικό» όπως η υγρασία
συνελόντι ειπείν, ένα πούρο σε περιβάλλον 18°C και 70% RH είναι σημαντικά πιο υγρό από ένα πούρο σε 28°C και 70% RH
κατά συνέπεια, ενδέχεται να υπάρχει σημαντική απόκλιση μεταξύ της συνθήκης που νομίζουμε ότι καπνίζουμε
και της συνθήκης που πραγματικά καπνίζουμε

σε ότι με αφορά προσωπικά, θα έλεγα πως η ιδανική συνθήκη θα ήταν ένα σταθερό 70% RH και 20°C
τηρουμένων των πραγματικών συνθηκών όμως, θα κατατάξω το γούστο μου στην κατηγορία 70-72%
με τη θερμοκρασία να κινείται σε ετήσια βάση σε ένα εύρος από 18°C-20°C μέχρι 26°C -28°C (η συνήθης απόκλιση είναι 20°C-26°C)
κατά τους χειμερινούς μήνες προσπαθώ να τηρώ το 70% και τους θερινούς το 72%
κατά προσέγγιση πάντα και χωρίς νταμάχι, είναι γνωστό άλλωστε πως το άγχος και το πολύ λακριντί σκοτώνουν τα πούρα
αξίζει να αναφέρω πάντως, πως ακολουθώντας επί πολλά χρόνια αυτή την τακτική, ουδέποτε είχα κάποιο πρόβλημα άξιο λόγου

όσο για τα new world cigars, ναι, εκατοντάδες δοκιμές με έχουν πείσει πως στο 72%-74% τα μαρουλόφυλλα ευδοκιμούν καλύτερα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”